ara

İncelemeler

Ömer Aydemir.

@seyyah73

Çukur ve “çukur”
Çukur bir “çukur”un romanı aslında. Hani bir yandan kazarsın, bir yandan hafriyatı boşaltırsın; bir yanda yıkarsın bir yandan içini boşaltırsın. Amaç nedir yeni bir oluşuma, binaya, zemin hazırlamak, bir yuva kurmaktır. Çukur kazarken, pek çok şey için kazanız dediğim gibi. En çokta umudu yeşertmek için. Ektiğimiz bir ağaç ise umut yeşildedir. Bir bina ise içindeki faliyettedir umut veya umudun kırıntısı. Bu romanda böyle 30’lu yıllarda yazılmasına rağmen Rusya da 1987 yılında yayınlanabilmiş. Çünkü bu gerçekçi bir roman ve ayna tutmuş tüm o dönem yaşanan sürece. Sosyalizm yeni yeşeriyor, beş yıllık kalkınma planları hazırlanıyor ve ortada bir sürü farklı uygulamalar var. Bir sürü inanmış -sosyalizme tabii- insan yanında şüphe duyan bir sürü başka insan bir arada var olma çabası içindeler. En çok ilgimi çeken bir papaz olmuştu. Sosyalizmden önce güvenilir bir iman sahibi kabul edilen yani kısaca iyi insan kabul edilen bu din adamı birden bire tam tersi bir konumda bulmuş kendini. Tarihsel süreç her zaman önemli bir parametre, bu tekrar vurgulanmış bu eserde. Aslında görelilik kavramı bir gerçek yaşadığımız. Yer, kültür, ve zaman daima bizi etkiledi ve etkileyecek.
Yazar akıcı bir dil kullanmış gereksiz isimlerden uzak. Faliyete ve sonuçlarına gönderme içeriyor. Klasik olarak teorik ve pratik arasındaki farkı ortaya koyuyor. Yasaklanma sebebi de bu muhtemelen. Sosyalizm akımına karşı bir duruş sanılmış bu kitap. Oysa olaylar olduğu gibi değişmeksizin yazılmış. Bu nokta ülkede iktidar sahiplerini kızdırmış olsa gerek.
Yazarın o gerçek üstü kolay anlaşılır diliyle okuyun bu romanı.
“Fikir yoksa insanın eylemleri anlamsızdır.”
Çukur
kitaba puan vermedi
1 beğen · 0 yorum

SweetHexe

@glbn

Toplum mu kişiyi etkiler, kişi mi toplumu?
Önereceğim filmler arasında yer aldı bile! İçinde çok fazla mesaj olan mükemmel bir filmdi. Eskiden çok iyi bir basketbolcu olan Ken Carter, mezun olduğu lisenin basketbol takımına koçluk yapmaya başlar. Sert, disiplinli ve kurallarından kendi oğlu için de olsa asla taviz vermeyen farklı bir koç var karşımızda. İlerde ölme veya hapishaneye girme ihtimalleri yüksek olan bu çocukların hayatlarına dokunuşunu anlatıyor. Takım, basketbolda oldukça iyidir ancak derslere ve geleceğe yönelik düşünceleri sıfır. Koç Carter da çocukların basketbola değil derslerine öncelik tanımalarını, sokaklarda harcanmak yerinde burs kazanarak üniversiteye gitmelerini ister ve bu sebeple onlarla bir sözleşme yapar. Tabi böyle davranmasının da kendince sebepleri vardır. Son dakika basketiyle kazanılan klasik filmlerden değil. Kazanılan, şampiyonluktan da öte bir şey.
Samual L. Jackson başta olmak üzere tüm oyunculuk güzeldi ve filmde seçilen müzikler de oldukça iyiydi. Hiç sıkılmadan, zamanın nasıl geçtiğini bile fark etmeden izleyebileceğiniz çok güzel bir yapım.
EK 1
-Richmond lisesi öğrencilerinin sadece yüzde 50'sini mezun eder ve bu mezun olanların sadece yüzde 6'sı üniversiteye gider.
- Bu ülkede siyah erkeklerin yüzde 33'ü 18 ve 24 yaşları arasında tutuklanır.
- Senin başarısız olman için dizayn edilmiş bir sistem görüyorum. 6 sa
Koç Carter
filme 10 verdi
5 beğen · 1 yorum
kübra (@namtenahi)
"Son dakika basketiyle kazanılan klasik filmlerden değil." İnceleme güzel olmuş ama ayriyeten bu cümleye bayıldım. Filmi izlenecekler listeme ekliyorum. :)
55 dk beğen cevap

Sevcan demirel

@sevcan-demirel41

Kitabın kurgusu çok güzel, okurken sıkılmadan heyecanın girdabına kapılarak ilerliyorsunuz. Kafanızda sahnelediğiniz finalden çok farklı bir son ve olayların gelişimine tanık oluyorsunuz. Kesinlikle okunacaklar listesinin arasına koyulmalı.
Orman
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum

