ara

Cansu

@cansu848

- Ernest Cline
9.1 (12 oy)
Kitap incelemesi yazmak benim şu anlık bildiğim bir iş değil .O kadar bilgi birikimine sahip değilim .
Kitap hakkında diyebileceklerimi sıralayım ben.Kitap bende Geek olma isteği uyandırdı.Bir oyuna bu kadar bağlanmak akıl almaz!çok etkileyici! Bilgisayar oyunları sevenlerin bir çoğu bu kitabı okumuştur sanıyorum.okumayanlara da şiddetle tavsiye ederim.illa bilgisayar oyunlarına ilginiz olmasına gerek yok.icinizde farklı dunyalar tanıma isteği varsa bu kitap size istediginizi verecektir.
Verdiği Puan: 9
0 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Gülcan

@gulcann

Ruhsal tasvirler dışında cıkkss
Kitap iki uzun öyküden oluşuyor ama yine de 115 sayfalık kısa bir öykü kitabı. Kitabı çok beğendiğimi söyleyemesem de yine de karakterlerin ruhsal tasvirleri güzeldi.

Neden beğenmedim ve bu kadar uzun zamanda okudum? Şöyle ki ilk 30 sayfayı bir oturuşta okudum ama kitap toplamda zaten 115 sayfa ve iki öyküden oluşuyor 30. sayfa bittiğinde hala beni derinden etkileyen ya da sürükleyen bir olay yaşanmamıştı kitapta. Durum böyle olunca dedim bu hikayesi biraz daha okusam bu durgunlukta bitecek herhalde. O gün kitabı elimden bıraktım ve dört gün boyunca yüzüne bakmadım .

Sonuç olarak bir kadının yaşamındaki 24 saat beni pek de cezbetmedi. Benim yaşamımdaki bazı 24 saatleri yazsam roman olur. 😏 Neyse...

Öyküdeki ana karakter hanımefendimiz ani bir aşk yaşıyor ve bu durumdan utanıyor ve yıllarca içinde yaşadığı bu duyguları, anıları bir başkasına aktarıyor. Kitabın ilk öyküsü kadının anısını anlatımını içeriyor. Anlayamadığım. Niye utanıyorsun? Sonuç da dul bir kadınsın. Ölü değilsin. Senin de duyguların var. Milyonlarca insan bir anda aşık olabiliyor ve aşık olduğu adamdan bir anda nefret edebiliyorlar. Niye dert ettin kendine bunu bu kadar diye sormadan edemedim. Sordum ve bir cevap bulamadım. 24 saatte çok büyük atraksiyonlar yaşadığını düşünmüştüm. Resmen hayal kırıklığına uğradım. İlk öykü ile ilgili düşüncelerim bunlar.

İkinci öykü biraz daha farklı geldi. Biraz daha çarpıcı yönleri vardı. 8 puan verdiysem. Bir yüreğin ölümü öyküsü için verdim. Stefan Zweig i satranç kitabıyla tanımış ve sevmiştim ama bu kitabı bende olağanüstü bir etki yaratmadı. Hala favorim satranç.

Tavsiyeye gelince niye etmeyeyim ki tavsiye etmek bedava. Ederim. Okuyun. Ayrıca Freud amca da bu kitaptaki iki öyküyü analiz etmiş. Eder. Etmiştir yani... İki öyküdeki karakterlerin de dertleri dert değil ki! Freud saplantılı bulmuştur da ondan analiz etmiştir. 😁
Verdiği Puan: 8
1 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Feyzanur

@vareste

- Vehbi Vakkasoğlu
8 (8 oy)
Asım'ın nesli onu çok seviyor
Kitabı okumak uzun zamanımı aldı. Normalde hızlıca bitiririm elimde olan kitabı. Mehmet Akif Ersoy'un hayatı baştan sona ele alınmış vaziyette. İnsan geçmişini bilmeli ve tanımalı ilkesi çokça hakim. Kültürümüzün önemli bir kısmı da milli değerlerimiz.
Mehmet Akif Ersoy'un hayatı birçok yönüyle ele alınmıştı. Salt bilgi yoktu, yazarın yorumları aralarda mevcuttu. Olaylar sebep sonuç kurgusuna göre işlenmiş. Faydalı oldu mu? Evet.
Mehmet Akif'in şiirleri de vardı arada, konu dahilinde olan muhteşem şiirlere yer vermiş yazarımız. Sonra, gülümseten anılar var tıpkı uzenler olduğu gibi. Mehmet Akif'i yakından tanıdıkça daha çok sevdim.
Doğumundan vefatına kadar krolonolik bir biçimde yazılan bu eserde, kitabın en son kısmı milli şairimizin anılarından oluşuyor. Öyle hoş şeyler var ki... Ve bir de Mehmet Akif'in başarı ve mutluluk prensipleri var.
Altını çizdiğimiz çok yer oldu. Tavsiye eder miyim? Evet.
Keyifli okumalar.
Verdiği Puan: 8
0 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

