ara

Badreamers

@panakea

- Charles Dickens
8.4 (406 oy)
Carton anısına
Bu Charles Dickens in okuduğum ilk kitabıydı.Gerek konusu gerek de anlatım biçimi bakımından oldukça güzeldi.Olayların geçtiği zamanlar 19. yüzyıl başları,Fransız ihtilali dönemi. Yazarın ilk paragrafta söylediği gibi o günler hem en iyisi hem de en kötüsüydü.Fransız ihtilalini hep belli bir açıdan izleyen bizlere apayrı bir bakışaçısı sunuyor kitap.Galeyana gelmiş bir halkın mantıklarını yitirdiği noktada yapacaklarını aktarmış.Karakterlerin geneli diğer klasik eserlerde gördüğümüz iyiyse sapına kadar iyi kötüyse iliğine kadar kötü tanımına uyuyor.Ama yazdığım gibi geneli...Açıkçası bu kitaptan parıl parıl parlayan ,işte geldim burdayım diye bağıran çok önemli bir o kadar da özgün bir karakter doğdu.Sydney Carton.Kendi halinde ama tüm kitabın atmosferini değiştiren bu zat ı muhterem anısına bu inceleme metnini yazmayı kendime borç bildim.Bir insan nasıl sevilir,sevgi için nelerden vazgecilir bize uygulamalı öğretti.Ve böylece adını favori kitap karakterlerimin baş köşesine yazdırmış oldu.Sevgili Sydney Carton a söylenecek en güzel cümle olurdu,
Adamsın reis...
Verdiği Puan: 10
0 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Evren Erarslan

@evren-erarslan

- Cem Akaş
8 (1 oy)
Konu olarak tuhaf ve cezbedici. Distopik bir evren desek değil, bilimkurgu desek ucundan, polisiye falan da var az çok, çok acayipti. Mindyfo olayı çok yaratıcı bir kere. İşleniş de fena gitmemiş, ortalara doğru bozulan yapı son anlara doğru toparlasa da olmayan bir şeyler kaldı sanki. Biraz daha uzun olabilirmiş, 100 sayfa daha katılsa en azından olayların altı dolu dolu işlenirdi. Bence bir iki günde bitirilsin dağılmasın mantığı ile yazıldı. Cem Akaş'ı önceki kitaplarından biliyoruz entelektüel yapısını fakat böyle bir iş hiç beklemiyordum. İyi desem değil, kötü desem hiç değil. Tek kelimeyle şaşırtıcı. Okuyun derim. Farklı bir roman katmış olursunuz kütüphanenize.
Ayrıca şaşırtan ise bu kadar az okunması oldu kitabın. Bakıyorum 1-2 kişi okumuş koskoca sitede. Başka yerlere bakıyorum oralarda da aynı. Cem Akaş gibi bir yazarı keşfetmemiş o kadar çok insan var ki. Gerçi Ahmet Batman'ın bestseller olduğu bir ülkedeyiz beklentileri büyütmemek lazım.
Verdiği Puan: 8
0 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

NLGNYC

@dunyasnilzehes

- Nazan Bekiroğlu
8.7 (350 oy)
Sonsuzluk Hecesi
Nazan Bekiroglu'ndan okuduğum 5.kitap.Sıralama yapacak olursak Nar Ağacı bende ilk sırada yer alır sonrasında Mucella .Lakin Yusuf ile Zuleyha ,La _Sonsuzluk Hecesi ve Mimoza Sürgünü adlı kitaplarından aynı hazzı alamadım.
Sonsuzluk Hecesi'ne büyük bir hevesle başlamıştım ama şiirsel anlatımını sevemedim bir türlü.Şiirsel bir roman yazmak belki daha zordur bilemiyorum ,anlatılmak istenileni vermek okuyucuya....
La_Sonsuzluk Hevesin de ne mi var?
Adem ile Havva 'nin yaratılışı. Meleklerin itaat edişi biri hariç .Şeytanın varlığı ve insanoğluna yapacakları.Bunu Adem ile Havva nin yasak elmayı ısırıp cennetten kovulmasinda ilk örneğini görüyoruz.Sonasinda Dünya da Habil ile Kabil'in dünyaya bakış açısı ilk cinayet ,kıskançlık,nefisle mücadele ,aşk, baş kaldiris,pişmanlık kitabin ama teması.
Eğer bu konulara dair daha önce bir bilgiye sahip değilseniz kitap size hayal ürünü gibi gelebilir ama cennet ve cehennemin varlığını kabul eden herkes için söyleyebilirim ki bunlar gerçek.
Verdiği Puan: 6
0 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Ahmet Gürkan Çoşkun

@ahmetgurkancoskun

- Thomas More
8.3 (239 oy)
Çarpıcı Bir Eser
Öncelikle şunu söyleyebilirim ki Utopia hakkında bildiğimi zannetiğim bazı yanlışları düzeltmiş oldum. Kitabın yakın bir gelecekte yazıldığını düşünüyordum. Çevrede takip ettiğim kişiler kitabı okumuşlardı. Hatta yarışlarda bile Utopia hakkında sorular soruldu. Bende de nedense böyle bir algı oluşmuş. Bu kitap kitap hakkında düşüncelerimi düzeltti. Bir diğer şaşırdığım nokta ise; Erasmus'un Thomas More ile çok yakın arkadaşlığıdır.

