ara

Erkan

@erkan58

- Ahmet Ümit
8.4 (122 oy)
Ve Zirve...
Usta romancı Ahmet Ümit'ten muhteşem bir dönem romanı Türk tarihinin karanlıkta kalmış bir dönemi olan İttihat ve Terakki dönemine yoğunlaşan kitap Ahmet Ümit'in yazarlığının olgunluk döneminde zirveye çıktığı bir eser gerçekten de kitap içerisinde tarihi olayların yanında casusluk suikast aşk ve entrika gibi ögeleri de içermesi bakımından alışılagelmiş Ahmet Ümit tarzının da oldukça dışına çıkmakla birlikte ne kadar çok yönlü bir yazar olduğunu da kanıtlıyor.
Verdiği Puan: 8
0 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Cansu Doğan

@cansudogan7146

- Zülfü Livaneli
8.8 (86 oy)
İnsanı huzursuz ettiği reddedilemez. Yine kusursuz bir Livaneli anlatımı . Genel kültür bilgileri ile harmanlanmış mükemmel bir kurgu . Kesinlikle iç dünyanıza yönelerek bir şeyleri irdelemenize , sorgulamanıza vesile olacak bir kitap . Hani insanlık ayıbı , hepimizin ayıbı ve utancı olarak bizi rahatsız eden mülteci haberleri düşüyor ya gündeme , aynı huzursuzluğu bu kitabı okurken de hissetmeniz muhtemel. Tavsiye ediyorum . İyi okumalar.
Verdiği Puan: 10
0 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

esra

@esrap107

- 2016
7.6 (31 oy)
Bir arkadaşımın önerisiyle izlediğim ve yahu ne ara oturdum izlemeye başladım da bitti dediğim bir film.İzlemenizi tavsiye ediyorum.
Verdği Puan: 10
1 beğen · 0 yorum · film inceleme ·

Ebru G.

@ebru-g-

- Yukio Mişima
7.7 (7 oy)
DALGALARIN SESİ
Yazar: Yukio Mişima
Yayınevi: Can Yayınları
Çeviri: Zeyyat Selimoğlu
Japonca Aslıyla Karşılaştıran: Çiğdem Atasayar
1.Baskı, Kasım 2014, İstanbul, 174 Sf


Şinji, balıkçıların yanında çalışan, işini zevkle yapan fakir bir ailenin çocuğudur. Deniz onun için kafasını yaşamın buhranlarından uzaklaştıran ayrı bir dünyadır. Balıkçı gençlerle aralarında kurdukları bir topluluk var buna da Gençler Birliği demişler. İlk okuyuşta futbol takımı akla geliyor elbette. Hikâyenin tüm ciddiyeti koptu bende orada. Şey gibi olmuş burası biraz: Çevirmen Japonların kendine özgü yerel tabirini çevirememiş de bize uyarlamış gibi. Aşırı yerelleştirmenin gazabına uğrayan çeviriler oluyor böyle. Neyse sonra ciddiyetimi toparlayıp devam ediyorum. Gençler Birliği toplantıları genelde geceleri yapılıyor. Bu da balıkçı gençlerin tek eğlencesi bir nevi. Şinji hep aynı köşeye kurulur dizini karnına çeker ve dedikodulara kulak kabartmakla yetinir. Toplantıyı yürüten Yasuo adındaki zengin bebesi olur. Her şeyin başı Yasuo. Babasının nüfuzlu oluşuna ve zengin oluşuna güvenerek tüm idareyi kendi elinde toplar ve işlerden kaytarır. Kimse de babasına olan minnet ve saygıdan ötürü laf söz edemez ona. Ekmek elden su gölden yaşar, ona buna sataşır, birilerinin göz diktiği kıza musallat olur. Bir fosforlu saati var ya her kızı tavlama hakkı ondadır kendince. İşi gücü aylaklık ve alaycılık. İnsanlar hakkında dedikodu yayan, kendisine yüz vermeyen kızların gazozuna ilaç atan kaba tabirle Yeşilçam'ın kötüsü diyebiliriz. Gün gelir Şinji'nin ve Yasuo'nun alışılagelmiş yaşantısına Hatsue adında bir kız müdahil olur. Hatsue, güzelliğiyle nam salmış körpecik bir genç kız. Yasuo'nun fiziksel olarak, Şinji'nin ise kalbî olarak yanaştığı bir kız. Bu ilişki tablosunda Şinji'ye masum duygular besleyen Çiyoko adında, kendini güzel bulmayan, yüzünün çirkinliğini babasından aldığını düşünüp kendiyle barışık olmayan ama yine de yüreğini Şinji'den alamayan bir zavallı daha var.
Balıkçıların yaşam mücadelesini konu alan kitaba ergenlerin sevgi pıtırcıklarını bulaştırarak iyi etmemiş yazar. Böylesine deniz kokulu hikâyeye sevmek, sevişmek eylemlerini sokunca tüm büyüsü bozulmuş kitabın. Yeni yeni boy atmış gençlerin cinsel dürtülerini âşk diye kitaba sokarak sanki o kitap gereken ilgiyi görmeyecekmiş gibi bir algıya mı tutuldu nedir? Yukio Mişima da diğer Japon yazarlar gibi çıplak vücut tasvirlerini şairane betimleyen yazarlardan biri lakin bu kitabında o kadar sığ kalmış ki yetişkin hikâyesi olsaydı belki kalemini daha güçlü konuşturabilirdi. Tek belirgin olanı memeler üzerine yaptığı betimlemesi.

