ara

rumeysa yılmaz

@islakizmarit

- 2008
9.1 (47 oy)
The Stoning of Soraya M.
“Olmayın riyakarlık edenlerden,
Bir yandan yüksek sesle Kuran’ı dillendirirken
Öte yanda ahlaksızlığını sakladığını zannedenlerden.”
0 beğen · 0 yorum · film inceleme ·

Cansu Doğan

@cansudogan7146

- 2017
7 (1 oy)
Film durağan, fazla oyuncu ve olay içermeyen bir aşk filmiydi. 17 yaşına kadar hayatını evden dışarı çıkmadan sürdüren "hasta" bir genç kızın aşkı anlatılıyor. Empati kurmaya yardımcı olan ve aslında sahip olup da farkında olmadığımız detaylarla ilgili farkındalık uyandıran hoş bir filmdi.
Verdği Puan: 7
1 beğen · 0 yorum · film inceleme ·

Gülcan

@gulcann

- Jose Saramago
8.5 (127 oy)
Bilinmeyen kendimize yolculuk
Okuduğum ilk Jose Saramago kitabı oldu. Ve çok çoook beğendim. Diğer kitaplarını da okumak isterim. Hatta istiyorum. Umarım onlardan da böyle zevk alırım. Kitap kısacık 60 sayfalık bir oturuşta okunabilecek bir kitap. Ben mesela yavaş okurum ama başlamamla bitirmem bir oldu. Kısa ama akıcı da bir kitap. Ayrıca içinde resimler de vardı. Çok severim resimli kitapları.

Neyse kitabın konusuna geçmeden önce yazarın yazım tarzıyla ilgili görüşlerimi belirtmek isterim. Noktalama işaretleri hakkında. Yazar kitapta nokta ve virgül dışında bir noktalama işareti kullanmamış ayrıca noktalar ve virgüller de bazen yanlış kullanılmış. Virgülden sonra büyük harfle başlamalar falan. Tamam tamam biliyorum bu bir teknikmiş. Yazarın hiç noktalama işareti kullanmadan yazdığı kitapları da varmış. Koskoca Nobel ödüllü yazar sonuçta, edebiyat dünyası kitaplarını böyle kabul ettikten sonra bana laf düşmez ama benim naçizane fikrim; böyle teknik mi olur yaa😒

Ben şurada ufacık bir paragraflık bir yazı yazdığımda, virgülden sonra büyük harfle başlasam çıngar çıkarırlar. Nobel ödüllü biri yapınca teknik oluyor. İtirazım buna. Madem teknikler farklı farklı, dileyen dilediği gibi noktalamaları kullanmama ya da yanlış kullanma hakkına sahip. O zaman ben de yaptığım her yanlış için teknik der geçerim.

Edebiyat dünyası noktalama işaretleri konusunda bu kadar rahatken insanlar neden kasıntı anlamış değilim. Arada hiç noktalama işareti koymadan uzun uzun yazacağım. Anlayan anlasın. Bundan sonra de-da ları da yanlış yazdığımda teknik diyeceğim. 😎

Kısaca konudan bahsedeyim. Bir adam var yani bir adam işte kim olduğu belli değil. Bir de kral ve hizmetli kız. Üç kişi. Adam bilinmeyen bir adaya gitmek istiyor. Konusu bu aslında. İsteyiş. Çok da anlatınca kitabı anlatıyorum gibi oluyor. Ayrıca felsefik bir kitap.

Herkes okusun, tavsiye ediyorum. Hayatınıza bir tatlışlık katın. Atın çantanıza ne bileyim bankada sıra beklerken bile okuyup bitirirsiniz.
Verdiği Puan: 10
9 beğen · 2 yorum · kitap inceleme ·
Melike (@hiiccc)
Fok balıkları çok yalnız Gülcannnnn...!!!!!!!!!! Haberin var mı Saramago dirildi diyorlar... 3 sa
Gülcan (@gulcann)
Dirilmez dirilmez. 😁 2 sa

Yasmin Şahin

@tiyatrocuyasmin

- Josh Malerman
4.1 (15 oy)
Gölün Dibindeki Ev ; Kafes'in yazarının yeni kitabını görünce hemen ne yaptık. Ooo dedik harika bir roman daha. Tabi ki aldık hemen, bir günde bitirdik, amaaa hayal kırıklığına uğradık mı uğradık :( Yani basit diyaloglar, anlamsız ve sonuçlanmayan olaylar. Eee hadi ne oldu şimdi dedirten sorular. Bunların sonunda orta halli bir gençlik kitabı çıkmış ortaya. Esrarengiz olmak istenmiş ama bu sefer bence olmamış. 😔
Verdiği Puan: 6
2 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Korkow

