up
ara
profil foto
METİN ODALARI
FOTO ODALARI
VİDEO ODALARI
ARŞİV ODALAR

Mekan İncelemeleri

nur uzuner

nur uzuner

@nuruzuner

Herkesin kesin arkadaşlarıyla buluştuğu meşhur meydan 💁🏻
Kızılay Meydanı
mekana puan vermedi
2 beğen · 0 yorum
NyssaKitty

NyssaKitty

@nyssakitty

SU ÇEKİLMESİ
Yaz döneminde çok fazla su çekilmiş olduğundan güzelliği tam anlamıyla takdir edilememiş kanyonlarımızdan biridir...
1 beğen · 0 yorum
Ceren Acer

Ceren Acer

@cerenacer948

Ankarada bulunan Atatürk'ün anıt mezarlığının bulunduğu kıymetli bir yerdir. Ziyaret edilmesi muhakak olan mekan. Savaş anlarının canlandırıldığı bölümü de ziyaret ediniz. Buruk bir tat alıp hüzünleneceksiniz...
Anıtkabir
mekana 10 verdi
5 beğen · 0 yorum
Kilic000

Kilic000

@kilic000

Ürgüp merkezde, parkın içinde küçük ama oldukça sevimli bir müze. Ortalama 10-15 dakikanızı alacaktır. En güzel yanlarından biri müzenin tamamen ücretsiz, sessiz, sakin olması.

Müzenin girişinde Mustafapaşa'daki kazılarda bulunan mamut fosilleri sergileniyor. Müzenin ilk bölümünde ise, Nevşehir Acıgöl tarafındaki kazılarda bulunan deniz fosilleri bulunuyor. Ve bu fosiller dünyanın jeolojik oluşum, değişimlerinin ispatlarında oldukça önemli. Sonrasında ise tarihi dönemlere göre sergilenen kalıntılar, Helenistik, Roma, Bizans dönemine ait eserler, mühürler, paralar, tabletler yer alıyor. En sonlara doğru da Osmanlı ve Türk devletlerine ait kalıntılar yer alıyor. Küçük ama bilgilendirici, ilginç bir müze. Yolu düşenlere kesinlikle gezip, görmelerini tavsiye ederim.
Ürgüp Müzesi
mekana 7 verdi
4 beğen · 0 yorum
süleyman aydoğdu

süleyman aydoğdu

@suleymanaydogdu

Bence gezilecek yerler listesinde olması gereken bir yer özellikle sonbahar ayında efsane oluyor sonbahar da Bolu’ya gelipte gitmemek te olmaz rengarenk oluyor
Bolu Gölcük Gölü
mekana 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
Kilic000

Kilic000

@kilic000

Avanos'a 14 km uzaklıkta, adını sahibi olduğu küçük kasabadan alan örenyeri. Kapadokya'da yerin altıda, üstüde ayrı değerli bunu görüyorsunuz. Şaraphaneler, hava bacaları, kuyular ve hatta iletişim için yollar dahi mevcut. Gezerken kapı üstlerinde görülen küçük delikler düşman içinmis meğer, eğer kapıdaki taşı kırıp geçerlerse diye, oradan yakıcı, sıcak yağ dökmek içinmiş. Ve her yerde iletişim kanalları olduğunu görüyorsunuz. Her şeyin alternatifi düşünülmüş. Öyle olursa A planı nedir, B planı nedir gibisinden ve günümüz teknolojisini aratmayan antik bir şehir görüyorum.

