ara

yaren

@yarensel

Kitabı ilk gördüğümde üstüne atlayışımla kitabı bitirdiğim anki yüz ifadem arasında dağlar kadar fark var ama olsun. Kitap hakkında spoiler vermek istemiyorum ama hiç beklediğiniz gibi bir kitap olmayacak :D Yine de kötü demiyorum.
Büyük Prens - Murat Nedim
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum

Hasan ÖZDEMİR

@hsnzdmr60

Dua
"Ey güzel Allah'ım, Sana mat olanı, Sen mat etme, günahkar kulunu lütuf ve rivayetten başka bir şey yapma.
Bazı kusurlardan bulunduk, terbiyesizlik etti isek, onları lütfunla bağışla, bizlere cezasını verme!
Yâ Rabbi, ancak vaktidir, bize acı. Bu aciz kulübü belalara uğratıp da yok etme!
Ayrılık fikrine kapılıp bizi kendinden ayırma, buluşmaktan, kavuşmaktan başka bir şey düşünme!
Topraktan yaratılmış olan kulunun toprağını yerlere saçıp savurma, bize göklerden başka bir yeri durak olarak verme!
Neye alıştıysak lütfunla bizi alıştığımız şeye ulaştır! Bizi kendi başımıza bırakma, bizi manen beslemekten, yetiştirmekten bıkmadan, usuanma!
Biz Senin aşk meyhanende bulunanlara kuluz, köleyiz; bizi meyhaneden soğutma, meyhanede sırt çevirtme!
Biz kim oluyoruz ki sana 'Yapma, etme!' diyelim! Haddi aştık, ileri gittikçe bir kez daha bağışla. Fakat mademki cahillik Edip dedik, bizim bu yapma etme diyen dilimizin de kusuruna bakma!"

"Ey güzel Allah'ım, bu naçiz duaya Sen de âmin de. Zira dua Senin şuan, âmin de Senin âminin değil mi?
Âmin âmin âmin..

Kitapla ilgili aslında son sayfadaki dua özetliyor, insanın gönlündeki temizliği, sadakati ve teslim oluşu herşeyin özetidir. Bizi dünyaya var eden Allah bizlere ne yapmamız gerektiğini kusursuzca söylüyor dile getiriyor, bizimle konuşuyor. Ondan habersiz nefes bile alamıyoru anlamamız gerekir, yoktan var eden O.. Her yerde O..

Alimlerin bana seni gerek seni dedikleri dizeler aslında bunlar..

Teslimiyet herşeyin ifadesidir, "Beni Bul" sözleridir. Bu da zihinle, düşünce ile kuru kuru ibadet değil, her anı o var niyetiyle yaşama gayesidir. Ne geçmiş ile hesaplaş ne de gelecek ile kaygı veya düşünce verilen anın hazzını duymak yeter artar bile..

Kitap bir sohbet tarzında gönüle düşenleri gönül dostlarının bizlere armağanı tarzında kitap, Mevlana, Şems, Farabi, Arabi ve nicelerin hayat gayelerinin O'na adadıkları ve Kur'an-ı Kerim ve Sevgililer Sevgilisinin gayet gayesi yol edindikleri bir daha bilmiş oldum..

eyvAllah Dua ile kalın..
Es-Selamın Aleyküm..
Aşk Bir Davaya Benzer
kitaba 8 verdi
1 beğen · 0 yorum

Hayata Gülümse

@hayatagulumse998

Çocuk gözüyle kendimi gördüm. Sizde çocuğunuzun gözünde nerede olduğunuzu görün.
2017 yılı başında okumuş olduğum son derece kayda değer, anlamlı, manidar, eğitici bir kitap olan "Sevgili Anne Babacığım bu kitabı benimle okur musun ? Bana çok şey kattı okumak isteyenlere de aynı katkıyı sağlayacağına eminim.

