ara

Film İncelemeleri ve Yorumları

serkan gündem

@serkan-gundem

Bir kere içine girdiğinizde çıkmanın imkansız olduğu size yapmanızın kolay olmadığı görevler veren ve bunun karşılığında para kazandıran bir oyun olduğunu hayal edin. İşte bu oyuna normalde tamamen uysal bir ve sade bir hayat yaşayan normal bir genç kızın bulaşması konu ediliyor. Tabi ki tüm gençlik filmlerinde olduğu gibi serseri erkek başrol klişesi bu filmde de devam ediyor ve 'normal kızımız ' bu tarz delikanlıya hemencecik aşık oluyor. Film gençlik filmi olarak fena değil izlenebilir ama büyük film denemez yinede bu filme puanım 8
Nerve
filme 8 verdi
1 beğen · 0 yorum

serkan gündem

@serkan-gundem

Konu güzel ama filmi izlerken 'peki neden şu şekilde olmadı ki' demekten kendinizi alamıyosunuz biraz daha karakterleri derinleştirselerdi daha güzel bir film ortaya çıkabilirdi ama grafik açısından ortalamanın üstü bir film bence.
Sessiz Bir Yer
filme 7 verdi
1 beğen · 0 yorum

serkan gündem

@serkan-gundem

ilk filmin kötü bir kopyası olmuş bundan 4 sene önce çekilen filmin konu ve insana uyandırdığı merak bakımından çok daha ileri seviyede olması garip
0 beğen · 0 yorum

Uğur Çam

@ugurcam967

Komediyle Harmanlanmış Toplum Eleştirisi
Sanırım ilk film incelemem bu olacak. Tam emin değilim. Ancak bu filmi seçmemde özel bir sebep var. Zira bu gün içinde yaşadığımız toplumun (yerel ve genel) esaslı bir eleştirisini getirmeyi başarabilmiş ender filmlerden. Evet film komedi filmi lakin mizah anlayışı Türk ve yeni dönem Hollywood mizahından fersahlarca uzakta olduğu için filme gülmeniz pek de olası değil. Zaten benim sizi filme yönlendirmekteki amacım da gülelim eğlenelim diye değil.
Konuya dönelim. Film milenyum çağına ramak kala vizyona girmiş, o dönemde Amerikan toplumunun içerisinde bulduğu kimlik karmaşasına karamizahi bir üslupla eleştiri getirmeyi amaç edinmiş bir film. İnanıştan tutun da popüler kültür ögelerine, oradan toplumdaki farklı kesimlerin birbirleriyle etkileşimine kadar irdelemiştir. Filmde karşılaştığımız bir kaç karakterle toplum yapısı resmedilmiş ve bu karakterler üzerinden hicvedilmiştir. İyi de Amerikan toplumunu eleştiren bir filmden bize ne değil mi? İşte burada da filmin benim en çok sevdiğim yönü ortaya çıkıyor. Çünkü filmin gösterdiği olumsuzlukların ana nedeni olarak ortaya koyulan olgu, aslında kimsenin olduğu gibi görünememesi ve kendisini hep faklı bir kimlikle ifade etme çabası. Nasıl mı? Buna da filmdeki karakterler üzerinden cevap vereyim.
Filmimizin başrol karakteri, belki de tek kendi gibi olan kişi Lebowski. Kendisine bu isimle hitap edilmesinden hoşlanmaz. Türkçeye "Kanka" diye de çevirebileceğimiz "Dude" ismini tercih etmekte. Bu tercihteki ısrarı, aslında toplum içerisinde hiç bir hırsı ve emeli olmamasını ve bu haliyle mutlu olduğunu gösteriyor. Zira kendilerinin film boyu tek derdi salonda duran halısı.
Gelelim Dude'un en yakın arkadaşlarından biri olan Danny'e. Filmi izleyenler onu "Shut the f*ck up Danny" olarak da tanır. Bu karakter de film boyu hiç bir işe müdahil olamamış, konuyla en alakasız karakterdir. Filmde hiç bir amaca hizmet etmez ancak bütün müsibetler de bu karakterin başına gelir.
Unutmadan filmin ana mesajını en güçlü veren iki karaktere de değinelim. Walter Shobchak ve Bunny Lebowski. İlk karakter boşandığı eşi sebebiyle Yahudi olmuş bir Hıristiyanken ikinci karakter en büyük arzusu anne olmak olan bir Feministtir. İki karakter de kendilerine biçtikleri role o kadar adapte olmuşlardır ki aslında üzerlerinde oturmayan bir kimlik taşıdıklarının farkında bile değillerdir.
Sözün özü film bizim açımızdan bir mizah şöleni olmasa da kimsenin olduğu kişi olamadığı şu günlerde güzel dersler çıkarılacak filmlerdendir. Özellikle karakterlerin gelişimi ve izledikleri yol, bizim toplumumuza bir çok noktada uymaktadır. Tek bir farkla o da burasının Türkiye olması. Bu filmi izleyin izletin derim ben.
Büyük Lebowski
filme 9 verdi
2 beğen · 0 yorum