Ben iki kere gitme fırsatı buldum. İlk gittiğimde sanki daha çok alan açıktı ve daha etkileyici gelmişti. Kesinlikler rehberle gezilmesi gereken bir yer. Gezerken dikkatli olmakta yarar var, kronik kalp hastalığınız veya astım, solunum problemleriniz varsa çok önermiyorum. Fakat hastalığınız çok aktif değilse, dikkatliyseniz gezebilirsiniz.
Özkonak Yeraltı Şehri
mekana 8 verdi
4 beğen · 0 yorum
zeynep yüksel

zeynep yüksel

@zeynepyuksel

Urumçi Uygur Restoran
Ziya gökalp caddesi üzerinde, kurtuluş parkının karşısında güzel bir uygur mutfağı. Makarna kavurması favorim, tavsiye ederim. Ayrıca chopstick kullanmayı beceremiyorsanız asyalı minnoş garsonlar yardımcı oluyor :)
Kızılay Meydanı
mekana puan vermedi
2 beğen · 0 yorum
birdost

birdost

@birdost

öğrenciyken sayısız kez gitmişimdir. etrafını da çok gezdim tepelere falan da çıkmıştım gerçekten çok güzel ve gezilmesi görülmesi gereken bir yer.
Girlevik Şelalesi
mekana puan vermedi
1 beğen · 0 yorum
ömer öz

ömer öz

@omeroz

O merdivenleri tek tek indikten sonra başlıyor bütün güzellikler. Görmenizi gezmenizi tavsiye ederim 😊
Ihlara Vadisi Örenyeri
mekana puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
Gülcan

Gülcan

@gulcann

Bin Pınarlı İDA
Doğduğumdan beri Kaz dağının eteklerinde yaşıyorum. Kaz dağları çok geniş bir alanda olduğu için biz genelde dağın piknik yapılan bazı mevkilerine giderdik. Bugün İlk kez Milli Park olan bölgesine gittim. Fotoğrafladım ama fotoğraflar gerçek muhteşemliği yansıtmadı. Kelimelerle nasıl anlatacağım bilemiyorum.

Öncelikle nereden ve nasıl gittik? bahsedeyim. Balıkesir'in Edremit ilçesine bağlı Zeytinli köyünden gittik yani eski haliyle köy şimdiki ismiyle mahalle. Zeytinlide zaten tabelalar ile Milli Parka giden yol gösterilmiş. Ancak önce biz Kaz dağı Milli Parkı bürosu var oraya uğradık. Milli Parka gideceğimizi söyledik ve bize tavsiye ve önerileri var mı? diye sorduk.

Şöyle söylediler. Mola vererek gidin çünkü dağdaki çok fazla oksijen insanı çarpıyor alıştıra alıştıra çıkın dediler. Bir de mola yerlerinin isim listesini verdiler. Ancak arabamız Kaz dağının zirvesinde bulunan Sarıkız Mezarına gitmeye uygun değildi. Genelde jeep tarzı arabalar dağ yolları için daha elverişli. Neyse...

Köyden ayrılıp dağın tepesine doğru yola çıktık. Biraz ileride Milli Parka giriş kapısı bulunmakta. Milli Parka giriş ücretli. Normal arabayla giriş 18 TL . Kapıdan geçtikten sonra yaklaşık 20 km sonra dağın zirvesine ulaşılıyor ancak yollar; dar, bozuk ve uçurum kenarı olduğundan ve de mola yerlerinde durulduğundan 20 kmlik yol yaklaşık 2.5 saatte ancak gidiliyor.

Şimdi Milli Parktan bahsedeyim. Bildiğimiz orman. Ama mükemmel bir doğa var. Bazı yerlerde o kadar devasa ağaçlar, o kadar sık ağaçlar var ki insanın içi ürperiyor. Yol kenarlarında bazen öyle müthiş manzaralar oluyor ki daracık yolda arabayı durdurup. Manzarayı seyrediyorsun. Tüm Edremit körfezini kuş bakışı görebiliyorsunuz. Daha ilerilere gidince artık körfez gözükmüyor. Mükemmel yeşillikte olan aşağıda kalmış dağları görüyorsunuz. Dağın doruk noktasına yaklaştıkça hava soğuyor ve sis oluyor. Temmuz ayı bile olsa yanınıza mont götürün. Çünkü dağın tepesinde hava buz kesiyor. Her yerde durmadan akan çeşmeler var. Taşların arasından dereler geçiyor. Kaz dağları Alplerden sonra Dünya'nın en çok oksijen üreten 2. dağı. Biraz öncede demiştim. Çok fazla oksijen alkol gibi insanı çarpıyor. Sarhoş ediyor.

