ara
รєรรเz ภ๏tคlคг
2.575 140

รєรรเz ภ๏tคlคг

neokur.com/hercai
Kozanın içindeki tırtıl kelebeğin düşünü kuruyor...
Bremen mızıkacılarını andırmıyorlar mı? Bir de eşek arkadaş lazım bunlara. :))
http://www.resimag.com/1bbe4f26.png


Polis köpekleri yemek sırasında bekliyorlar. Eğitimin böylesi...
http://www.resimag.com/4953d672.png


Doğum gününde bakıcısının sürprizi karşısında çok mutlu olan bir deniz aslanı.
http://www.resimag.com/a00a71db.png


Görünen ok ki ahırın maskotu olmaya başarmış.
http://www.resimag.com/4940e7d0.png


Kuş bakışı :))
http://www.resimag.com/ed04d5ac.jpeg

Ne kadar abartmışız mutlu olmayı...
hayat bunca tebessümü barındırırken...
40 beğeni · 18 yorum · Diyorum ki
Nisf (@nisf)
Çok tatlııı ^-^ - 20.01.17
Özge (@ozge-selcuk)
Minnoşlar yaa :) - 20.01.17
Bazen diyorum ki '' onlardan öğreneceğimiz çok şey var ''. Bize merhamet lazım, sevgi lazım, dostluk lazım. Ahırdaki kediye gösterilen , sevgi değil de ne ola ki ! , yemek sırası bekleyen köpekler ya peki ! oysa biz birbirimizin önüne geçerek hakkını elinden alıyoruz... vs. işte . - 20.01.17Kader kısmet böyle imiş ne yapsın eller
9 beğeni · 1 yorum · Müzik Kutusu
[silindi]
Gözleri sürekli kendinden gayrisine bakan bir insanın nefsine bakmaya vakti kalır mı? Bu cümleyi tersinden okuduğumuzda bizi yoldan çıkaranın ne olduğunu da rahatlıkla görebiliriz!
Peki başkalarını hiç eleştirmeyecek miyiz, yanlışlarını söylemeyecek miyiz, hatalarına işaret etmeyecek miyiz? Evet, elbette yapacağız ama insan gibi, Müslüman gibi... Önce kendimize bakarak, kendi kusurlarımızla yüzleşerek... Sonra kendimizi hakkın, hakikatin, hukukun ve hakkaniyetin tek sahibi olarak görmekten ve Allah'ın kullarına en ufak bir haksızlık ve yanlışlık yapmaktan Allah'a sığınarak...
Bu dünya gelir geçer, mahşer meydanında yapayalnız ve çaresiz kalırız. Üstümüzde ağırlaştıkça ağırlaşan kul haklarıyla... Bakarsınız bir tek içten iman cümlesi bir kulun deryalar kadar büyük günahlarını siler ve bakarsınız üzerimizdeki bir tek kul hakkı Cennet'le aramızı açar.
Demem o ki; Allah'ın hiçbir kulunu yargılamayalım, harcamayalım, üstünü çizmeyelim, aşağılamayalım, mahkum etmeyelim. Varsa söylenmesi gereken bir hatası dostça yüzüne söyleyelim. İncitmeden, utandırmadan, rahatsız etmeden... İmalarla laf geçirmeyelim, arkasından çekiştirmeyelim, alay etmeyelim, lafını oraya buraya taşımayalım, kimseyi ortaya alıp pataklamayalım, kimseyi orasından burasından çekiştirmeyelim.
Hakikatin sahibi biz değiliz, bizler sadece kuluz ve aciziz. Yanılır ve yanıltırız. O sebeple ki çok düşünüp az söylemeliyiz. Bizler Allah'ın dediği gibi kardeş olmalı, birbirimizi gerçekten sevmeliyiz. Sevmek kolay değil, gayret ister, emek ister. Her hatayı görmeyen, her ayıbı dillendirmeyen, bir yanlışı farkettiğinde doğrusu için dua eden, iyilik dileyen ama asla kendi sınırlı yargılarının peşinden gitmeyen, aslını bilmediği, derinliğine vakıf olmadığı hiçbir meselede ahkam kesmeyen kimseler olmalıyız.
Gerçekten iki Müslüman gibi, iki kardeş gibi, iki dost gibi davranmalıyız birbirimize, yani sevmeliyiz birbirimizi. Hatalıyken de sevmeliyiz, acizken de, zayıfken de, günahkarken de, birbirimizin yanında duramadığımızda da, karşı karşıya olduğumuzda da sevebilmeliyiz. Saçmalarken de, dağıtmışken de, frenleri patlatmışken de sevecek bir şeyler bulabilmeliyiz birbirimizde. Değil mi ki inanmışız aynı Allah'a, aynı peygambere, aynı kitaba, aynı mahşere, bir muhabbet bulunmalı içimizde birbirimize doğru.
Yanlışı da söylesek, doğruyu da söylesek, asıl önemli olan kendimize ve başkalarına, yani insana, yani eşref-i mahlukat olana nasıl ve hangi gözle, hangi kalple, hangi hissiyatla baktığımızdır. Allah'ın sonsuz bir rahmetle “kulum” dediğine, bir tövbeye ne günah işlerse işlesin affettiğine yafta asmak kimin haddine!
