ara
Ali Bayram

Ali Bayram

Yazar

Ali Bayram Kimdir?

09 Temmuz 1973 Yılında Kastamonu İnebolu'da doğumlu Polisiye Roman yazarıdır. Aynı zamanda birçok gazetede köşe yazarlığı ve diziler de senaryo danışmanlığı yapmıştır.

Ali Bayram Hayatı

09 Temmuz 1973 yılında sahil kasabası İnebolu'da doğdu. Küçük yaşlarında annesini bir hastalıktan dolayı kaybetti. Üvey anne elinde çileli bir yaşama merhaba diyen Ali Bayram, Çankırı Lisesini bitirdi. Bu öğrenimi sırasında Harran'dan Doğan Güneş isimli şiir kitabına izin verilmediğinden yayınlanmaz. 2000 Yıllarında şairimsin mahlasıyla şiirlerini sosyal medya aracılığı ile marjinal şair olarak duyurmayı başarır. İlk kitabı 2012 yılında Aynasız Düşüncelerim isimli kitabı ile yayınlanır. 2013 Yılında şiiri bırakıp roman yazmaya başlayan Ali Bayram 2015 yılında Kuğulu Park Cinayeti isimli kitabı ile "Gerçek Cinayet Dosyalarını Polisiye Romanlara" taşımayı başarır.

Kariyeri

Günümüze kadar 11 kitabı yayınlanan Ali Bayram, birçok yerel gazetede köşe yazarlığı yaptı. Günümüze kadar yazdığı kitaplarda gerçek yaşamları kaleme aldı. Hikayelerinde kullandığı karakterlerin gerçek yaşamda yaşayan insanlar olması ile Polisiye Yazar unvanı gerçeklik boyut kazandı.

Duru Selen

@duru-selen

Tren rayları gibi uzayıp giden hayal kırıklarımızın asla bir istasyonu olmadı.
Ali Bayram
ünlüye 10 verdi
1 beğen · 0 yorum

Ayça tarkmen

@ayca-tarkmen

Ne diyeyim,
Dilerim ihtiyacı olan birine gidiyordur
bizden çaldıkları umut..!!
Ali Bayram
ünlüye 10 verdi
1 beğen · 0 yorum