Milli Park olduğu için hiçbir canlıya zarar vermemeniz gerekiyor. Tek bir ağaç dalı koparmak bile yasak. Avlanmak, ateş yakmak ya da ormandan herhangi bir şey toplamak yasak. Çünkü Kaz dağlarında birçok endemik bitki var. Ve bu bitkiler de yok olma tehlikesi altında. Bitkilerin üzerinde endemiktir yazmadığı için siz de görünce tanıyamayacağınız için hiçbir şeyi koparmamanız gerekiyor.

Dağa çok fazla insan akını olmuyor. Dağda yaşayan insanlar da yok. Yani genelde ıssız. Telefonlarda çekmiyor. Bu yüzden kendi arabanızla gidiyorsanız. Önlemlerinizi alın. Yolda kalırsanız saatlerce birilerinin sizi kurtarmasını bekleyebilirsiniz. Bu şekilde gitmek tehlikeli geliyorsa safari yapan jeepler var. Rehber eşliğinde gezebilirsiniz. Jeeplerde telsiz de olduğundan daha güvenli. Ayrıca jeep dışında kendiniz de rehber kiralayabilirsiniz. Sizle birlikte gezer. Bir de tam olarak nasıl oluyor bilmiyorum ama kamp da yapabilirsiniz. Bize bir rehber kamp ücretlerinin beş yıldızlı otellerden daha pahalı olduğunu ve görevli birinin sürekli kamp alanında bulunduğunu ve denetlediğini söyledi. Bu konudaki bilgim bu kadar. Anlatacaklarım da bu kadar ama son sözümü söylemedim.

Kaz dağlarında siyanürle altın araması yapılmasın. Çünkü,

KAZ DAĞLARININ ÜSTÜ "ALTINDAN" DAHA DEĞERLİ.
Kazdagı Milli Parkı
mekana puan vermedi
15 beğen · 7 yorum
Hakan (@hakani)
Gülcan Alp Himalaya Dağları 'ndan da bahset :))))
29.07.18 beğen 1 cevap
Ş.K.M (@yek)
@gulcann Güzel bir inceleme olmuş, parmaklarına sağlık :)
29.07.18 beğen 1 cevap
aslı seloğlu (@asliseloglu)
Keşke ben de tırmansaydım, piknik yapıp dönmek yerine. Aşırı özendim ve kıskandım şimdi.😅 Ama o kadar alçak seviyede bile çarpmıştı beni oksijen. Daha daha yüksekleri düşünemedim. 😮
29.07.18 beğen 2 cevap
ODA KURALLARI
 • Sadece beğeni belirten ifadeler kuraldışıdır. İnceleme detaylı olmalıdır.
 • İdeal bir inceleme 500-800 karaketerden oluşmalıdır.
 • Kitap incelemelerinde yazarın veya çevirmenin türkçeyi kullanış biçimi ve/veya metnin akıcılığı ve/veya karakterlerin derinliği irdelenmelidir.
 • Eserin ileri sürdüğü fikirler, topluma veriği mesajlar öznel olarak tartışmaya açılabilir.
 • Eserin kimlere hitap ettiği incelemenize eklenebilir.
 • İnceleme gerekmedikçe alıntı/replik içermemelidir.
 • 50 karakterden az incelemeler kuraldışıdır.
 • Başka sitelerden alınmış inceleme ve yorumlar kuraldışıdır.
 • Güzeldi, çok beğendim, tavsiye ederim vb. yüzeysel cümleler inceleme olarak kabul edilmez ve editörler tarafından silinebilir.
 • Link paylaşmak kuraldışıdır.
 • Film ve dizi incelemelerinde senaryonun akışı, özgünlüğü ve tahmin edilebilirliği ve/veya karakterlerin derinliği irdelenebilir.
 • Mekan veya şehir incelemelerinde tarihsel bilgilendirme yapılabilir.