ara
İlber Ortaylı

İlber Ortaylı

Tarihçi, Yazar, Akademisyen

İlber Ortaylı Kimdir?

21 Mayıs 1947 Avusturya doğumlu ünlü tarihçi, yazar ve akademisyen. Çeşitli televizyon programları yapmasının yanında halen çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı yapmaktadır.

İlber Ortaylı Hayatı

İlber Ortaylı, 21 Mayıs 1947’de, Avusturya’nın Bregenz şehrinde, uçak mühendisi olan Kemal Ortaylı ve Rusya’da edebiyat okumuş olan Şefika Hanım’ın oğlu olarak dünyaya gözlerini açmıştır. İki yaşında ailesi Türkiye’ye yerleşince, Ortaylı için Türkiye serüveni başlamıştır. Ziyaret edeni hiç eksik olmayan ve sürekli tarih konuşulan bir evde büyümesi, küçük Ortaylı’nın ilerideki yaşamını şekillendirmesinde büyük etki yapacaktır. Babası Kemal Ortaylı’nın uçak mühendisliğinden masa başı bir işe geçerek Rusça’dan tarih çevirileri yapmaya başlaması ve ilkokul öğretmeninin annesi tarafından anlatılan tarihi menkıbeler de cabası tabii. İstanbul Avusturya Lisesi’nde bir süre okuduktan sonra ailesi Ankara’ya taşınınca Cumhuriyet tarihimize önemli katkılar sağlayan Gazi Yaşargil gibi insanların da mezun olduğu Atatürk Lisesi’ne başlamış, 1965 yılında buradan mezun olunca annesinin de öğretim görevlisi olduğu Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne girmiştir. Böylece Ankara Üniversitesi’ne adayacağı 35 yıllık akademik kariyeri de başlamış olur.

Akademik Hayatı

İlber Ortaylı, Ankara Üniversitesi’nin ilk önce Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni, ardından da Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’ni bitirir. Üniversite yıllarında Zafer Toprak, Mehmet Ali Kılıçbay, Ümit Arslan gibi isimlerle sınıf arkadaşlığı yapmasının yanı sıra Şerif Mardin, Halil İnalcık, Mümtaz Soysal, Seha Meray, İlhan Tekeli ve Mübeccel Kıray'ın de öğrencisi olmuştur. Viyana Üniversitesi Slavistik ve Orientalistik Bölümü'nde öğrenim gördükten sonra Yüksek lisans çalışmasını Chicago Üniversitesi'nde Prof. Dr. Halil İnalcık ile yapar. 1974 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde bugün dahi alanında uzman birçok akademisyen tarafından yararlanılan “Tanzimat Sonrası Mahalli İdareler” adlı teziyle doktor unvanını alırken, "Osmanlı İmparatorluğu'nda Alman Nüfûzu" adlı çalışmasıyla 1979'da doçent olur. 1982 yılında devletin akademik politikalarına tepki göstererek görevinden istifa eder. Bu dönemde Viyana, Berlin, Paris, Princeton, Moskova, Roma, Münih, Strazburg, Yanya, Sofya, Kiel, Cambridge, Oxford ve Tunus üniversitelerinde misafir öğretim üyeliği yapar, buralarda seminerler ve konferanslar verir. 1989 yılında Türkiye’ye döndüğünde profesör olur ve 2002 yılına kadar Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde İdare Tarihi Bilim Dalı Başkanlığı yapar. 2002 yılında halen görev yaptığı Galatasaray Üniversitesi’ne, iki yıl sonra ise İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi’nde konuk öğretim üyeliği yapar. 2005 yılında Topkapı Müzesi Başkanlığı görevine getirilir. Burada 7 yıl görev yapar. Halen Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde konuk öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

Editörün Notu:

Bu yazıyı yazarken fark ettim ki, İlber Ortaylı, yaşadığı dönemin en popüler ama en az bilinen ve okunan tarihçilerinden biri.

Yararlanılan Kaynaklar
1. tr.wikipedia.org
2. ilberortayli.com
3. hurriyet.com.tr
4. sabah.com.tr

Nil 🐾

@nill

Tarihin sevimli babasıdır. Çok bilgili, görgülüdür. Topkapı Müzesi'nin müdürü olduğunu hatırlıyorum bir aralar. Açıklamaları çok net olan ve kendini dinleten bir yazardır. Kitapları da konuşması gibi akıcı, ve sıkmadan devam edendir.
İlber Ortaylı
ünlüye puan vermedi
0 beğen · 0 yorum