Ayça tarkmen

@ayca-tarkmen

ALİ BAYRAM
09.Temmuz 1973 Yılında İnebolu/Kastamonu’da doğdu.
Altı aylık iken İnebolu’nun Karaca Mahallesinde bulunan denizi gören doğduğu evde annesini bir hastalıktan kaybetti. Bebek iken öksüz kalan Ali Bayram Kadriye isimli bir kadına emzirilmesi için verilir. Sütanne elinden bir müddet sonra babasının Devlet Memuru olması ve tayininin Tosya ilçesine çıkmasıyla İlköğrenimini Tosya’da yaptı.
Babasının tekrar evlenmesiyle üvey anne elinde çileli yaşama başlayan Ali Bayram Çankırı’da Lise yıllarını okumaya başlar. Her daim okuldan alınmaya çalışılır. Üvey annesi tarafından gördüğü şiddeti, hayatında ki tüm çileyi küçük notlar halinde tutmaya başlamıştır. “Harran’dan Doğan Güneş” isimli bir kitap yayınlamak ister. O günün şartlarında Lise öğrencisi olması nedeniyle Çankırı Milli Eğitim Müdürlüğünce yayınlanmasına izin verilmez. Yedi çocuklu bir ailenin geçim zorluğu, babasının Devlet Memuru olması nedeniyle Çankırı Belediyesi Başkanlığında ve TCDD yollarında bir süre staj yapar.
1994 Yılında Ahmet Kaya’nın yanında bir süre konserlerine katılır. Yusuf Hayaloğlu ile yazdığı şiirleri paylaşır. 1997 Yılında babasının zoruyla Polis Okuluna girer. Polis Memuru olarak göreve Polis Akademisi Başkanlığında göreve başlar. 2000 yılında şairimsin.net isimli bir web sayfası kurarak “Şairimsin” mahlasıyla marjinal şair olarak ismini duyurmayı başarır.
Polis Memurluğu döneminde edebiyattan kopmak istemez. 2012 Yılında Polis Memurlara kitap çıkarması ile ilgili kanun düzenlemelerde esneklik olunca 2.500 Adet şiirlerinden bir bölümünü “Aynasız Düşüncelerim” ismi kitabıyla yayınlar.
Aynasız Düşüncelerim isimli kitabının kısa bir sürede ilgi görmesinin ardından “KERTİK” isimli İnebolu’da geçen, gerçek yaşanmış Leyla’nın hikâyesini kaleme alır. 2013 yılında Usta Romancı Yaşar Kemal’in tavsiyeleriyle “Onun Anavarza’sına karşılık Arsine isimli romanını” kaleme alır. Arsine, Tehcirde bir Ermeni kızı repliğiyle yayınlandığında Ağos Gazetesi başta olmak üzere Fransa, Ermenistan, KKTC gibi ülkelerde haber olarak gündeme gelir. 2013 Yılında aynı sene Çocuk Gelinleri anlatan “13’ünde Kadın Olmak” romanını hayata geçirmiştir.
Geçmişten gelen birikimi kalemine o kadar hızlı yansıyordu ki, Polislik Mesleği dışında edebiyata olan aşırı sevgisi onu kalemine âşık hale getirmişti.
Sosyal sorumluluk projesi dâhilinde 2013 Yılında intihar sayısı 63 olan meslektaşlarıyla ilgili bir kitap kaleme alır. “İntiharda Polis” isimli kitabı sosyal medya başta olmak üzere Ulusal Medyalarda gündem olur.
Devlet Memuru olması nedeniyle hakkında iki yüze yakın soruşturma açılır. Pek çok kez Meslekten İhraç istemiyle yargılanır. Ederlezi isimli romanıyla çingeneleri kaleme almıştır. Ama bu romanı günün şartlarında yayınlamak istemeyen yayınevlerinden boykot yemeye başlamıştır.
“Alevi Gelin Sünni Damat”, “Uwe Torne Cinayeti”, “Hristo’nun Kızı” isimli romanları kaleme alındığı halde yayınevlerinin boykotu nedeniyle tozlu raflardan okuyucusuyla buluşamamıştır.
Türkiye geneli okullarda ücretsiz ve gönüllülük esasına dayalı “Kadına Şiddet, Madde Bağımlılığı, Çocuk Gelinler, Okuma Alışkanlığı” üstüne seminler vermiştir. İstanbul’da katıldığı lise öğrencileriyle yaptığı bir söyleşi ’de öğrencilerden birisi;
“Aslında Polisiye Romanı en güzel polisler yazmaz mı?” sorusunun üstüne Polisiye roman yazmaya başladı.
Meslek içerisinde yaşadığı asayiş olaylarını gerçek cinayet dosyalarından ve kitaplarında geçen isimleri olayların içinde bizzat yaşamış isimlerini kullandı.
“Cinayet dosyası elimde olmadan Polisiye roman yazmam” sözüyle sosyal medyalarda çok tartışılan bir isim olmayı başardı.
2014 Yılında Kuğulu Park Cinayeti romanı kısa sürede çok satanlar listesine girdikten sonra dördüncü baskısıyla okuyucusuyla buluştu. Aynı romanın devam niteliği taşıyan Tanrı’nın Beğenmediği Kadın isimli romanı 2015 yılında yayınlandı.
15 Temmuz 2016 Gecesi tüm ülkede yaşanılan Darbeyi O Gece Özel Harekât kitabında anlattı. Yedi günde yazdığı bu kitapla okuyucu kitlesini şaşırtmayı başardı. Cemaat-Polis Özel Harekât ilişkisi, Türkiye’de yaşanmış suikastlar, faili meçhul cinayetler, Susurluk ve Ergenekon başta olmak üzere birçok davasının arkasında yer alan Özel Harekâtçı isimlerini anlatan, 15 Temmuz gecesi şehit olan 51 Polisin arkadaşlarıyla o gecenin bilinmeyenlerini gerçek tanıklarından dinleyerek kaleme alır.
Evli 3 Çocuk babası olan Ali Bayram 2016 Yılında Polisiye Romanda Atakule Cinayeti romanı yayına hazırlanırken, 2017 Yılında Marazın Kahvesi isimli romanını kaleme aldığı ve İnebolu’da mübadele döneminde geçen bir konuyu hikâyelerine taşımış oldu.
Yazdığı kitaplarıyla İnebolu’da doğduğu o ahşap ev ve Marazın Kahvesini Gezi rehberlerinde İnebolu’da mutlaka gezilmesi görülmesi gereken yerler listesine sokmuştur.
Duygu Asena Roman Ödülü başta olmak üzere Yunus Nadi Roman Ödülüne, Hrant Dink Vakfı Ödülüne aday gösterildi. Yaşar Kemal’in vefatıyla Usta Romancının Veliahdı diye basında defalarca kez bahsedilen Ali Bayram her yazdığı kitabının yazımı bitince “Son Okumasını Yapmak” için İnebolu veya Abana’yı tercih etmektedir.
“O kasaba benim ilk nefes aldığım yer ve son nefesimi de vereceğim yer olmasını isterim” diyen Ali Bayram’ın her kitabında İnebolu’dan bir bölüm işlemesi dikkatler kaçmamaktadır.
Ali Bayram
ünlüye 10 verdi
1 beğen · 0 yorum