Kitabı okumaya başladığım sırada bulunduğum yerdeki deniz feneri, denizden esen rüzgârın yosunlu kokusu, dalgalı denizin kayalara vururken çıkardığı o homurtulu sesi, balkondaki rüzgâr çanının birbirine değerken çıkardığı o cılız cam kırıkları sesi kitapta anlatılanlarla birebir özdeşti. Kitaptaki atmosferi o anda yaşıyor oluşum kitabı on boyutlu yaşıyormuşum gibi hissettirdi.

Çeviri noktasında çetrefilli bir dili yoktu. Birkaç kulak tırmalayan yer dışında duraksamaya yol açacak bir sivrilik de yoktu. Sade ve usturuplu bir anlatımı vardı. Kulak tırmalayan en belirgin yer de ''yıldırım posta'' tabiriydi. Acele posta tabirini duyduk da yıldırım posta demesindeki sebep ne ola ki? Yıldırım nikâhı mı kıyıyoruz?

Gelelim yazara:
Yukio Mişima zamanın hukukçusuymuş. Lakin bir yıl çalışabilmiş o meslekte sonra istifa etmiş. Bütün zamanını yazmaya ayırmış. Gelin görün ki o da intihar eden yazarlar listesine adını kazıtıyor. İntiharı birkaç yazarın eserine - Henry Miller'ın Reflections On The Death Of Mishima ve Marguerite Yourcenar'ın Mişima Ya Da Boşluk Algısı adlı eserlerine - konu oluyor.
Verdiği Puan: 6
2 beğen · 3 yorum · kitap inceleme ·
Semih Oktay (@semih-oktay)
, 8 sa
tabula rasa (@tabula-rasa)
Bu eserini pek sevememiştim ama Denizi Yitiren Denizci ve Bir Maskenin İtirafları'nı tavsiye ederim. 8 sa
Ebru G. (@ebru-g-)
''Bir Maskenin İtirafları'' listemde var ama peş peşe çok fazla Japon yazar okumuş olacağım için biraz erteledim onu. Denizi Yitiren Denizci çok hüzünlü duruyor adını okuyunca bir hüzünlendim nedense. (: @tabula-rasa 8 sa

