ara

nihal baysal

@nihalbaysal

Gizemli ve Rahatsız Edici
⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀
Bu kitaptaki hikayeler birçok okuyucunun beklediğinin aksine "iyi hissettirmiyor". İnsanın içinde, gizli bir yerlerde kalan kötülüğün gün yüzüne çıkmış hali bu hikayeler. Belki de bir çok okuyucunun hoşlanmayacağı türde. Yani okuduğum kitapları düşününce Otomatik Portakal kitabında da böyle rahatsız hissetmiştim. Yazarın anlatımı yalın ve anlaşılır. Gizemli, gerilimli bir atmosferi var. Hikayeler akıyor, okurken zorlandığım bir yer olmadı. Sonları beklenmedikti. Özellikle "İyi Kalpli Yolcu" hikâyesinin sonu beni şok etti. Okurken otobüsteydim ve gerçek anlamda dondum kaldım. Böyle bir son beklemiyordum. Hikayelerdeki zamanlar ve mekanlar tam bilinmiyor. Ama kullanılan motifler yabancı bir kültürden alınmış gibi değil. Biz varız geçmişimizle ve geleceğimizle. Bu yönünü çok sevdim. Son hikâye "İlk Görüşte Ölüm" en sevdiğim hikaye oldu. Diğerlerinden daha farklı geldi bana. Belki de bunun sebebi içindeki duygusallığın ifade edilişiydi. Yazarın benzer hikâyelerini okumak isterim.

Hikâye severlere tavsiye edilir bu kitap.
Orada Bir Yerde
kitaba 8 verdi
0 beğen · 0 yorum

Gülşah Sönmez

@gulsah-sonmez

Alışkanlıklar konusunda oldukça keyifli bir kişisel gelişim kitabı.
Bireylerin alışkanlıkları, şirketlerin alışkanlıkları ve toplumların alışkanlıkları olmak üzere üç bölümden oluşuyor.

Bazal ganliyanın işlevinden, alışkanlık döngüsünün kontrol altına alınmasına, bizleri olumsuz alışkanlıkları yeni alışkanlıklarla nasıl yer değiştireceğimize, kilit taşı alışkanlıkları değiştirme ya da oluşturmanın yollarına, alışveriş konusunda şirketlerin uyguladığı taktikler ve daha birçok konuyu bulabileceğiniz bir kitap.

Paul H. O’Neill’in büyük bir şirketin CEO’su iken şirkette oluşturduğu bilincin hikayesi ile anne, babası uyuşturucu bağımlısı olan bir çocuğun başarıya adım adım çıkışının öyküsünü etkileyici bulduğumu ve çok dersler çıkardığımı söylemeliyim.

Organizasyonlar içinde yaşanan yetki karmaşası gibi krizlerin ne kadar büyük facialara yol açacağını örneklerle görmek şaşırtıcıydı.

Tavsiye ediyorum. Bence okuyalım ve bizi olumsuz etkileyen alışkanlıklarımızı kontrol altına almaya çalışalım.
Alışkanlıkların Gücü
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum

Müjde Tekin

@mujde-tekin

Yazarın okuduğum ilk ve tek kitabı olacak sanırım. Konusuyla ilgimi çektiği için merak edip aldım. Yalnız okudukça tarzımı yansıtmadığını anladım. Sonunda nasıl bağlanacak diye merak ettiğimden sonuna kadar okuyabildim. Biraz değişik bir kitaptı.
Alex, şizofreni hastası çocukken karşılaştığı ve onunda bir halüsinasyon ürünü olduğuna inandığı mavi göz ile 10 yıl sonra tekrar karşılaştığında gerçek mi hayal mi olduğunu anlaması ve çelişkiler yaşaması zaman alıyor.
Miles ise baştaki gizemli tavırları ile hangi tarafta olduğunu tam anlayamasam da ilerledikçe daha da çok oturdu karakter. Annesi akıl hastanesinde kalıyor, kendisi de tam bir sorunlu çocuk. Ben pek ısınamadım Alex ile Miles’e. Değişik bir kitaptı. Okunacak kitap olmadığında vakit geçirmek için okunabilir bir kitaptı.
Seni Ben Uydurdum
kitaba puan vermedi
1 beğen · 0 yorum

Burcu Ünlü

@burcu-unlu

Merhaba merhaba merhaba. 😂 Cem Mumcu’nun Başladıysa Biter, O Yüzden Güzel kitabıyla merhaba diyoruz sizlere. 😊

Kitabımızın her sayfasında bir fotoğraf, her fotoğrafın üzerinde Cem Mumcu’ya ait bir söz ve her sayfanın arkasında da bir şarkı önerisi yer alıyor. Şarkılardan en çok Morphine - Cure for Pain’i ve Hungry Ghosts - Alone Alone’yi beğendiğimi söyleyebilirim. Fotoğrafları pek ilginç ya da farklı bulmasam da yazılan sözler gerçekten içinize işleyecek türden. 248 sayfadan oluşuyor fakat benim kitabı sonlandırmam birkaç saatimi aldı.

Sevip sahiplendiğim sözlerden birkaçını sizlerlede paylaşayım. Kitapla kalın, mutlu kalın. 📚

“Keşke o kanatlarını biraz da uçmak için kullansan. O zaman kuşlardan da korkmazdın.”

“Deliler ne güzeldir, sahtekarlar ne çirkin.”

“İyi kötü kendim varken size niye benzeyeyim?”

