up
ara
profil foto
Pierre Boulle

Pierre Boulle

Lethe

Lethe

@thelethe

Pierre-François-Marie-Louis Boulle, 20 Şubat 1912'de Avignon'da dünyaya geldi. 1952 yılında dünyaca ünlü olmasına yol açacak Kwai Köprüsü adlı romanını yayımladı. Boulle, bu romanıyla Fransa'da Sainte-Beuve Ödülü'ne layık görüldü. 1957 yılında filme aktarılan Kwai Köprüsü birçok Oscar Ödülü kazandı. 1963 yılında diğer ses getirmiş romanı Maymunlar Cehennemi'ni yayınlayan Pierre Boulle, 1976 yılında bütün yapıtlarıyla Fransız Edebiyatçılar Derneği'nin büyük ödülüyle taçlandırıldı. 30 Ocak 1994 tarihinde, geride 35 kitap bırakarak, Paris'te yaşama veda etti.
Pierre Boulle
ünlüye puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
Nvn

Nvn

@birokuyucununnotlari

"Bu gezegendeki geçmiş yaşantının, uygarlığın, dünyanın eşi olduğunu söylersem, hatalı konuşmuş olmam. Maymunların uygarlıkları basit bir taklitten meydana gelmiş olamaz mı? Bu sorunun cevabını açıkça vermek oldukça tehlikeli görünüyor. Makine, yine makinedir. Bir robot ne kadar geliştirilirse geliştirilsin, yine robottur. Fakat maymun denen yaratıkların zekalarının gelişmesi, nasıl bir sebebe bağlanabilir? Maymunların taklitçi olması bunun üzerinde bor rol oynayabilir mi?"
ataç ikon Maymunlar Gezegeni
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Nvn

Nvn

@birokuyucununnotlari

"Yer çekiminin ne olduğunu bilmediğimiz için önce birkaç dikkatli adım atarak denedik, indiğimiz gezegen Dünya'nın ikiz kardeşiydi. Hayat vardı. Bazı ağaçların yükseklikleri kırk beş metreyi buluyordu ve usareleri Dünya ağaçlarınkinden fazlaydı. Kısa bir zaman sonra hayvanlar krallığı göründü. Bazı büyük ve siyah kuşlar, akbabalar gibi ağır ağır uçuyordu. Küçük kuşlar cıvıldaşarak birbirlerini kovalıyordu. Yere inişimizden önce gördüğümüz şehirden ötürü uygarlık olduğundan emindik, ancak bulunduğumuz yerin uygarlıktan uzak olduğunu biliyorduk. Akıllı yaratıklar –henüz insan demeye cesaretimiz yoktu– gezegenin yüzünü işlemişlerdi."
ataç ikon Maymunlar Gezegeni
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Nvn

Nvn

@birokuyucununnotlari

"Çünkü bu yaratık, iri bir gorildi. Kendi kendime aklımı kaçırdığımı tekrarlayıp durdum, çünkü yanılmam mümkün değildi; gördüğüm yaratık gorilden başka bir şey olamazdı. Soror gibi bir gezegende gorille karşılaşacağımı düşünemezdim. Gördüğüm goril, normal bir insan gibi giyinmişti. Ayrıca, giyimli olmasını sadece biz garip karşılıyorduk. Tutumuna dikkat edilecek olursa hareketlerinin bir insanın hareketleri kadar serbest olduğu anlaşılıyordu. Nova’ya çıplak gezmek ne kadar doğalsa, bu maymun için de giyimli olmak o kadar doğaldı."
ataç ikon Maymunlar Gezegeni
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
La Planete des Singes
2018
Kwai Köprüsü ve Nefertiti'nin Esrarı kitaplarının da yazarı Pierre Boulle tarafından kaleme alınan La Planete des Singes kitabı Eğitim, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Nüans Publishing yayınevinden 2018 yılında 2880000024309 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan La Planete des Singes isimli kitap 80 sayfadan oluşuyor. La Planete des Singes kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Kwai Köprüsü
2009
La Planete des Singes ve Nefertiti'nin Esrarı kitaplarının da yazarı Pierre Boulle tarafından kaleme alınan Kwai Köprüsü kitabı Dram, Klasik türünde okuyucusu ile buluşuyor. Uycan Yayınları yayınevinden 2009 yılında isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Kwai Köprüsü isimli kitap 240 sayfadan oluşuyor. Kwai Köprüsü kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Nefertiti'nin Esrarı
2004
La Planete des Singes ve Kwai Köprüsü kitaplarının da yazarı Pierre Boulle tarafından kaleme alınan Nefertiti'nin Esrarı kitabı Roman (Çeviri), türünde okuyucusu ile buluşuyor. Merkez Kitap yayınevinden 2004 yılında 9789759174057 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Nefertiti'nin Esrarı isimli kitap 168 sayfadan oluşuyor.Kitabı Türkçe'ye Mehmet Emin Özcan çevirmiştir. Nefertiti'nin Esrarı kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Maymunlar Gezegeni
2015
La Planete des Singes kitabının da yazarı Pierre Boulle tarafından kaleme alınan Maymunlar Gezegeni kitabı Bilim Kurgu, Roman (Çeviri) türünde okuyucusu ile buluşuyor. İthaki Yayınları yayınevinden 2015 yılında 9786053754862 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Maymunlar Gezegeni isimli kitap 208 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye S. İpek Ortaer Montanari çevirmiştir. Maymunlar Gezegeni kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Maymunlar Gezegeninde isyan
1972
Başrollünde oyuncu Ricardo Montalban yer aldığı, yönetmenliğini J. Lee Thompson üstlendiği film Bilim Kurgu türünde izleyicisini bekliyor. Beyaz perdede Bilim Kurgu, türlerinde sinema filmlerinden hoşlanan izleyicilere hitap eden Maymunlar Gezegeninde isyan isimli filmi izlediyseniz inceleme ve replik eklemenizi unutmayın. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Maymunlar Gezegeninde Savaş
1973
Başrollünde oyuncu Ricardo Montalban yer aldığı, yönetmenliğini J. Lee Thompson üstlendiği film Bilim Kurgu türünde izleyicisini bekliyor. Beyaz perdede Bilim Kurgu, Hayvan türlerinde sinema filmlerinden hoşlanan izleyicilere hitap eden Maymunlar Gezegeninde Savaş isimli filmi izlediyseniz inceleme ve replik eklemenizi unutmayın. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Maymunlar Cehennemi 3 - Savaş
2017
Serinin son filmi olan War for the Planet of the Apes, 14 Temmuz 2017'de vizyona girdi. Filmde Sezar'ın ordusu ile insanların ordusunun şimdiye kadarki en büyük mücadelesini izliyoruz. Irkların kaderi bu filmde belli oluyor.
Maymunlar Cehennemine Dönüş
1970
Başrollünde oyuncu Charlton Heston yer aldığı, yönetmenliğini Ted Post üstlendiği film Bilim Kurgu türünde izleyicisini bekliyor. Beyaz perdede Bilim Kurgu, türlerinde sinema filmlerinden hoşlanan izleyicilere hitap eden Maymunlar Cehennemine Dönüş isimli filmi izlediyseniz inceleme ve replik eklemenizi unutmayın. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Sence kaç puan almalı?
0
0 oy
0