ara

Film İncelemeleri ve Yorumları

SweetHexe

@glbn

Mükemmel bir biyografi filmiydi. 2. dünya savaşında Almanların şifreli haberleşme kodlarını çözerek savaşın 2 yıl erken bitmesini sağlamış ve böylece 14 milyon insanın hayatını kurtarmış olan Alan Turing'in gerçek hikayesi. O bir kahraman. Ancak maalesef onun bir homoseksüel oluşu bu kahramanlığı bir hiçe saymış ve Alan Turing savaşın perde arkasında kalan bir isim olmuş. Bu filmi izleyene kadar böyle birinin varlığından bihaberdim. Ayıp mı? Değil. En azından benim ayıbım değil. Kendi ülkesinde bile 50 sene boyunca devlet sırrı olarak saklanmış. 2.dünya savaşının aslında en büyük kahramanlarından biriyken o döneme ait o kadar film ve kitaplarda Alan Turing'ten hiç bahsedilmemiş oluşu ne kadar kötü. Oscar Schindler'den bahseden tarih bu adamı neden hiç anmamış anlamış değilim? Alan Turing kendi zehirlediği elmayı ısırarak intihar etmiş ve o ısırılmış elma Apple logosunun ilham kaynağı olmuş (rivayete göre). Ve bu kahramanımızın anlatıldığı Enigma filmi, gerek oyunculuk gerek o dönemin mekan ve kıyafetlerini yansıtma gerekse senaryosuyla çok başarılı olmuş. 8 dalda oscara aday gösterilmiş ve en iyi uyarlama senaryo dalında ödül almış bu filmin kesinlikle izlenmesini öneririm.
Enigma
filme 10 verdi
8 beğen · 0 yorum

sinemasever

@sinemasever

Başrolde Noomi Rapace ve Yüzüklerin Efendisi'nin Legolas'ı Orlando Bloom var.Film açıkcası beklentimi karşılamadı oyuncu performansları düşük olduğu, zaman zaman sıkıldığım bir yapım oldu.Ayrıca yan rollerde usta oyuncularda var 2 Oscar adaylığı bulunan John Malkovich ve 2 kez Oscar kazanmış Michael Douglas var.Kadro çok sağlam fakat film çok daha iyi olabilirdi aksiyon sahneleri vb şeyler daha iyi olabilirdi.
Unlocked
filme puan vermedi
0 beğen · 0 yorum

Alper

@alperckm

Beklentiyi karşılamadı!!!!
Efekt kurguya sözüm yok orada sıkıntı yok lakin filmin dörtte üçü grubu toplamak dörtte biri kötü adamı dövmek üzerine.Ben bu kadar basit bir senaryo görmedim harbiden.Superman aşırı abartılmış filmin kötü karakteri ile girdiği kavgada çat çat tokatliyor diğer karakterlerin indiremedigi adamı.Olay bitiriyor sonrasında.Flash i oynayan adam son derece yanlisti.Filmde ince espri sayiliydi yani çok az. Aksiyon dersen vasat(orta).Biraz basit ve hızlı yaşanan olaylar önceki film kat kat daha iyiydi.7 puan verdim sadece efektlere.Eger teknoloji,bilim kurgu istiyorsanız gidin demem ama yani değmez bence . Marvel serisi daha iyi .Olmamış .Hikaye çok saçma Offff
EK 1
Hikaye saçmadan kastim her hangi bir uzay savaşları senaryosundan alıntı gibi 22.11.17
EK 2
Şuan IMDb puanı 7.4/10 genel olarak beklenti altında . Kesilen bölümler olmuş . Ahh ahh. 22.11.17
Justice League
filme 7 verdi
2 beğen · 0 yorum

Leylavinia

@leylavinia

Beauty and the Beast'in özü olan animasyon.
Masalı tam anlamıyla yansıtan, müzikal kısmını Türkçe dublajdan çaktırmadan dinlediğinizde ömür boyu dilinize dolanabilecek kadar güzel olan -Madam Gaston ben olamam kiii-
Sevecen Lumiere, onun biricik dostu otoriter Cogsworth, anaç Mrs. Potts ve onun haylaz yavrusu Chip'i ve diğer yan karakterleri en güzel şekilde yansıttığını düşündüğüm biricik animasyon.. Bak yine aşka geldim:))
Güzel Ve çirkin
filme 10 verdi
1 beğen · 0 yorum

Leylavinia

@leylavinia

Aamir Khan'in olduğu her filmin şüphesiz şekilde kaliteli olacağına inanıyorum, bu inanç bir kenara, izlediğim her filminde "Acaba daha iyisi mümkün mü, helal olsun!" dedikçe, yeni filmler, yeni hayret dolu cümlelerde buluyorum kendimi..
Bu filmde de güzel konulara değinilmesi bir kenara, insana yine bir şeyleri sorgulama ve farkına varma kapısını açıyor.
Aksiyondan, aşktan tutun ki cinsiyet ayrımına yaklaşıma dek başarıyla işlenmiş.
En'lerim arasında kalacağı şüphesiz..
Ghajini
filme 10 verdi
7 beğen · 4 yorum
Hayata Gülümse (@hayatagulumse998)
Ne ağlamıştım ama ölüm sahnesinde, acı olan ölüm değil di, ölüşünü seyretmekti. Bir daha sahip olunamayacak gülüş, bakış, dokunuş. Sanırım yine ağlayacağım 😖
21.11.17 beğen 3 cevap

