ara

İncelemeler

Kadir Tiryaki

@kadirtiryaki

Yorum
Fantastik film hayranlarının favori filmi olabilecek seviyede güzel bir film.
Yıldız Tozu
filme 10 verdi
1 beğen · 0 yorum

thebookthief

@tcbasakgurel

Bakabiliyorsan; Gör
Görebiliyorsan; Fark et..
''Körlük'' nobel ödüllü yazar José Saramago'nun okuduğum ilk kitabı. Olağanüstü bir kurgusu var. Yazar alışılmadık bir üslupla yazmış. Virgül ve nokta dan başka noktalama işareti kullanmamış mesela konuşma çizgisi yok düz yazmış bu nedenle okurken biraz zorlandım ama kitabı çok sevdim. İlginç olanı da yazarın eserinde hiç isim kullanmaması. Kitaptaki karakterden ilk kör, doktorun karısı, şaşı çocuk, koyu renk gözlüklü genç kız, göz yaşı yalayan köpek vs şeklinde bahsediyor. Böyle betimlemelerle kişileri tanımlaması bence daha yi olmuş bu kimdi ya deyip başa dönmüyorsunuz daha akılda kalıcı olmuş.
------(spoiler)-----
Kitap bir adamın trafikte kırmız ışıkta beklerken ''kör oldum'' diye bağırmasıyla başılıyor. Ama bu körlük bildiğimiz gibi her tarafı kapkaranlık görmek gibi değil ''beyaz felaket'' diye adlandırdıkları beyaz körlük. Aynı zaman da da bulaşıcı. Kör olanlar başkalarına da bulaştırmasın diye bir akıl hastanesinde karantina altında alınıyorlar. Birbirlerine yardım etmesi ve destek olması gereken körler - açlığın da etkisiyle - zamanla vahşileşiyorlar, insanlıktan çıkıyorlar. Güçlü olanlar askerler tarafından verilen yemeklere el koyuyor, zayıf olanlara para ve kadın karşılığında veriyorlar. Maalesefki zayıf olanlar da buna boyun eğiyor. Ama körlerin arasında gören tek bir kadın var. Körlere umut kırıntısı olan bu kadın tek başına bir çok zorluğa göğüs geriyor. Bir grup köre dayanışma ve direniş örneği sergiliyor. Sadece kilisedeki heykel ve resimlerdeki insanların gözlerinin beyaz bant ve boya ile kapatılma olayını anlayamadım.
Kitabın sonundaki ''Bence biz kör olmadık, biz zaten kördük, Gören körler mi, Gördüğü halde göremeyen körler'' diyoloğu kitabı çok iyi özetliyor. Mutlaka okuyun tavsiye ederim.
Körlük
kitaba 10 verdi
4 beğen · 0 yorum
Sayesinde onlarca insan tanıdığım, forumlarında belki bazı fikirleri benimsediğim ve sayesinde ingilizcemi geliştirmeyi başardığım dizidir. Büyük anısı var bende, bazılarını sıkmış da olsa hala çok severek izlerim.. 13 yaşımda mı ne başladım izlemeye ve iyi ki de başlamışım (şimdi de 16yım gerçi ama olsun 😜) , fan kitlesi sayesinde bana en çok şeyi katan canım Supernatural 💜 çok fazla seviyorum seni
Supernatural
diziye puan vermedi
1 beğen · 0 yorum

mustafa semih arıcı

@mustafasemiharici

KİMSE YAZMAYINCA..
Kimse yazmayınca kendi sayfama kendim yazayım dedim. Biz yazarların değeri çoğu zaman sağlığında bilinmez. Ancak bu dünyaya veda ettikten sonra "Badem gözlü" olurlar. Özellikle benim gibi gelecek bilimle ilgili kitaplar yazan bir yazar ancak gelecekte anlaşılabilir belki. "Vaay! Nasıl da bunu tahmin etmiş!" diye. Gelin bu vay'ı şimdiden çekin ve Mustafa Semih Arıcı imzalı kitapları okuyun.Pişman olmayacaksınız.
EK 1
Biraz da kendimi tanıtayım: 1957 yılında Rizede doğdum.İktisat yüksek öğrenimi yaptım.Merkez Bankasında uzun yıllar çalışıp emekli oldum.Roman, biyografi, popüler bilim, gelecek bilim, bilim kurgu sahalarında yayınlanmış 8 kitabım var. 16 sa
Mustafa Semih Arıcı
ünlüye puan vermedi
2 beğen · 0 yorum

FiloWay

@filoway

Izlemeye değer başarılı bir yapım, mutlaka izlenmeli...
Her Çocuk Özeldir
filme puan vermedi
3 beğen · 0 yorum

Ertan Kırman

@ertankirman

şirin, şeker , felsefi, çok okunası bir kitap... türk bir yazardan çıkmamış gibi adeta.
Sevimsiz Tanrılar
kitaba 10 verdi
3 beğen · 0 yorum

J.K Dawson

@disconnectuserectus

Genleriniz ve vücudunuz ile ilgili bilmediğimiz pek çok şey bu kitapta mevcut. Çevirmeni de takdir etmek lazım, gayet anlaşılır ve akıcı.
Genler Unutmaz
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum

Film adam

@serserimsi

Gerçek bir hikayeden
Uyarlanan film Mickey Cohen ve çetesini bitiren polis ekibini ve mücadelesini anlatıyor. Oyuncu kadrosu bakımından tam bir şöhret takımı diyebiliriz. Hepsi karakterinin hakkını veren oyuncular. Sean Penn 'in oyunculuğu zaten tartışılmaz hele mafya patronu rolü tam uymuş. Fazla uzun da değil bu tarz konuların işlendiği filmlere göre.
Suç ve çete filmlerini seven herkesin izlemesi gereken bir film.
Nihayetinde bir Alcatraz efsanesidir Mickey Cohen.
Suç Çetesi
filme 8 verdi
2 beğen · 0 yorum

Şebnem İspiroğlu

@sebnemkocaayan

Yabancı çok alışık olmadığımız tarzda bir roman. Ama ben ciddi anlamda çok beğendim. Hepimizin aslında içten içe hissettiği duyguları dışa vurarak yaşıyor hayatı Meursault. Bence çok ilginç ve çok güzeldi.
Yabancı
kitaba puan vermedi
3 beğen · 0 yorum

Randalban

@randalban

Sürükleyiciydi be! Bazı bölümlerde kitabı elimden bırakmak istesem de bırakamadım.
Sevimsiz Tanrılar
kitaba 9 verdi
5 beğen · 0 yorum