ara

NEJLA GÜNEŞ MUC.

@nejla-gunes-mucik

1 6.5
Puan: 8
mutsuz son sevmiyorum ama...
Adı ile müstesna dediğimiz kitaplardan gerçekten. Bir Parça Masal, yazarın ilk defa tanıştığım kitabı, masal gibi adeta. Ancak fazlasıyla hüzünlü ve sonu masallara pek benzer değil. Spoiler olmasın diye yazmıyorum, ancak gayet akıcı bir okunması var kitabın. Hırs ve güç uğruna yapılan bir evlilik ile ilgili kurgusu benzer romantizm içeren kitaplardan farklı. Merak ederek kimi yerlerinde empati kurarken buluyorsunuz kendinizi. Güzel okumaya değer bence. Kalemine sağlık @z.p.sarac
517 karakter
1 beğen · 0 yorum · kitap inceleme

Betül Zeyrek

@betul-zeyrek

203 8.7
Puan: 8
Sarah Jio'nun okuduğum üçüncü kitabı oldu. Ve yine akıcı, tahmin ediyor olsanız bile çabucak merak ederek okuyacağınız bir kitap. Kitapların ismi benim hep dikkatimi çekmiştir. Neden böğürtlen kışı diye düşünmüştüm. Acaba kimin hayatındaki en önemli anlara şahitlik edecektim. " Böğürtlen kışı "nın mevsim sonu görülen ani soğuklar için kullanılan eski bir meteoroloji terimi olduğunu öğrendim. Mayıs ayında bir anda yağan kar gibi...
1366 karakter
1 beğen · 0 yorum · kitap inceleme

Semiha Yüceer

@semiha-yuceer

1 6.0
Bu kitabı içeriğine çok dikkat etmeden almıştım. Alt konu başlıkları çok olduğundan terapi günlüğü gibi bir kitap olduğunu zannetmiştim. Yazarın hayata baktığı geniş perspektifli pencereyi çok sevdim. Eleştirileri nitelikli eleştirilerdi kesinlikle boş değildi. Yazarın üslubuysa çok samimiydi. Kendinizi Nur Yaycıoğluyla alalede bir kafede oturmuş sohbet ediyormuş gibi hissedebilirsiniz. Tadı damağınızda kalan sohbetlerden..
467 karakter
1 beğen · 0 yorum · kitap inceleme

Afra

@afra217

2 8.4
Eser İslamın içine dolaylı yollarla yerleşmiş asılsız fikirlerin nasıl gerçekleştiğini, kimler tarafından, hangi nedenlerle getirilmiş olduğunu anlatıyor .

Mezheplerin oluşumu,
Fırkalara ayrılma,
Kelam, felsefe ve tasavvufun nasıl ortaya çıktığı

Şu bir çoğumuzun bildiği İbni Arabi, Hallacı Mansur, Beyazıt Bistami, Celaleddin Rumi, Yunus Emre,İbn Rüşd, İbn Sina gibi filozof ve tasavvufçuların İslama aykırı olan düşünce ve davranışlarndan bahsediliyor.

İslamiyetin hızla yayılmasından sonra bozulmaların ardı ardına gelmesi insanların Allahın birliğini kabul etmeleri fakat eski kültürlerinden vazgeçemeyip bunları İslami motiflerle döşemeleri, gerek siyasi gerek bireysel, bilerek ya da bilmeyerek yapılan ve İslamın içine girmiş olan günümüzde hala devam etmekte olan uygulamaların İslamla alakalarının olmaması anlatılıyor.

Kitapta anlatılan tüm bu nedenlerden dolayı Müslümanlar belini doğrultamıyor. anlatamıyoruz artık mavi boncuğun faydası olmadığını, ölülerden yardım istemenin şirk olduğunu, muskanın günahını sonradan İslama girmiş olduğunu..

Yunan felsefesinden tutunda tevrattan, incilden, Hint kültüründen, Hristiyanlardan İslama girmiş bir ton uygulama mevcut kitap tüm bunları işlemiş.

verimli ve bir hayli emek harcanmış bir eser..

İslam dinine sonradan sızmış bu fikir ve ideolojileri anlamak kavramak umarım tüm Müslümanlara nasip olur. İçine şirk bulaşmamış safiyeti bozulmamış bir yaşantımız olması duası ile
1593 karakter
1 beğen · 0 yorum · kitap inceleme

Hakan

@cikolataadam

1 8.0
Puan: 8
Dahiyane
Sıfırdan milyonerliğe kendi çabasıyla yükselen birinin düşünce yapısını öğrenmenin hazzı... Çoğu insan parası olmadığından değil kitap almadığından; alsa da okumadığından ekonomik bunalımlar yaşıyor.

Başarıya giden yolu arıyorsanız böyle kitaplar, birer pırlanta. Kıymetini bilene.
323 karakter
1 beğen · 0 yorum · kitap inceleme

Müşkülpesent .

@bir2uc4bes

9 8.2
Puan: 9
Aytmatov'un beni etkileyen bir başka kitabı. Yine bozkır kültürünü iliklerinize kadar hissettiren, bir hayvanın duygularını ve onunla yola çıkan insanın duygularını, adı konulmasada ikisinin dostluğunu en iyi şekilde anlatan bir kitap. Gülsarı'yı hala unutamam. Tv'de, köyde bir at görsem ya da her hangi bir kitapta bir at geçse, hemen gülsarı gelir akĺıma. Bunun yanında; yine sovyet döneminde yaşayan Kırgızistan Türklerinin yaşadığı sıķıntılara gönderme yapılır Aytmatov tarafından.
535 karakter
2 beğen · 0 yorum · kitap inceleme

Müşkülpesent .

