ara

Sezgi

@sezgii

15 8.2
Puan: 8
Neval El Saddavi'yi Petrol Diyarında Aşk ile tanıdım ve o kitaptan nefret etmiştim hiç okuyamamıştım. Tabii aradan epey zaman geçti ve Sıfır Noktasındaki Kadın'ı okudum. Tamamen konusunun bir idam mahkumunu anlatmasından etkilenerek başladım okumaya. Gerçekten kaliteli eleştirilerle, toplum gerçekleriyle dolu bir kitap. Firdevs'in her duygusuz adımında içim ezildi, her karşılaştığı erkekten en az onun kadar nefret ettim ve şöyle bir düşününce kaç tane Firdevs bugün özgür ve onurlu bir yaşam sürme mücadelesi veriyordur? Aileden başlayan aksaklıkların bütün hayatını mahvetmesi aslında hem Freudvari bir tespit (ki yazarımız psikiyatrist) hem de Arap toplumlarında kadının konumunun daha küçüklükten belirlenmesine bir sitem. Yazarın kendisi de bu anlatılanlardan inanılmaz etkilenmiş bunu önsözde belirtiyor zaten ama kendisinin de verdiği mücadeleye hayran kaldım.
943 karakter
0 beğen · 0 yorum · kitap inceleme

Sezgi

@sezgii

4 9.0
Kitap: Hacı Aga
Puan: 9
Sadık Hidayet kitaplarını böylece tamamlıyorum. Hacı Ağa diğer kitaplarından çok daha iyi diyemem ama konusu çok tanıdık ve sizi kendine bağlayacak kadar da etkili. Hacı Ağa, toplumda sayılan sevilen bir insan, oldukça da varlıklı siyasette etkin bunların yanında bir de cimri, üçkağıtçı, kadın haklarına zerre saygı duymayan, sanattan ve bilimden nasibini almamış birisidir. Bu adam İran siyasetine yön veren insanlarla oturup kalkar. Hacı Ağa o kadar tanıdık o kadar aşina olduğumuz bir karakter ki Sadık Hidayet müneccim miydi diye düşünmüyor değilim. Bizim toplumuzda Hacı Ağa gibileriyle dolu. Hikayeyi okurken televizyonda tartışma programı izliyormuş gibi hissedebilirsiniz. ^^
738 karakter
0 beğen · 0 yorum · kitap inceleme

Sezgi

@sezgii

2 6.5
Puan: 5
Sadık Hidayet hayatının her yönüyle ilginç bir insan. Vejetaryenliğin Yararları'nda ise ''neden et yeriz? Yemesek ne olur? Biz etçil miyiz otçul muyuz?'' gibi sorulara yanıt vermiş. Kitap güzel tabii ki tezini heyecanla savunuyor ama tökezlediği birkaç yer var. Mesela İslami düşünürlerin et yememeyi savunması neden normal karşılanmış Hidayet tarafından? Bu çok ilginç kurban bayramı gibi bir ibadete sahibiz. Diğer yandan dünyanın her yerinde kurban törenleri yapılıyor bu sadece bize özgü değil ama bizim vejetaryenliği buradan savunmamız da pek mümkün görünmüyor. ^^ Genel hatlarıyla bilgilendirici bir kitap.
666 karakter
0 beğen · 0 yorum · kitap inceleme

Sezgi

@sezgii

1 8.8
Puan: 7
Alemdağ'da Bir Yılan kitabından sonra biraz sıkıldım bu kitapta. Bağlayışları çok kuvvetli bulamadım. Yine de özellikle genç kızın hali, tavrı vs bunları çok beğendim. ^^
191 karakter
0 beğen · 0 yorum · kitap inceleme

Engin Alan

@engin-alan

2 8.0
Kitap: Son Dilek
Puan: 9
Fantastik türüne son derece değerli bir katkı.Yaşamak istemeyeceğiniz bir dünyada karşılaşmak istemeyeceğiniz karakterlerin ve değişik yaratıkların yer aldığı , okuru kendine bağlayan güzel bir başlangıç kitabı.Neden video oyunlarının yapıldığını ve bu kadar çok sattığını anlıyorsunuz okurken.Bu türe aşina olanlar kesinlikle okumalı.
375 karakter
2 beğen · 0 yorum · kitap inceleme

