ara
Ali Bayram

Ali Bayram

Yazar

Ali Bayram Kimdir?

09 Temmuz 1973 Yılında Kastamonu İnebolu'da doğumlu Polisiye Roman yazarıdır. Aynı zamanda birçok gazetede köşe yazarlığı ve diziler de senaryo danışmanlığı yapmıştır.

Ali Bayram Hayatı

09 Temmuz 1973 yılında sahil kasabası İnebolu'da doğdu. Küçük yaşlarında annesini bir hastalıktan dolayı kaybetti. Üvey anne elinde çileli bir yaşama merhaba diyen Ali Bayram, Çankırı Lisesini bitirdi. Bu öğrenimi sırasında Harran'dan Doğan Güneş isimli şiir kitabına izin verilmediğinden yayınlanmaz. 2000 Yıllarında şairimsin mahlasıyla şiirlerini sosyal medya aracılığı ile marjinal şair olarak duyurmayı başarır. İlk kitabı 2012 yılında Aynasız Düşüncelerim isimli kitabı ile yayınlanır. 2013 Yılında şiiri bırakıp roman yazmaya başlayan Ali Bayram 2015 yılında Kuğulu Park Cinayeti isimli kitabı ile "Gerçek Cinayet Dosyalarını Polisiye Romanlara" taşımayı başarır.

Kariyeri

Günümüze kadar 11 kitabı yayınlanan Ali Bayram, birçok yerel gazetede köşe yazarlığı yaptı. Günümüze kadar yazdığı kitaplarda gerçek yaşamları kaleme aldı. Hikayelerinde kullandığı karakterlerin gerçek yaşamda yaşayan insanlar olması ile Polisiye Yazar unvanı gerçeklik boyut kazandı.

Duru Selen

@duruselen

Tren rayları gibi uzayıp giden hayal kırıklarımızın asla bir istasyonu olmadı.
Ali Bayram
ünlüye 10 verdi
1 beğen · 0 yorum

Ayça tarkmen

@aycatarkmen

Ne diyeyim,
Dilerim ihtiyacı olan birine gidiyordur
bizden çaldıkları umut..!!
Ali Bayram
ünlüye 10 verdi
1 beğen · 0 yorum