Halenin Haresi

@halenin-haresi

- Mark Haddon
8.2 (27 oy)
Süper İyi Günler
Süper İyi Günler, özel eğitim öğrencisi, otizmli bir çocuğun gözünden yazılmış bir kitap. Yaşamı, insanları, nesneleri, olayları farklı bir bakış açısıyla görmesi konu alıyor. Otizme karşı ön yargılarımızı kıran, empati yapmamızı sağlayan bir kitap. Kitap sürükleyici bir dile sahip. Akıcı, küçük bir çocuğun gözünden, bu yüzden kendi zihniyle karşılaştığı sorunları aşmaya çalışan, mücadeleci bir ruha sahip. Eğitimcilerin, psikologların ve özellikle de anne-babaların okuması gereken türden bir kitap.
Verdiği Puan: 8
3 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

NLGNYC

@nilzehes

- Cengiz Aytmatov
8.7 (81 oy)
Sari_Özbek Kurbanları _Mankurt
Aytmatovun bu romanında ,Gün Olur Asra Bedel 'in kahramanlarından Öğretmen Kuttubayev'in nasil öldüğü anlatiliyor.Cengiz Han ile ilgili bir efsaneyi kaleme almis olmasi gosteriliyor ki, zaten 112 sayfalık okuyacağınız kısa romanda en can alıcı kısmıdır.
Iktidar için, yönetim için bir çok insan infaz edilmekte yada hayatları mahvolmaktadir.Geçmişte de günümüzde de ne yazikki bunlar gerçek.
Gün Olir Asra Bedel 'i okuduysaniz onun tamamlayıcısı bu kitabi da okumak isteyeceksiniz.
Kuttubayev'in yazdığı "Sari_Özbek Kurbanları " ve "Mankurt" efsaneleri onun ölümüne sebep olmuştur.Aslan ortada yatan gerçekler başkadır.
Verdiği Puan: 8
4 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

yaren

@yarensel

- 2012
9.2 (60 oy)
Bütün gerçekleri göz önüne seren bir diziydi. Henüz başlamayanlar için şiddetle tavsiye ederim. Geç başladığım için pişman olduğum bir dizi. Bana gerçekten çok şey kazandırdı..
1 beğen · 0 yorum · dizi inceleme ·

yaren

@yarensel

- 2017
9 (2 oy)
Efsane
S1-B13 En sevdiğim dizi olmasının sebebi Gökçe Bahadır, Erdal Beşikçioğlu ve Rojda Demirer gibi harika oyuncuların, genç bir kadroya eşlik etmesi. Dizideki çoğu genç oyunun ilk büyük projeleri. Ayrıca oyuncular da karakterlerle çok uyumlular. Dizide çalan müzikler bile muhteşem :) Bu yüzden ef-sa-ne..
1 beğen · 0 yorum · dizi inceleme ·

elmas

@elmassahin

- 1994
8 (2 oy)
Kısa Bir Mola ..
Eğer bir gün evde oturmuş ve canınız da sıkılmışsa bu filmi izleyin ve birazcık nefes alın. Bağımsız sinemanın önemli ismi Kevin Smith'den maddi olarak çok zor şartlarda çekilmiş ancak yakaladığı gişe ile birçok kişi şaşkınlığa uğratmış bir film.
her ne kadar baştan sona Siyah beyaz çekilmiş olsa da bir o kadar da renkli olduğunu söyleyebilirim. Dante bir markette çalışır aslında o gün izin günüdür ancak sabah patronundan gelen telefonla dükkanı açmak zorunda kalacaktır. Dante'nin kapı komşusu hayatını kolaylaştırmaya çalışan (!) arkadaşı Randall, kız arkadaşı Veronica, eski kız arkadaşı Caitlen ve diğerleri.. Dante'yi zor bir gün bekliyor..
Verdği Puan: 8
2 beğen · 0 yorum · film inceleme ·

RENGİN NOHUTCU.

@rengin-nohutcu206

- Şermin Çarkacı
8.2 (10 oy)
KİTABI DAHA YENİ OKUDUM
Kitabı dün bitirdim.çok eğlenceli bir kitaptı. çocuk kalbinin saflığıyla bir bakkal çırağı olmak..
EK 1
ÇOCUK KALBİ AFFEDER AMA UNUTMAZ 15 sa
3 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·