up
ara
profil foto
METİN ODALARI
FOTO ODALARI
VİDEO ODALARI
ARŞİV ODALAR

Tüm İncelemeler

Black Garden

Black Garden

@blackgarden

Ayaklanma, iç savaş ve bunun gibi diğer şiddet içerikli hallerin kol gezdiği, Kafkasya'nın herhangi bir yerinde, herhangi bir döneminde; şehrin valisi idam edilmeye götürülürken karısı da şehirden kaçma durumundadır. Fakat bu durumda valinin karısı yanına alabileceği kıymetli eşyalarının derdindeyken yıkıntılar arasında unuttuğu küçük bebegi, kadının hiç aklına gelmez dahi, bırakıp gider. Sevdiceğini cepheye gönderen Gruşa ise bebeği alır, onun hayatı için kendi hayatını tehlikeye atar, muhtelif acılar falan derken... Azdak ise hayduttan bozma bir yargıçdır ve de her zaman halkın yanındadır. Yıllar sonra bir mahkemede, artık büyümüş olan bu bebeğin gerçek annesinin kim olduğunun kararını vermek durumundadır. Bakalım neler olacak...
'Kafkas Tebeşir Dairesi' oyununun destansı bir anlatım dili vardır. Bertolt Brecht'i ne kadar yüceltsek azdır. Oyunu dilimize kazandıran büyük usta Can Yücel'in yerel konuşma diline ne kadar hakim olduğunu gördükçe Yücel'in edebi dehasına her defasında tekrar hayran olmamak mümkün değil. Oyun günümüzde ülkemizde sahne alıyor mu bilmiyorum, 1980 senesinde bu çeviri ile Dostlar Tiyatrosu'nda sahnelenmiş. Bu sahnelemede ünlü isimler "Ahmet Gülhan, Cem Özer, Gülümser Gülhan, Yaman Okay" da rol almışlar, ' Azdak' rolünde ise ülkemizin önemli sanatçılarından 'Genco Erkal' yer almış. 'Kafkas Tebeşir Dairesi' Amerika'da Broadway'de müzikal olarak da sahnelenmiş.
Bu eseri okumanızı kuvvetle tavsiye edeceğim. Müthiş bir okuma deneyimidir. İyi okumalar...
0 beğen · 0 yorum
NLGNYC

NLGNYC

@dunyasnilzehes

1994 yılında basılan Yeni Hayat benim okudugum ilk Orhan Pamuk kitabi oldu.Yeni Hayat adli kitabın baslangici beni kendine kolayca çekse bile kitabın ilerleyen kısımlarında kopukluklar yaşadım .Sayfalar akıcı ilerliyor lakin neler oluyor yahu demekten kendimi geri alamadım.Yazarın sayfa 238 de yazdığı gibi 👉"Benim zekamdan kuşkuya düşen saldırgan ve alaycı okura ben de saldırgan bir sekilde elinde tuttugu kitabin her köşesinde yeterince dikkat ve zeka gösterip göstermediğini sorayım mı ? '' Bu cümleyi okuyunca acaba dedim ben mi anlamakta zorlanıyorum bazı kitaplari bilemedim.😕😕
Kitap, üniversite öğrencisi bir gencin bir kitap okumasi ve hayatının değişmesini,bulunamayan bir ülke ve ölümün ışığına uzanıp giden bir yolculuğun hikayesini anlatır.
Yeni Hayat adli kitapta beklediğim etkiyi bulamadım ama Orhan Pamuk okumalarima devam edeceğim.Bakalım beni etkileyen hangi kitaplari olacak.
Buraya kitaptan hosuma giden bir kac alıntı bırakmak istiyorum.
✏"Neden kelimelerle düşünür de insan,görüntüler yüzünden acı çeker. "
✏"Önemli olan insanın içindeki iyiliği koruyacak bir hayat yasayabilmesidir."
✏"Hiçbir yerdeydim ve he yerdeyim ve bu yüzden de,bana öyle geliyordu ki dünyanın varolmayan merkezindeydim."
✏"Iyi bir kitap bize bütün dünyayı hatırlatan birşeydir."dedi."Belki her kitap öyledir, öyle olmalıdır."Biraz sustu ."Kitabın kendi içinden olmayan ama varlığını ve sürekliliğini kitabın anlattıklarıyla hissettigin bir şeyin parçasıdır kitap."dedi.
ataç ikon Yeni Hayat
kitaba 5 verdi
2 beğen · 1 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
"(...) kendimi geri alamadım." İlk duydum bu deyişi Nilgün @dunyasnilzehes!
16 dk beğen cevap
Film adam