Neyse gelelim konuya, biraz mizahi tarzda başlamak istedim yazıya;

06:00
Yine her sabah olduğu gibi projemi saat 06:00 itibari ile hayata geçirdiğim sıradan günlerden biriydi. Kalk, çocukları uyandır, kahvaltı hazırla, oğlum sen daha üstünü giymedin mi? Çocuğum yüzünü yıkamadın mı ? Siz beni öldürecek misiniz? Bir saat boyunca daha bunun gibi bin tane söz. (tabi ki biraz da abartı var :)
07:00
Evden çıkış 1. raund bitti çok şükür kimse zarar görmeden o kapı Allah'a emanet olun diye kapandı. Kapı kapanmadan anneyi önce ben öpücem yarışını artık es geçiyorum. Bunun için bile kavga etme sebebi yaratıyorlar :))
08:00
En önemli raund başladı. iş yerine geldik. Önce personelle günaydın faslı, şöyle bir imalatı kontrol, vardiya teslimi, eksik personel kontrolü vs vs.
09:00
Büyük oğlumun okuduğu ortaokuldan Rehberlik Öğretmeni Şenay Hanım'dan bir telefon, tabi ki ben panik. Bana okuldan sadece toplantı telefonu gelir ki kaçırdığım bir toplantı söz konusu bile değildir. Sn. Hayat Hanım katılacağınız yarışmanın kitapları okula gelmiştir, konu ile ilgili yarışmaya katılan velilerin bugün saat 14:30 da okula gelmesi gerekmektedir.
Hocam ;
* Ne yarışması ?
* Ne kitabı ?
*Ne zaman kayıt yaptırdım ?
Oğlunuz geçen hafta kaydınızı yaptırdı. İlçeler arası kitap okuma yarışması, oğlunuzu temsilen katılacaksınız. Hiçbir şey diyemedim. Tabi ki hocam görüşmek üzere.
15:00
Okula toplantıya gidildi tabi ki. Bizimkisi okul kütüphanesinin önünde beni bekliyor. Belki de "ne iş oğlum diye başlayıp, niye bana sormadın" diye onlarca soru soracaktım ki. Göz göze geldik. Hiç bir şey soramadım. Gözlerindeki mutluluk, "herkese benim annem bu işte der" gibi davranışlar. Sarılması, öpmesi bile farklıydı. "Sen bu işi iyi yapıyorsun anne senin için nedir ki" dedi. "Sen bu yarışmayı kazanacaksın ben biliyorum, o yüzden rahat ol" dedi. Rolleri değiştik, oğlum bana yapabilirsin psikolojisi rahatlatması yapıyor. Annesinin şapşik oğlu nolucak.
Bu yarışmaya Anne- Babalar katılıyor. Kitap 228 sayfa ve bu kitaptan 50 tane soru sorulacak. Sınavı kazanan ebeveynlere sırasıyla ;
1) Bilgisayar + kitap
2) Bisiklet + kitap
3) Tablet + kitap + LCV hediye çeki.

Amaç burada bilinçli veli sayısını yükseltmek, ebeveyn ile çocuklar arasındaki köprüyü sağlamlaştırmak. Gerçek olan şu ki eğitim önce evde başlar, öğretim okulda ile devam eder.

Evet nihayet sınav günü geldi, ama ne yarışma bizim okuldan 48 veli katılıyor. Koca okulda sadece 48 anne-baba üzücü bir tablo tabi ki. Neyse sınava gireceğimiz okulda ki bahçeyi görünce üzüntüm bir nebze de olsa yerini tebessüme bıraktı. Tahminen 400 veya 500 kadar kişi vardı. Kaç sınav merkezi yaptılar bilmiyorum.
Okul bahçesi kalabalık, hepsi büyük bir heyecanla birbirlerine sorular soruyorlar;
Kitabın baskı yılı kaç ? Eyvah ben ona hiç bakmadım.
Yazarı kimdi ? Kaç sayfa?

"Allah allah" dedim sınav da bunları da mı soracaklar ?
Bu sorular kitabın hiç ilgilendiğim kısmı değildi. Okunan kitabın yazarı mukakkak ki önemli. Ama orada oluş amacımız farklı, yazarı niye sorulsun ki?

