ara

buse mıhçıokur.

@buse-mihciokur

- 1970
7.7 (25 oy)
Jim Carrey'nin her filmi ayrı güzel. Bu filmde bir adamın mükemmel giden hayatı, karısının başkasıyla birlikteliğinden olan 3 zenci çocuk ve çocukları almadan çekip gitmesiyle mahvolur. Herşeyi içine attığı ve fazlasıyla hoşgörülü olduğu için içinde biriken öfke ile ikinci bir kişilik oluşur benliğinde. Bir gün karakola gelen bir kadınla yolculuğa çıkması gerekir ve gün geçtikçe birbirlerinden hoşlanırlar bu arada kaçmaları gereken birçok kişi de vardır. Bu uzun yolculukta adam yarattığı diğer kişiliğini yok etmeyi ve benliğini bulmayı başarır. Hem komik hem de macera dolu güzel bir filmdi :)
Verdği Puan: 10
659 karakter
0 beğen · 0 yorum · film inceleme ·

thebookthief

@tc-basak-gurel

- Fatih Portakal
9.5 (6 oy)
Çok güzel bir kitap olmuş dili çok sade ve akıcı. Yakın zamanda yaşanan olayları hatırlamak adına yazılmış. Bence yakın geçmişi hatırlamak ve bugünümüzü değerlendirmek için okunması gereken bir kitap. Aynı zaman da bizim ne kadar balık hafızalı olduğumuzu da gösteriyor. Neleri unutuyoruz... Gün geçtikçe okudukça hatırlayacak ve şaşıracaksınız. Aklımızla dalga geçirtmeyelim!! Fatih Portakalın akıl notlarına ve emeğine sağlık. Okumanızı tavsiye ederim.
Verdiği Puan: 10
506 karakter
1 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Cihat Tosunasal.

@cihat-tosunasal94

- Fyodor Mihailoviç Dostoyevski
9.2 (2031 oy)
Bazı Şeyler Taze Kalmalı
Bu kitabı 2.okuyuşum.
Başlıkta da dediğim gibi bazı şeyler taze kalmalı. Suç ve Ceza da onlardan biri.
Etkilendiğim en güzel romanlardan biri. Niçin?
Psikolojik olarak öyle bir baskısı var ki.
Karakter acı çekiyorsa o acıyı sanki sizde yaşıyorsunuz.
Ve kitabın başlarından itibaren Raskolnikof un psikolojik olarak kendini dağıtması yüzünden; kitabın sonunda cinayeti itiraf etmesine pek şaşırmadım.
Evrensel bir nitelikte kitap olmasına rağmen o dönemin Rusyasını öğrenmek için de çok iyi bir başyapıt.
Dediğim gibi bazı şeyler taze kalmalı.
Bir kere okuduysanız bir zaman sonra bir kere daha okuyun.
Verdiği Puan: 10
664 karakter
6 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

NLGNYC

@nilzehes

- Jose Mauro de Vasconcelos
8.7 (57 oy)
Zeze büyüyor
Şeker Portakalı kitabından tanıdığımız Zeze kahramanı Güneşi Uyandiralim adli kitapta biraz daha büyümüş, baska bir aileye evlatlik verilmis olarak karsimiza cikiyor.Bu kez içsel konuşmalarını yüreğine giren bir kurbağa ve babası yerine koyduğu şarkıcı Maurice ile sürdürüyor. Zezenin hayal dünyası çok geniş bu hayaller onun yapmış olduğu yaramazliklarla süsleniyor.Yapilmamasi gerektigini bildigi halde vazgecemedigi halleri var Zeze 'nin.Şeker Portakalı kadar etkileyici olmamakla birlikte ilk kitabi okuyan ikinciyi,ikinciyi okuyan üçüncüyü okuyacaktir büyük ihtimalle.
625 karakter
1 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

hatıce nsl

@hatice-nsl

- 2014
8.2 (662 oy)
Lucy
Tayvan'ın başkenti Taipei'nin suça batmış yeraltı dünyası sokak çeteleri, mafya ve işbirlikçi polisler tarafından yönetilirken en aktif ticaret, uyuşturucu ağı üzerinden yürütülür. Eğlenmeyi seven, sıradan bir genç kadın olan Lucy, birkaç gece beraber takıldığı Richard yüzünden kendisini bir anda en azılı uyuşturucu şebekelerinin birinin içine düşmüş bulur. Vücudunun içine kurye olması için yerleştirilen yeni bir tür sentetik uyuşturucu, beklenmedik bir şekilde Lucy'nin vücuduna nüfuz edip kanına karışmaya başlayınca mucizevi bir durumla yüzleşir. Lucy'in damarlarında dolaşan kimyasallar, ona insanüstü yetenekler kazandırmıştır! Artık akıl okuma, telekinezi ve acıyı hissetmeme gibi güçlere sahip olan genç kadın beyinin tüm algı kapılarını sonuna kadar açacaktır...
Ünlü Fransız sinemacı Luc Besson'un senaryosunu yazıp yönetmenliğini yaptığı filmin başrolünde Scarlett Johansson bulunuyor.
1000 karakter
9 beğen · 0 yorum · film inceleme ·

Leandros

@leandros

- Colette
8 (2 oy)
Ya o, ya sen mi?
DİŞİ KEDİ
Yazar:COLETTE
Can Yayınları
1991
128 SAYFA

Bazı olaylar beklenmedik sonuçlar verir ve bir insan ömrü boyunca yalnız rastlantıların, darbelerin ve hataların yardımıyla birkaç kez yeni baştan doğar.