Film adam

@serserimsi

Teşekkürler
Böyle bir film çekildiği için çok mutluyum. Emeği geçenlere çok teşekkür ederim.
Bence daha güzel yapılabilirdi. Filmdeki duygu ve konuşmalar etkileyiciydi. Çekilen yerler özenle seçilmiş harika yerlerdi. Kostümler ve oyunculuklar kaliteliydi.
Ancak ben daha güzel bir film beklerim. Deliler korku veren askerlerdi son sahneye kadar bu korku pek gosterilemedi. Çok daha iyi sahneler çekilebilir ve etkisi daha dolu olabilirdi. Her zaman derim bizdeki bu tarih Avrupalı da olsa ne filmler çekerler. Biz daha emekliyoruz tarihi filmlerde.
Eren sahnesi için bile değer izlemeye. Bunun için de çok teşekkürler.
Ama keşke daha etkileyici sahnelerle göz doldurulsaydı.
0 beğen · 0 yorum
Ezoçet

Ezoçet

@ezgicetinkaya512

Öneri🙏
Bir oturuşta 1 sezonu bitirdim izlenmeli 👊🏻
3%
filme 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
Sıla Koçak

Sıla Koçak

@silakocakk

Sonu çok şaşırtıcı..
Bu sene bu kitabın filmi çıktı..fakat her zamanki gibi kitaptaki olayların neredeyse yarısı anlatılmamıştı filmde:/
Kitap,Ruby adında bir kızın küçük yaşta Thurmond adında bir rehabilitasyon merkezine kapatılmasını anlatıyor..Bu rehabilitasyon merkezinde tüm
çocuklar belirli renklere ayrılmış bizim ana karakterimiz Ruby ise en tehlikeli sınıfa yani kırmızıların sınıfına giriyor..tabii bu yüzden Ruby’nin başına gelmeyen kalmıyor..
Bu kitapta en etkileyici bölüm ise kitabın sonunda Ruby’nin Liam hafızasını silmesiydi..
ataç ikon Karanlık Zihinler
kitaba 10 verdi
3 beğen · 0 yorum
Günay ilgar

Günay ilgar

@gunayilgar

çıt...
Fakat Müzeyyen ben şimdi sizi nasıl anlatayım?
Bu kitabı da 1000K paylaşımlarından görüp okuyacaklarım arasından ön sıraya alarak okudum...
Kitabı okurken kendimi eski yeşilçam filmi izliyormuş gibi hissettim. Ki zaten yazarın işi kitapta filmlerle ilgili ve bolca Sadri Alışık var. O Galata' ya gitti ben de gittim, Tophane' ye gitti ben de gittim. Hatta o masa da çay ve sigara içenlerden biri de bendim fosur fosur :) Kendi ile gerçekleştirdiği repliklerin bazılarında kendimi buldum. Eve gelip bazı eşyalara selam vermişliğim, halini hatrını sormuşluğum vardır :))) Kısacık, güzel bir hikaye. Bazen kendime acaba Müzeyyen gerçekten var mı, yoksa bu yazar (hani bi hikaye yazmaya çalıyor ya) iç içe geçmiş bir roman mı yazıyor diye sordum :)


Filmi de varmış. Beğendiğim iki oyuncu hem de... En kısa zamanda izlemek üzere bana iyi seyirler ve okumak isteyenlere de iyi okumalar :)

Ve çıt ::)))
3 beğen · 0 yorum
Günay ilgar

Günay ilgar

@gunayilgar

aile ve dostların varlığının ne kadar harika olduğuydu.
Kitabın adını çok duyup okumak için sırasını bekletmek... yine ön sıralara alınmış bir kitap, iyi ki de almışım...