Her şeyin en doğrusunu bilen ancak Allah'tır. Kullar bilemezler. Kulların hayır bildiklerinde şer, şer bildiklerinde hayır olabilir. O sebeple ki herhangi bir katı iddianın, bükülmez yargının, yaftalayıcı kararın ağırlığını taşıyamaz kullar. Kalemi kırmaya yetkisi yoktur kulların Allah'ın kanununda. Kullar kendilerine bakar, kendi muhasebelerini yapar, kendi hesaplarını görür. Onu da yapamazlarsa ellerini açar yakarırlar; kendilerinden, nefislerinden, had bilmezlikten, kibre kapılmaktan, hakkaniyetin dışına çıkmaktan, kara çalmaktan, ölü eti yemekten, fitne çıkarmaktan, Allah'ın kullarını incitmekten yine Allah'a sığınırlar.
Kulların Allah'ın üstün kıldıkları dışında birbirlerine üstünlükleri yoktur. Üstünlük ancak takva iledir ve muttakiler birbirlerini harcayarak zengin olmaya çalışmazlar
16 beğeni · 9 yorum · Biliyor musun?
[silindi]
Kadirşinas (@zeynosn)
Ne güzel bi yazı. Maşallah. :) - 18.01.17
Merve Kapu (@mervekapu)
Çok güzel bi paylaşım olmuş elinize emeğimize sağlık - 18.01.17
Zeki insanlarla alakalı çok şey söylenir ama belki de her şeyden önce genel huyları, karşılarındaki insana değer vermektir; insancıl yönleri baskındır.
Birçok insanın yaptığı gibi kendilerini yaşamın normal akışına bırakmak ve günlük meselelere odaklanmak yerine daha önemli ve derin konuları düşünmelerinden dolayı, kendi zihinlerinde bunların muhakemelerini yaparlar ve bu endişelerin sonucunda da depresyona meyilli hale gelirler.
Çevrelerindeki olaylara karşı takındıkları bu irdeleyici ve önemseyici tavır birçok kez başlarına bela olur, üzer onları.
Zekalarının getirdiği bu dezavantaj, onları endişeli ve yaşanan olaylar karşısında kaygılı bir ruh haline sokar.
Bunun nedeni ise aslında oldukça basit: Bilim insanlarına göre endişe ile zeka arasında güçlü bir bağ var. Endişeli ve kaygılı iseniz, aslında diğer insanlara göre daha zekisiniz.
Konu hakkında çocuklar üzerinde yapılan araştırmalar, anksiyete seviyesi daha yüksek olanların daha zeki olduğunu göstermiş.
Bunun nedeni olaraksa, bu tarz kişilerin sürekli etraflarını incelemesi ve gözlemlemesi, teoriler ve senaryolar üretmesi, açıklamalar getirmeye ve mantık kurmaya çalışması ile bilgileri farklı açılardan bakarak değerlendirmeleri gösterilmiş.
Bu durum temelde kötü bir şey olmasa da özellikle sosyal ortamlarda bu bireyler için bu durum dezavantaj olabiliyor.
Kişi kendi hal ve hareketlerinin gereğinden çok farkında oluyor, diğer insanların fark bile etmeyeceği hareketlerini sanki çok garipmiş gibi algılıyor ve her an kendine odaklanmaktan ve yanlış bir şey yapmama düşüncesinden dolayı endişeli bir şekilde dolaşıyor.
Hatta şu da var ki, algısal testlerde yüksek sonuç alanlar, yani zekasını daha dengeli kullananlar, başkalarının hatasını kolaylıkla tespit edip eleştirirken kendi yanlışlarına karşı daha az acımasız oluyorlar.
Düşünür dururlar, yaptıklarını ve yapmadıklarını…
Zeki olmanın belki de en önemli dezavantajıdır, çok düşünmek. Olaylara farklı açılardan bakarlar, pek çoklarının göremediği detayları yakalar, konunun üzerine giderler.
Dünyanın verdiği tatminsizliği, yarattıkları hayal dünyası ile kapatmaya çalışırlar. O dünyanın içinde sonsuz huzuru yakalayacaklarına inanır, maalesef hayallerin içinde kaybolurlar.
4 beğeni · 0 yorum · Biliyor musun?
Albert Camus'dan Başucu Notu Niteliğinde 10 Aforizma
1957'de Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanarak, Rudyard Kipling'den sonra bu ödülü kazanan en genç yazar olan Albert Camus, birçok başarılı esere imza attı. Bizler için de çok güzel aforizmalar bıraktı arkasında...