SweetHexe

@glbn

- Elif Şafak
7.9 (384 oy)
Öğrenme aşkıyla geçti ömrümüz, aşkı öğrenemesek de..
Severek okudum kitabı. Elif şafak'ın dil kullanımını seviyorum. Bu kitabında da aynı dilsel etkiyi kullandığını düşünüyorum.Tarihi bilgiler katarak çok güzel bir kurgu oluşturmuş. Konu Hindistan'dan İstanbul'a uzanan ve Mimar Sinan'ın çırağı olan Cihan ve fili Çota'nın üzerine oluşturulmuş.Tabi bunun yanısıra Mimar Sinan'ın mimari eserleri, Osmanlı padişahların az da olsa sosyal hayatı, ülkemizde bi çok kişinin Muhteşem Yüzyıl dizisinden öğrenmiş olduğu Süleyman'ın oğullarını öldürtmesi gibi birçok genel bilgiyi de içermiş. Aşk, sırlar, ihanet, hırs, sevgi nefret, her bir duyguyu işlemiş ve bunu okuyucuya aktarmayı başarmış. Fakat bana göre Cihan'ın bir daha kız kardeşleriyle hiç irtibata geçmemiş olması eksiklikti. Kitap boyunca bunu beklemedim desem yalan olur.
0 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

POST_MORTEM

@post-mortem

- Aldous Huxley
8.4 (378 oy)
P.M.
Bir sürelik mecburi bir aradan sonra nihayet kitabın sonunu getirebildim. Açıkçası ekte de belirtildiği gibi yazarın düşünsel yönündeki gel gitler, kitabı distopya veya ütopya kategorisine koyamamak, kitabın albenisini yitirmesine sebep olmuş. Tam anlamıyla bir sarsıcı yön yoktu yani. Yine de tektipleştirilen ve tam bir kast sistemi ile oluşturulan toplum yapısı ilgi çekiciydi. Şişelerde yetiştirilen ve ödevleri telkinle bebekliğinden itibaren dikte edilen bireyler, sınıflarının getirdiği ödevleri sorgusuz yerine getirirler, soma adlı ilaçlarla yapay zevkler yaşarlar ve mutlu hissederler, istedikleri kişiyle seks yaparlar fakat bağlanma ya da aşk yoktur. Çocuk sahibi olmak yoktur. Anne baba kavramı da yoktur. Bireyleri bireyselliklerinden arındırmak için her türlü durum hazırdır yani. Bu akışta kitap rutin seyirde ilerliyor ve bu dünyayı, işleyişini kavrıyoruz. Sonrasında Vahşi'nin sahneye çıkışıyla işe felsefi bir boyut katılmış oluyor. Bu arada karakterlerin isimlerini, tarihteki önemli şahsiyetlerden aldıkları görülüyor. Ford'un ise ünlü otomobil üreticisi Henry Ford'dan geldiğini tahmin etmiştir birçok okuyucu. Bunun yanı sıra denetçi Mond, adını başka bir şahsiyetten almış olsa da, Ford'un bir modeli olan Mondeo'nun bu karaktere ithaf olduğunu yerli yersiz düşünmek istedim :) reklam kısmını geçelim... Mond ile Vahşi'nin felsefi konuşması güzeldi. Vahşi yaşam ile modern diye tabir edebileceğimiz düzen arasında seçim yapmak zorunda olsak hangisini seçer, hangisinin hangi yönünü alırdık, bunun mukayesesini okurken ister istemez yapıyoruz. Okunası kitaplardandı ama hala 1984'ün yerine koyabileceğim kitabı bulamadığımı söyleyebilirim.
EK 1
Bu arada, kitap Shakespeare'e selam çaktığı için önemli eserlerine aşina olunması, kitaptan ekstra zevk almayı sağlayabilir. 3 sa
Verdiği Puan: 7
4 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Furkan Karakaş

