ara

NLGNYC

@nilzehes

- Jose Mauro de Vasconcelos
8.7 (57 oy)
Zeze büyüyor
Şeker Portakalı kitabından tanıdığımız Zeze kahramanı Güneşi Uyandiralim adli kitapta biraz daha büyümüş, baska bir aileye evlatlik verilmis olarak karsimiza cikiyor.Bu kez içsel konuşmalarını yüreğine giren bir kurbağa ve babası yerine koyduğu şarkıcı Maurice ile sürdürüyor. Zezenin hayal dünyası çok geniş bu hayaller onun yapmış olduğu yaramazliklarla süsleniyor.Yapilmamasi gerektigini bildigi halde vazgecemedigi halleri var Zeze 'nin.Şeker Portakalı kadar etkileyici olmamakla birlikte ilk kitabi okuyan ikinciyi,ikinciyi okuyan üçüncüyü okuyacaktir büyük ihtimalle.
625 karakter
0 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

hatıce nsl

@hatice-nsl

- 2014
8.2 (662 oy)
Lucy
Tayvan'ın başkenti Taipei'nin suça batmış yeraltı dünyası sokak çeteleri, mafya ve işbirlikçi polisler tarafından yönetilirken en aktif ticaret, uyuşturucu ağı üzerinden yürütülür. Eğlenmeyi seven, sıradan bir genç kadın olan Lucy, birkaç gece beraber takıldığı Richard yüzünden kendisini bir anda en azılı uyuşturucu şebekelerinin birinin içine düşmüş bulur. Vücudunun içine kurye olması için yerleştirilen yeni bir tür sentetik uyuşturucu, beklenmedik bir şekilde Lucy'nin vücuduna nüfuz edip kanına karışmaya başlayınca mucizevi bir durumla yüzleşir. Lucy'in damarlarında dolaşan kimyasallar, ona insanüstü yetenekler kazandırmıştır! Artık akıl okuma, telekinezi ve acıyı hissetmeme gibi güçlere sahip olan genç kadın beyinin tüm algı kapılarını sonuna kadar açacaktır...
Ünlü Fransız sinemacı Luc Besson'un senaryosunu yazıp yönetmenliğini yaptığı filmin başrolünde Scarlett Johansson bulunuyor.
1000 karakter
5 beğen · 0 yorum · film inceleme ·

Leandros

@leandros

- Colette
8 (2 oy)
Ya o, ya sen mi?
DİŞİ KEDİ
Yazar:COLETTE
Can Yayınları
1991
128 SAYFA

Bazı olaylar beklenmedik sonuçlar verir ve bir insan ömrü boyunca yalnız rastlantıların, darbelerin ve hataların yardımıyla birkaç kez yeni baştan doğar.

Alain, nişanlısı Camille ve Alain’in dişi kedisi Saha…

Alain: Söyle diye başladı. Korkunç, çözümlenemez bir sorun mu bu? Ya o, ya sen mi?

Ya sizce; çözümlenebilir mi ?

Yazarlar arasında en büyük kedisever Fransız yazar Colette bir kedisine isim bulmakta sınırsız bir güçlük çektiği için hayvana La Chatte deyip çıkmıştır. La Chatte, Fransızcada kedi anlamına gelen La Chat’ın dişil şeklidir. Colette o kediye La Chatte’tan başka bir isim bulamadığını açıkça itiraf ederse de, bulduğu isimden hoşnut olduğunu söyler, gerekçesini de açıklardı. ‘’ Bana kalırsa, her kedi, dünyadaki tek kedi olduğuna inanmak ister. ‘’
Verdiği Puan: 10
941 karakter
6 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Furkan Karakaş.

@furkan-karakas19

- 2017
9.3 (12 oy)
Gerçekten parçaladı
Film konusu itibariyle çok ilgi çekici ve iyi ,başroldeki elemanın oyunculuğu muazzam her kişiliğin hakkını dibine kadar vermiş hatta bi zaman sonra ben tahmin ediyordum hangi kişiliğe büründüğünü fakat senaryoda bazı boşluklar olduğunu düşünmekteyim en basitinden o 3 kızı niye kaçırdı ,SPOİLER

24.Kişilik nasıl bu kadar güçlü ve hatta ölümsüz olabiliyor gerçekten anlamadım sonuç olarak bütün kişilikler aynı vücütta vuku buluyor.
Verdği Puan: 9
493 karakter
0 beğen · 0 yorum · film inceleme ·

mustafa şenyurt.

@mustafasenyurt

- Erkut Perek
8 (1 oy)
amerika ingiltere ve israil'e karşı diğer dünya devletlerinin birleşerek bu şer odağını yok edişini anlatan bir kitap
konu güzel kurgu güzel ama daha detaylı anlatılsaymış çok satan kitaplardan olabilirdi
Türkiye'yi bekleyen tehlikeleri öğrenmek istiyorsanız okumanız gereken bir eser
Verdiği Puan: 8
311 karakter
1 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

POST_MORTEM

@post-mortem

- Louis Aragon
7 (3 oy)
P.M.
Şiirleri iyice ozumseyebilmek için biraz birikimli olmak gerekiyor. Özellikle klasikler, tarihi sahsiyetler ve Fransa hakkında. Ben bu konularda pek bilgili olmadigimdan şiirlerin bazıları benim için bir anlam ifade etmedi maalesef. Lakin ictenligini hissettirmis Aragon. Bu yönüyle hoş bir eser çıkmış ortaya. Özellikle "Bir Aşkın Dortyuzuncu Yıldönümü" ve kitaba da adını veren "Elsa'nin Gözleri" şiirlerini beğendim. Aşkın yanında savaş da siirlerine etki etmiş. Savaşa katılmış olmanin Aragon üstündeki etkisi hissediliyor yani.
Verdiği Puan: 7
575 karakter
3 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Nil

@nill

- 2016
7.8 (4 oy)
Yalan da olsa hoşuma gidiyor, söyle!
Yalanlar insanı mutlu eder mi? Sizi eder miydi? Film izlerken çok duygusal yaklaşıyorum çoğu zaman. Hele ki gerçek bir öyküyse bu film.