Ayça tarkmen

@aycatarkmen

ALİ BAYRAM
09.Temmuz 1973 Yılında İnebolu/Kastamonu’da doğdu.
Altı aylık iken İnebolu’nun Karaca Mahallesinde bulunan denizi gören doğduğu evde annesini bir hastalıktan kaybetti. Bebek iken öksüz kalan Ali Bayram Kadriye isimli bir kadına emzirilmesi için verilir. Sütanne elinden bir müddet sonra babasının Devlet Memuru olması ve tayininin Tosya ilçesine çıkmasıyla İlköğrenimini Tosya’da yaptı.
Babasının tekrar evlenmesiyle üvey anne elinde çileli yaşama başlayan Ali Bayram Çankırı’da Lise yıllarını okumaya başlar. Her daim okuldan alınmaya çalışılır. Üvey annesi tarafından gördüğü şiddeti, hayatında ki tüm çileyi küçük notlar halinde tutmaya başlamıştır. “Harran’dan Doğan Güneş” isimli bir kitap yayınlamak ister. O günün şartlarında Lise öğrencisi olması nedeniyle Çankırı Milli Eğitim Müdürlüğünce yayınlanmasına izin verilmez. Yedi çocuklu bir ailenin geçim zorluğu, babasının Devlet Memuru olması nedeniyle Çankırı Belediyesi Başkanlığında ve TCDD yollarında bir süre staj yapar.
1994 Yılında Ahmet Kaya’nın yanında bir süre konserlerine katılır. Yusuf Hayaloğlu ile yazdığı şiirleri paylaşır. 1997 Yılında babasının zoruyla Polis Okuluna girer. Polis Memuru olarak göreve Polis Akademisi Başkanlığında göreve başlar. 2000 yılında şairimsin.net isimli bir web sayfası kurarak “Şairimsin” mahlasıyla marjinal şair olarak ismini duyurmayı başarır.
Polis Memurluğu döneminde edebiyattan kopmak istemez. 2012 Yılında Polis Memurlara kitap çıkarması ile ilgili kanun düzenlemelerde esneklik olunca 2.500 Adet şiirlerinden bir bölümünü “Aynasız Düşüncelerim” ismi kitabıyla yayınlar.
Aynasız Düşüncelerim isimli kitabının kısa bir sürede ilgi görmesinin ardından “KERTİK” isimli İnebolu’da geçen, gerçek yaşanmış Leyla’nın hikâyesini kaleme alır. 2013 yılında Usta Romancı Yaşar Kemal’in tavsiyeleriyle “Onun Anavarza’sına karşılık Arsine isimli romanını” kaleme alır. Arsine, Tehcirde bir Ermeni kızı repliğiyle yayınlandığında Ağos Gazetesi başta olmak üzere Fransa, Ermenistan, KKTC gibi ülkelerde haber olarak gündeme gelir. 2013 Yılında aynı sene Çocuk Gelinleri anlatan “13’ünde Kadın Olmak” romanını hayata geçirmiştir.
Geçmişten gelen birikimi kalemine o kadar hızlı yansıyordu ki, Polislik Mesleği dışında edebiyata olan aşırı sevgisi onu kalemine âşık hale getirmişti.
Sosyal sorumluluk projesi dâhilinde 2013 Yılında intihar sayısı 63 olan meslektaşlarıyla ilgili bir kitap kaleme alır. “İntiharda Polis” isimli kitabı sosyal medya başta olmak üzere Ulusal Medyalarda gündem olur.
Devlet Memuru olması nedeniyle hakkında iki yüze yakın soruşturma açılır. Pek çok kez Meslekten İhraç istemiyle yargılanır. Ederlezi isimli romanıyla çingeneleri kaleme almıştır. Ama bu romanı günün şartlarında yayınlamak istemeyen yayınevlerinden boykot yemeye başlamıştır.
“Alevi Gelin Sünni Damat”, “Uwe Torne Cinayeti”, “Hristo’nun Kızı” isimli romanları kaleme alındığı halde yayınevlerinin boykotu nedeniyle tozlu raflardan okuyucusuyla buluşamamıştır.
Türkiye geneli okullarda ücretsiz ve gönüllülük esasına dayalı “Kadına Şiddet, Madde Bağımlılığı, Çocuk Gelinler, Okuma Alışkanlığı” üstüne seminler vermiştir. İstanbul’da katıldığı lise öğrencileriyle yaptığı bir söyleşi ’de öğrencilerden birisi;
“Aslında Polisiye Romanı en güzel polisler yazmaz mı?” sorusunun üstüne Polisiye roman yazmaya başladı.
Meslek içerisinde yaşadığı asayiş olaylarını gerçek cinayet dosyalarından ve kitaplarında geçen isimleri olayların içinde bizzat yaşamış isimlerini kullandı.
“Cinayet dosyası elimde olmadan Polisiye roman yazmam” sözüyle sosyal medyalarda çok tartışılan bir isim olmayı başardı.
2014 Yılında Kuğulu Park Cinayeti romanı kısa sürede çok satanlar listesine girdikten sonra dördüncü baskısıyla okuyucusuyla buluştu. Aynı romanın devam niteliği taşıyan Tanrı’nın Beğenmediği Kadın isimli romanı 2015 yılında yayınlandı.
15 Temmuz 2016 Gecesi tüm ülkede yaşanılan Darbeyi O Gece Özel Harekât kitabında anlattı. Yedi günde yazdığı bu kitapla okuyucu kitlesini şaşırtmayı başardı. Cemaat-Polis Özel Harekât ilişkisi, Türkiye’de yaşanmış suikastlar, faili meçhul cinayetler, Susurluk ve Ergenekon başta olmak üzere birçok davasının arkasında yer alan Özel Harekâtçı isimlerini anlatan, 15 Temmuz gecesi şehit olan 51 Polisin arkadaşlarıyla o gecenin bilinmeyenlerini gerçek tanıklarından dinleyerek kaleme alır.
Evli 3 Çocuk babası olan Ali Bayram 2016 Yılında Polisiye Romanda Atakule Cinayeti romanı yayına hazırlanırken, 2017 Yılında Marazın Kahvesi isimli romanını kaleme aldığı ve İnebolu’da mübadele döneminde geçen bir konuyu hikâyelerine taşımış oldu.
Yazdığı kitaplarıyla İnebolu’da doğduğu o ahşap ev ve Marazın Kahvesini Gezi rehberlerinde İnebolu’da mutlaka gezilmesi görülmesi gereken yerler listesine sokmuştur.
Duygu Asena Roman Ödülü başta olmak üzere Yunus Nadi Roman Ödülüne, Hrant Dink Vakfı Ödülüne aday gösterildi. Yaşar Kemal’in vefatıyla Usta Romancının Veliahdı diye basında defalarca kez bahsedilen Ali Bayram her yazdığı kitabının yazımı bitince “Son Okumasını Yapmak” için İnebolu veya Abana’yı tercih etmektedir.
“O kasaba benim ilk nefes aldığım yer ve son nefesimi de vereceğim yer olmasını isterim” diyen Ali Bayram’ın her kitabında İnebolu’dan bir bölüm işlemesi dikkatler kaçmamaktadır.
Ali Bayram
ünlüye 10 verdi
1 beğen · 0 yorum

