ara

Kitap İncelemeleri ve Yorumları

thebookthief

@tcbasakgurel

Bakabiliyorsan; Gör
Görebiliyorsan; Fark et..
''Körlük'' nobel ödüllü yazar José Saramago'nun okuduğum ilk kitabı. Olağanüstü bir kurgusu var. Yazar alışılmadık bir üslupla yazmış. Virgül ve nokta dan başka noktalama işareti kullanmamış mesela konuşma çizgisi yok düz yazmış bu nedenle okurken biraz zorlandım ama kitabı çok sevdim. İlginç olanı da yazarın eserinde hiç isim kullanmaması. Kitaptaki karakterden ilk kör, doktorun karısı, şaşı çocuk, koyu renk gözlüklü genç kız, göz yaşı yalayan köpek vs şeklinde bahsediyor. Böyle betimlemelerle kişileri tanımlaması bence daha yi olmuş bu kimdi ya deyip başa dönmüyorsunuz daha akılda kalıcı olmuş.
------(spoiler)-----
Kitap bir adamın trafikte kırmız ışıkta beklerken ''kör oldum'' diye bağırmasıyla başılıyor. Ama bu körlük bildiğimiz gibi her tarafı kapkaranlık görmek gibi değil ''beyaz felaket'' diye adlandırdıkları beyaz körlük. Aynı zaman da da bulaşıcı. Kör olanlar başkalarına da bulaştırmasın diye bir akıl hastanesinde karantina altında alınıyorlar. Birbirlerine yardım etmesi ve destek olması gereken körler - açlığın da etkisiyle - zamanla vahşileşiyorlar, insanlıktan çıkıyorlar. Güçlü olanlar askerler tarafından verilen yemeklere el koyuyor, zayıf olanlara para ve kadın karşılığında veriyorlar. Maalesefki zayıf olanlar da buna boyun eğiyor. Ama körlerin arasında gören tek bir kadın var. Körlere umut kırıntısı olan bu kadın tek başına bir çok zorluğa göğüs geriyor. Bir grup köre dayanışma ve direniş örneği sergiliyor. Sadece kilisedeki heykel ve resimlerdeki insanların gözlerinin beyaz bant ve boya ile kapatılma olayını anlayamadım.
Kitabın sonundaki ''Bence biz kör olmadık, biz zaten kördük, Gören körler mi, Gördüğü halde göremeyen körler'' diyoloğu kitabı çok iyi özetliyor. Mutlaka okuyun tavsiye ederim.
Körlük
kitaba 10 verdi
3 beğen · 0 yorum

Ertan Kırman

@ertankirman

şirin, şeker , felsefi, çok okunası bir kitap... türk bir yazardan çıkmamış gibi adeta.
Sevimsiz Tanrılar
kitaba 10 verdi
3 beğen · 0 yorum

J.K Dawson

@disconnectuserectus

Genleriniz ve vücudunuz ile ilgili bilmediğimiz pek çok şey bu kitapta mevcut. Çevirmeni de takdir etmek lazım, gayet anlaşılır ve akıcı.
Genler Unutmaz
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum

Şebnem İspiroğlu

@sebnemkocaayan

Yabancı çok alışık olmadığımız tarzda bir roman. Ama ben ciddi anlamda çok beğendim. Hepimizin aslında içten içe hissettiği duyguları dışa vurarak yaşıyor hayatı Meursault. Bence çok ilginç ve çok güzeldi.
Yabancı
kitaba puan vermedi
2 beğen · 0 yorum

Randalban

@randalban

Sürükleyiciydi be! Bazı bölümlerde kitabı elimden bırakmak istesem de bırakamadım.
Sevimsiz Tanrılar
kitaba 9 verdi
5 beğen · 0 yorum