1. Bir insan söyledikleri kadar söylemedikleriyle de insanlaşır.
2. Akıllı kişilerin en büyük talihsizliği, salakların abuk subukluklarıyla başa çıkmak zorunda olmalarıdır.
3. Bazılarının, sadece normal olmak için ne büyük çaba sarf ettiğini kimse fark etmiyor.
4.İnsan söyledikleriyle değil, söylemedikleriyle insanlaşır.
5.Gölgesiz güneş yoktur ve geceyi tanımak gerekir.
6.Prensiplerine bağlı kalmayı, mutluluğa yeğleyenler, kendilerini şartladıkları koşullar dışında mutlu olmayı da reddederler. Eğer kazara mutlu olurlarsa, elleri ayakları dolanır, mutsuzluktan mahrum kaldıkları için mutsuz olurlar.
7. İnsan parası varsa çalışmak zorunda kalmaz. Böylece zamanı satın alır. Bu kalan zamanda da kendini mutlu edebilecek şeyleri yapar. Yani para mutluluğu satın alır.
8.Haklı olma ihtiyacı, sıradan insanlara özgüdür.
9. Umutsuzluk sessizdir. Gözler konuşacak olursa sessizlik bile bir anlam saklar. Gerçek umutsuzluk, can çekişme, mezar ya da uçurumdur.
10.Bir insanın tek başına mutlu olması utanılacak bir şeydir.
4 beğeni · 0 yorum · Biliyor musun?
Geniş ve ilgi çekici bir konu yelpazesi olan Olasılıksız kitabını muhtemelen hepimiz okumuşuzdur. Kitapta geçen önemli yerler ise her birimizi etkilemiştir.

İşte birçoğumuzun zevkle ve heyecanla okuduğu kitap Olasılıksız'dan 13 enfes alıntı:

1. "Tuhaf, tüm duyuların merkezi olan beyin, acı hissetmeyen tek organdır."
2. ''Gelecek, onu görene kadar şekilsizdir. Bir parayı havaya attığında iki olası gelecek vardır, birinde para yazı gelir, diğerinde tura, ama sen görene kadar ikisi de değildir.''
3. "İmkansız diye bir şey yoktur, sadece bazı olayların olma olasılığı daha düşüktür."
4. "İşte hayatın en güzel tarafı da buydu; her şey olabilirdi, her ne kadar olasılıksız olursa olsun olabilirdi, olasılık dışı olan bir olay mutlaka olurdu."
5. "Satranç hayat gibidir." Her parçanın kendi işlevi vardır. Bazıları zayıftır, bazıları ise güçlü. Bazıları oyunun başında işe yarar, bazılarıysa sonunda. Ama kazanmak için hepsini kullanmak zorundasın. Aynen hayatta olduğu gibi, satrançta da skor tutulmaz. On parçanı kaybedip, yine de kazanabilirsin oyunu. Satrancın güzelliği budur işte. İşler her an tersine dönebilir. Kazanmak için yapman gereken tek şey tahtanın üzerindeki olası hamleleri ve anlamlarını iyi bilmek ve karşındakinin ne yapacağını kestirebilmek. Satranç hayat gibidir…
6. "Kararlar doğru veya yanlış değildir. Kararlar karardır. Sen, sana göre en iyisini seç."
7. "Yüzyıllardır oynanmasına rağmen hiçbir seyirci sahneye fırlayıp Romeo'nun zehirli iksiri içmesine engel olmamıştır. Sonunda geminin batacağı bilindiği halde Titanic defalarca izlenmiştir. Bitecektir korkusuyla aşktan kaçarsan hayattan hiçbir tat alamazsın. Çünkü Romeo ölmeli, Titanic batmalı, ama aşk her şeye rağmen yaşanmalı."
8. ''Daha önce hiç silah kullanmamıştı, ama bu onu endişelendirmiyordu. Resim çekmek gibiydi bu iş. Odakla ve bas. Aralarındaki tek fark, bir Nikon kamera 9 milimetrelik bir Lorcin L gibi tepmezdi.''
9. ''Eğer beş saniye içinde biri bir cevap vermezse bu soruyu sınavda da soracağım haberiniz olsun.'' Bir anda yirmi öğrenci el kaldırdı.
10. "Tahmin etmek imkansızdır. Ama şimdiki zamanı çok iyi bilirsen geleceği kontrol edebilirsin."
11. "Aslında, eğer bir şeyi yapabileceğini düşünürsen, bu mümkün olmasa bile yapabildiğini görürsün.Eğer yapamayacağını düşünürsen, o zaman çoğunlukla yapamazsın, çünkü yapmayı denemezsin bile."
12. "Fyoder der ki, bir ajanın en önemli becerisi, olmaması gereken yerlerden, almaması gereken şeyleri alabilmesidir. Aslında casus olmakla hırsız olmak arasında fazla fark yoktur. Amaç çalmak. Hırsız mücevher çalar, ajan ise sırları."
13. "Hayat satranç gibidir. On parçanı kaybedip yine de kazanabilirsin."
8 beğeni · 0 yorum · Biliyor musun?
Okumayı seven ve okurken beyninin aktif olmasından, okudukça derin düşüncelere dalmasını sevenlerin mutlaka okuması gereken 5 kitap:
1. J.M. Coetzee / Utanç
http://www.resimag.com/fb27c829.jpeg

