ara

Ece Egilmez

@missvivianred

- 2010
8.1 (74 oy)
SPOILER İÇERİR!!!
S7-B20 Aslında bir yönden de bakacak olursak genel olarak konu güzel. Sadece bir değer görme uğruna yapılan zulümler... İki kardeşin hikayesi ve ikisi de değer görmek ister. İnsanlara işkence etmeleri be kadar doğru bilinmez ama geneliyle konunun değer olması güzel bir şey.
Verdiği Puan: 7
0 beğen · 0 yorum · dizi inceleme ·

Ece Egilmez

@missvivianred

- 2010
8.1 (74 oy)
SPOILER İÇERİR!!!!
S7-B20 Bu dizi benim ilk yabancı dizimdir ve son bölümüne kadar izlemiş bulunmaktayım. İlk bölümlerini izlediğim zamanları düşününce falan böyle bir duygulanıyorum amma velakin gel gelelim ki final bölümüne... Hayal kırıklığı... İkizler meselesi berbattı... Hani böyle olmasa başka nasıl olurdu bilmiyorum. Ha mesela Spencer'ın ablası Melissa olabilirdi. Spencer'a sevgililerden ötür olan hıncını alırdı faaln bilmiyorum yani ama bu Spencer ikizi çok orijinal gelmedi bana. Wren çıksa bile daha iyi olurdu... Toby çıksa ya da ne bileyim belki de Maya... Üzdü ya sen o kadar yıl izle izle gel böyle bir sonla karşılaş... Bazı böyle belirli kısımlar var final bölümünde oralara lafım yok ama A.D. olana kafım çok... Hoşçakal PLL...
Verdiği Puan: 7
0 beğen · 0 yorum · dizi inceleme ·

Betül Zeyrek

@betul-zeyrek

- Jose Saramago
8.9 (236 oy)
~ Sanırım ben saramagocuğuma hayran oluyorum, okudukça her bir kelimesinde bu kalem tam benlik diyorum.

~ kitaba başlayınca acaba kitabı kapatınca bende de beyaz körlük olurmu diye korkmadan edemiyor insan. Ani körlük gerçekten insanlar bunu menfaatleri uğruna kullanırlar mı bu kadar vicdansız olabilir mi insan? Cevap vereyim "evet" olabilir.
Ya da şunu düşünün aniden evinizden çıkıyorsunuz nereye gittiğinizi sadece siz biliyorsunuz, aileniz sizin için ne kadarını doğru biliyor siz biliyorsunuz. Ve bir gün bir anda yine evden çıkıyorsunuz ve bir anda etrafınızı bembeyaz görüyorsunuz, hiç bir renk yok, hiç bir görüntü yok, herşey bembeyaz!!!

~ Körlük, 1998 yılı 'Nobel Edebiyat Ödülü' sahibi Portekizli yazar Jose Saramago'nun son yıllarda yazdığı kitabı. Kırmızı ışıkta bekleyen bir adamın gözlerinin görmemesi ile başlayıp, gittiği göz doktoru ve sonrasında konuştuğu gördüğü herlese bulaşarak devam eden bir serüven. Bir anda yayılan körlük salgını ve sonrasında toplumun yitirdiği ahlaki değerler. Bu olanlara şahit olan gözleri görmeyen bir yığın insan. Ve hayatta kalanlar sadece güçlü olanlar, ha birde gözleri kör olmayan biri, göz doktorunun karısı. Tek başına körlerin sorumluluğunu almaya çalışan herşeye şahit olan bir kadın...

~ "Biz zaten kördük, gören körler mi, gördükleri halde görmeyen körler mi. " diyor yazar kitapta. Çünkü ahlaki değerler, gözler kör olunca değil, insanın yüreği kör olunca kaybolur. Bu sözün üzerine birde şunu eklemek istiyorum. Herşey normal giderken bir anda körlüğün ahlaksızlık getirdiğini ifade eden kısma geçiş yapılıyor o biraz düşündürücü. Birde son kısım, faha farklı bir son bekliyordum sanırım, orda bir durdum, kilisedeki resimlerin gözleri bantlı, ben oradan bir son bekledim.
Lakin benim yinede hayranlıkla okuduğum bir hikaye oldu..
Ağzınızda müthiş bir tad bırakıyor, ben elimden bırakamadan okudum.