Ayça tarkmen

@ayca-tarkmen

Atakule Cinayeti romanının yazarı
Ali Bayram
ünlüye 10 verdi
1 beğen · 0 yorum

Ayça tarkmen

@ayca-tarkmen

"O müdür buraya gelecek"
Haber Merkezi;
"İstasyon kodunu söyle"
"Küflünün Meyhanesi"
"Anons eden istasyon kodunu söyle"
"Ben..ben Erhan Amir"
Ali Bayram
ünlüye 10 verdi
0 beğen · 0 yorum

Ayça tarkmen

@ayca-tarkmen

Annem: "neyin var?" diyerek böldü sessizliğimi. Ben de gittiğini ve kaybettiğimi söyledim seni. O da saçlarımı okşayıp: "Üzülme evladım! cana geleceğine mal'a gelsin." dedi.
Kuğulu Park Cinayeti
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
2 beğen · 1 yorum
Eseflal (@eseflal)
😂👍
11.01.18 beğen cevap

Ayça tarkmen

@ayca-tarkmen

Akıllı kadın değil deli bir kadın tercih etmeli"
çünkü ; içi dışı birdir, yalanla dolanla işi olmaz. Herşeyi ap açık söyler. Gizlemesini de iyi bilir.
Mesela, acısını hiç belli etmez, kimseye kendisini acındırmaz, adam gibi güçlüdür, adam gibi sevmesini bilir deli kadın.
Akşam biryere mi gidecek baktı ruju mu bitmiş hiç aldırış etmez , ben böyle de güzelim der , kendini beğenme değildir bu kendine güvenmedir.
Deli kadın böyledir ışte , kendini düşündüğü kadar da karşısındakini düşünür. Asla kin tutmaz, sadece sevdiğinin elinden tutar. Hiç bırakmamakcasına. Öyle büyük sever ki , öyle değer verir ki , bu cesaretinden dolayı arkadaş çevresi ;"ne yapıyorsun sen böyle, deli misin ?" derler. İşte bundan deli kadın olmak.
Yeri gelir adam gibi adam olurlar , sevgileriyle erkeğin aklını alırlar, ışte böyledir deli kadınlar.
Arkasına bakmaz, geçmişiyle pişman olmaz deli kadınlar,
ileri de pişman olacağı şeyi de asla yazmaz deli kadınlar.
Yeri gelir bir gece vakti yolda yalnız başına yürürler, namus bekçilerine asla gerek duymazlar,
kendisini korumasını bilir deli kadınlar.
Aşk'ı arkadaşlığı ayırt edebilir deli kadınlar. Asla duygularından emin olmadan kimseye umut vermez, "umut" verdiği insana da "unut" demez deli kadınlar.
Yeri gelir öyle bir topuklu ayakkabı giyer ki yürümek mucizedir, Ama mucizenin adıdır, deli kadınlar.
bir erkeği ayakkabı gibi sever deli kadınlar, her ne kadar da ayağını arkadan vursa, kendisine acı verse ,hoşuna gitti mi , sevdi mi o ayakkabıyı tüm acıyı kenara atarlar.
Tamiri asla sevmez deli kadınlar, kırılan birşey oldu mu direkt atarlar. Tıpkı kendilerini kıranı olduğu gibi. İşte böyledir deli kadınlar,
yalansız, cesur ve biraz da mert asla tahammulleri yoktur , kalplerine almazlar na'mert.