@furkan-karakas19

- 2014
9.5 (11 oy)
Öyle bir dizi ki yamuk ağızlı ege şivesi yok. ahlaksızlık yok, mizah var, duygusallık var, oyunculuk var, ege var, yörük var, her şeyden öte samimi aşklar ve bitmeyen dostluklar var(dı).Bitmesinde emeği geçenlere teşekkürler(!)
Verdiği Puan: 10
0 beğen · 0 yorum · dizi inceleme ·

Betül Zeyrek

@betul-zeyrek

- Fatih Duman
8 (2 oy)
' O,sözüne "oku" diye başladığındandır kitaplara sevdamız...'

Diye başlamış kitabına sayın #FatihDuman. Kitabı okurken minik deneme lezzeti aldım. Lakin diğer kitaplarından sonra bana biraz yavan geldi sanırım. Miftah'tan sonra okuyunca biraz bekediğim lezzeti alamadım. Lakin yine de okuyunca kendinizden cümleler bulabilirsiniz belkide aynı şeyleri hissedebilirsiniz.

derdimiz hep aynı demiş Fatih Duman abim, ve hep aynı hususların üzerinde durmuş. Düşününce Evet hepimiz bazı şeyleri biliyoruz, bilincindeyiz ama ortada icraat yok. Bu yüzdendir bu kadar bu hususların üzerinde duruyor olması.
keyifli okumalar 😉
Verdiği Puan: 7
1 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Betül Zeyrek

@betul-zeyrek

- Jose Saramago
8.5 (126 oy)
"...ben bilinmeyen adayı bulmak istiyorum, o adaya ayak bastığımda kim olduğumu öğrenmek istiyorum, Bilmiyor musun ki, Kendinden dışarı çıkıp kendine bakmadıkça kim olduğunu asla bilemezsin"
.
.
Bu alıntı diyorum kitaba davet etmiyor mu sizi 😉
.
.
Evet bir #Saramago daha dünyama bir ışık yakarak kitaplıkta yerini aldı.
Elinize alıyorsunuz kısacık 60 sayfaya sığdırılmış bir öykü.öyle öykü deyip geçmeyin küçücük sayfaya sığdırılmış kocamna bie içerik. Bir saatimi almadı okuyup bitirmek. Resimlerle hareketlenen bir öykü. Ve asla taviz verilmeyen bie saramago klasiği nokta ve virgül... Sen kendin dolduruyorsun içeriği, dur, şaşır, sevin, heyecanlan... Tamamen sana kalmış bu tarzı seviyorum. .
Verdiği Puan: 9
1 beğen · 2 yorum · kitap inceleme ·
E.A. (@ea)
Etmiyor. 1 sa
Betül Zeyrek (@betul-zeyrek)
Zaten herkesi etmek zorunda değil 57 dk

Heinrich

@heinrich91

- 2016
9.7 (3 oy)
Son günlerde izlediğim en güzellerindendir tavsiyedir.
Verdği Puan: 10
0 beğen · 0 yorum · film inceleme ·

Zehra Yağmur Taş

@zehra-yagmur-tas

- 2008
6.4 (5 oy)
Tamamen iğrenç bir film.! Normalde bir filmi ne kadar kötü olursa olsun yarim bırakmaya tahammülüm yoktur ancak bu filmi izlemeye tahammül gösteremedim. Film tamamen Müslümanlığı karalamak adına yapılmış üstüne yetmemiş cinsellik sahneleriyle kaplanmış basit bir film.!
Verdği Puan: 4
1 beğen · 0 yorum · film inceleme ·
18 Ağustos
21:45
Kasımpaşa
Beşiktaş
19 Ağustos
20:00
Karabükspor
Medipol Başakşehir
20:00
Bursaspor
Aytemiz Alanyaspor
21:45
Sivasspor
Yeni Malatyaspor
21:45
Osmanlıspor
Galatasaray
20 Ağustos
20:00
Kayserispor
Göztepe
21:45
Antalyaspor
Akhisar Belediyespor
21:45
Fenerbahçe
Trabzonspor
21 Ağustos
21:45
Atiker Konyaspor
Gençlerbirliği
Tüm Süper Lig takımlarının maçları
Digiturk Sporun Yıldızı Paketi’nde.