virane

@kabaktadi

Masalsan ölmezsin
Ah masallar, ne de güzel açıyor insanın perdelerini.
Her şey her şekilde anlatılabilir ya hani. Hatta neyi anlattığın değil nasıl anlattığın mühim derler. Hep inanmışımdır bu sözün doğruluğuna. Böyle nasıl desem; "güzel olmuş", demek var. Bir de bunu şiirselleştirmek. Masalsı anlatım da anıları renklendirmek, dinleyeni keyiflendirmek, akıllarda kalmak için en eğlenceli yöntemmiş. İzleyince anladım. Sonuç değişmedikçe, "eve gelirken, o ilk köşe başındaki çöp kutusundan gelen seslerle irkildim, sonra içinden çıkan kedilerin kestirme yol bildiğini düşünerek onlarla geldim", demenin nesi kötü. Gerçekten büyüyoruz ve bu kötüye delalet. Dünya da bizimle yaşlanıyor hatta çocuklar bile büyükler gibi konuşuyor, giyiniyor.
Nasıl güzel masallar aslında hayatlarımız devimiz ,cücelerimiz olmasada içinde. Öyle; ölümsüzlük, sonsuzluk falan..

Kadife kumaş içine koyup tatlı tatlı sarıp sarmaladığınız incilerin üstünden 3-4 ay geçince, çoğalmışlar mı acaba, diye bakarken ki o merak, o tatlı his, aynısı. İzleyin görün siz de aynı hisleri bulacaksınız. Çünkü bu film de aynı ilkokul yaşlarınızda pazar sabahı erkenden kalkıp, yatağın içinden bacaklarınızı çekip, yorganın üstüne bağdaş kurup sonrasında başlayan çizgifilm ile kaçırmamış olmanıza sevinmeniz gibi, tek başınıza yaptığınız en eğlenceli işmiş gibi... O kıpır kıpır olan kalbinizi duyacaksınız çünkü şuan benim ki de öyle🙈
Büyük Balık
filme 7 verdi
4 beğen · 0 yorum

thebookthief

@tc-basak-gurel

İzleyin...
Kore savaşı sırasında yaşanmış gerçek bir olay anlatan Ayla filmi gerçekten çok etkileyiciydi. Ayrıca filmin sonunda hikayenin gerçek kahramanlarının gösterilmesi de çok iyi olmuş. Filmin müzikleri de çok etkileyiciydi. Oyunculuklarda çok güzel özellikle Çetin Tekindor farkını hissettiriyor. Oscar'ı alabileceğini düşünmüyorum ama inşallah Oscar 'a aday olur.
Ayla
filme 10 verdi
5 beğen · 0 yorum

RETA

@duyguuu

Ölmeden önceki son gününü defalarca yaşayan ve sorunun nerede olduğunu çözmeye çalışan liseli genç bir kızın hikayesi anlatılıyor.
Tüm gizemleri çözmeden ve yanlışlarını düzeltmeden bir türlü bu döngüden kurtulamayan genç kıza verilen bu şans herkese verilebilse keşke. İnsan ölürken ardında keşke diyebileceği bişey bırakmasa. Gözü açık gitmek diye bir deyim varya, tam olarak ondan bahsediyorum işte.
01.38 dakika süren film izlenmeye değerdi benim için. Bittiğinde etkilendiğim nadir filmlerdendi. Niye bilmiyorum ama bittikten sonra bir süre etkisi altında kaldım.
Değişik konulu filmler hoşunuza gidiyorsa ve sıkılmayacağınız bir film arıyorsanız doğru seçim olacaktır.
Ben Ölmeden Önce
filme puan vermedi
5 beğen · 0 yorum

shitick

@shitick

mücbir sebep
"Modern hayatın çökmesini ve her yeri yabani otların kaplamasını sabırsızlıkla bekliyorum." hayao miyazaki.
bu sözün vücut bulmuş film halidir.
baştan sona bir kafka hikayesi okur gibi izleniyor film. her sahnede her replikte meteforlar hücum ediyor insana.
kesinlikle miyazakinin en yoğun duygulu filmidir.
Rüzgarlı Vadi
filme puan vermedi
4 beğen · 0 yorum

SweetHexe

@glbn

Öneri üzerine izlemiş olduğum film oldukça iyiydi. Aksiyon hız kesmeden devam ediyor ve sonuna kadar hiç sıkılmadan izledim. Tetikçi Rogue (Jet Lİ) ortağını öldürmesi üzerine Crawford'un (Jason Stahtam) intikam almak için yemin etmesiyle film ilerliyor. Sonu ise ters köşe yaptı. Bütün film o sonda saklıymış ve bence sırf filmin sonu için bile izlenmeye değermiş. Ancak filmi zevksiz kılan tek şey Türkçe dublaj oluşuydu çünkü seslendirmeler (özellikle Jason Statham'ın) berbattı. Bunun yanı sıra İngilizce'den başka bir dille konuşulduğu zaman alt yazının sadece İngilizce verilmesi de saçmaydı. Sonuçta herkes İngilizce bilmiyor, bilmek de zorunda değil. Burada çevirmenin tembelliğine veriyorum diyorum ve sevgili @sinemasever e önerisi için teşekkürlerimi sunuyorum :)
Suikastçı
filme puan vermedi
10 beğen · 1 yorum
sinemasever (@sinemasever)
Rica ederim :) beğenmene sevindim :)
20.11.17 beğen 1 cevap