“Duranları ve gidenleri seviyorum.
Kalanlarla aram iyi değil.”
2 beğen · 0 yorum

sinemasever

@sinemasever

Mükemmel oyuncu kadrosu, mükemmel oyunculuk performansı, mükemmel konusu, mükemmel işleyişi herşey çok iyiydi.Kısıtlı mekan bol konuşmalı olmasına rağmen ben gibi Western sevenler için çok iyi bir yapım ki gizemini son ana kadar taşıyan, merak ettiren konusu var.Film 44 milyon dolar bütçesi ve 155 milyon dolar gibi gişesi var.1 adet Oscar olmak üzere 39 ödül alan 113 adaylığı bulunan her konuda kendine kanıtlayan mükemmel bir yapım.
The Hateful Eight
filme 9 verdi
3 beğen · 0 yorum

Grotesk

@grotesk

İçinde yaşadığımız sistem; siyasi, iktisadi ve toplumsal açıdan tüm kurumları ve yapıları ile günümüz itibariyle bir yozlaşma aşamasında. Bu yozlaşma tüm insani değerlerin yitirildiği ve her şeyin mekanikleştiği düz, simgesel bir dünyayı tanımlıyor. İnsanlar ise istese de istemese de bu kurum ve yapıların etkisi altında şekilleniyor ve etkileşime giriyor. Aynı benzer yozlaşma insana da yansıyor. Birey, tıpkı sistemin kurum ve yapılarının yozlaşıp saçmalaşması gibi, kendi zihinsel gereksinimlerini karşılayamayan bu kurum ve yapılarla, saçma bir varoluşa mahkum ediliyor. Gittikçe yalnızlaşan ve bireyselleşen, kendini evrenin merkezi sanan zavallı varoluşunun özünü kavrayamamış (yaratamamış) bencil insan, yitirdiği toplumsallaşmayı ve birer tüketim maddesine dönen zihinsel ihtiyaçlarını telafi etmek istiyor. Her şeyi bir metaya dönüştürüp simgeleştiren kapitalizm ise bireyin bu psikoz durumunu -zaten bizzat kendi yarattığı bu durumu- fırsata çeviriyor ve ikame edici nesnelerle ona sevgi, mutluluk ve huzur vaat ediyor. Bir süre sonra insan bir şeyi tatmaktan sevk almak yerine, sadece onu satın almak ve ona sahip olmaktan zevk alıyor. Bu, onun için sonsuz ve doyumsuz bir sürece dönüşüyor. Tüketim alışkanlıklarınızı gözden geçirirken, nesnelerin insanlık tarihindeki rolüne ilişkin detaylı bir bilgi birikimine sahip olacağınız bu kitap, aynı zamanda kendinizi detaylı bir sorgulamaya çekmenizi sağlayacak. "Tüketiyorum; öyleyse varım" ve özgürüm, diyenler okumalı.
Not: Konu bütünlüğü için Jean Baudrillard'ın "Tüketim Toplumu" çalışmasını da okumanız tavsiye olur, iyi okumalar.
Nesneler Sistemi
kitaba 9 verdi
1 beğen · 0 yorum

Tûlây sârî

@lethe6

Akıcı bir özelliğe sahip
Hızlı bir şekilde okudum çok hızlı bitti.İçeriği kardeş ve esinin ihaneti onları afetmesi bana saçma geldi böyle bir iğrençlik affedilemez diye düşünüyorum.Gerçi kültürel kararlar bunlar=) okumazsanır birsey kaybetmezsiniz. Zaman geçirilebilir.
Mucizeler Yağarken
kitaba 7 verdi
2 beğen · 0 yorum

Tûlây sârî

@lethe6

sürükleyici...
Kitabı okurken eski zamanlardaki insanlarla sohbet eder gibi hissettim.Sonu beni tatmin etmedi daha farklı olabilirdi.Sanki sürükleyici bir roman yarıda kalmış gibi bir izlenim oldu.Yinede güzeldi....
Son Kamelya
kitaba 8 verdi
3 beğen · 0 yorum

Demet Kahraman

@derin-sonsuz-gokyuzu

Edebiyat dünyasında meritokratik bir sistemin hakim olduğu söylense de bazen birden patlayan ve liste başı yapan kitapları düşününce, ve çok değerli bir çok kitabın ses getiremediği için çok az okur tarafından keşfedilmesi, geri planda kalması düşünülünce liyakata göre değer gördüğü, yükseldiği fikrine katılmıyorum.. En azından satış oranları, okunma oranlarını düşünürsek bu böyle. Fakat daha mecazi düşünürsek evet, edebi eserlerin değerleri işin ehli tarafından biçildiğinde layık olduğu yere geliyor..
Statü Endişesi
kitaba puan vermedi
1 beğen · 0 yorum

Demet Kahraman

@derin-sonsuz-gokyuzu

Birisi çıkıp bir toprak parçası için 'burası yalnızca benimdir' dediğinde diğer insanların Jean Jacques Rousseau'nun düşündüğü gibi saf olduklarını pek zannetmiyorum, diğerleri de hemen kendi topraklarını seçme ve belirleme yoluna girerler çünkü insanın en ilkel doğasında var bu, çocukların kendi aralarındaki diyaloglarına ve kavga nedenlerine bakmamız yeterli. Mülkiyet belirleme ihtiyacı ve toprağa yerleştikten sonra burası benim alanım demek maalesef ki sürecin doğallığında gelişen ve kaçınılmaz bir sonuç.
Statü Endişesi
kitaba puan vermedi
1 beğen · 0 yorum