ara

aybike dönmez

@aybike-donmez

- 2016
9.7 (3 oy)
İspanyollar gerçekten bu işi biliyor.Film başından itibaren temposunu düşürmeyen ve merak dolu bir gerilim sunuyor size.Kesinlikle tavsiye ederim.
Verdği Puan: 9
0 beğen · 0 yorum · film inceleme ·

Feeling 乇

@duygu8

- 2008
8.2 (218 oy)
Sevdim...
Şuan da izliyorum. Çok keyifli ve komik bir film. Jim carrey oynadığı tüm filmler çok güzel =)
Verdği Puan: 9
2 beğen · 0 yorum · film inceleme ·

şemsifare

@sinsirella

- 2007
9.5 (814 oy)
MUH-TE-ŞEMM!
HER İNSANIN FARKLI YETENEĞE VE FARKLI ÖZELLİKLERE SAHİP OLDUĞUNU ANLATAN TABİRİ CAİZİ İSE 5 PARMAĞIN 5İ DE BİR DEĞİL DERLER YA BU FİLM O İŞTE;)
Verdği Puan: 10
3 beğen · 0 yorum · film inceleme ·

Işık Selin Orhu.

@sorhuntas

- 2009
8.8 (23 oy)
Pskianalitik incelemeye uygun
Biraz psikanalitik bilginiz varsa ( Freud , Jung , Lacan vb teorilerinden haberdarsanız ) filmi yorumlama konusunda sıkıntı yaşamazsınız.
Kapalı sistem örneğini çok güzel anlatmış yönetmen.
1 beğen · 0 yorum · film inceleme ·

Meursault Samsa.

@meursaultsamsa

- 2015
8.4 (59 oy)
Ciddi SPOILER içerir;

Ali Altay' ın Ertan Saban ile birlikte yazdığı ve tek başına yönettiği, pek bilinmeyen ama bilen herkesin de çok övdüğü bir film Limonata. Bir yol filmi denebilir sanırım, sonuçta üçte birlik kısım yolda geçiyor.

Filmi İstanbul, yol ve Makedonya olarak üç bölüme ayırabiliriz. İstanbul ve yol çok komik, Makedonya' ya geçildiğinde ise her şey bir anda değişiyor. Bir arkadaşımla konuşurken türk sinemasının en büyük sıkıntılarından biri olarak bunu göstermişti; film değil skeç çekiyorlar, sahneler arasında devamlılık yok demişti. Filmi neden komik olmaktan çıkıp hüzünlü bir hale geldi diye eleştirmiyorum ama adeta başka bir filme geçtik bir anda. Biraz daha yavaş ve dengeli bir geçiş olabilirdi. Çünkü film boyunca o dakikaya kadar güldüğümüz iki karakter varken bir anda ekran kararıyor, görüntü geliyor ve cenaze evinin önündeyiz. Bunun haricinde iki şey daha çok rahatsız etti beni. İlki, sürekli hareket halineki kamera. Ali Altay el kamerasıyla çekmiş sanıyorum filmi. İkincisi ise bazı replikler anlaşılmıyor. Tamam, şiveye lafımız yok da gerekirse altyazı konabilirdi o bölümler için.

Ertan Saban ve Serkan Keskin harikalar. Ben Serkan Keskin' i bir tiyatro oyununda da izledim, orada da çok beğenmiştim. Ertan Saban da iyi ama özellikle Serkan Keskin kendisine yazılan çok başarılı repliklerin de sayesinde o kadar doğal, o kadar gerçek bir karakter çıkartmış ki ortaya neredeyse mahalleden birine benzeteceğiz adamı. Daha görüldüğü ilk sahnede bir maç çıkışında elinde soda şişesi, sırtında çanta ile yürürken motor kullanan gençlere bir takılması var ki lan amatör çekim mi bu, her kenar mahallede bulursun bu adamdan bir tane diyorsun. Yine maç sırasında bir adama pas atıp da ''al lan yürü'' demesi, bu repliği söylerkenki doğallığı kusursuz. Şampiyonluk kutlamasında yemek masasında kulüp başkanına sitem ettiği sahnede konuya girişi kusursuz ki bence orayı oynamak çok zor bir iş. Değinmeden geçmek olmaz; Salim' in evindeki telefon sahnesi de efsane sahnelerden olmaya aday. Bu kadar iyi olabilirdi replikler ve doğallık.