-Spoiler olabilir-
Filmde mal varlığı bir hayli fazla olan bir kadın ve çevresinde de bir sürü kan emicileri var. Bu kadın müzik konusunda çok yeteneksiz ama özellikle opera söylemeyi tutku derecesinde istiyor. Özel hocalar tutuyor. Elbetteki onlar da alacakları paraya bakıp yeteneksizliğini söylemeyerek derslere devam ediyorlar. Hadi buraya kadar kabul edilebilir. Ama yeteneksizliğini görmezden gelip onu tamamen yetkin olduğuna inandırıp konser vermesi için yüreklendirmek de nesi? Daha sonra bu durum ellerinde patlamayacak mı? Nitekim de öyle oluyor.
-Spoiler olabilir-

Şimdi empati zamanı; sadece siz üzülmeyin diye, hastasınız diye, paranız var diye, belki de kısa bir zamanınız kaldı diye... yalan söylenmesine ya da gerçeklerin kasıtlı saklanmasına razı olur muydunuz? Hiç mi uyanmazsınız? "Lan noluyo?" diye hiç mi demezsiniz? Bu güzel ve tutkulu ablamız da sanki hiç uyanmamış. Çevresindekilerin ona yalan söylediğini ve arkasından güldüğünü hiç farketmemiş hayatı boyunca. Tabi şöyle de bir gerçek var ki, hastalığı beyin sinirlerini de etkileyip algılama problemi yaratıyor. Bunu da düşünürsek çevresindeki herkes resmen bu kadınla dalga geçmiş olmuyor mu sevgi kisvesi altında?

Off... müzik tutkusu çok büyük bir insan, yeteneksizse yine müzikle ilgili başka alanlara yönlendirilebilir. Çözüm çok aslında. Velhasıl kelam, bu ablamızın eğlenceli gibi görünen hayatının(filmde öyle işlenmiş biraz) arkasında büyük bir dram var. Aslında bakıldığında bir anlamda da insanlık ayıbı var. Filmde herkes kadına gülerken yüreğiniz sızlayacak. Gerçek bir öykü olduğunu hatırladığınızda ise daha çok üzüleceksiniz. İzlenmesini tavsiye ederim.
Verdği Puan: 9
1943 karakter
7 beğen · 0 yorum · film inceleme ·

Mustafa Oral

@mustafa-oral

- Tarık Tufan
8.7 (101 oy)
Aşk..Kanser de eder !! Şifa da verir !!
Evet okuduğum 3. TT kitabı seviyorum çabucak biten kitapları.. daha ne olduğunu anlayamadan sonlanmış ve tadı damaktan henüz inmeden bitmiş şeylerin bıraktığı o tatlılığı seviyorum..

Kanser hastalığı ile başlıyor kitap.. doktorla yapılan kasvetli ve umuttan uzak ,tesellisi olmayan dar vakitler yakınlaşmaya başlıyor .. birden yine hüzünlerin içine düşeceğim hissi ve yanılmamak.. belli ki hasret ve acılar örgüsünün ipliği zemine değecek. Belli ki bir aşk yine menziline varmadan gökyüzüne ulaşacak.

Karakterimiz hastalığını ve kadim tuttuğu bu sırrın çevrelediği herşeyi anlatmaya başlıyor bize.. hastalığı gercek mı değil mi? , yaşadıkları,anlattıkları, hayal mi? meyal mi? bence kitabın isminin içerikte saklı tutulduğu hissi bana daha yakın şu an.. çünkü bir aşk hikayesinin karakterin zihninde ve hayalinde nasıl bir masala dönüştüğünü son sayfada gördüm ben. ve daha ilk başlarda gerçekmiş gibi başlayan ve okuyana tamamıyle gerçeklik tesiri ile hissettirilen bu masalın son sayfaya kadar carpıcı olarak gelmesınden ötürü yazara teşekkür ettim..

Herkesin dünyası var bu kıtapta.. yine bildiğimiz belkı de yasadıgımız şeyler. hasretler, özlemekler,hastalıklar,aile, saadete bir tık kalalar.. yakın ve uzaklığın birbirine karıştığı masallar.. gidişler gelişler, inişler-çıkışlar..

aşk nelere kadir değil ki ?
1474 karakter
1 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

masum kuş

@masum-kus

- 1994
9.6 (817 oy)
Değerlendrime
Islah olmak mı? Doğrusunu söylemek gerekirse bu dediğin şey hakkında hiçbir şey bilmiyorum.Islah olmak mı?
Verdği Puan: 10
115 karakter
4 beğen · 0 yorum · film inceleme ·

masum kuş

@masum-kus

- 2014
8.2 (662 oy)
lucy
Her insan bir evrendir, her evren bir insan. Çok çok çok güzel bir film. Mutlaka izleyin.
Verdği Puan: 10
94 karakter
1 beğen · 1 yorum · film inceleme ·
masum kuş (@masum-kus)
Her evren kısmı sehven oldu. 18 sa