Kitabın içeriği bana öyle şeyler kattı ki ;
*Bildiğimi sandığım ama bilmediğim,
*Bilmediğim halde doğru yaptığım ve bu kitapla bunu anladığım,
*İnanmıyorum bu çocuk niye böyle davranıyor dediğimde, yanlışın bana ait olduğunun, bu yanlışa onu benim ittiğimin,
* Öfke ile hareket edildiğinde çocukların algı mekanizmasını kapattığı, "oğlum sen beni anlamıyor musun? " dediğimde hatanın bende olduğunu,
* Tartışma esnasında onunla aynı boy mesafesine geçmediğimde tepeden bakmanın ne kadar yanlış olduğunu ve bunun onu ne kadar yaraladığını,
* "Ben alışverişe gelmek istemiyorum" dediğinde "Allah Allah öyle bir lüksün yok" dememin onun bir birey olduğunu işime geldiği şekilde kabul etme davranışları sergilediğimi ve bunun ne kadar yanlış olduğunu bu kitapla anladım.

Sen iyi ki bu yarışmaya beni yazdırdın?
İyi ki bu yarışmanın bize neler katacağını , bana anneliğin senin gözünde de ne kadar anlamlı olduğunu gösterdin.
İyi ki benim oğlumsun.

Yarışma Sonucu daha güzel oldu ; 3. oldum. Tablet + kitap + ohhh bide alışveriş çeki (çok bişey değil ama işte bedava sirke baldan tatlıdır misali )

Ne güzel aile de herkes mutlu oldu. HERKES KAZANDI. önemli olan da bu değil mi ? KAZAN- KAZAN

BU KİTAP BÜTÜN EBEVEYNLER TARAFINDAN OKUNMALI. BİR ANNE OLARAK TAVSİYE EDİYORUM. ÇOCUK GÖZÜYLE KENDİMİ GÖRDÜM.
SİZDE OKUYUN, SİZ DE ÇOCUĞUNUZUN GÖZÜNDE NERDE OLDUĞUNUZU GÖRÜN.
3 beğen · 0 yorum

Nazlı

@nazli44

Bitti...
Kalbim Ege'de kaldı.Seviyorum Ege insanını..
Bu güzel insan ne zaman,nasıl girdi hayatıma hatırlamıyorum ama kalemini Aşk Fasikülü ile tanıdım..
Şiirleri o kadar içtendi ki bu okuduğum 4.kitabı olmuş..
Bu roman olmuş ama yine samimi dörtlükleri serpişmiş araya..
İlaç gibi geldi...
Agora'da Bir Delikanlı
kitaba 8 verdi
1 beğen · 0 yorum

Yonca

@kitapokumakhuzurverir

İki birbirini çok seven insan düsünün bir insanın sevdiği bir insanı ölüme hazırladığını düsünün ne kadar acı bir durum düsüncesi bile insanın içini acıtıyor.Hayat bir yolculuk biz de bu yolculuğun yolcularıyız belli bir durakta indirecek bizi hayat bu zamansız yolculuktan... Gözyaslarıma engel olamadım güzel bir filmdi hafif incir reçelini anımsattı :(
Peri Masalı
kitaba 10 verdi
3 beğen · 2 yorum
kalbiyle sevenler zümresi (@kalbiylesevenlerzumresi)
[silindi]
55 dk beğen cevap
kalbiyle sevenler zümresi (@kalbiylesevenlerzumresi)
İzlemiştim bende yıllar önce... Güzel film👍
54 dk beğen 1 cevap

elif ☾

@paledanik

Kitabını okuduktan sonra izleyince milyon tane eksiklik olduğunu fark ediyorsunuz. Güzelim kitabı batırmışlar resmen.
1 beğen · 0 yorum

elif ☾

@paledanik

Klişe.
Hayatımda gördüğüm en klişe film. Öyle ki her şeyi tahmin edebiliyorsunuz. Çirkin ve inek kız, popüler ve yakışıklı oğlan. Oğlan kıza aşık olur. Veee final de kesinlikle en bilindik şekilde olur. Spoiler olmasın diye söylemeyeceğim ama emin olun tahmin etmesi zor değil.
Hele film içindeki replikler... Arkadaşımla beraber izlemiştik, onun da tepkisi şu olmuştu. “Keşke filmin başında Landon da o çocukla atlayıp ölseydi.”
Evet bu çok daha iyi bir son olurdu. Daha fazla konuşamayacağım. İzlediğime pişman olduğum tek yapım olabilir.
Uzaktaki Anılar
filme 1 verdi
0 beğen · 0 yorum