Erdi Uzun

@erdi-uzun

İLBER ORTAYLI
İlber Ortaylı (d. 1947), Türk tarih profesörüdür.
1947 yılında Bregenz, Avusturya'da bir göçmen kampında Kırım Tatarı bir anne-babanın çocuğu olarak dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul ve Ankara'da bitirdi.
1965'te Ankara Atatürk Lisesi'ni bitirdi. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (1968) ile Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümünü bitirdikten sonra Viyana Üniversitesi'nde Slavistik ve Orientalistik okudu.
Yüksek lisans çalışmasını Chicago Üniversitesi'nde Prof. Dr. Halil İnalcık ile yaptı. Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden "Tanzimat Sonrası Mahalli İdareler" adlı savı ile doktora aldı (1978). "Osmanlı İmparatorluğu'nda Alman Nüfuzu" adlı çalışmasıyla doçent (1979), 1989'da profesör oldu.
Viyana, Berlin, Paris, Princeton, Moskova, Roma, Münih, Strazburg, Yanya, Sofya, Kiel, Cambridge, Oxford ve Tunus üniversitelerinde konuk öğretim üyeliği yaptı, bilgi toplantıları ve bilgi konuşmalarında bulundu.
Yerli ve yabancı bilimsel dergilerde 16. yüzyıl ile 19. yüzyıl Osmanlı tarihi ve Rusya tarihi ile ilgili bilim yazıları yayınladı. 1989-2002 yıllları arasında Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde İdare Tarihi Bilim Dalı Başkanı olarak görev yapmış, 2002 yılında Galatasaray Üniversitesi'ne, 2 yıl sonra Bilkent Üniversitesi'ne geçmiştir. Topkapı Sarayı Müdürlüğü görevini de yürütmüştür (2005). Şu anda Galatasaray Üniversitesi'nde tarih dersleri vermektedir.
İlber Ortaylı, Uluslararası Osmanlı Etütleri Komitesi yönetim kurulu üyesi ve Avrupa İranoloji Cemiyeti üyesidir.
İlber Ortaylı, Türkçe, Osmanlıca, Kırım Tatarca, Arapça, Farsça, Almanca, Fransızca, İtalyanca, Latince, Yunanca, Rusça, Slovakça, Romence, Sırpça, Hırvatça ve Boşnakça bilmektedir.
İlber Ortaylı
ünlüye puan vermedi
0 beğen · 0 yorum

Murat Nrtn

@murat-nrtn

Bir toplum, iyi tarih yazıyorsa rafine bir toplum olur .
İlber Ortaylı
ünlüye puan vermedi
0 beğen · 0 yorum

Gogol'un Paltosu

@dr

Tarihini bilmeyen bi insan tarihini unutan toplum hiçbir zaman refaha eremez. İster sayısalcı ister sözelci, ister pilot ister palyaço olun tarihinizi öğrenin ve unutmayın
İlber Ortaylı
ünlüye puan vermedi
0 beğen · 0 yorum

Mustafa Kemal'in Askeri

@mustafakemalinaskeri

Atatürk, bu milletin aranan lideridir.Millet, başı her sıkıştığında onu özler ve bu sebeple de silinmez bir şahsiyettir.Atatürk, yıpratılma seansları ile zarar görmeyecek, son derece önemli ve anıtsal bir siyasi portredir.Dolayısıyla, Atatürksüz tarih düşünülemez.Bunun böyle olduğu zamanla daha da iyi anlaşılacaktır.Tarih, Atatürkün etrafında şekillenmelidir ve öyle de olacaktır.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum

Mustafa Kemal'in Askeri

@mustafakemalinaskeri

Bununla beraber Atatürk'le ilgili "Atatürk kurucumuzdur", "Atatürk 20. yüzyılın büyük devlet adamıdır" gibi devamlı kullanılan klişelerimiz var.Bunlar doğrudur ama elzem olan bazı sloganları maalesef kullanmıyoruz.Birincisi Atatürk, Türkiye Mareşali'dir.Büyük bir mareşaldir çünkü başka mareşalleri takdir etmeyi bilmiştir.Büyük mareşaldir çünkü sivil hayata geçmeyi bilmiştir.Bunlar onun en büyük özelliklerindendir.Büyük ve yaratıcı adamlar bu geçişleri kolaylıkla yaparlar.İkincisi Atatürk bir organizatördür.Hem askeri alanda hem de politikada başarı göstermiştir.Büyük bir devlet adamı olduğunun göstergesi olarak monarşiyi Cumhuriyet'e dönüştürmüş ki bu gerçek bir inkılabtır.Bu büyük inkılabı başka hangi inkılablarla besleyeceğini de bilmiştir.Cumhuriyet'i ilan etmiş olsa bile eski vagonda gitmeye devam edebilirdi.Ancak böyle yapmamıştır ve dolayısıyla kendisinden "Halaskârgazi","Gazi Paşa", "Gazi Mustafa Kemal Atatürk", "Gazi Paşamız" unvanlarıyla bahsedilmesi uygundur.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum

Ali

@ali270

Gazi Mustafa Kemal Atatürk
Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kitap Özeti | İlber Ortaylı
https://alimutlu.com.tr/k...i-ilber-ortayli
Gazi Mustafa Kemal Atatürk
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum

thebookthief

@tc-basak-gurel

Din eğitiminin kapasitesi, kalitesi, din görevlilerin niteliği bir toplum için fevkalade önemlidir.
(s.185)
Gazi Mustafa Kemal Atatürk
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum

thebookthief

@tc-basak-gurel

Samsun, Anadolu’ya çıkış noktasıydı. Bu tarihimizin en önemli dönüm noktalarından biridir. Atatürk de zaten Nutuk’u bu tarihten başlatır. İleride hatta kendi doğum gününün tarihi olarak 19 Mayıs’ı seçmesi de böyle açıklanabilir.
(s.168)
Gazi Mustafa Kemal Atatürk
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum

thebookthief

@tc-basak-gurel

Mondros sonrasında Mustafa Kemal’e, henüz İstanbul’a yeni gelmişlerken yaveri İtilaf Devletlerinin donanmalarını kastederek ‘’Paşam, gelmişler’’ demişti. İstanbul limanı yabancı gemilerle doluydu. İşte o gün mavi göğün altında, masmavi Marmara’ya bakarak, ‘’Geldikleri gibi giderler’’ dedi.
(s.166)
Gazi Mustafa Kemal Atatürk
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum

KÜRŞAD GARİPOĞLU

@kursadgrpgl

Türklerin Altın Çağı
Türklerin Altın Çağı
🇹🇷Türkiye’nin yüzyıllar önce açılan tarih defteri henüz kapanmamıştır ve sık sık da görüyorsunuz ki bu defter kapanmaz. Onun için tarih bilmek; nereden geldiğinizi, nasıl yurt edindiğinizi öğrenmek zorundasınız. Tarihini bilmeyen, hafızası olmayan toplumların nerelere gideceğinin, sürükleneceğinin, dahası neler yapabileceğinin hesabı olmaz.”🇹🇷 İlber Ortaylı

#ilberortaylı #türklerinaltınçağı #türklerintarihi #türk #turkish #turkishhistory #ottomanempire #osmanlı #kitap #kitapkurdu #kitapsever #kitapokumak #bookstagram #book #books #bookslover #booklove #kitaplarim #kitaptavsiyesi #kitaplariseverim #kitaplar #kitaplargüzeldir #okumayiseviyorum
İlber Ortaylı
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğeni · 3 yorum
Emre ÖZTÜRK (@emreozturk)
Kusura bakmayın hocam. Biraz konu dışı olacak ama.. Tarih bilgim neredeyse yok denecek kadar az ve bir yerlerden başlamak, öğrenmek istiyorum. Bu kitapları almayı düşünüyorum ama sizce uygun mudur başlangıç için? Veyahut önerebileceğiniz başka kitaplar var mıdır? Sanıyorum tarihle ilgilisiniz..
12.02.18 beğen cevap

KÜRŞAD GARİPOĞLU

@kursadgrpgl

Türklerin Tarihi 2
Türklerin Tarihi 2
"Türkler tarihin her safhasında görünen, tarihi inşa eden kavimlerden biridir. Bugünkü medeni dünyada hiçbir eski dünya kavmi ve ülke yoktur ki Türkler olmadan tarihini yazabilsin. Mutlaka, Türkleri ve Türk tarihini bilmek zorundadır ki kendi tarihini anlayabilsin." 🇹🇷🇹🇷🇹🇷-İlber Ortaylı-🇹🇷🇹🇷🇹🇷 #ilberortaylı #türklerintarihi #türk #turkish #turkishhistory #ottomanempire #osmanlı #kitap #kitapkurdu #kitapsever #kitapokumak #bookstagram #book #books #bookslover #booklove #kitaplarim #kitaptavsiyesi #kitaplariseverim #kitaplar #kitaplargüzeldir #okumayiseviyorum
İlber Ortaylı
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğeni · 0 yorum

KÜRŞAD GARİPOĞLU

@kursadgrpgl

Türklerin Tarihi
Türklerin Tarihi
“Koca bir kavmin binlerce kilometreyi üç asır içinde geçtiğini düşünün… Bu, dünyayı değiştirmez de ne yapar? İşte Türkler dünyayı böyle değiştirdi. Bu sebeple, bizim hayalî bir tarih ve kahramanlar üretmeye değil, yalnızca doğruyu öğrenmeye ihtiyacımız var…”
İlber Ortaylı
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğeni · 0 yorum
Sence kaç puan almalı?
6.5
13 oy
0
SAYFA EDİTÖRÜ
İlber Ortaylı sayfasının içeriği Hakan isimli üyenin katkılarıyla oluşturulmuştur.