ara
Georges Perec

Georges Perec

ferquel lyn

@ferquellyn

Uyuyan Adam
bugün artık pençesine düşmüş olduğun şey hakkında yirmi beş yıldır hiç mi bir şey anlamadın. kendi tarihinde hiç mi çatlaklık, zayıf nokta görmedin. ölü zamanlar, boş geçitler. geçici ve yürek parçalayıcı o arzu, artık bir şey duymama, bir şey görmeme, sessiz ve hareketsiz kalma arzusu. saçma sapan yalnızlık düşleri. körler ülkesinde başıboş dolaşan, bellek kaybına uğramış biri: geniş ve boş sokaklar, soğuk ışıklar, bakışın şöyle bir değip geçeceği dilsiz yüzler. sana ulaşılamazdı asla.
Uyuyan Adam
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum

Fâtıma

@yitiktheology

??Kitabı hiç bırakmadan bitiren var mı bilmiyorum; ama ben o kimselerden değilim efendim..

??Üzerinde çok da yazacak bir şeyler bulamadım..Bulanları imrenir konumdayım..

İyi ki kitaplar var..Feyizli okumalar dileriz efendim..☕???
Uyuyan Adam
kitaba 4 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum

Fâtıma

@yitiktheology

beklemek istiyorsun sadece, bekleyecek bir şey kalmayana kadar beklemek...
...
Tanımlar saatlere, günlere göre değişiyor ama taşıdıkları anlam az çok belli: Yaşamanın, harekete geçmenin, bir şey yapmanın pek sana göre olmadığını hissediyorsun; sadece sürüp gitmek istiyorsun, sadece bekleyişi ve unutuşu istiyorsun.
...
Ağacın sana önerecek bir ahlâkı, sana verecek bir mesajı yoktur.
...
En yüksek tepelerin doruğuna ne diye tırmanasın ki, sonradan inmek
zorunda kalacak olduktan sonra; inince de, yaşamını oraya nasıl çıktığını anlatarak geçirmemen mümkün mü? Ne diye yaşar gibi görünesin ki? Neden sürdüresin? Başına gelecekleri şimdiden bilmiyor musun sanki? Olman gereken her şeyi daha önce olmadın mı: anasına babasına lâyık bir oğul, küçük cesur izci, daha iyisini yapabilecek iyi bir öğrenci, çocukluk arkadaşı, uzak kuzen, yakışıklı asker, yoksul genç adam.
...
Vakit öldürmenin binbir yolu vardır ve hiçbiri ötekine benzemez, ama
hepsi de eş değerdedir; bir şey beklememenin bin şekli vardır, uydurabileceğin ve anında vazgeçebileceğin binlerce oyun vardır.
...
Senin için önemli olan tek şey zamanın geçmesi ve hiçbir şeyin sana erişmemesi:
...
Dünyanın karşısında, kayıtsız kişi ne cahildir ne de düşman. Niyetin
okumazyazmazlığın sağlığa yararlı keyfini yeniden keşfetmek değil, okurken, okuduklarına hiçbir ayrıcalık tanımamaktır.
...
Çok mutlu bir parantez içinde, hiçbir şey beklemediğin, vaatlerle dolu bir boşlukta yaşıyorsun. Görünmez, duru ve saydamsın. Yoksun artık:
...
Artık aylaklık da yapmıyorsun, çünkü ancak zamandan çalanlar, günlük
programlarındaki değerli dakikalardan tırtıklamak için çaba gösterenler aylaklık yapabilir.
...
Kayıtsızlığın ne başlangıcı vardır, ne de sonu; değişmez bir durumdur
kayıtsızlık; bir ağırlık, hiçbir şeyin sarsamayacağı bir kıpırtısızlık, bir
cansızlıktır.
...
Kayıtsızlık, dili geçersiz kılıyor, işaretleri anlaşılmaz hale getiriyor.
...
Ne bir aşama sırası, ne bir tercih. Dingin bir kayıtsızlık seninki: Gri rengin üzerinde hiçbir boğucu his uyandırmadığı gri adam. Duyarsız değil, yansız. Su kendine çekiyor seni, taşın da, karanlık kadar aydınlığın, sıcak kadar soğuğun da seni kendine çekmesi gibi. Var olan tek şey yürüyüşün ve bakışın; bir şeye yönelen, sonra o şeyi yalayıp geçen; güzeli, çirkini, bildiği, şaşırtıcıyı tanımayan; sadece ve sadece, gözünde, tavanlarda, ayaklarında, gökyüzünde, çatlak aynanda, suda, taşta, kalabalıklarda, her yerde durmadan bir belirip bir kaybolan ışık ve şekil oyunlarını belleğinde tutan bakışın.
...
İnsan ne harikulade bir buluş! Isınsın diye ellerine, soğusun diye de
çorbasına üfleyebilir.
...
Dibe ulaşmak, hiçbir anlam taşımaz. Ne umutsuzluğun dibine, ne nefretin dibine, ne alkole bağlı düşüşün, ne de kibirli yalnızlığın dibine. Ayağını dibe kuvvetle çarparak su yüzüne çıkan dalgıcın aşırı güzel imgesi, gerektiğinde kendine, düşen kişinin her türlü saygıya hak kazandığını hatırlatman içindir: Tanrı'nın bağışlayıcılığı, yiyecek bahşettiği yeryüzü ve gökyüzü sakinlerine ulaştığı gibi, ona da ulaşır. Günahkâr adamlar tıpkı balıkadamlar gibi, günâhlarının bağışlanması için yaratılmışlardır.
...
Uyuyan Adam
kitaba 4 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum

nurbnu

@nurbnu

Paralı Asker
Hep bir yanılgıyı yaşarız zaten.İşlerin yoluna gireceğine,her şeyin olağan akışına kavuşacağına inanırız.
Paralı Asker
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum

Fırat Y.

@fy

Tüm yaşamını bir ağacın karşısında geçirebilirmişsin gibine geliyor, onu tüketmeden, anlamadan. Çünkü anlayacağın bir şey yok. Sadece ona bakarak... Bu ağaç hakkında eninde sonunda söyleyebileceğin tek şey bir ağaç olduğudur: kök, sonra gövde, sonra dallar sonra da yapraklar. Ağaçtan daha başka bir hakikat bekleyemezsin. Ağacın sana önerecek bir ahlakı, sana verecek bir mesajı yoktur. Onun gücü, görkemi, ömrü -bu eski eğretilemelerden hala kimi anlamlar çıkarmayı, biraz cesaret toplamayı umuyorsan eğer- bunlar huzur veren tarlalar, uyuyan sinsi sular, tek başlarına pek yükseklerde olmasa da kahramanca tırmanan küçük patikalar, güneşte salkımların olgunlaştığı güler yüzlü yamaçlar kadar abes görüntülerden, hoşluklardan başka bir şey değildir.
İşte bu yüzden ağaç senin gözünü kamaştırıyor, seni şaşırtıyor ya da dinlendiriyor; ağaç kabuğunun ve dallarının, yaprakların bu su götürmez, kuşkulanılmaz gerçekliği yüzünden. Hiçbir zaman bir köpekle birlikte dolaşmaman da bu yüzden belki, çünkü köpek sana bakar, yalvarır, seninle konuşur. Minnetten yaşarmış gözleri, dayak yemiş köpek havaları, sevinçli köpek zıplayışları, ona o aşağılık evcil hayvan statüsünü vermen için seni durmadan zorlar. Bir köpek karşısında yansız kalamazsın, bir insan karşısında da öyle. Oysa bir ağaçla hiçbir zaman diyaloğa girmezsin. Bir köpekle karşı karşıya yaşayamazsın. Çünkü köpek her an senden onu yaşatmanı, beslemeni, okşamanı, ona uygun bir insan olmanı, efendisi olmanı, onu anında yere yatıracak o köpek ismini gürleyen tanrı olmanı isteyecektir. Oysa ağaç senden bir şey istemez. Köpeklerin tanrısı, kedilerin tanrısı, insanların tanrısı olabilirsin. Elinde biraz tasma, biraz ciğer, biraz servet olması bunun içi yeterlidir, ama asla bir ağacın efendisi olamayacaksın. Kendin bir ağaç olmak istemekten başka bir şey yapamayacaksın.
Uyuyan Adam
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum
Sence kaç puan almalı?
0
0 oy
0
SAYFA EDİTÖRÜ