@bir2uc4bes

4 4.9
Puan: 3
Filme aldanıp kitabı okumaya başlamayın, filmden önce de başlamayın. Gerek çeviri, gerek kapak tasarımı, gerek yayınevi kalitesiyle, gerek sayfa kalitesiyle hüsrana uğrarsınız. Bu kapağı görünce uzaklaşmanız en iyisi.
239 karakter
1 beğen · 0 yorum · kitap inceleme

Müşkülpesent .

@bir2uc4bes

1 5.7
Puan: 5
İdeolojisi ne olursa olsun, bazı insanlar ahlaki yapısı ve ideolojisine o içten bağlılığı ve saf davranışlarıyla tüm ideolojilerce sevilir veya saygı duyulur. İşte Ali Metin Tokdemir o insanlardan. Şahsi ihtiyaçları için ocağın telefonunu asla kulllanmayan, ya da yine şahsi ihtiyaçları için kendisine verilen araçla yola girmeyen bir insan. Herkes tarafından sevilmek zorunda olmayan ama bağlılığıyla herkes tarafından saygı görülmesi gereken bir insan... Ve o insanın hayatını konu alan, tanımış olanlarının ve yakın çevresinin ağzından anlatılan anılar. Hakkında yazılan şiirler ve sözler.
649 karakter
1 beğen · 0 yorum · kitap inceleme

TC Ömür Durak.

@tc-omur-durak

5 9.2
Kitap: Middlesex
Puan: 7
#kitapyorum

Kitap: Middlesex
Orijinal Adı: Middlesex
Yazar: Jeffrey Eugenıdes
Yayınevi: Domingo
Çeviri: Solmaz Kamuran
Yayın Tarihi: Nisan 2015
Sayfa Sayısı: 605
Tür: Historical Fiction, Lgbt

2003 yılında Pulitzer edebiyat ödülünü alan,2015 yılında dünyanın önde gelen seçkin edebiyat eleştirmenleri tarafından 21.yüzyılın en iyi 12 romanından biri seçilen ve 35 dile çevrilen Mıddlesex kitabının okumasını bitirdim.Yazar romanı 9 yılda yazmış.

Middlesex,üç kuşak ve iki kıtaya yayılmış Amerika’da yaşayan Yunan kökenli bir ailenin hikâyesini anlatıyor.Hikaye Kurtuluş Savaşı yıllarının Türkiyesi'nden başlıyor ve kapitalizmin yükselişe geçtiği yılların Amerikası'nda devam ediyor.41 yaşında bir erkek olan anlatıcı Cal, hermafrodit (çift cinsiyetli) olarak dünyaya gelmiş ve 14 yaşına kadar bir kız gibi yetiştirilmiş ve sonrasında cinsiyeti ile ilgili yaşadığı zorlukları,kazandıkları ve kaybettikleri anlatılıyor.

Ensest ilişki,biseksüellik,Yunan-Türk, kardeş-sevgili, erkek-kadın,göçmen-yerli,kimlik meselesi arasındaki kavramları her ne kadar yumuşatarak mizahi bir dille anlatsa da bana göre oldukça keskin diyebilirim.

Rum asıllı olan yazar bu kitabıyla milliyetçi Türkleri kızdırabilir,Zira türk düşmanlığı yapılmış paragraflar oldukça fazla.Ayrıca dikkatimi çeken bir konu da kitapta çok fazla ürünün reklamının yapılmış olması.Bu ürünlerin bazıları şimdiler de olmasa da çoğu hala piyasalarda varlığını sürdürüyor.Sonuçta yazar, kitabı satmasa bile bu reklamlardan bayağı kazanmıştır diye düşünüyorum.

Rum asıllı Amerikalı Jeffrey Eugenides, iyi yazarların ruhen hermafrodit, yani çift cinsiyetli olduğunu söylüyor.Doğru olabilir zira çok iyi yazarların ortak özelliği, yazarken, doğdukları cinsiyetle yetinmemeleri. Büyük erkek yazarlar, kadın karakterlerinin zihinlerinde gezinememiş olsalar, kağıt üzerinde oluşturdukları düşsel evrenlere biz okuyucular inanır mıydık?
2102 karakter
3 beğen · 0 yorum · kitap inceleme

Müşkülpesent .

@bir2uc4bes

1 0.0
Eski hesabımdan bir inceleme eklemiştim. Bakıyorum da başka kitaplarda ki incelemelerim gözükmesine rağmen nedense bu kitabın incelemesi-alıntıları silinmiş. Suçlayamam kimseyi ama saygı çerçevesi içinde ve tarafsız yazılan bir yazıyı silmek saçma değilde nedir. Neyse...
Kitap günümüz sorunlarının aslında neden var olduğunu, bir bakıma bu 101 sorunun cevabında insana yorumlatıyor. Kürt isminin nerenden geldiğinde tutunda, asimile olanlarına, Aleviliğin bölgeye etkisinden tutunda, zamanının Türk devletlerinin ve liderlerinin nasıl bir yol aldığına kadar geniş bilgi içeriyor bu kitap. Okunmalı.
648 karakter
1 beğen · 0 yorum · kitap inceleme