Utopia'ya gelecek olursak 16. yüzyılda siyasi, felsefi, yönetim şekli üzerine yazılmış bir kitaptır. Thomas More; İngiltere'deki yönetim şeklini eleştirir ve kendisi Utopia adına bir ülke oluşturup insanlara en az zararı dokunacak şekilde bir yönetim şekli belirlemeye çalışır. Yönetim şeklini eşitlikçi ve sosyalist bir yönetim şekli olarak belirlemiştir. Utopia'da derinlemesine bir inceleme yapıldığında bazı çelişkiler görülmektedir. Ben bu çelişkileri çok fazla yadırgamadım. Zaten kitabın inceleme bölümünde bu konu ile alakalı bir tespit bulunmaktadır.

Bir Rönesans ve Hümanist adımı olan Thomas More Reform hareketine karşı çıkmıştır. Bu karşı çıkması da Thomas More'un sonunu getirmiştir.
Verdiği Puan: 8
1 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Kübra kılıç

@1905keresevdim

- Zülfü Livaneli
9 (1469 oy)
Karmaşık
Maya Hanım kitabın başında profesörün geldiği zamanı soğuk ve bir Şubat günü olarak ele aldı. Ama profesörle yemek yiyeceği akşam eve giderken oğluna dondurma alıp gitti. Vat is di dondurma?
Verdiği Puan: 5
0 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

NEJLA GÜNEŞ MUCIK

@nejla-gunes-mucik

- Zeynep Sipahioğlu
8 (1 oy)
İlk defa okuduğum bir yazar ve ben kalemini beğenerek okudum. #Yazgı serisinin ilk kitabı, ve adı ile müstesna konusu ile akıcı ve bir o kadar akıcı anlatımı ile gayet #okunası bir romandı. Yıllar önce tesadüfen tanışan polis Akın ile lise öğrencisi Berna 'nın önce sevgi üzerine ayrı ayrı kurdukları yuvalarının acı şekilde yine ayrı ayrı birbirlerinden habersiz bozulması sonucu kaderin onları yine birbirleri ile karşılaştırması sonucu, yaralarını beraber sarabileceklerini anlatıyor. Aynı zamanda aralarında sevgi ve aşk kadar önemli olan sırlar da söz konusu. Bu sırların açığa çıkması demek tüm yaşanmışlıklarını alt üst edecek etkisinde. Bu ana karakterler yanında bir de Akin 'ın en yakın arkadaşı Doktor Gökmen ve yine Akın ' ın kızkardeşi Derin var. Onların hikayeleri de en az Akın ve Berna 'nın ki kadar ilgi çekici ve merak uyandırıyor. Sırada ikinci kitabı var. En kısa zamanda temin edip okumayı istiyorum.
Verdiği Puan: 8
0 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

redminnion

@redminnion

- Orhan Pamuk
7.5 (286 oy)
Dünya güzeldi, içim de güzel olsun istedim.
2 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Ezgi Erdoğan

@ezgi-erdogan

- Agatha Christie
8.3 (49 oy)
Uzun süre aklımdan çıkmayacak bir polisiye. Kitabı okurken bir yerde katilin bir numarasını anlamıştım ama daha sonra hedefimden şaştım. Ne olabilirdi ki. İnsanı bitirene kadar elinden bıraktırmayacak potansiyelde Agatha Christie'nin en iyilerinden bence.
Verdiği Puan: 10
3 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Müjde Tekin

@mujde-tekin

- Jennifer L. Armentrout
0 (0 oy)
Yazarın tüm kitaplarını severek okuduğum halde bu kitap günlerdir elimde dolaştı durdu, hiç içimden gelmediği halde artık başlayayım okumaya dedim. İyi ki de dedim o isteksizlik okumaya başlamamla birlikte uçup gitti. O duygu yoğunluğu karakterlerin iç savaşı çaresizliği, aşkı ve birbirlerine olan ihtiyacı o kadar güzel aktarılmıştı ki içine girdiğim dünya, hiç bitmesin istedim. Mallory ile Rider, koruyucu aile yanında büyüyen, kötü insanların elinde hırpalanmış, aynı kaderi paylaşmış, birbirinin en büyük desteği olmuş iki küçük çocuk... Mallory ile Rider, birbirini kaybetmişken aynı lisede buluşmuş, hayatları birkaç yıl ayrı düştükten sonra yeniden bir araya gelmiş iki genç... Mallory ile Rider aşktan daha çok sevginin vücut bulmuş halini anlattı ban bence.. Mallory geçmişin gölgesi hep kabuslarında ve onlarla, yeni koruyucu ailesinin de desteğiyle tek başına savaşırken bir anda yeni başlayacağı okulda geçmişinden unutmadığı ve özlediği Rider ile karşılaşınca kendini tamamlanmış hissediyor.Başlarda sadece arkadaşlık ve ötesi gibi bir durum olsada ilişkilerine isim koyulmada Rider’in lafın dolandırmadan duygularının itirafı ile sonunda dedim. Çünkü o sırada Paige bayağı canımı sıkıyordu ve Rider’a da kızmadım desem yalan olur. Ama sonunda beklediğim hamle geldi. Kitapta her karakterin bir hayat hikayesi vardı. Jayden’in sonuna çok ama çok üzüldüm
Kitabı çok severek okudum. Hiç bitmesin istedim. Tavsiye edeceğim bir kitap.
1 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Fadime Eren

@fadimee

- Stefan Zweig
8.3 (124 oy)
24 saatlik aşk
Bir kadının 24 saat içerisinde yaşadığı aşk, üzüntü, ihtiras, hayal kırıklığı...

Mrs. C. bir kadının kaçış hikayesine tanıklık etmesi ile kendini bir yabancıya açıyor. Geçmişte rulet masasında ilgisini çeken bir gencin hayatının sadece 24 saatlik dilimini nasıl hayal kırıklığına sürüklediğini ifade ediyor.
Verdiği Puan: 10
2 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·