thebookthief

@tc-basak-gurel

Albert Camus'un okuduğum ilk kitabı. Belki çevirisinden kaynaklanıyordur ama bana dili biraz ağır geldi. Bu nedenle, okurken biraz sıkılmama rağmen konu ve bütünü itibari ile güzel bir romandı.
Yazar veba salgını sırasında ve sonrasında insanların davranışlarını, duygularını ve ruhsal durumunu çok güzel işlemiş. Camus'a göre veba sadece bir hastalık değil aynı zamanda kötülüğün bir simgesi ve kaderci olunmamalı, kötülükle savaşılmalı. Muhteşem bir eser. Okumanızı tavsiye ederim.
Veba
kitaba 10 verdi
5 beğen · 0 yorum
''Hayat nedir Maurice?''
Kimsesizliğinden kaçarak bir şeker portakalı fidanına sığınan Zeze, artık yeni bir aileyle yaşamaya başlar. İlişkilerini sağlam temeller üzerine kuramayınca teselliyi yine hayal gücünde bulur. Yalnızken bile kalabalık bir hayat yaşar. Çünkü sahip olamadığı her şeyi düşlerinde tamamlar.

Kendi büyüdükçe sorunları, sorumlulukları ve gözyaşları da büyür. Düşlerle gerçek arasında kendisine bir yol tutturur. Kim olduğu ve kim olacağı konusundaki gelgitleri büyüme çağının en büyük buhranı olur.

Geceleri Manuel Machado'nun ormanına giderek kasabanın yüreğini ağzına getiren de Zeze'dir; aciz olduğunu düşünüp bir düğme olmayı dileyen de Zeze. Havlu kavgasında kimsenin cesaret edemediğine cesaret ederek, Arnobio'ya meydan okuyan da Zeze'dir; siyah-beyaz kareli bir mendil görünce gözyaşlarını tutamayan da Zeze. Köpekbalığı tehlikesine rağmen en iyi yüzücülerle denize atılan da Zeze'dir; Dolores'i götüren geminin ardından çaresizce bakakalan da Zeze.

Güçlü görünmeye çalışan minik bir kalp onunki. Çok hesap yapan, kolay incinen, bağışlayan ama asla unutmayan hassas bir kalp. Ve bir cururu kurbağasının terk ettiği o yürek, her zaman böyle kalacak. Yıllar o hassas kalbinden hiç bir şey alamayacak. Kırk yaşına geldiğinde bile kendini çizgili pijaması içinde bulacak. Çünkü o hâlâ güneşi uyandırmak isteyen küçük bir çocuk. Gelse de görse Adam, güneşi uyandırmak için yeter bu yolculuk.
Güneşi Uyandıralım
kitaba 9 verdi
6 beğen · 2 yorum
Gülşah Sönmez (@gulsah-sonmez)
Güzel bir inceleme olmuş, emeğinize sağlık @reyhann
8 sa beğen 1 cevap

Ömer Aydemir.

@seyyah73

Keçiboynuzu
Bazı kitaplar var gerçekten keçiboynuzuna benziyor; bir gram tat almak için bir avuç keçiboynuzu kemirmek gibi. Bu kitapta öyleydi. Amerikalı yazar tamam kısa net cümleler tamam, kendi anlaşılmaz ve bilinmez kültüründen örnekler bu da tamam da; yarım yamalak bir öykü olmuş. Bir giriş gelişme sonuç beklediğin kurgusu var. Bu da bu noktada bir roman diyorsunuz ki öyle başlıyor giriş gelişme tamam sonuç yok. Hoş klasik roman kurgusu dışında roman okur ve severim ama bu kurgu ön planda bir roman fakat sonuç yok. Son düzlük de koptum zaten; Tom Hanks’ in yeni hayat isimli filmden bölümler okudum. Korkunçtu doğrusu. Bu saçma sapan yerde bitti zaten. Velhasıl dış görünüş ve kitabın arkasında yazanlara çok inanmayın. Kitabın arkasında yazan parağraf kitabın son on sayfası içinde yer alıyor çünkü.
Ölüler Nasıl Düşler
kitaba 4 verdi
6 beğen · 0 yorum