ara

Fyodor Mihailoviç Dostoyevski Hayatı

Henüz eklenmemiştir

Fyodor Mihailoviç Dostoyevski Kitapları

Fyodor Mihailoviç Dostoyevski Filmleri

Kısa Bilgiler Paylaşın

Enes Karahanlı: 18 veya 19 yaşındayım.bir akşam eve yine kitaplarla gelmiştim.bizim ihtiyar gelip “yine o latince kitapları aldın … oku adam ol bu sana ne kazandıracak.matematik çalış…’‘diye söyleniverdi.önemsemeyip tekrar kitaplara yönelip bir kitap seçtim.kitabı alıp ilk cümleyi okumlamaya başlamıştım ki sanki ansızın gelen bir gök gürlemesi şeklindeki cümleyle bulunduğum yerde çevreme bakarak benden başka kimse var mı deyip tekrar okudum:
’'ben hasta bir adamım”
evet yüzleşmek istemediğim gerçekleri yıllarca aynalardan kaçmış bir gencin yüzüne tokat olarak akşetmiş ve dönüp resmen bağıra bağıra irad etti:
“ne gülüyorsun;anlattığım senin hikayen”
evet yıllarca şairin dizelerinde beyan ettiği gibi:
ben, kimsesiz seyyahı, meçhuller caddesinin;
ben, yankısından kaçan çocuk, kendi sesinin.
kaçan bu çocukluğunu atlatıp yetişkinlik evresine yönelen gencin okuduğu o roman hayatı boyunca yaşadığı şeylerin bir nev'i ameliyat masasına yatırılmış haliydi.kitap boyunca etkilendiği diğer bir cümle aslında kendi perspektifinde tüm insanlığın özetiydi.
“ya kahraman olacaktım ya çamura batacaktım,ikisininde ortası yoktu.”
evet bizlerde hayatı boyunca bu iki sarkaç arasında gidip gelip bir denge üzerinde durmaya çalışıyoruz ama denge bazen hatta çoğunlukla çamura batırsa da hep bir yerde birinin,birilerinin kahramanı olmaya çalışarak yaşamaya çalışmıyor muyuz.işte dostoyevski -kendisininde müdahil olduğu bu pis yaşantıyı- insanlara romanlarıyla kaçmak istediği o varoşları,o zenginlikleri,o fakirlikleri tıpkı bir röntgen makinesinin insan içinde görülmedik tek bir hücre bırakmamışcasına her atomunu her parçasını ruhunun her ayrıntısını -bir mikroskop makinesinde değil- bir televizyon kanalında sıradan bir belgeselin en önemli yerleri gibi anlatmış ve roman tarihine ismini her sabah doğacak ve ziyasıyla tüm edebiyat çevrelerini aydınlatacak bir güneş gibi asmıştır.
seval samedoğlu: Kendisini bile objektif bir şekilde Yeraltında notlar kitabında anlatan dramların adamı Dostoyevski kitaplarına doyamadım.
Canan Kızılkaya: Dostum Dosto... Raskolnikov'u ve Prens Mışkin'i tanıyanlara, onlar Dostoyevski'nin bizzat kendisi ki bilenlere Selam Olsun.
İbrahim Seher Koç: Düşünce tarzınınızı, fikirlerinizi etkileyecek bir yazar. Onun kitaplarını okumuyorsunuz, yaşıyorsunuz. Dindar biri bu adamı tanısa birlikte kumar oynamak ister
volkan köstek: Benim için ne ondan önce ne de ondan sonra onun gibi büyük bir yazar yok.Onun eserlerini sadece dikkatle okuyanlar benimle aynı görüşe sahip olabilirler.Hepsi olmasada en az yüzdedoksani. ..
Merve T.: Büyük üstat Dostoyevski ile hayatın anlamını sorgulamaya hazır olun. ve unutmayın ölmeden önce' Dosto 'amcayla tanışın!
: Hayatınızın başköşesindeyken bile neden ayaklarınızın altında olmadığını sorgulayan bir yazar düşünün ..!Dostoyevski'den başkası olamaz derim.
Çağatay Kayıkcı: Bazen Dostoyevski'nin yazdığı bir romanı yaşadığımızı düşünüyorum. Tanrı'yı Dostoyevski olarak hayal etmişliğim vardır bu yüzden.
: Bazıları tutarsızlığı filozoflar için bir kusur olarak görürler, ama Dostoyevski bir sanatçıdır, filozof değil.
: Zaten bu dünyada çoğunluğu, herkesinkendisine hayran olduğunu düşünenler ile kimsenin kendisini sevmediğini düşünenler oluşturur, gerikalanlar ise Dostoyevski okurudur.
Alan Greenmor: Hayatımda okuduğum en güzel romanlardan biri Suç ve Ceza'ydı. Yazar Raskolnikov gibi bu kadar zor bir karakteri fevkalade anlatmış. Büyüksün üstat :d
Osman Kadir Korkmaz: Yeraltından Notlar kitabında nasıl bir cehennemin içinde yaşadığını göstermiş efsane bir yazar. Aynı cehennemde yaşadığımdan biliyorum.
0