ara
Pascal Bruckner

Pascal Bruckner

Misafir

@misafir000

Önce aşk, uygunsuz bir seçim ayrıcalığını yaşama zevkine katar. Bir kimsenin beni sevmesi, karşılık olarak benim de onu canı gönülden sevmem hiçbir biçimde birimiz ya da öbürümüzün erdemlerine bağlı değildir. Hiçbir özel nitelik ya da ruh soyluluğu aşk seçiminde işe karışmaz, bu seçim bir rezil, bir korkak ya da bir kahraman üstünde aynı büyük tutkuya karar kılabilir. Görkem doruklarına çıkabilir ya da alçaklık uçurumlarına yuvarlanabilir aşk, hiç bir biçimde gelişme ya da değer kavramlarına yanıt vermez. Akılsızca gönül bağlılıkları en inandırıcı uyarılara,dil dökmelere, azar ve yalvarmalara direnir. Ayaklar altına alınabilir aşk, lanetlenebilir; yine de o, yalnız o verir bize en yükseklerden uçma ve bir yazgının en değerli evrelerini coşkuyla yaşattığı kısa anlarda yoğunlaşma duygusunu. Çok şey isteyen bir özgürlük, bu uğurda yanmayı göze alan özgürlüktür.
Masumiyetin Ayartıcılığı
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum

Misafir

@misafir000

"...Her birey kendini yeri doldurulamaz, eşi bulunmaz biri sanır ve başkalarını içindekilerin tek tek seçilemediği bir yığın olarak görür, ama herkesin aynı doğrultudaki savlarıyla anında yerle bir edilir bu kanı. Peki ben ve ben: Hepimiz özsaygısı kabak gibi apaçık egolarız..."
Masumiyetin Ayartıcılığı
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
2 beğen · 0 yorum

Misafir

@misafir000

"...Yeryuvarlağının paryalarına duyduğumuz ilgi güçlü olduğu denli anlıktır: İçli bir hıçkırık hemen bir başkası tarafından uzaklaştırılır. Kesin hiçbir şey gerektirmeyen uçup kaçıcı buyruklar, birbirine benzemez davalar uğruna alevleniveren yüzeysel duygululuklardır bunlar. Dalga dalga yayılan bu acılar fırtınasının deviniminde bile insanlık dışı bir şey var: Arkasında istikrarlı hiçbir şey bırakmıyor ve kısa sinirsel sarsıntılara yol açıyor yalnızca. İşte acıma, şu pek yüksek düzeyde modern "mutsuzlarla birlikte acı çekme" duygusu, en değişken yasaya boyun eğmiş: kapris yasasına yani. Dünyadaki tüm trajedilere o denli yakın oluyoruz ki onları görebilmemiz için yeterince aralık kalmıyor aramızda: Başkalarına o denli yakınız ki yakınımız, komşumuz yok artık. Ve önümüzde kayıp giden yansılarla düşünce ve duygu ortaklığı kuruyoruz. Bu nedenle başkaları için duyduğumuz tasa değişkenlik rejimine tabidir. İnsanların bir davayı destekleyip öbürüne karşı olmalarını sağlayan nedir bundan böyle? Anlaşılması güç, gizemli bir şey! Duygusal bağlılık ve sevmezlik ölçütleri durmadan çoğalıyor vetek bir kurala uyuyor yalnızca: haberlerin dörtnala giden ritmine bağlanmış yüreğin hoplamalarına. Bizim hoşumuza gitmek için yalnızca acı çekmek yetmez: Başka bir şeyler daha, ne bileyim ruhumuzun tellerini titreştirecek şeyler de gerekiyor...."
Masumiyetin Ayartıcılığı
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 beğen · 0 yorum
Sence kaç puan almalı?
0
0 oy
0
SAYFA EDİTÖRÜ