NLGNYC

@nilzehes

25 7.3
Kitap: Araf
Puan: 3
Araf
Kitap günlerce bitirilmek için bekledi.Her elime alışımda yok okumayacagim derken hemen hemen hicbir kitabi yarim birakma gibi bir huyum olmadigindan okudum bitti.
Ömer ,Gail ,Piyu ,Abed ,Alegre ve Debra Ellen Thompson karakterleri ağırlıkla yer alıyor kitapta.Farklı kültürden,farkli dinlerden ve daha nice farkli yapilara sahip olan bu kişilerin yollarının kesismesiyle ortaya çıkan kitap benden 10 üzerinden 3 puan aldı.Elif Şafak tam Iskender adlı kitabını okumus çok beğenmiştim ama bu kitap beni hayal kırıklığına uğrattı.
566 karakter
0 beğen · 0 yorum · kitap inceleme

Erkan

@erkan58

8 7.8
Puan: 6
Edgar
Zweig ile tanışmama vesile olan bu uzun öyküde Edgar isimli çocuk annesi ve kitapta sadece baron olarak geçen kişi arasında ki aşk üçgeninde yaşanan küçük bir çocuğun kendini ispat çabası sevilme özlemi içinde annesi ve baron arasında geçen duygusal yakınlaşmaya duyduğu isyanı ve iç çatışmalarını okuyoruz Edgar annesini bir başkasıyla paylaşmak istemez ve bu kötü niyetli adamı sorgulamaya başlar.ve en sonunda ananesinin evine kaçarak isyan eder bundan sonra da Stefan Zweig okumaya devam edeceğim!
543 karakter
1 beğen · 0 yorum · kitap inceleme

Leyla Yargı Man.

@leyla-yargi-mantar

1 10.0
Puan: 10
Yazarın "Peygamber dışında hiçbir kimseye ayrıcalık ve rüçhaniyet tanınmayacaktır" çerçevesinde yazdığı bu kitabını beğenerek okudum. Yazar, Hz. Muhammed'in vefatından sonraki siyasi çekişmeler, dört halife dönemi, cemel savaşı, sıffin savaşı, büyük günah, kader mesesi, şiilik (alevilik), sünnilik, haricilik, kaderiye, mürcie mezheplerinin ortaya çıkışı gibi konuların gün yüzüne çıkmamış taraflarını günahıyla sevabıyla anlatmaya çalışmış. İslam tarihinin kutsallaştırılarak gelecek nesillere efsaneler şeklinde anlatılmak için var olmadığının ve asıl gayemizin tarihten dersler çıkararak geçmişimizdeki hataları tekrar etmemek olduğunun bilincinde olursak bu kitap kitaplıklarımızda yer alabilir. İyi okumalar
797 karakter
4 beğen · 1 yorum · kitap inceleme
erhan (@munzevi)
Şimdi yazacaklarım için kusura bakmayın. Siz ve bu incelemeyi/kitabı okuyanlara naçizane bilgi vermek hatta uyarmak isterim.

Kitabın isminden dahi hadsizlik akıyor. "Allah onlardan razı olmuştur, onlar da Allah'tan" ayetini, "İnsanların en hayırlıları" hadisini ve daha nicelerini görmezden gelen bir başlık. Dahası, bugünü dünle, ki Asr-ı Saadet'i yaşayan ve bilenlerin zamanı, karıştırıp hadsizliğe ve dahi çirkinliğe yol açan bir başlık. Zaten Ankara ekolünün ürünü olan otto yayınevinden adamakıllı belki bir avuç kitap çıkmıştır ki bu onlardan biri değil. Güzel olanlardan birisi Ebu Gudde hazretlerinin Zamanın Kıymeti adlı kitabıdır. Neyse. Otto yayınevi modernist, reformist kafa yapısıyla örnek aldıkları müsteşrikleri (müslüman olmayıp müslüman üzerine araştırma(?) yapan kimseler) ve onların fikir(sizlik)lerini bu gibi kitaplarla özellikle genç dimağlara aşılamaya çalışıyor. Kendileri yakında çıkaracağı kitaplarla (goldziher; katı bir yahudi olan kendisine müsteşriklerin atası denebilir) bunu bir kez daha teyit etmiştir. Tavsiyem bu yayınevinden uzak durmanızdır. 6 sa

Ayça tarkmen

@ayca-tarkmen

1 0.0
Gerçek Cinayet dosyalarının yansımasında Polisiye Romanlar.
Ali BAYRAM: Gerçek Cinayet dosyalarının yansımasında Polisiye Romanlar.


Truva Yayınlarından Atakule Cinayeti isimli Polisiye Romanı yayınlanan Ali Bayram sorularımıza hoş sohbet içinde verdiği ilginç cevaplar dikkatinizi çekecektir.

Polisiye Roman dediğimizde Ali Bayram’ı nasıl tanımlarız?
Edebiyat Dünyasında 20 yıllık bir zemine dayanan, Sosyal Sorumluluk projelerini, yaşanmış gerçek kişilerden dinleyerek kaleme alan bir kişiyim.

