ara

hidogan

hayat bir kavgadır; ilk düşmanın sensin..

hidogan

@hlldgn

Bu kitap, İÖ 4000-2000 tarihlerinde Mezopotamya'da hüküm sürmüş Sümerler hakkında oldukça faydalı bir eser. Asur, Akad, Babil ve pek çok krallık hakkında da bilgilere yer veren, yer yer tarihçi ve dilbilimcilerden alıntılar yapan Kramer, eşine az rastlanan bir kitap koyuyor önümüze. Sümer dilinin doğuşu, üst düzey medeniyeti, devlet yapısı, hüküm sürdüğü topraklar ve çok daha fazla konularda bilgi içeriyor. Neredeyse sınır komşumuz diyebileceğimiz bu medeniyet, daha yakından tanınmayı hak ediyor.
Sümerler
kitaba 9 verdi
6 beğen · 0 yorum

hidogan

@hlldgn

Tekdüze
Kafka'nın diğer kitaplarını okumus biri olarak bu kitabın çok yavan olduğunu dile getirebilirim. Duygular güzel ifade edilmiş olsa da edebi anlamda çok birsey kattıgını söyleyemem. Sayfalar ilerledikce sıkılmaya basladıgımı farkettim. ilk ve son sayfa arasında bir fark göremedim. Ama yine de okunabilir bir eser.
Milena'ya Mektuplar
kitaba 6 verdi
3 beğen · 0 yorum

hidogan

@hlldgn

"Kapitalizm yedikce acikan bir canavar"
Ah agzi salyali, gozleri ac bati.
Her sayfasina ilmek ilmek islenmis hasret.. hasretimiz, topragimiz.
Kemal burkay'la en kisa zamanda tanismaniz dilegiyle..
1 beğen · 2 yorum
Gülizar Şahin (@gulizar-sahin)
Bu adamın şiirlerini özellikle "Gülümse" şiirini, şarkıya konu alan çok seviyorum Sanırım.
21.09.17 beğen cevap
hidogan (@hlldgn)
"em ne binketi ne" (yenik değiliz) şiirini de tavsiye ederim. en sevdiklerimden. o da bestesi yapılmış bir şiirdir.
21.09.17 beğen cevap

hidogan

@hlldgn

yandı çukurova
O topraklarda yaşamış olmanın, anlatılan yerleri kestirebilmenin keyfiyle okudum kitabı. Andırın, Düziçi, Bahçe dağlarını, Kadirli, Kozan, İmamoğlu, Ceyhan düzlüklerini boyuna gezdim bu kitapta. İnce Memed'in hak kavgası, bu süreçte verdigi kayıplar üzücüydü. Sevindirici yanı, okuyacak oldugum 3 kitabı daha olması..
İnce Memed - 1
kitaba 9 verdi
7 beğen · 0 yorum

hidogan

@hlldgn

Bukowski tarzını severim. Daha önce de kitaplarını okumuştum, şiirini de denemek istedim. Ancak kitap; roman desem değil, deneme desem değil, şiire dair de pek bir şey bulamadım. Elle tutulur, kayda değer bir şiir, altını çizeceğim bir mısra bulamadım. Yazmasa da olurmuş.
1 beğen · 0 yorum

hidogan

@hlldgn

Küçük yaşta izlediğim bir film. Kadınlara karsı güven konusunda bir önyargı aşılamış olmalı ki ileriki yaşımda bir daha izledim. Kibirli, takıntılı, zengin kocasından bıkmış, mutluluk arayan bir kadına bağladım durumu :) Ama filmi izlettiren Fikret Kuşkan'ın oyunculuğu ile Mor ve Ötesi'nin müzikleriydi.
Bence başarılı bir filmdi.
2 beğen · 0 yorum

hidogan

@hlldgn

Üzgünüm
kızgınlık, öfke, aşk, mutluluk, direnç, bağlılık, kuşku... bu kitapta okuduğum her sayfada hissettim bu karmaşayı. kitabın içerisine öylesine girdim ki, günselin şu an nerede kimle olduğunu kendimce tamamlamaya çalıştım.
evet 1960 darbesinden, kargaşasından bahsetmiş, ama işin siyasi yönü ikinci planda kalmış. esas olan, ana karakter olan kenanın, kendi içinde yaşadığı buhran.
iyi ki okudum dediğim kitaplardan.
Bir Gün Tek Başına
kitaba 10 verdi
4 beğen · 0 yorum

hidogan

@hlldgn

Makineleşme
İnsanın makineleşmesini yalın, kısa bir dilla anlatmış Camus. Öyle ki; annesinin ölümüne bile üzülemeyen, hatta tabutunun yanında kaygısızca kahve içecek kadar hayatı nesnelleştirmiş bir insanı sunmuş bizlere.
Aslında kitabın özeti gibi değil mi şu alıntı; "sağlıklı bütün insanlar, sevdiklerinin ölümünü az çok arzu etmiştir".
Değişik bir insan tanımak istiyorsanız okuyun derim.
Yabancı
kitaba 8 verdi
7 beğen · 0 yorum

hidogan

@hlldgn

Beetlejuice
Tim Burton'ın efsanevi filmi.
Daha önce izlediğiniz filmleri bir kenara bırakın; zira bu film yapım yılının ötesinde. Fikir, kurgu, senaryo gerçekten harika bir bütünlük içerisinde, ayrıca izledikçe içine çeken, bir daha izleme hissi uyandıran bir başyapıt.
İzledikten sonra beetlejuice kelimesi aklınızdan hiç çıkmayacak.
ve benden iki yaş büyük olan bu film izlenmeli, izlettirilmeli.
Beter Böcek
filme 10 verdi
0 beğen · 0 yorum

hidogan

@hlldgn

:/
bir insanın baska birine bedeninden cok daha fazlasını verebilecegi, her sayfaya ilmek ilmek işlenmiş.
Herkesin muhakkak en az üc bes sayfasında kendisini bulacağı, herkese "bu kitaba baslamakla hata mı ettim" dedirtecek bir eser.
Ama gercekten okuyun.
Kürk Mantolu Madonna
kitaba 10 verdi
4 beğen · 0 yorum
/ 2