Alain, nişanlısı Camille ve Alain’in dişi kedisi Saha…

Alain: Söyle diye başladı. Korkunç, çözümlenemez bir sorun mu bu? Ya o, ya sen mi?

Ya sizce; çözümlenebilir mi ?

Yazarlar arasında en büyük kedisever Fransız yazar Colette bir kedisine isim bulmakta sınırsız bir güçlük çektiği için hayvana La Chatte deyip çıkmıştır. La Chatte, Fransızcada kedi anlamına gelen La Chat’ın dişil şeklidir. Colette o kediye La Chatte’tan başka bir isim bulamadığını açıkça itiraf ederse de, bulduğu isimden hoşnut olduğunu söyler, gerekçesini de açıklardı. ‘’ Bana kalırsa, her kedi, dünyadaki tek kedi olduğuna inanmak ister. ‘’
Verdiği Puan: 10
941 karakter
9 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Furkan Karakaş.

@furkan-karakas19

- 2017
9.3 (12 oy)
Gerçekten parçaladı
Film konusu itibariyle çok ilgi çekici ve iyi ,başroldeki elemanın oyunculuğu muazzam her kişiliğin hakkını dibine kadar vermiş hatta bi zaman sonra ben tahmin ediyordum hangi kişiliğe büründüğünü fakat senaryoda bazı boşluklar olduğunu düşünmekteyim en basitinden o 3 kızı niye kaçırdı ,SPOİLER

24.Kişilik nasıl bu kadar güçlü ve hatta ölümsüz olabiliyor gerçekten anlamadım sonuç olarak bütün kişilikler aynı vücütta vuku buluyor.
Verdği Puan: 9
493 karakter
2 beğen · 0 yorum · film inceleme ·

mustafa şenyurt.

@mustafasenyurt

- Erkut Perek
8 (1 oy)
amerika ingiltere ve israil'e karşı diğer dünya devletlerinin birleşerek bu şer odağını yok edişini anlatan bir kitap
konu güzel kurgu güzel ama daha detaylı anlatılsaymış çok satan kitaplardan olabilirdi
Türkiye'yi bekleyen tehlikeleri öğrenmek istiyorsanız okumanız gereken bir eser
Verdiği Puan: 8
311 karakter
3 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

POST_MORTEM

@post-mortem

- Louis Aragon
7 (3 oy)
P.M.
Şiirleri iyice ozumseyebilmek için biraz birikimli olmak gerekiyor. Özellikle klasikler, tarihi sahsiyetler ve Fransa hakkında. Ben bu konularda pek bilgili olmadigimdan şiirlerin bazıları benim için bir anlam ifade etmedi maalesef. Lakin ictenligini hissettirmis Aragon. Bu yönüyle hoş bir eser çıkmış ortaya. Özellikle "Bir Aşkın Dortyuzuncu Yıldönümü" ve kitaba da adını veren "Elsa'nin Gözleri" şiirlerini beğendim. Aşkın yanında savaş da siirlerine etki etmiş. Savaşa katılmış olmanin Aragon üstündeki etkisi hissediliyor yani.
Verdiği Puan: 7
575 karakter
6 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Nil

@nill

- 2016
7.8 (4 oy)
Yalan da olsa hoşuma gidiyor, söyle!
Yalanlar insanı mutlu eder mi? Sizi eder miydi? Film izlerken çok duygusal yaklaşıyorum çoğu zaman. Hele ki gerçek bir öyküyse bu film.

-Spoiler olabilir-
Filmde mal varlığı bir hayli fazla olan bir kadın ve çevresinde de bir sürü kan emicileri var. Bu kadın müzik konusunda çok yeteneksiz ama özellikle opera söylemeyi tutku derecesinde istiyor. Özel hocalar tutuyor. Elbetteki onlar da alacakları paraya bakıp yeteneksizliğini söylemeyerek derslere devam ediyorlar. Hadi buraya kadar kabul edilebilir. Ama yeteneksizliğini görmezden gelip onu tamamen yetkin olduğuna inandırıp konser vermesi için yüreklendirmek de nesi? Daha sonra bu durum ellerinde patlamayacak mı? Nitekim de öyle oluyor.
-Spoiler olabilir-

Şimdi empati zamanı; sadece siz üzülmeyin diye, hastasınız diye, paranız var diye, belki de kısa bir zamanınız kaldı diye... yalan söylenmesine ya da gerçeklerin kasıtlı saklanmasına razı olur muydunuz? Hiç mi uyanmazsınız? "Lan noluyo?" diye hiç mi demezsiniz? Bu güzel ve tutkulu ablamız da sanki hiç uyanmamış. Çevresindekilerin ona yalan söylediğini ve arkasından güldüğünü hiç farketmemiş hayatı boyunca. Tabi şöyle de bir gerçek var ki, hastalığı beyin sinirlerini de etkileyip algılama problemi yaratıyor. Bunu da düşünürsek çevresindeki herkes resmen bu kadınla dalga geçmiş olmuyor mu sevgi kisvesi altında?

Off... müzik tutkusu çok büyük bir insan, yeteneksizse yine müzikle ilgili başka alanlara yönlendirilebilir. Çözüm çok aslında. Velhasıl kelam, bu ablamızın eğlenceli gibi görünen hayatının(filmde öyle işlenmiş biraz) arkasında büyük bir dram var. Aslında bakıldığında bir anlamda da insanlık ayıbı var. Filmde herkes kadına gülerken yüreğiniz sızlayacak. Gerçek bir öykü olduğunu hatırladığınızda ise daha çok üzüleceksiniz. İzlenmesini tavsiye ederim.
Verdği Puan: 9
1943 karakter
8 beğen · 0 yorum · film inceleme ·