ara

Mekan İncelemeleri ve Yorumları

zeynep yüksel

@zeynepyuksel

Urumçi Uygur Restoran
Ziya gökalp caddesi üzerinde, kurtuluş parkının karşısında güzel bir uygur mutfağı. Makarna kavurması favorim, tavsiye ederim. Ayrıca chopstick kullanmayı beceremiyorsanız asyalı minnoş garsonlar yardımcı oluyor :)
Kızılay Meydanı
mekana puan vermedi
2 beğen · 0 yorum

birdost

@birdost

öğrenciyken sayısız kez gitmişimdir. etrafını da çok gezdim tepelere falan da çıkmıştım gerçekten çok güzel ve gezilmesi görülmesi gereken bir yer.
Girlevik Şelalesi
mekana puan vermedi
1 beğen · 0 yorum

ömer öz

@omeroz

O merdivenleri tek tek indikten sonra başlıyor bütün güzellikler. Görmenizi gezmenizi tavsiye ederim 😊
Ihlara Vadisi Örenyeri
mekana puan vermedi
0 beğen · 0 yorum

Gülcan

@gulcann

Bin Pınarlı İDA
Doğduğumdan beri Kaz dağının eteklerinde yaşıyorum. Kaz dağları çok geniş bir alanda olduğu için biz genelde dağın piknik yapılan bazı mevkilerine giderdik. Bugün İlk kez Milli Park olan bölgesine gittim. Fotoğrafladım ama fotoğraflar gerçek muhteşemliği yansıtmadı. Kelimelerle nasıl anlatacağım bilemiyorum.

Öncelikle nereden ve nasıl gittik? bahsedeyim. Balıkesir'in Edremit ilçesine bağlı Zeytinli köyünden gittik yani eski haliyle köy şimdiki ismiyle mahalle. Zeytinlide zaten tabelalar ile Milli Parka giden yol gösterilmiş. Ancak önce biz Kaz dağı Milli Parkı bürosu var oraya uğradık. Milli Parka gideceğimizi söyledik ve bize tavsiye ve önerileri var mı? diye sorduk.

Şöyle söylediler. Mola vererek gidin çünkü dağdaki çok fazla oksijen insanı çarpıyor alıştıra alıştıra çıkın dediler. Bir de mola yerlerinin isim listesini verdiler. Ancak arabamız Kaz dağının zirvesinde bulunan Sarıkız Mezarına gitmeye uygun değildi. Genelde jeep tarzı arabalar dağ yolları için daha elverişli. Neyse...

Köyden ayrılıp dağın tepesine doğru yola çıktık. Biraz ileride Milli Parka giriş kapısı bulunmakta. Milli Parka giriş ücretli. Normal arabayla giriş 18 TL . Kapıdan geçtikten sonra yaklaşık 20 km sonra dağın zirvesine ulaşılıyor ancak yollar; dar, bozuk ve uçurum kenarı olduğundan ve de mola yerlerinde durulduğundan 20 kmlik yol yaklaşık 2.5 saatte ancak gidiliyor.

Şimdi Milli Parktan bahsedeyim. Bildiğimiz orman. Ama mükemmel bir doğa var. Bazı yerlerde o kadar devasa ağaçlar, o kadar sık ağaçlar var ki insanın içi ürperiyor. Yol kenarlarında bazen öyle müthiş manzaralar oluyor ki daracık yolda arabayı durdurup. Manzarayı seyrediyorsun. Tüm Edremit körfezini kuş bakışı görebiliyorsunuz. Daha ilerilere gidince artık körfez gözükmüyor. Mükemmel yeşillikte olan aşağıda kalmış dağları görüyorsunuz. Dağın doruk noktasına yaklaştıkça hava soğuyor ve sis oluyor. Temmuz ayı bile olsa yanınıza mont götürün. Çünkü dağın tepesinde hava buz kesiyor. Her yerde durmadan akan çeşmeler var. Taşların arasından dereler geçiyor. Kaz dağları Alplerden sonra Dünya'nın en çok oksijen üreten 2. dağı. Biraz öncede demiştim. Çok fazla oksijen alkol gibi insanı çarpıyor. Sarhoş ediyor.

Milli Park olduğu için hiçbir canlıya zarar vermemeniz gerekiyor. Tek bir ağaç dalı koparmak bile yasak. Avlanmak, ateş yakmak ya da ormandan herhangi bir şey toplamak yasak. Çünkü Kaz dağlarında birçok endemik bitki var. Ve bu bitkiler de yok olma tehlikesi altında. Bitkilerin üzerinde endemiktir yazmadığı için siz de görünce tanıyamayacağınız için hiçbir şeyi koparmamanız gerekiyor.