Afet Nur Deniz

@owlish

O kadar övülüyordu ki en sonunda gidip izledim. Söylendiği kadar iyi miydi ? Kesinlikle. Gerçek hayattan uyarlanmış olduğunu bilmek daha da etkiliyor insanı. Filmde en beğendiğim şey oyuncu seçimi oldu. Karakterler o kadar olmuş ki.. Özellikle Ali Atay harikaydı. Miniğin yani Ayla'nın tatlılığına yorum bile yapılmaz.
Ben sadece sonunu fazla uzattıklarını düşünüyorum. Oralar biraz sıktı ama bütün olarak bakıldığında çok iyi bir film.
Umarım Oscar'a gitmeyi başarır.
Ayla
filme 9 verdi
1 beğen · 0 yorum

NEJLA GÜNEŞ MUCIK

@nejla-gunes-mucik

Biraz adına, biraz kapağına vurularak @kitapyurdu 'nun da harika kampanyası eklenince satın aldığım bir kitap. İlk kez okuduğum yazar ve gerçek yaşanmışlıkları anlatması da bir o kadar manidar. Kitabın ilk başlarında şiirimsi anlatım eşliğinde, arkeoloji okumuş olduğu halde babasından kalan 80 yıllık pastaneyi işletmek zorunda kalan ve aşkları hep platonik düzeyde yaşamak zorunda kalan özgüvensiz Poyraz 'ı anlatıyor. Ancak kitap ilerledikçe hikaye ve karakterlerin tahmini zor değişikliği konunun akıcılığını arttırdığı gibi merak da uyandırıyor. Spoi olmaması için çok detaya girmeyeceğim ama kitap ikinci yarısı ile artı puan aldı benden diyebilirim. Bi daha aynı yazarı okur muyum? ... Biraz zor gibi. ..
Babamın Emaneti
kitaba 6 verdi
1 beğen · 0 yorum

nihal baysal

@nihalbaysal

Kitabın kapağında yazan "Okumanız iki saat sürse de unutmanız bir ömür alacak." beni çok umutlandırdı. Okumayı düşündüğüm onca kitabı eleyip başladım okumaya. Okuması bir günümü aldı ama unutmamak kısmı biraz sorunlu. Anlatım çok sade, çevre betimlemeleri güzel yapılmış, Egger'in dağlardaki yolculuğuna tanık oluyorsunuz. Lakin bana duyguları yaşatamadı. Egger'in aşkını, yalnızlığını, -benim açımdan boşa geçen yaşamında- çektiği acıları bana geçirmedi kitap. Olaylar peşpeşe akıp gidiyor. Birinden başka birinin başından geçen olayları dinler gibiydi. Duygu olarak Egger'in son zamanları en başarılı anlatımdı.

Kitabı tavsiye eder miyim? Açıkçası duyguları hissetmeye önem veriyorsanız önermem. Ama kurgu ve görselliği için okumak isterseniz size keyifli okumalar.
Bütün Bir Ömür
kitaba 6 verdi
3 beğen · 0 yorum

Hayata Gülümse

@hayatagulumse998

Zaman kaybı 😕
Platon tarihin en önemli düşünürlerindendir.(mö.427-347), “Peloponez Savaşı” sırasında yaşamış olduğundan
Savaş ve devlet gözlemleri onun devlet hakkında yazmasına etkili olmuştur.

Sofistlerin İnsan her şeyin ölçüsüdür” gorusune karşılık Platon “ insanın dayandığı değerlerin ideal bir modelden türemesi gerektiği görüşünü savunmaktadır. Platon’un idealar öğretisine göre, her maddenin bir ideası vardır. İnsan edimleri bu ideaya yaklaştıkça doğru ve uygun bir değer alır.

Platon Devlet adlı eserine doğruluk ve tür kavramını irdeleyerek başlar. Doğruluk sofistlerin iddia ettiği gibi “güçlüye göre şekillenen” değil; doğal olan, adalet ve ahlakın temellerinden biridir.

Eserinde devletin nasıl ortaya çıktığına ilişkin fikirler, devletin nitelikleri ve devletin ideal özelliklerini sıralamistir.

Şimdiye kadar okuduğum en sıkıcı ve bildiğimiz şeylerden farklı bir düşünceye sevketmeyen, artı değer katmayan sıradan bir kitaptı.

OKU' mayiniz 😆
Devlet Adamı
kitaba 1 verdi
2 beğen · 0 yorum

şahende

@okuyanbaykus

Genelde hep çok beğendiğim kitaplara yorum yapmayı tercih ediyorum. Bu kitap için duygularım çok ortalarda yani ne beğendim ne beğenmedim . Yazarın kalemi gerçekten çok güçlü, ilk okuduğum kitabı ”umutsuz” beni gerçekten ters köşe yaptı, soluksuz bıraktı, canımı acıttı, mutlu etti, gerçekten beni çok çok etkiledi.

Çirkin aşk’dan da aynı düzeyde bir beklentim oldu normal olarak, ama aynı etkiyi yaratmadı bende.

Peki kitap kötü müydü? Hayır kesinlikle değildi ama ne vardı biliyor musunuz? Son zamanlarda çok fazla bu tarzda kitap okudum ve zihnim nasır tuttu zannedersem. Yeni çıkan kitapların çoğu birbirini tekrarlıyor sanki.