sinemasever

@sinemasever

1950-1960 yılları arasında geçen film kadın cinayetleri işleyen seri katili ele almış.Gerçek yaşanmış bir olay.Seri katil yakalanır fakat 7 yıl sonra tekrar cinayetler işlenmeye başlar bu sefer sorgulanmaya başlar 7 yıl önce masum birinimi yakadıklarını.Film Macaristan yapımı ve oldukça sürükleyici gerçekcilik üst düzey ve oldukçada sinir bozucu birçok sahne var.Tam Korku-Gerilim sınıfına girmiyor çünkü birçok sahne katilin bakış açısıyla çekilmiş.Filmi başarı buldum ayrıca filmin 14 tane ödülü var filmin ne kadar iyi olduğunun göstergesi.
Strangled
filme puan vermedi
3 beğen · 0 yorum

sinemasever

@sinemasever

Klasik bir casus filmi kadroda Jennifer Lawrence var gerçekten her rolü bürünüyor bu filmde zor ve çok cesur sahneleri vardı üstesinden gelmiş.Jennifer Lawrence'yi Dövüş filminden izlediğim Joel Edgerton eşlik ediyor.Filmin 69 milyon dolar bütçesi ve 145 milyon dolar gişesi var.Film yer yer durağan olsada izlenebilir bir yapı olduğunu düşünüyorum.
Kızıl Serçe
filme puan vermedi
2 beğen · 0 yorum

sinemasever

@sinemasever

Zamanda yolculuk yapan bir cerrah 30 sene öncesine gider ve 30 yıl önce ölen hayat arkadaşını kurtarmaya çalışır ama bu o kadar kolay olmayacaktır 30 yıl önce gençliğiyle karşılaşır ve olaylar başlar.Yine güzel bir Güne Kore filmi olmuş özgün bir konu sürükleyici bi o kadar etkileyici, pek fazla gişe ve ödül performansı olmasada izlediğim en iyi Güney Kore filmlerinin arasına kesinlikle koyarım.
Dangshin Geogi Iteojoorraeyo
filme puan vermedi
6 beğen · 1 yorum
Kaan Çimen (@kaancimen)
Fragmanı iyiymiş ama izlemeyeceğim 😂
21 sa beğen cevap

sinemasever

@sinemasever

Bir seri katilin hikayesi ele alınmış bu seri katili Güney Kore, Kuzey Kore ve Amerikalıların paylaşamaması ve aralarındaki çatışma anlatılmış.Dong-Gun Jang ve Myung-Min Kim oyunlukları izlemeye değerdi.Film aksiyon olarak dolu dolu geçmiyor ama izlettiyor .Filmin sonunu filmin başına bağlamışlar iyi bir hikayesi ve anlatımı var.Kaliteli bir yapım olmuş aksiyonu çok fazla olmasada sonuna kadar heyecan vericiydi.
V.I.P.
filme puan vermedi
2 beğen · 0 yorum