Dağa çok fazla insan akını olmuyor. Dağda yaşayan insanlar da yok. Yani genelde ıssız. Telefonlarda çekmiyor. Bu yüzden kendi arabanızla gidiyorsanız. Önlemlerinizi alın. Yolda kalırsanız saatlerce birilerinin sizi kurtarmasını bekleyebilirsiniz. Bu şekilde gitmek tehlikeli geliyorsa safari yapan jeepler var. Rehber eşliğinde gezebilirsiniz. Jeeplerde telsiz de olduğundan daha güvenli. Ayrıca jeep dışında kendiniz de rehber kiralayabilirsiniz. Sizle birlikte gezer. Bir de tam olarak nasıl oluyor bilmiyorum ama kamp da yapabilirsiniz. Bize bir rehber kamp ücretlerinin beş yıldızlı otellerden daha pahalı olduğunu ve görevli birinin sürekli kamp alanında bulunduğunu ve denetlediğini söyledi. Bu konudaki bilgim bu kadar. Anlatacaklarım da bu kadar ama son sözümü söylemedim.

Kaz dağlarında siyanürle altın araması yapılmasın. Çünkü,

KAZ DAĞLARININ ÜSTÜ "ALTINDAN" DAHA DEĞERLİ.
Kazdagı Milli Parkı
mekana puan vermedi
14 beğen · 7 yorum
Hakan (@hakani)
Gülcan Alp Himalaya Dağları 'ndan da bahset :))))
29.07.18 beğen 1 cevap
Ş.K.M (@yek)
@gulcann Güzel bir inceleme olmuş, parmaklarına sağlık :)
29.07.18 beğen 1 cevap
aslı seloğlu (@asliseloglu)
Keşke ben de tırmansaydım, piknik yapıp dönmek yerine. Aşırı özendim ve kıskandım şimdi.😅 Ama o kadar alçak seviyede bile çarpmıştı beni oksijen. Daha daha yüksekleri düşünemedim. 😮
29.07.18 beğen 1 cevap

Pelinsu

@pelinsu480

Korkutucu ve gizemli...
Sırf Tarihi Sinop Cezaevi ve yaylalar için dahi Sinop’a gelmeye değer... Umarım bir gün gidebilirim.Ölmeden önce görülmesi gereken yerlerden.
Tarihi Sinop Cezaevi
mekana 10 verdi
1 beğen · 0 yorum

İlayda İ

@ilaydai

Arı?
Denize, güzelliğe diyecek sözüm yok ancak arılar! Çok büyük ve peşinizi bırakmıyor.
Akbük Koyu
mekana 6 verdi
2 beğen · 0 yorum

SEMİH KESGİN

@semihkesgin

Yıldız Parkı Korusu
Şehrin içerisinde stresten sıkıntından dertten uzak Cennete benzeyen bir Koru. Haftanın yorgunluğunu stresini ve kafanızı alıp buralardan gitme isteğinizi bir nebze sizden alacak olan bu Güzel Park aileniz/arkadaşlarınız ile vakit geçirebileceğiniz yahut tek başınıza gözlerinizi kapatıp uzaklaşabileceğiniz harika bir mekan.
Yıldız Sarayı - Şale
mekana puan vermedi
1 beğen · 0 yorum

Yağmur Çağdavul

@yagmurcagdavul

Mükemmel doğal yapısıyla görülesi bir yer
Nisan’ın ortalarında gittiğim Kapadokya Göreme’ye gerçekten aşık oldum. Dokusu muazzam bir yer. Oldukça küçük bir kasaba olan Göreme’nin önemi Açık Hava Müzesi’nden gelmekte. İçinde sivil ve dini mimari olarak bir çok mağara (cave) bulunan müzeye giriş müzekart ile sağlanıyor. Göreme’nin çarşısına 1 km uzaklıkta. Yol üzerinde sağda bir sapak El Nazar kilisesine gidiyor ve yol boyunca bir çok görülecek turistik mekan bulunmakta, bu yüzden müzeye kadar yürümenizi öneririm. Müze içinde kiliseler, şapeller, azizlerin mezarları, evlerin mutfak, kiler vs bölümleri çok sayıda yer almakta. Çoğu mağarada fotoğraf çekmek ne yazıkki yasak. Mağara duvarları incilden sahnelerle kırmızı renk ağırlıkta boyalarla donatılmış. Bazı mekanlarda geometrik süslemelere de yer verilmiştir. Genel olarak süsleme renkleri ağırlıkta kırmızıyken, sarı, siyah ve koyu maviye de yer verilmiş. İsa’nın doğumundan itibaren bir çok sahne Yeni Ahit kaynaklı olarak mekan duvarlarında konu olarak işlenmiştir. Gidip mutlaka ziyaret etmenizi öneririm.
Göreme Açık Hava Müzesi
mekana puan vermedi
3 beğen · 1 yorum
Burcu S. (@bs)
👍
23.07.18 beğen cevap