En başta ah dedim bu kitap okunmaz, ergen kitabı gibi ama sonra devam edip okudukça merak ettim. Ve tabi Charlie' yi de çok sevdim.

Kitap Charlie' nin arkadaşının intiharı vesilesiyle gizli birine yazdığı yaşadığı olayları, sırları ve düşüncelerini anlattığı mektuplardan oluşuyor. Çok sıcak, çok samimi ve gerçekten çok tatlı. Charlie öğretmeni Bill' in dediği gibi çok özel bir çocuk. Benim için de öyle artık. Hayatındaki herkesi seviyor ve değer veriyor. Ki en çok sevdiği ve değer kitapları dostlarına verebilecek kadar... Kimseyi kırmak ve üzmemek adına elinden geleni yapıyor. Helen Teyzesi'nin özel bi yeri var hayatında, onu çok seviyor ve teyzesinin de onu çok sevdiğine inanıyor. Teyzesinin onun yüzünden öldüğü gerekçesiyle bir suçluluk duygusu da hissediyor. Bu yüzden doğum gününü bile sevmiyor. Ve hayatında öyle bir an geliyor ki hastalığının sebebi olan şeyler açıklığa kavuşuyor ve tabi Sam' in yardımıyla.

Yazılacak çok şey var... Okunmaya değer ve Charlie inanacak çok insan lazım :)

Ah diyorum keşke mektuplarını yazmaya devam etsen ve onlar bana gelse...

Hep mektuplarının sonunda dediğin gibi "daima sevgiler" Charlie. Ben de sana inanıyorum.
ataç ikon Saksı Olmanın Faydaları
kitaba puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
Kayra

Kayra

@kayra180

Beau!
Filmin özetinden önce şuna değinmek istiyorum bir film izleyicisi olarak siz hikayeci filmler seviyosanız bu filmi izlememenizi rica edeceğim.Hikayeseverlere uygun bir film değil çünkü filmimizde belirli bir hikayeye bağlı kalınıp onun üstünden akmıyor senaryo buna dikkat edin izlemeden önce.İçeriğe gelecek olursak film vermek istediği mesaj açısından ve sanat kalitesi olarak mükemmel.Filmi kısaca Amerikalı bir senaristin yazar olma çabası diyebiliriz tabii bu çabanın içinde bir de zaman yolculuğu var kendisi eski yazar ve sanatçılarla konuşuyor onlardan öğütler ve fikirler alıyor e tabii filmimiz paris’te geçer de aşk olmaz mı aşk konusu da yine güzel ve yerli yerinde yani yeterli miltarda vardı.Filmi sanatsever olarak izlerseniz film size daha güzel gelir yani bu filmi ooo zaman makinesi varmış bilim kurgu oleyy gibisinden düşünüp izlemeyin.Filmin diyalog sahneleri de olağanüstü bu arada izlemenizi öneriyorum
Paris'te Gece Yarısı
filme 7 verdi
2 beğen · 0 yorum
Günay ilgar

Günay ilgar

@gunayilgar

Güzel bir yolculuktu, yolcu yolunda gerekti.
Bu kitabın o kadar çok paylaşımını gördüm ki ve o kadar çok beğenisini yaptım ki... kitabım bitince başladım.

Ben de Ermiş'i gideceği yere kadar uğurladım. Sorularım vardı, ama bu kitabı ikinci ya da üçüncü kez okuduğum zaman yanıtlarını bulabilirim diye sormadım herşeyi en güzel şekliyle anlatmış, hepsi birbirinden güzel. Ve kitap başlı başına alıntı kaynıyor. Ve yine benim gibi kitap alıntılarını görüp beğenenler varsa bir an önce okumalı...Ama Charlie' nin öğretmeni Bill' in dediği gibi sünger olarak değil, filtreleyerek :) Ve biz de Charlie gibi yapıp hayatımıza da uygulamalıyız.