Yine de kitaba acımasızlık yapmayayım diğer kitaplarla karşılaştırdığımda okunabilirliği çok yüksek, kendi yazarının ilk okuduğum kitabı ile karşılaştırdığım için duygularım ortalarda diye söyledim. Kıyamadım yazara 🙂 kitap için verdiğim puan 5 üzerinden 4 oldu, yazardan beklentim 5 puandı, aslında hayal kırıklığım bu yüzden.

Şikayetlerim hiç bitmeyecek böyle giderse. 🙂 bu yüzden bir süre yeni çıkan kitapları okumamaya karar verdim. Klasik Türk edebiyatı yazarlarının daha sonra okurum dediğim kitaplarını okuyorum. Üstatların yazdığı kitapları burada yorumlamak da benim haddim değil tabi. 🙂

Bir şeye değinmeden de geçemeyeceğim kitabın ismi çirkin aşk ama biz ne çirkin aşklar okuduk gerçekten çirkindi, yazar çirkin aşk derken bence acımasız davranmış çirkin filan değildi. 🙂

Not: Kitap +18 içeriklidir .
Çirkin Aşk
kitaba puan vermedi
0 beğen · 0 yorum

Metehan AKDEMİR

@metehanakdemir

OSCAR ADAYI
BU YIL GİTTİĞİM FİLMLER İÇERİSİNDE Kİ EN İYİ FİLM OLABİLİR KONU HER ŞEKİLDE ÇOK GÜZEL AMA BİR KUSURU VAR FRAGMANDA ÇOK ŞEY ANLATIYOR. AMA BU BİR KUSUR SAYILAMAYACAK BİR SEVİYEDE OSCAR DA BAŞARILAR...
Ayla
filme 9 verdi
1 beğen · 0 yorum

sinemasever

@sinemasever

Film yapım aşamasındayken pek beklenti içinde değildim açıkcası çünkü çok erken topladılar bana göre Adalet Birliğini.Neden mi? Daha yeni Batman'ı tam ısınamadım Ben Affleck iyi bir oyuncu biraz daha zaman gerekiyor sanki.En havalı karakterlerden biri olan Aquaman'ın solo filmi yok daha tanımıyoruz tam, eğlenceli karakter olan Flash'ında solo filmi yok sadece dizileri var.Belkide içlerinden en az tanınan karakter Cyborg onunda tam hikayesini özetlemeye çalışmışlar yetersiz kalmış sanki.İçlerinden en iyi karakterden biri olan Wonder Woman hem solo filmi var hemde Batman v Superman filminde izleme şansımız oldu ve Dc'nin en iyi solo filmlerinden biridir bana göre çok başarılı tuttu baya.1 saat içinde ekip toplandı filmin ilk yarısı ekibi toplamakla geçti durgundu.İkinci yarı daha fazla aksiyon, daha fazla görsel efek vardı.Filmin tanıtımınıda gayet iyi yaptıklarını düşünüyorum fragmanlarda hep Superman'ı sakladılar göstermediler Batman v Superman filmindeki hata yapmadılar o filmde tüm sürprizleri fragmanlarda göstermişlerdi.Favori karakterim Superman'e gelecek olursak zaten döneceğini az çok biliyorduk ki nasıl döneceği konuşuluyordu artık.Şunu net şekilde söyleyebilirim süper bir dönüş olmuş gücünü fazlasıyla yansıtmışlar tahmin ettiğimden daha çok sahnesi vardı zaten Adalet Birliği Superman'sız olmazdı.Son fragmanda feyk yediğimide itiraf etmeliyim bir kaç saniyelik superman sahnesi vardı rüya olarak yansıtmışlardı meğer gerçekmiş :)Diyaloglar son derece güzeldi, espirili birçok sahne vardı.Yönetmen Zack Snyder ikinci yarıda tarzını ortaya koymuş görsel şölen vardı daha önce Dc'nin Batman v Superman ve Man of Steel'ide yönetmişti.Filmin 300 milyon dolar bütçesi var ki son zamanların en yüksek bütçelerinden biri fazlasıyla geri dönecektir.Özetlersek beklentiyi düşük tuttuğum için hayal kırıklığı yaşamadım güzel filmdi keyifle izledim Dc emin adımlarla ilerliyor daha çok başarılı olacaklardır eminim izlemeye kesinlikle değecek bir yapım.
Justice League
filme 9 verdi
3 beğen · 2 yorum
Semih (@sc)
9 puan vay be! Ne yalan söyleyeyim beklemiyordum. :) Gitme fırsatım olursa bir inceleme de ben yazmak isterim. Önce beklentileri sıfıra düşürelim ki beğeni sayımız artsın, gözlerini boyayalım mı dediler acaba? :D İnceleme için teşekkürler.
16 sa beğen 1 cevap
sinemasever (@sinemasever)
Marvel ve Dc hayranı olarak ne kadar kötü olursa olsun film bir şekilde güzel gözüküyor gözüme, beklentiyi düşürmekte fayda var ama:)
16 sa beğen 1 cevap