2. Toni Morrison / Sevgili
http://www.resimag.com/2769b7a0.jpeg

3. Virginia Woolf / Bayan Dalloway
http://www.resimag.com/51fc8a75.jpeg

4. George Eliot / Middlemarch
http://www.resimag.com/42583bb1.jpeg

5. Gustave Flaubert / Madam Bovary
http://www.resimag.com/3ffd5b73.jpegZeki Bir İnsansanız İzlemeniz Gereken 16 Film

Bazı filmler insanların zihninde yer eder ve uzun süre akıllardan çıkmaz. Aklımızı karıştırırlar, zeki olanlarımız ise o filmler üzerine fikir yürüterek, çözmeye ve anlamaya çalışırlar.
İşte o filmlerden 16 tanesi:
1. La habitación de Fermat - Kapan, (2007)
2. The Double Hour - Çift Zaman, (2009)
3. Deja Vu, (2006)
4. The Mist - Öldüren Sis, (2007)
5. The Fountain - Kaynak, (2007)
6. Predestination, 2014
7. K-Pax, (2001)
8. Cloud Atlas - Bulut Atlası, (2012)
9. Mr Nobody - Bay Hiçkimse, (2009)
10. Mulholland Drive - Mulholland Çıkmazı, (2001)
11. Donnie Darko, (2001)
12. A Beatiful Mind - Akıl Oyunları, (2001)
13. Stalker - İz Sürücü, (1979)
14. Memento -Akıl Defteri, (2000)
15. Interstellar - Yıldızlararası, (2014)
16. Fight Club - Dövüş Kulübü, (1999)
17 beğeni · 11 yorum · Arena'ya Sor
Kumral Ada (@kumralada)
Bazı filmleri izlemişim, zeki değilseniz de izleyin okuyun :) - 17.01.17
[silindi]
[silindi]
13 beğeni · 12 yorum · Komik
Mâverâ (@mervekaya)
Ben de ilk defa bu kadar kar gördüm İzmir'de doğdum büyüdüm ama ben ve tüm İzmirliler şaşırdıysa kedi ne yapsın? :) :D - 13.01.17
Can (@canae)
Bizim buranın kedileri karda leğenle kayıyor. :Dd - 13.01.17
Ulaş Punar (@fotopati)
Gördüm gördüm hayvan hakl. Benim bile dengem bozuldu o ne yapsin :) ama suan burda herkes tişört ile aşırı sıcak hava var. Resmen bunaltti :/ - 13.01.17
32 beğeni · 6 yorum · Komik
Kurtok (@kurtok)
Allah uzun ömürler versin - 11.01.17
Şölen (@solen-b)
:)))) - 11.01.17
Merve T. (@mtrv)
Allah analı babalı büyütsün - 11.01.17
/ 27