Ayça tarkmen

@aycatarkmen

Atakule Cinayeti romanının yazarı
Ali Bayram
ünlüye 10 verdi
1 beğen · 0 yorum

Ayça tarkmen

@aycatarkmen

"O müdür buraya gelecek"
Haber Merkezi;
"İstasyon kodunu söyle"
"Küflünün Meyhanesi"
"Anons eden istasyon kodunu söyle"
"Ben..ben Erhan Amir"
Ali Bayram
ünlüye 10 verdi
0 beğen · 0 yorum

Tûlây sârî

@letha6

"Sürünmek yılanın fıtratında vardır.Ayakları olmayan bir yılana asla dik yürümesini öğretemezsiniz."
Marazın Kahvesi
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
2 beğen · 0 yorum

Tûlây sârî

@letha6

"Damon yoldaş, Türkleri fazla hafife alma.Bunların ölüsü bile Çanakkale'de mezarından kalkıp, savaşmıştır."
Marazın Kahvesi
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum

Anka Diana.

@zumruduanka

İşte böyle biz garipler, siz gariplerin hallerinden ancak garipliğimizde anlarız.
Atakule Cinayeti
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum

Anka Diana.

@zumruduanka

Unuttuğumuzu sandığımız her olay, her anı aslında unutulmuyordu. Tıpkı, tozu pisliği halının altına süpürmek gibi bir şeydi unutmak...
Atakule Cinayeti
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum

Ayça tarkmen

@aycatarkmen

Atakule Cinayeti
Bazı hikayeler daha yazılmadan size kefen giydirir.
Atakule Cinayeti
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 beğen · 0 yorum

Ayça tarkmen

@aycatarkmen

"Komutanım benim tüfek bozulmuş
Tetik basmıyor diyen askere,
Tüfek sağlam oğlum
Senin parmağın kopmuş denilen yerdir
Çanakkale.."
O Gece Özel Harekat
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum

Ayça tarkmen

@aycatarkmen

Ali Bayram sözleri
Ali Bayram sözleri
Kalbinden geçenleri anlatacak bir kelime bulamadığında arkaya yaslanıp "Sen biliyorsun Ya Rabbi" demenin rahatlığını bizden alma Allahım..
Ali Bayram
ünlüye 10 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğeni · 0 yorum

Ayça tarkmen

@aycatarkmen

Aşk dedim,
"Nisan, bahar yağmurları, çay ve simit ha bir de Ankara " dedi.
-O ha!...Bir aşka hepsini nasıl sığdırayım dedim.
Ali Bayram
ünlüye 10 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğeni · 0 yorum

Ayça tarkmen

@aycatarkmen

Ali Bayram ve Kitapları
Ali Bayram ve Kitapları
Ali Bayram
ünlüye 10 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğeni · 3 yorum
Hakan (@hakani)
Bak, geçen akşam çay dolduruyordum bardağa. Saat gecenin on iki buçuğu, sınavlarıma çalışıyorum. Bir ara nedense aklıma Ali Bayram geldi, sonra son günlerde burada Ali Bayram paylaşımı olmadığını farkettim, merak ediyordum iki gündür ki bu paylaşımı ghördüm.
30.03.18 beğen 1 cevap

Ayça tarkmen

@aycatarkmen

Ali Bayram ile Semtin Kitaplığı Programı başlıyor.
Ali Bayram'ın sunumu ile Her Hafta Cumartesi günleri saat:20:00'de yazarlar, kitaplar, kıssadan hisse, kültür sanat programı başlıyor.

Haftanın Hit kitapları, yazarları, kitap fan sayfaları, en çok satan kitaplar....
Ali Bayram
ünlüye 10 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğeni · 2 yorum
Fani (@resatkarakas)
Ali Bayram - Arsine . Rafta bana bakıyor, beni ne zaman okuyacaksın der gibi :)
18.01.18 beğen 1 cevap

Ayça tarkmen

@aycatarkmen

Kusura kalma resimci bey,
Gülmesini bilmiyoruz ki.
Ali Bayram
ünlüye 10 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğeni · 0 yorum

Ayça tarkmen

@aycatarkmen

Acıya benzer...
Acıya benzer...
Şuramızda bir şey var
Acıya benzer
Umuda benzer
Böyle günlerde her şey
Hem acıya, hem umuda benzer
Ali Bayram
ünlüye 10 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğeni · 1 yorum
Recep (@recep311)
şuramızda, tam şuramızda
kanserli bir virüs gibi kanımıza karışsa da bizi yaşatan günler perişan...
14.01.18 beğen cevap
Sence kaç puan almalı?
3.6
7 oy
0
SAYFA EDİTÖRÜ
Ali Bayram sayfasının içeriği Ayça tarkmen isimli üyenin katkılarıyla oluşturulmuştur.