Içi dışı bir oldukları için bazen yanlış anlaşılsalar da , hiç takmazlar . Çünkü , zamanla kaybetmekten aldıkları cesaretle cesur olmuşlardır deli kadınlar...
Kuğulu Park Cinayeti
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
2 beğen · 1 yorum
Eseflal (@eseflal)
zamanla kaybetmekten aldıkları cesaretle cesur olmuşlardır deli kadınlar... 👍 Cok begendim, sanirim bu kitabi listeme ekleyecegim 😇
11.01.18 beğen cevap

Ayça tarkmen

@ayca-tarkmen

Ayakkabılarımız lastikten, pantolonlarımız şeker çuvalından, oyuncak ve oyunlarımız çin malı değildi. Ellerimiz çamur olurdu da, Anamızın sopası bile güzeldi. AMA ÇOK MUTLUYDUK...EN AZINDAN KANSERDEN ÖLMÜYORDUK.
Kuğulu Park Cinayeti
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum

Ayça tarkmen

@ayca-tarkmen

Aşk kapıyı çaldığında hemen açma.
Bazıları, çocuklar gibi zile basıp kaçıyor...
Kuğulu Park Cinayeti
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
2 beğen · 6 yorum
Semih Oktay (@semih-oktay)
Güzel demiş!
11.01.18 beğen 1 cevap
Eseflal (@eseflal)
Bazıları...
11.01.18 beğen 1 cevap

Ayça tarkmen

@ayca-tarkmen

Anam ilkokul mezunuydu.
Ama Diyetisyendi...
- Mis gibi türlü yaptım, sakın sokakta burger filan yiyip gelme, kola da içme!
Atakule Cinayeti
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 beğen · 0 yorum

Ayça tarkmen

@ayca-tarkmen

Anam ilkokul mezunuydu.
Bi ara sünnetçiydi...
- Çıkar, pansuman yapıcam.
Atakule Cinayeti
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 beğen · 0 yorum

Ayça tarkmen

@ayca-tarkmen

Ali Bayram ile Semtin Kitaplığı Programı başlıyor.
Ali Bayram'ın sunumu ile Her Hafta Cumartesi günleri saat:20:00'de yazarlar, kitaplar, kıssadan hisse, kültür sanat programı başlıyor.

Haftanın Hit kitapları, yazarları, kitap fan sayfaları, en çok satan kitaplar....
Ali Bayram
ünlüye 10 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğeni · 2 yorum
Fani (@resat-karakas)
Ali Bayram - Arsine . Rafta bana bakıyor, beni ne zaman okuyacaksın der gibi :)
18.01.18 beğen 1 cevap

Ayça tarkmen

@ayca-tarkmen

Kusura kalma resimci bey,
Gülmesini bilmiyoruz ki.
Ali Bayram
ünlüye 10 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğeni · 0 yorum

Ayça tarkmen

@ayca-tarkmen

Acıya benzer...
Acıya benzer...
Şuramızda bir şey var
Acıya benzer
Umuda benzer
Böyle günlerde her şey
Hem acıya, hem umuda benzer
Ali Bayram
ünlüye 10 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğeni · 1 yorum
Recep (@recep311)
şuramızda, tam şuramızda
kanserli bir virüs gibi kanımıza karışsa da bizi yaşatan günler perişan...
14.01.18 beğen cevap

Ayça tarkmen

@ayca-tarkmen

Neden hep gerçek hikayeleri yazıyor?
Ali Bayram ve çocuk gelinler üstüne
Ali Bayram
ünlüye 10 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğeni · 1 yorum
Virgül (@aga)
postmodern romancı
11.01.18 beğen 2 cevap

Ayça tarkmen

@ayca-tarkmen

Ali Bayram ile polis intiharları
Polisler neden intihar ediyor?
Ali Bayram
ünlüye 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğeni · 0 yorum

Ayça tarkmen

@ayca-tarkmen

Ali Bayram
Ali Bayram
Umutsuzluk yok;
Ey kalbim
Gün gelir;
Gül de açar, Karga bile bülbül gibi öter..
Ali Bayram
ünlüye 10 verdi, inceleme eklemedi.
7 beğeni · 6 yorum
shitick (@shitick)
ali bayram reklam için ödeme mi yapıyyo sizee : ))
04.01.18 beğen cevap
Sence kaç puan almalı?
3.6
7 oy
0
SAYFA EDİTÖRÜ
Ali Bayram sayfasının içeriği Ayça tarkmen isimli üyenin katkılarıyla oluşturulmuştur.