sinemasever

@sinemasever

1980 yılında Güney Koredeki ayaklanmayı ele alan ve bu esnada Alman gazateci ve taksi soförün yolları kesişir ve başlarında geçen dram anlatılmaya başlar.Filmde taksi soförünü canlandıran Kang-ho Song müthiş bir performans sergilemiş bütün duyguları izleyeciye rahatlıkla geçiriyor.Filmde ayrıca Thomas Kretschmann'da var.Filmin 21 ödül adaylığı ve 16 tanede ödülü var.Film Güney Kore'de 84,5 milyon dolar gişe yaparak 2017 yılını 2. sırada tamamladı gerçekten ciddi bir gişe performansı.Film bütün duyguları yaşatıyor derin bir konu var müthiş bir hikaye ve gerçek yaşanmış bir olay filmin sonunda gerçek Alman gazateci konuşuyor ve o konuşma beni etkiledi yani müthiş bir yapım baştan sona etkileyici.
A Taxi Driver
filme puan vermedi
4 beğen · 0 yorum

ElestirmenAdam

@elestirmenadam

Merhaba ben, EleştirmenAdam. Bugünkü İnceleme yazımda senaristi Quentin Tarantino olan Rezervuar Köpekleri İngilizce ismiyle Reservoir Dogs filminin incelemesini yapacağım. Keyifli okumalar dilerim.

Filmin Adı: Rezervuar Köpekleri
Filmin Orijinal Adı: Reservoir Dogs
Tür: Polisiye, Gerilim
Ülke: ABD
Filmin Yönetmeni: Quentin Tarantino
Filmin Senaristi: Quentin Tarantino, Roger Avary
Filmin Süresi: 1 Saat 39 Dakika
Gösterime Gi,riş Tarihi: Mayıs 1993 (Türkiye)
Imdb Puanı: 8,3/10
Beyazperde Imdb Puanı: 4,3/5
Sinemalar.com Imdb Puanı: 8,4/10
Imdb Top 250 Sırası: 75
Filmin Konusu
Büyük bir soygun yapmak için bir araya gelen ekip, birbirlerinin ismini bile bilmeyen bir ekipten oluşuyor. Soygun sırasında polislerin tahmin ettiklerinden daha hızlı gelmesi sonucunda ortalık kan gölüne döner ve kurtulanlar daha önce soygun sonrası buluşma yeri olarak belirlediği yere gelir. Buraya gelen adamlar aralarında bir köstebeğin olduğuna kanaat getirirler. Bu sırada ki gerilim ve psikolojik baskı kendi aralarında bir savaşa dönüşüyor.
Film Hakkında Düşüncem
Filmleriyle kendi tarzını yaratmış olan Quentin Tarantino’dan yine kendi tarzında bir film. Daha önce izlediğim filmlerini de beğenmiştim. Bütün filmlerinde diğer filmlerde olmayan aykırı fakat güzel bir anlatımı var. Bu filmin çoğu sahnesi sadece bir depoda geçse de sıkılmadan izleyeceğiniz ve izlerken acaba kim? Diye kendi kendinize soracağınız bir film. Filmin içinde ufakta olsa Dramda var ve filmi daha da güzel, daha da akılda kalıcı yapmış. Bütün sinema severlere ısrarla tavsiye edeceğim bir film.
Filmi izleyeceklere şimdiden iyi seyirler dilerim.

Okuduğun için teşekkür ederim, kendine iyi bak.
Benim için değerlisin, kendine değer ver. (Bu mesaj sadece iyi insanlar için yazılmıştır.) EleştirmenAdam.
Rezervuar Köpekleri
filme puan vermedi
2 beğen · 5 yorum
halit avcı (@halitavci)
filmleriyle kendi tarzını yaratmış diyorsunda yaratmak Allah'a masustur. [ hiç bir art niyetm yok sadece yorum olsun dıye yazıyourm bılgınıze ]
20.04.18 beğen 1 cevap
Hannidex (@hannidex)
Elinize sağlık 👍 Çok iyi bir film incelemesi olmuş.
21.04.18 beğen 1 cevap