Polisiye Romanlarda ki yanlış Kurguların tapularını yazdığım gerçek cinayet dosyalarını kaleme alarak yıkmaya iddialı bir kalemim.


Aynı zamanda Polis Memuru “Suç ve suçluyla mücadele ederken” gerçek olayları, polisiye konuları, Asayişin tüm püf noktalarını romanlarıma korkusuzca yazan, Edebiyatta gerçek yaşam hikâyelerini topluma örneklemeye devam eden hem okur, hem yazarım.

Polisiye Romanda Kurgu mu? Yoksa Gerçek Cinayet dosyası mı?
Günümüze kadar kurgu üstünde ve tamamen hayali bir hikâyeye dayalı Polisiye romanların artık Türkiye’de yeni bir tarz ile buluşmasını sağlamış oldum. Bu ülkede polis olarak görev yapmakta olan bir yazar olarak. Cinayet mahalline Polisten sonra Cumhuriyet Savcısının geldiğini polisiye severler kitaplarımda okumaya başladı.

Kurbana yapılan gerçek otopsiyi, bir olay anında polislerin telsiz diyaloglarını, suçun aydınlanması ve suçluya ulaşmada kullanılan teknikler, Olay Yeri İncelemenin teknikleri, Kriminal gerçeğini romanlarımda okuyan polisiye severleri şaşırtmaya devam ediyoruz.

Polisin kaleminden
Polisiye Roman okumanın gerçekliği!

Ülkemizde Dedektiflik gibi bir meslek yasal değildir. Ama nedense çoğu polisiye romanlarda bazı yazarların kitaplarında Dedektiflik yasalmış gibi gösterilmektedir.

Yasal olmayan bir mesleğin varlığını kaleme dökmek polisiye okurları yanılmaktır.

Olay Yerine ilk önce Polis gider.
En son olay yerini Polis terk eder.
Olay yerine ilk önce ihbar üstüne veya olayın nev’ine göre Polis gider. Olayın ayrıntısını araştırdıktan sonra Günün Cumhuriyet Başsavcısına bilgi verir.

Savcı olay yerine gelerek Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü ile birlikte ilk incelemeleri yapar. Olay yerinde bir tutanak tanzim ederek Adli Tıp Kurumuna olayı sevk eder.

Polisiye Romanlarda Cinayet Polislerinde yapılan
yanlışlıklar yenilir yutulur cinsten değil...

Polisiye Romanlarda yapılan büyük hatalar var. Cinayet Bürosu Asayiş Şube Müdürlüğüne bağlı bir birimdir. Cinayet Büroların sorumlusu Emniyet Amirleridir.

Siz tutup da bir Başkomiser, Komiseri Cinayet Büronun Amiri yapamazsınız. Kanunlar ve mevzuatlar buna izin vermez. Cinayet Büro Amiri Emniyet Amiri olur o da Şube Müdürüne bağlıdır.

Her olayda Cinayet Büronun Amiri Şube Müdürüne bilgi vererek attığı her adımda talimat alır.

Edebiyat Dünyasında Polisiye Roman üstüne okuyucuların daha şaşıracağını birçok konuyu artık Gerçek Cinayet dosyalarını polisiye romanlarda görmeleriyle yeni gelişmeler gösterecektir.
3174 karakter
2 beğen · 0 yorum · kitap inceleme

Üzgün Palyaço .

@uzgunpalyaco

3 9.5
Kitap: Şurina
Puan: 10
Deniz ve Sina'yı bu kitapta çok büyük olaylar bekliyorlar ama her şeyi atlatıyorlar. Deniz'in annesi ve dedesi nasıl tanıştıklarını öğreniyorlar ve bu evliliği istemiyorlar. Sina'nın annesi vefat ediyor. Okuldaki herkes Deniz ve Sina'nın ilişkisini öğreniyor ve Deniz Sina'nın öğrenimine zarar gelmemesi için istifa ediyor. Deniz annesini ve dedesini karşısına alıyor, Sina ile evleniyor ve evlendikleri gün Deniz'in annesi ve dedesi yelkenleri suya indirip barışıyorlar. Sina istediği bölümü okuyor ve Deniz'e ait bir okulda öğretmenlik yapıyor. Evliliklerin beşinci yılında şurina dünyaya geliyor ve Deniz'in kardeşinin de hamile olduğunu öğreniyorlar.
Şurimşine'yi okuduktan sonra bunu hemen arkasından okursanız daha iyi olur içinden geçen olayları anlatmadan ayrıda kestim okuyup öğrenin neler yaşadıklarını.
887 karakter
1 beğen · 0 yorum · kitap inceleme