Elçin Soykan

@ellcin

Gümüşhane'ye bağlı Esenyurt Köyü sınırları içerisinde hakim bir tepede konumlanmıştır. Kov Kalesi için net bir tarihlendirme yapılamamaktadır. Fakat eskiden bir yerleşim etrafını çevreleyen bir kale olduğu söylenebilir. Yapı için söz edilebilecek en erken tarihlendirme 12. – 13. yüzyıllara gitmektedir. Kalenin Selçuklu döneminde de kullanıldığı ve Karadeniz savuma hattında önemli bir yer teşkil ettiği düşünülmektedir. Kale, kabaca dikdörtgen planlı olup burçlarla desteklenmiştir. Ayrıca kalede ahmedek olarak adlandırabileceğimiz kare planlı iç kale yapısı da bulunmaktadır. Fakat bu tanımlama henüz netlik kazanmamıştır. Tüm kale 176 metrelik ana kaya ile bütünleşmiş bir görüntüye sahiptir. Yapı malzemesi olarak moloz taş kullanılmıştır ve duvar kalınlıkları yaklaşık olarak 1,5 metredir. Kale girişinin solunda bulunan burç içerisinde, beş mazgal şeklinde açıklık bulunmaktadır ve bunların en genişi 1 metredir. Kalede son yıllarda yenileme çalışmaları yapılmıştır. Kale ve civarı aynı zamanda arkeolojik sit alanıdır.
Kov Kalesi
mekana 7 verdi
3 beğen · 0 yorum

Burak Aras

@aras

Meriç'in Saros Körfezi'ne döküldüğü yerde, Ege Denizi kıyısında bulunan Enez, Türkiye Trakyası'nın en önemli yerleşim yerlerinden biridir. Burada yapılan kazılar, yerleşimin tarih öncesi çağlardan günümüze kadar neredeyse kesintisiz devam ettiğini göstermiştir.

Kentin etrafını çeviren surlar ve kale, Bizans'ın değişik dönemlerinde inşa edilmiştir. Yapı malzemesi olarak moloz taş ve tuğla kullanılan kalenin duvarlarında sık sık Yunan, Roma ve erken Bizans dönemlerine ait devşirme malzeme kullanılmıştır.

Kalenin duvarlarında Ceneviz ailelerinin 1382-1413 tarihlerine ait armalarını taşıyan levhalar da vardır. Bu levhalarda gotik harflerle yazılmış kitabeleri de olan Gattalusio ve Doria ailelerinin armaları, Kuzey Ege'deki kısa ömürlü küçük bir devletin günümüze ulaşan hatıralarıdır. Bu kitabeli levhalardan anlaşıldığına göre, Türkiye'deki Ceneviz kolonilerinin önemli kalıntılarından biri de Enez Kalesi'dir.

Kale içerisinde bir sarnıç, Enez Ayasofyası (Fatih Camii) diye bilinen büyük bir kilise vardır. Ama kalenin terk edildiği 19. Yüzyıl sonunda cami de terk edilmiş ve bir süre sonra çökerek harabe haline gelmiştir. Kale yöneticisinin surla bitişik olan konutunun bir cephesi de görülmektedir.

Enez Kalesi 1980'lerin başına kadar tıpkı en doğudaki Ani örneğinde de olduğu gibi, gidilmesi, ziyaret edilmesi sakıncalı yerlerden sayılmaktaydı. Sınır boyu olması ve Soğuk Savaş yıllarının paranoyası sonucu gözden ıraklaştırılan bu yerlerdeki örenler, diğerlerinden daha fazla tahribata uğradı.
Enez Kalesi
mekana 8 verdi
3 beğen · 1 yorum
Burcu S. (@bs)
👍
23.07.18 beğen cevap