@erkan-bayrak

- David Walton Walton
9.4 (5 oy)
harika bir bilim kurgu hikayesi
Kitabı okurken güzel bir bilim kurgu filmini izler gibi oluyorsunuz. Sürükleyici ve kuantum gibi çoğu insanın sadece kelime olarak bildiği karmaşık bir bilim kavramını anlamanızı sağlıyor.
Çok yakında filminin çekileceğine eminim, ama filmini beklemeden kitabını okuyun derim.
Verdiği Puan: 9
1 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Ayşegül Ocakcı

@aysglockc

- Johann Wolfgang von Goethe
8.4 (639 oy)
Çevirmen: Füsun Dikmen
Yayınevi: Tutku Yayınevi
Sayfa Sayısı: 151
Kitabı okumayı bugün bitirdim. Klasiklere bir yerden başlamak istediğimden okumaya başladım bu kitabı. Altı çizilebilecek çok fazla cümle vardı kitap içinde, öyle ki bazı yerleri daha iyi kavrayabilmek için bir kaç kere okuduğum da oldu. Ancak yazıldığı vakit neden bir çok kişiyi intihara sürüklediğini tam olarak anlayamadım. Evet çok güzel bir kitaptı, Werther'in düşünceleri de kesinlikle okumaya, dinlemeye değer düşünceler. Ama bu kadar, beni öyle fazla etkilemedi nedense. Belki henüz klasikleri okumaya tam anlamıyla başlamamış olmamdandır, dilini tam kavrayamamışımdır bilemiyorum. Son olarak kitabın basımıyla ilgili bir kaç şey söylemek isterim ki, ben daha önce bu kadar çok imla hatası olan bir kitap okumamıştım, çok fazla hata vardı, elimde kalemle bir taraftan cümlelerin altını çizdim, bir taraftan da imla hatalarını düzelttim tek tek. Bu kadar dikkatsizlik beni gerçekten çok rahatsız etti.
6 beğen · 1 yorum · kitap inceleme ·
Meursault Samsa (@meursaultsamsa)
Kitabı hangi yayınevinden okudunuz? 5 sa

lala paşa

@lala-pasa

- Marshall B. Rosenberg
5.5 (2 oy)
Gereksizlerden bu da.
Bence yanlış olan kısımlar var. Karşındaki insana kendini anlatırken karşı tarafın kendini suçlu hissetmesini sağlamak karşı tarafın empati kurmasını engeller. Bunu kadınlar Venüsten erkekler marstan kitabında çok net 1 şekilde okumuştum hatta. İlk 1 kaç sayfa iyi gerisi hikaye.
Verdiği Puan: 1
0 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Müjde Tekin

@mujde-tekin

Poseidon Savaşçıları serisinin 6.kitabı bu sefer Poseidon Savaşçısı Christophe ile gündüzleri çocuk masalları yazıp çizen hanım hanımcık bir İskoç kızı, geceleriyse tanınmış hırsız Kızıl Ninja olan Fiona Campbell’i konu alıyor. İkisinin de tek bir ortak noktası var oda : SİREN. İkisi de farklı amaçlarla aynı şeyi elde etmek istiyorlar ama bir yerden sonra Siren’i kendilerinden başka isteyen olduğunu farkına vararak Poseidon Savaşçımızla Kızıl Ninjamız birlikte hareket etmeye başlıyor. Bu değerli taşı ele geçirmek için girdikleri tehlikenin içinde birbirlerine karşı hissettikleri tutkuyu okumak kitabın sürükleyiciliğini arttırdı. Çevirisi akıcıydı. Seriyi zaten severek okuyordum, bu kitapla birlikte merak ettiğim Alaric ile Quinn ‘in hikayesine biraz daha az kaldı.:) Devamını da yayınevinin fazla bekletmeden yayınlamasını umuyorum.
2 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Meltem Sert