~ akıcı bir üslup, en güzeli de noktalamalardaki, paragraflardaki farklılk, bu benim çokça beğendiğim bir tarz oldu...
Verdiği Puan: 10
2 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Gece Derin

@gece-derin

- Hermann Hesse
8.4 (329 oy)
Kitaba biraz önyargıyla başladım açıkçası ama en başından itibaren konu ve anlatımın içtenliği size zamanı unuturuyor. Bir günde nasıl olduğunu anlamadan bitti gitti ama bana çok şey kattı diyebilirim. Kesinlikle okunması gereken bir baş ucu kitabı.
Verdiği Puan: 8
0 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Eylül İrem

@eylul-irem

- Zoe Sugg
7.2 (23 oy)
ÇOKZEL
kitap başta acaba sonu nereye varacak diye yani acaba yazar sonunu nasıl bağlayacak diye sorduran bir kitap ve böyle sorulardan ötürü de kendini okutuyo özellikle karakterlere bayılacaksınız Elliot dışında hiç bi karakterden bu kadar nefret ettiğimi hatırlamıyorum ama yinede okumaya engel değil
Penny :)) Noah:)))
Beğenmediğim noktaları da belki de olayları çok hızlı atlanmasıydı sayfanın yarısı başka yerdeyken hemen başka bir yere geçilebiliyor o bende anlama güçlüğü çektirmedi değil...
ve başka rahatsız olduğum konu ise Penny nin daha 15-16 yaşlarında olmasıydı. Noah 18 yine daha normal hatta o normal Ama dediğim gibi kitap çokzeldi tam yaz için bir kitap gülümsetecek hatta bazen ağlatacak anları olabiliyor özellikle sessiz bir yerde okuyorsanız ki ben gerçek anlamda bazı yerlerinde ağladım tek kelimeyle mükemmel bir etki yaratıcıyo hatta insanda acaba ben de mi bi blog açsam diye düşündürmüyor değil çünkü karakterin sorunlarının bir çoğunu böyle atlattığı gözle görülür bir gerçek.
Verdiği Puan: 10
0 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Hilal Kaya

@hillkaya

- Mikail Adıgüzel
10 (1 oy)
Özel Bir Kitap
Yıllarını edebiyata ve özel öğrencilerine vermiş meslektaşımın, bir solukta okuduğum bu kitap hocamızın ilk göz ağrısı. Yer yer tebessüm ettiren yer yer yer hüzünlendiren bu kitapta altı çizili cümle seçmek çok güç; çünkü bam teline dokunan, insanın yüreğinde yer edinen o kadar çok cümle var ki..

Bu kitabı özel kılan diğer bir kısım ise içinde barındırdığı çizimler; çünkü o çizimler hocamızın özel bir öğrencisi yapmış. Özel bir çocuğun kalbinden kalemine akan o çizimleri o okunası kitapla birlikte görebilmek büyük şans.. Okuyalım, okutturalım ve yazılanlar üzerinde biraz düşünelim :)
Verdiği Puan: 10
0 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Hilal Kaya

@hillkaya

- Bernard Werber
8 (2 oy)
İlginç Bir Kitap
Başlarında biraz sıkıldığım sonrasında bir solukta okuduğum bu kitap bir kitapta aradığım özelliklerin 2 tanesini barındırıyor bünyesinde. 1) Hayal gücümü zorlayan bölümlerin bulunması, "bir dakika ya nasıl yani şimdi?" dememi gerektiren kısımları var. 2) Bir konunun -ki bu kitapta o konular; ölüm, ölümden sonrasına dair bir çok şey- birden fazla kültürün, birden fazla inanışın açısından ele alınması.

Konuya gelecek olursak, bir grup araştırmacı insanları koma haline getirerek ölümden sonrasını keşfetme çalışmaları yapıyorlar. Arada da bize farklı dinlerin farklı kültürlerin ahirete,ölüme bakış açılarını ele alıyor, bu konular hakkında bilgi veriyor. Her ne kadar kendi şahsi inancıma ters düşen çok yeri olduysa da anlatımı, konuyu ele alışı vs hoşuma gitti, müsait bir zamanda yeniden sindirerek okumak istediğim bir kitap :)
Verdiği Puan: 8
0 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Kumral Ada

@kumralada

- Arthur Conan Doyle
9.2 (10 oy)
Polisiye macera güzeldir
Bu aralar kitap okuyamıyorum nazar mı oldum ne.. Bu kitabı da 1 ay önce bitirdim sanırım..İkinci okuyuşumdu 10 sene önce özet denecek kadar kısa kitapları vardı Sherlock Holmesin.. Yine iyi aklımda kalmış, sonunu iyi hatırladım ve sonuna siz çok şaşıracaksınız..
Verdiği Puan: 9
1 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Leyla Yargı Man.

@leyla-yargi-mantar

- Hasan Arif
8.5 (18 oy)
Aşkı anlatıyor Şems-i Tebrizi. Var mısın ?Aklın izin verir mi? Kalbin dayanır mı? Hadi bakalım talipsen eğer "Aşk" dolsun gönlüne...
Verdiği Puan: 10
0 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Leyla Yargı Man.

@leyla-yargi-mantar

- Serdar Özkan
8.6 (20 oy)
Serdar Özkan ile bu kitabıyla tanıştım. Aslında okumak istediğim kitabı "Kayıp Gül" olsa da bu kitabını da beğenerek okudum. Bence konu bakımından almak isteyene güzel mesajlar veren anlamlı bir kurgu olmuş.
Verdiği Puan: 9
1 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·