Sakal Can

@ibrahimaga

Devasa bir anlatım gücü, muhteşem analizler ve hayata dair acımasız yargıların farklı bireylerde farklı etkilerinin irdelenmesi.Alın size Tolstoy ,alın size Anna Karenina.
Dostoyevski "Bir Yazarın Günlüğü" kitabında Tolstoy'un "deha" olduğunu ve "olağanüstü yüksek sanat" yaptığını vurgulayarak "Anna Karenina'nın yazarı gibi insanlar, toplumun öğretmenleridir; biz ise sadece onların öğrencileriyiz." demiş. Ne kadar doğru bir yorum yaptığını bu kitapla anlıyor insan.Toplumu, insanları ne kadar iyi izlenimlemiş ve aslında onları tercüme etmiş olduğunu rahatlıkla fark ediyorsunuz kitabı okurken.
Olayları takip etmek karakterleri kafada iyi oturtmak biraz zor geliyor başta okura.En azından kendim için bunu diyebilirim.Kitabı okumaya devam ettikçe ise artık kendinizi birden fazla roman okurmuşcasina bir ortamda hissediyorsunuz.Bir yandan Anna'yı öte yandan Levin'i düşünüyorsunuz.Bir ara Vronski'ye kızarken daha sonra ona acırken buluyorsunuz kendinizi.Aslında kızdığınız karekterlerin o kadar merhametsiz o kadar suçlu olmadığını görüp kendinizle bir hesaplaşma yaşıyorsunuz.Kendinize yakın hissettiğiniz karekterlerin ise göründüğü kadar da masum olmadığını görüyorsunuz.Yani aslında Tolstoy amca bize sunduğu gerçeklikle yargılarımızı yargılatıyor.
Yazım tekniğinde ustalığı ve çarpıcılığıyla üzerinde durulması ,iyi anlanması ve kesinlikle okunması gereken bir başyapıt.
Anna Karenina
kitaba 10 verdi
3 beğen · 0 yorum

Hazel Rayne

@hazelrayne

klişe
Kitap fazla klişeydi,sıkılarak okudum.
Telepati (Telepati, #1)
kitaba 4 verdi
1 beğen · 0 yorum

Hazel Rayne

@hazelrayne

Diğerleri kadar güzel değil
Çok kötü bir kitap değil fakat beni çok bunalttı okurken.Çok fazla betimeler,ayrıntılar,örneklemeler var.Belki Satranç’tan sonra aynı doyumu veremedi bilmiyorum ama diğer kitaplarına göre kesinlikle sönük kalmış.
Olağanüstü Bir Gece
kitaba 4 verdi
5 beğen · 8 yorum
Onur Efe (@uzattiellerinibirnefesyalnizliga)
Okumayı düşündüğüm bir kitap
11 sa beğen 1 cevap
rozella (@sunaaa)
Kardesim de ayni seyi demisti
11 sa beğen 1 cevap
Milena (@masalperisi)
Satrancla kiyaslayinca haklisiniz
8 sa beğen cevap

Deniz

@denizsahin

Benim için Harry Potter demek çocukluğum demek. Ama filmlerini izlemeden önce kitaplarını okumanızı tavsiye ederim. Filmlerde birçok şeye değinilmediği için kitaplarındaki etkiyi tam olarak yakalayamıyorsunuz. Bu Harry Potter hayranlığım bugün kocaman koleksiyona sahip olmamı sağladı. Kitaplar, filmler, özel basım kitaplar,funkolar, özel figürler, kıyafetler, takılar, atkılar, asalar... İyi ki Harry Potter ile tanışmışım :)
9 beğen · 2 yorum
ilkan (@ilkan)
Evet haklısın bu konuda Deniz bende önceden filmleri izlerken konuyu daha net bir şekilde algılayamıyordum ama kitaplarını okuyunca konuya hakim oluyor insan
8 sa beğen 1 cevap

Evren Erarslan

@evrenerarslan

Yeni dönemin Marquez'i kabul edilen Rosero'dan ilginç yapısı, tek mekan anlatımı ile birlikte dine, dinin kullanımına, açlığa (fiziksel ve cinsel) göndermeler ve eleştiriler getirdiği güzel bir atmosferde, gerçeklik ile masalsı bir yanın çok ufak çizgi ile ayrıldığı bir kitap Öğle Yemekleri.

Her öğle başka gruplara ücretsiz yemek hizmeti veren bir kilisede çalışanların gözünden kilisede yaşanan erk, cinsellik ve din mücadelelerine göz atıyoruz.

Yergilerin doğruluğu yanı sıra farklı bir sonu bulunan kitabı, elinizde fazla gezdirmeden bitirmeniz gerekmekte. Kilisedeki bir kaç günü anlatan kitabın değeri hızlı biçimde bitirildiğinde alınıyor.
Özellikle yemek tasvirlerinde insan-hayvan benzetmeleri çok yerindeydi.

Vakit kaybı olmayacağını düşündüğüm bir kitap. Tavsiye ederim.
Öğle Yemekleri
kitaba 7 verdi
2 beğen · 0 yorum