@meltemm

- Oscar Wilde
8.6 (213 oy)
Kendi portesini kıskanan bir karakter. Bundan ne roman çıkar diye düşünüyor insan özeti okuyunca. Gerçekten de öyle olmuş.
Bir insan çevresindeki kişilerden ne kadar etkilenebilir, hayatını onlara göre nasıl şekillendirebilir? Dorian Gray bu soruların cevabını çok iyi veriyor. Neredeyse her hareketini başkalarına göre şekillendirip kendi olamamış bir karakter bence. Çevrenden tabi ki etkilenirsin ama bence bu kadar etkilenmemeli insan. Hallward onun meleği, Lord Henry ise onun şeytanı gibiydi. Ve sonunda şeytanını seçti Dorian Gray, meleğine ihanet etti.
Portresinin yaşlanmasını ve kendisinin genç kalmasını diledi. Ruhu kötüleştikçe portresi yaşlandı. Kendisi genç kaldı istediği gibi, ama o bundan bir nevi pişman oldu. Başka bir hayat diledi bu sefer de.
Gerçekten kurgusunu, romanın akışını çok beğendim. Sonu da okuduğum en ilginç sonlardan biriydi. Çok etkileyiciydi. Zaman geçtikten sonra tekrar alıp okuyacağım, beni bazı şeyleri yeniden sorgulamaya iten bir kitap.
Verdiği Puan: 10
4 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Murat Gencer

@muratgencer

- Sadık Hidayet
8 (24 oy)
Yere damlamıştır üç damla kan
Sadık Hidayet, Üç Damla Kan kitabında da kendinden hiçbir şey kaybetmeden, ''Sonrasında ne olur?'' düşünmeden yazmış. Hayatında rahatsız olduklarını dökmüş satırlara.

Kitap içinde 11 farklı hikaye ile farklı farklı konularda bir şeyleri eleştiriyor. Anlatılanların İran'ın sosyal hayatını ele aldığı su götürmez bir gerçek. Kitabın dili oldukça sade ve akıcı. Sadık Hidayet resmen herkes okuyup gerçeklere sırtını dönmeyi bıraksın der gibi yalın yazmış. Sadık Hidayet bize şöyle söylüyor, ''Kime baksan, herkesin bir derdi var. Sözün özü şu ki, insanlar adam olmalı, okuryazar olmalı. Onlar eşek oldukça bizler de sırtlarına bineriz.''.

Her hikaye siyah bir şekilde son buluyor. Ölüm, kan, cinayet ve intihar kitabın üstüne bir bulut gibi sarmış. Kimi hikayede ihanetler havada uçuşurken kimi hikaye de bize bir dervişin peşinden giden bir öğretmeni anlatıyor. Öğretmen halkın yaşamını beğenmediği ve dervişlere özendiği için inzivaya çekilip yıllar boyunca okuyor ve nefsini öldürüyor, sonra karşılaştığı bir olayla gerçeklerin tahmin ettiği gibi olmadığını görüyor.. Tabi hikayenin sonunda Hidayet bizi pek de şaşırtmıyor.

Dönemin İran'ını az çok tahmin eder oldum. Yaşadıkları şeylerden rahatsız olduğu kaçınılmaz ki yazar da bir noktadan sonra dayanamamış olanlara. Kitabın sonunda ise kendime bir kitap daha ne kadar karanlık olabilir diye sormadan edemiyorum. Kitabın ilk hikayesinde bulunan bir şiir ile veda ediyorum sizlere, görüşmek üzere!

''Ne yazık ki yine akşam oldu.
Bütün dünya karardı.
Bütün insanlar huzura kavuştu.
Bir benim ıstırap ve gamım arttı.

Dünyanın mizacında mutluluk olmaz.
Ölümden başka gam ilacı bulunmaz.
Ama çam ağacının altında, köşede
Yere damlamıştır üç damla kan.''
Verdiği Puan: 10
2 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·
21 Ağustos
21:45
Atiker Konyaspor
Gençlerbirliği
25 Ağustos
21:45
Aytemiz Alanyaspor
Karabükspor
21:45
Galatasaray
Sivasspor
26 Ağustos
19:45
Yeni Malatyaspor
Antalyaspor
19:45
Beşiktaş
Bursaspor
21:45
Karabükspor
Trabzonspor
21:45
Kayserispor
Osmanlıspor
27 Ağustos
19:45
Medipol Başakşehir
Atiker Konyaspor
21:45
Akhisar Belediyespor
Kasımpaşa
21:45
Gençlerbirliği
Fenerbahçe
Tüm Süper Lig takımlarının maçları
Digiturk Sporun Yıldızı Paketi’nde.