ara
Ali Bayram

Ali Bayram

Yazar

Ali Bayram Kimdir?

09 Temmuz 1973 Yılında Kastamonu İnebolu'da doğumlu Polisiye Roman yazarıdır. Aynı zamanda birçok gazetede köşe yazarlığı ve diziler de senaryo danışmanlığı yapmıştır.

Ali Bayram Resimleri

Ali Bayram Hayatı

09 Temmuz 1973 yılında sahil kasabası İnebolu'da doğdu. Küçük yaşlarında annesini bir hastalıktan dolayı kaybetti. Üvey anne elinde çileli bir yaşama merhaba diyen Ali Bayram, Çankırı Lisesini bitirdi. Bu öğrenimi sırasında Harran'dan Doğan Güneş isimli şiir kitabına izin verilmediğinden yayınlanmaz. 2000 Yıllarında şairimsin mahlasıyla şiirlerini sosyal medya aracılığı ile marjinal şair olarak duyurmayı başarır. İlk kitabı 2012 yılında Aynasız Düşüncelerim isimli kitabı ile yayınlanır. 2013 Yılında şiiri bırakıp roman yazmaya başlayan Ali Bayram 2015 yılında Kuğulu Park Cinayeti isimli kitabı ile "Gerçek Cinayet Dosyalarını Polisiye Romanlara" taşımayı başarır.

Kariyeri

Günümüze kadar 11 kitabı yayınlanan Ali Bayram, birçok yerel gazetede köşe yazarlığı yaptı. Günümüze kadar yazdığı kitaplarda gerçek yaşamları kaleme aldı. Hikayelerinde kullandığı karakterlerin gerçek yaşamda yaşayan insanlar olması ile Polisiye Yazar unvanı gerçeklik boyut kazandı.

Duru Selen

@duru-selen

Tren rayları gibi uzayıp giden hayal kırıklarımızın asla bir istasyonu olmadı.
Ali Bayram
filme 10 verdi
0 beğen · 0 yorum

Ayça tarkmen

@ayca-tarkmen

Ne diyeyim,
Dilerim ihtiyacı olan birine gidiyordur
bizden çaldıkları umut..!!
Ali Bayram
filme 10 verdi
0 beğen · 0 yorum