Oku, düşün, anla, paylaş, uygula...Zaten kitapların amacı da bu... Ermiş'in dediği gibi "malınızdan mülkünüzden verdiğinizde pek fazla bir şey vermiş sayılmazsınız. Gerçekten vermek kendinden vermektir. Vermekten kaçınmak yok olmaktır."

Güzel bir yolculuktu, yolcu yolunda gerekti.


Artık demir alma zamanı gelmişti, ama meçhule değil; siz bu kitabı henüz okumayanlara. Gemi size yaklaşıyor, sizin limanınıza...

Keyifli sohbetler :)

Ve güzellik hep yolumuz ve rehberimiz olsun...
ataç ikon Ermiş
kitaba puan vermedi
4 beğen · 0 yorum
Günay ilgar

Günay ilgar

@gunayilgar

"hiçbir iktidar masum değildir" demişti Zülfü Livaleni
15 aralık 1941 yılında gelen bir gemi...
24 şubat 1942 yılı ilk baştaki amaçları neyse onun gerçekleştirildiği zaman.

Yaşamak için ellerine geçen şanslarını kullanan, bir o kadar da ölüm ihtimalleri yüksek olan çoluk çocuk, genç, ihtiyar. Hastalık, soğuk, yemek, pislik her türlü sıkıntı...Umut dolu yaşam savaşı....Ve hep denizin üzerinde...

Okuduğum kitapları hep gerçek yaşammış gibi hayal edip okurum ama bu bambaşka... gerçekten yaşandığını bilmek çok acı...

"Alamanya bizden krom almaz" vs... vs....

Maddi değerler uğruna, manevi! değerlerden vazgeçmek...


Hep söylüyorum Allah'tan müslümanız, Allah' tan... Kula kulluk edene yazıklar olsun diye şarkılar yapıp ve komik ki en başta bunu yapan biz oluyoruz.


Sayfa 6 "İnsanoğlu planlar, Tanrı güler"Dili, dini, ırkı her ne olursa olsun her canlının yaşama hakkı var. Ki bu bir katliam, utanç verici- yüz kızartıcı... ne ilk ne de son ama bu bir gerçeği değiştirmiyor; ortaksınız, suçlusunuz ve katilsiniz, bunun hiçbir bahanesi olamaz!!!
ataç ikon Struma
kitaba puan vermedi
3 beğen · 0 yorum
ODA KURALLARI
 • Sadece beğeni belirten ifadeler kuraldışıdır. İnceleme detaylı olmalıdır.
 • İdeal bir inceleme 500-800 karaketerden oluşmalıdır.
 • Kitap incelemelerinde yazarın veya çevirmenin türkçeyi kullanış biçimi ve/veya metnin akıcılığı ve/veya karakterlerin derinliği irdelenmelidir.
 • Eserin ileri sürdüğü fikirler, topluma veriği mesajlar öznel olarak tartışmaya açılabilir.
 • Eserin kimlere hitap ettiği incelemenize eklenebilir.
 • İnceleme gerekmedikçe alıntı/replik içermemelidir.
 • 50 karakterden az incelemeler kuraldışıdır.
 • Başka sitelerden alınmış inceleme ve yorumlar kuraldışıdır.
 • Güzeldi, çok beğendim, tavsiye ederim vb. yüzeysel cümleler inceleme olarak kabul edilmez ve editörler tarafından silinebilir.
 • Link paylaşmak kuraldışıdır.
 • Film ve dizi incelemelerinde senaryonun akışı, özgünlüğü ve tahmin edilebilirliği ve/veya karakterlerin derinliği irdelenebilir.
 • Mekan veya şehir incelemelerinde tarihsel bilgilendirme yapılabilir.