Övüldüğü kadar iyi bir film olduğunu düşünmüyorum. Evet, Serkan Keskin ve Ertan Saban' ın doğal oyunculukları sayesinde çok samimi bir film ki zaten Onur Ünlü ve tayfası bu ekolden gelen, bunun üzerinden yürüyen insanlar. Bunun ne kadar doğru ne kadar yanlış olduğu bir tartışma konusu olabilir ama bu film özelinde ben o doğallığı sevdim. Komikti, Mahsun Kırmızıgül filmleri gibi ders vereceğim diye kamu spotuna döndürülmemesi güzeldi, ayar tutturulmuştu ama ekşi' de pek bilinmeyen şahaser filmler başlığında yer alıp da o kadar oy verilecek bir film de değil kesinlikle. Leyla ile Mecnun dizisi için şöyle bir şeyler yazmıştım;

''Nasıl ki ben izlediğim sahnelerden bazılarına güldüysem eminim benim izlemediğim ya da izlesem bile anlamadığım iyi sahneler vardır ancak türkiye gibi sinema gişe rekorunun Recep İvedik' te olduğu, birbirinin kopyası tabldot edebiyat(!) dergilerinin çok sattığı, Cemal Süreya, Can Yücel gibi adamların onlara ait olmayan uyduruk, ergen, ağlak dizeler sayesinde sevildiği ve daha buna benzer pek çok örnek verilebilecek bir ülkede, gençler arasında çok sevilen bir dizinin entelektüel seviyeyi gösterdiğini iddia edebilmek sadece tersten mümkündür. Yani Leyla ile Mecnun gibi ülke gençleri arasında çok popüler olan, çok sevilen bir diziye çok gülmek, bu diziyi çok sevmek entelektüel birikimin bir göstergesinden ziyade entelektüel eksikliğin bir göstergesi olabilir ancak.''

Keyifli bir film, yer yer hüzünlü bir film ama fazlası değil. Eşi öldüğünden beri parmağından yüzüğünü çıkarmıyormuş Ertan Saban, bu filmde de özellikle bir sahnede o yüzük gösteriliyor, güzel bir detay bu. Zaten filmin adandığı kişileren biri de Ertan Saban' ın rahmetli eşi İnci. Makedonya sahnelerinde Ciguli var ayrıca. Oldukça da komik sahneleri. Bir de Sepeltura tsirtü gördük ki gereğinden fazla anlam yükleyip de anlamşızlaştırmak istemem ama çok hoş bir detaydı benim için.
Verdği Puan: 7
9 beğen · 0 yorum · film inceleme ·

Hakan

@alvarez

- 2008
8.6 (16 oy)
Güleşte 10 kusurlu hareket
Marisa Tomei'nin muhteşem oyunculuğu, Mickey Rourke'un "yıkılmadım ayaktayım dertlerimle başbaşayım" hali. On numara beş yıldız bir film benim gözümde kendisi.

Darren Aronofsky puslu duyguları, karmaşık ortamları, grinin değişik tonlarını sever, bu film de komple bunun üzerine. Ağır bir "geçmişe özlem" hakim öyküye. Yıllarca "dünya zkime minare kötüme" modunda takılmış bir güreşçinin hikayesi. O kadar ki müzik zevki de, bilgisayar oyunları da 80'lerde takılı kalmış.

Tabii arada Amerikan güreşinin ne kadar telmaşa, uydurmasyon bir şey olduğunu da yüzümüze vuruyor film, hileleri gösteriyor. Yapmasaymış iyiymiş aslında. Sihirbaz numaralarını açık etmez oysa.