Ayça tarkmen

@ayca-tarkmen

ALİ BAYRAM
09.Temmuz 1973 Yılında İnebolu/Kastamonu’da doğdu.
Altı aylık iken İnebolu’nun Karaca Mahallesinde bulunan denizi gören doğduğu evde annesini bir hastalıktan kaybetti. Bebek iken öksüz kalan Ali Bayram Kadriye isimli bir kadına emzirilmesi için verilir. Sütanne elinden bir müddet sonra babasının Devlet Memuru olması ve tayininin Tosya ilçesine çıkmasıyla İlköğrenimini Tosya’da yaptı.
Babasının tekrar evlenmesiyle üvey anne elinde çileli yaşama başlayan Ali Bayram Çankırı’da Lise yıllarını okumaya başlar. Her daim okuldan alınmaya çalışılır. Üvey annesi tarafından gördüğü şiddeti, hayatında ki tüm çileyi küçük notlar halinde tutmaya başlamıştır. “Harran’dan Doğan Güneş” isimli bir kitap yayınlamak ister. O günün şartlarında Lise öğrencisi olması nedeniyle Çankırı Milli Eğitim Müdürlüğünce yayınlanmasına izin verilmez. Yedi çocuklu bir ailenin geçim zorluğu, babasının Devlet Memuru olması nedeniyle Çankırı Belediyesi Başkanlığında ve TCDD yollarında bir süre staj yapar.
1994 Yılında Ahmet Kaya’nın yanında bir süre konserlerine katılır. Yusuf Hayaloğlu ile yazdığı şiirleri paylaşır. 1997 Yılında babasının zoruyla Polis Okuluna girer. Polis Memuru olarak göreve Polis Akademisi Başkanlığında göreve başlar. 2000 yılında şairimsin.net isimli bir web sayfası kurarak “Şairimsin” mahlasıyla marjinal şair olarak ismini duyurmayı başarır.
Polis Memurluğu döneminde edebiyattan kopmak istemez. 2012 Yılında Polis Memurlara kitap çıkarması ile ilgili kanun düzenlemelerde esneklik olunca 2.500 Adet şiirlerinden bir bölümünü “Aynasız Düşüncelerim” ismi kitabıyla yayınlar.
Aynasız Düşüncelerim isimli kitabının kısa bir sürede ilgi görmesinin ardından “KERTİK” isimli İnebolu’da geçen, gerçek yaşanmış Leyla’nın hikâyesini kaleme alır. 2013 yılında Usta Romancı Yaşar Kemal’in tavsiyeleriyle “Onun Anavarza’sına karşılık Arsine isimli romanını” kaleme alır. Arsine, Tehcirde bir Ermeni kızı repliğiyle yayınlandığında Ağos Gazetesi başta olmak üzere Fransa, Ermenistan, KKTC gibi ülkelerde haber olarak gündeme gelir. 2013 Yılında aynı sene Çocuk Gelinleri anlatan “13’ünde Kadın Olmak” romanını hayata geçirmiştir.
Geçmişten gelen birikimi kalemine o kadar hızlı yansıyordu ki, Polislik Mesleği dışında edebiyata olan aşırı sevgisi onu kalemine âşık hale getirmişti.
Sosyal sorumluluk projesi dâhilinde 2013 Yılında intihar sayısı 63 olan meslektaşlarıyla ilgili bir kitap kaleme alır. “İntiharda Polis” isimli kitabı sosyal medya başta olmak üzere Ulusal Medyalarda gündem olur.
Devlet Memuru olması nedeniyle hakkında iki yüze yakın soruşturma açılır. Pek çok kez Meslekten İhraç istemiyle yargılanır. Ederlezi isimli romanıyla çingeneleri kaleme almıştır. Ama bu romanı günün şartlarında yayınlamak istemeyen yayınevlerinden boykot yemeye başlamıştır.
“Alevi Gelin Sünni Damat”, “Uwe Torne Cinayeti”, “Hristo’nun Kızı” isimli romanları kaleme alındığı halde yayınevlerinin boykotu nedeniyle tozlu raflardan okuyucusuyla buluşamamıştır.
Türkiye geneli okullarda ücretsiz ve gönüllülük esasına dayalı “Kadına Şiddet, Madde Bağımlılığı, Çocuk Gelinler, Okuma Alışkanlığı” üstüne seminler vermiştir. İstanbul’da katıldığı lise öğrencileriyle yaptığı bir söyleşi ’de öğrencilerden birisi;
“Aslında Polisiye Romanı en güzel polisler yazmaz mı?” sorusunun üstüne Polisiye roman yazmaya başladı.
Meslek içerisinde yaşadığı asayiş olaylarını gerçek cinayet dosyalarından ve kitaplarında geçen isimleri olayların içinde bizzat yaşamış isimlerini kullandı.
“Cinayet dosyası elimde olmadan Polisiye roman yazmam” sözüyle sosyal medyalarda çok tartışılan bir isim olmayı başardı.
2014 Yılında Kuğulu Park Cinayeti romanı kısa sürede çok satanlar listesine girdikten sonra dördüncü baskısıyla okuyucusuyla buluştu. Aynı romanın devam niteliği taşıyan Tanrı’nın Beğenmediği Kadın isimli romanı 2015 yılında yayınlandı.
15 Temmuz 2016 Gecesi tüm ülkede yaşanılan Darbeyi O Gece Özel Harekât kitabında anlattı. Yedi günde yazdığı bu kitapla okuyucu kitlesini şaşırtmayı başardı. Cemaat-Polis Özel Harekât ilişkisi, Türkiye’de yaşanmış suikastlar, faili meçhul cinayetler, Susurluk ve Ergenekon başta olmak üzere birçok davasının arkasında yer alan Özel Harekâtçı isimlerini anlatan, 15 Temmuz gecesi şehit olan 51 Polisin arkadaşlarıyla o gecenin bilinmeyenlerini gerçek tanıklarından dinleyerek kaleme alır.
Evli 3 Çocuk babası olan Ali Bayram 2016 Yılında Polisiye Romanda Atakule Cinayeti romanı yayına hazırlanırken, 2017 Yılında Marazın Kahvesi isimli romanını kaleme aldığı ve İnebolu’da mübadele döneminde geçen bir konuyu hikâyelerine taşımış oldu.
Yazdığı kitaplarıyla İnebolu’da doğduğu o ahşap ev ve Marazın Kahvesini Gezi rehberlerinde İnebolu’da mutlaka gezilmesi görülmesi gereken yerler listesine sokmuştur.
Duygu Asena Roman Ödülü başta olmak üzere Yunus Nadi Roman Ödülüne, Hrant Dink Vakfı Ödülüne aday gösterildi. Yaşar Kemal’in vefatıyla Usta Romancının Veliahdı diye basında defalarca kez bahsedilen Ali Bayram her yazdığı kitabının yazımı bitince “Son Okumasını Yapmak” için İnebolu veya Abana’yı tercih etmektedir.
“O kasaba benim ilk nefes aldığım yer ve son nefesimi de vereceğim yer olmasını isterim” diyen Ali Bayram’ın her kitabında İnebolu’dan bir bölüm işlemesi dikkatler kaçmamaktadır.
Ali Bayram
filme 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
7/10
3 oy
Sence kaç puan almalı?
0
SAYFA EDİTÖRÜ
Ali Bayram sayfasının içeriği Ayça tarkmen isimli üyenin katkılarıyla oluşturulmuştur.