Sıkıntılı bir film aslında. İzleyenler sıkıntı duyacaktır ama muhakkak izlenmeli.
0 beğen · 0 yorum · film inceleme ·

Hakan

@alvarez

- 2010
7.6 (10 oy)
Piremzez
Sinemamızın avantür kralı Yılmaz Atadeniz, onun çömezinin çömezi Zeki Demirkubuzetto, hiç genç olmamış, hep yaşı 79, Bizans Kralı Kayhan Yıldızoğlu, rock dünyasından Redd, bir filmde nasıl bir şekilde bir araya getirilir, bir film kurulur?

İşte cevabı bu filmde, yedi kısım tekmili birden. Çağlar Çorumlu başrolde, genelde skeçlerden tanıdığımız için pek de nasıl bir oyuncu olduğunu bilmiyorduk onun. Bir de bence Rutkay Aziz de dahil, sinemanın ve tv'nin en başarılı Atatürk'ü, Alican Yücesoy'un yer alması da filme değer katmış. O da müthiş bir aktör, gene pek bilmiyorduk onu da bu filme kadar aslında. Ya da en azından ben bilmiyordum, bu yorumlarımın tamamı subjektif, malum.

Çağan Irmak, Ulak'ta denediği şeyin bir benzerini yapmış aslında burada. Burada fantazi ayarını biraz kapatmış, gerçeklik ayarını az açmış. Olan bu. Genco Erkal gibi bir devle çalışma imkanı da müthiş bir fırsat sunmuş, şöyle diyeyim daha iyi anlaşılsın diye, bir seneliğine Messi'yi kiralasa bir Türk takımı nasıl bir şey olurdu, işte bu da öyle olmuş. Talişka'sız Beşiktaş, Talışkalı Beşiktaş gibi bir durum.

Hikaye hoş, klasik Türk filmlerinin dramına da yakın, değil gibi de, ben severek izliyorum kendisini ara ara. İzlemeyenler ya da ilk seferinde bu gözle izlememiş olanlar izlemeli bence.
2 beğen · 0 yorum · film inceleme ·

WHOAMI

@suveyda387

- 2014
8.8 (133 oy)
Çok güzeldi diye başlayayım.. Dövüş Kulübü filmini izlemişseniz sonunu onun gibi bağlamışlar ama orada da bir oyun var bitiminde anlayacaksınız.. Kesinlikle izlemenizi tavsiye edeceğim bir film..
EK 1
Bilgisayar ile ilgili olanların izlemediği her saniye için pişman olacaktır.. 25.05.17
Verdği Puan: 10
2 beğen · 0 yorum · film inceleme ·

aLoNe

@alone

- 2007
5.7 (81 oy)
İzlediğim en iyi korku serilerinden biriydi. Bir yıl önce izlemiştim. Korku, şehvet sahneleri ile eminim çok izleyeni vardır. Bazı sahneler oldukça mide bulandırıcıydı. Zaten sırf Burak Özçivit için izlemiştim. Kıza hamamda aşık olan şeytan, aşkından bir başka insanın bedeninde yer aldı. Kıskançlık baya ileri seviyedeydi. Aşk dedikleri şeyi iyi tanımlamışlar.
6 beğen · 0 yorum · film inceleme ·

Ahmet Enes

@artanis

- 2017
8.4 (29 oy)
John Wick 2
Filmin atmosferi, senaryosu ve aksiyonu insanı içine çekiyor. Oyuncu kadrosu muazzamdı ve en çok bu hoşuma gitti açıkçası,beklentileri çok rahat karşılıyor ve üstüne güzel süprizler bile yapıyor denebilir :) Kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim. Her filminde olduğu gibi bu filminde de muhteşemsin Keanu Reeves! Filmi izleyecek arkadaşlara şimdiden iyi seyirler dilerim 👍
Verdği Puan: 9
1 beğen · 0 yorum · film inceleme ·