ara
Sabahattin Ali

Sabahattin Ali

Sabahattin Ali Kimdir?

Bu kişi için henüz kısa açıklama eklenmedi.

Sabahattin Ali Resimleri

Bu kitap için henüz resim eklenmedi.

Sabahattin Ali Hayatı

Henüz eklenmemiştir

Sabahattin Ali Hakkında Kısa Bilgiler ve Yorumlar

Dilek Özer: Kürk Mantolu Madonna.Hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını anlatıyor.Hiçbir şeyi göründüğü kısımlarla yorumlamamız gerektiğini ve hayatın çok derin bir anlamı olduğu dile getirilmektedir eserde.
KÜRK MANTOLU MADONNA'DAN BİRKAÇ SÖZ'YAŞI.

*içimde yarı kalmış bir konuşmanın üzüntüsü vardı.
*Daima kendimle yaşadım.
*zaten muhitimden uzak duruşunun,vahşiliğimin bir sebebi de kitaplarda tanıştığım ve benimsediğim insanları muhitimde bulamayışım değil miydi?

*Hasretini çektiğim uzak memleketler.
zelda kuşun kanadında: Okuduğu bir şiirde Atatürk'e hakaret ettiği düşünülerek memuriyetinden alınmış ve hapse atılmış bir şairimizdir. O şiir, memleketten haber:

hey anavatandan ayrılmayanlar
bulanık dereler durulmuş mudur?
dinmiş mi olukla akan o kanlar?
büyük hedeflere varılmış mıdır?

asarlar mı hâlâ hakka tapanı?
mebus yaparlar mı her şaklabanı?
köylünün elinde var mı sabanı?
sıska öküzleri dirilmiş midir?

cümlesi beli der enelhak dese
hâlâ taparlar mı koca terese?
ismet girmedi mi hâlâ kodese?
kel ali'nin boynu vurulmuş mudur?
Özge Gömeç: Tanıdığım, okuduğum, özümsediğim ve içselleştirdiğim zaman "hayatımın yazarı" olarak adlandırdığım, hayatımın vazgeçilmez düşünce adamı. Roman karakterlerinde kendimi bulduğum, Maria Puder ve Macide karakterlerinin hassas ve güçlü duruşlarını kendimle özdeşleştirdiğim anlarda bir kez daha anlatımına hayran olduğum yazar.

Duygu ve düşüncelerinin değeri hiçbir zaman anlaşılmamış, tarih boyunca örselenmiş ve dışlanmış bir hayat öğretmeni. Kesinlikle okunup özümsenmesi gereken bir değer. Düşüncelerinin duruluğunu canıyla ödemiş dürüstlüğü karakteriyle bağdaştırmış bir insan sarrafı.

Daha denecek çok şey onun duygu ve düşünce dünyası için. Ama sözcükler anlatamaz. Ne demiş zaten kendisi: "Bir arkadaş istiyorum. Benimle konuşmadan beni tamamen anlayacak, benimle karşı karşıya saatlerce hiç konuşmadan oturabilecek bir arkadaş." Anlamak ve anlaşılmak üzerine kuruluydu her şey onun dünyasında. Hatta bazen onu gözlerinden bile anlayabilecek birine ihtiyacı vardı. Belki de benim onu bu kadar çok sevip benimsemiş olma nedenim budur. Çünkü hayatım boyunca aradığım tek şey anlaşılmak oldu tabii anlayarak anlaşılmak.
Gülşah Sönmez: İnsanı insan yapan değerleri Sabahattin Ali çok güzel bir şekilde anlatıyor. İnsanın sadece bedeni hazlardan ibaret bir canlı olmadığını, insanın ruhsal durumunu kendine has müthiş üslubuyla okuyucularına aktarıyor.
Gülşah Sönmez: Duyguları tasvir ve teşbihle anlatmayı çok güzel bir şekilde başarıyor. Sabahattin Ali kendi manevi derinliğini kitaplarıyla okuyucularına hissettiren bir yazar. Bu da bence O'nun en önemli özelliği.
Zeynepnur Balcı: Kanunlu, kanunsuz baskılar altında ezile ezile pestile döndük
Bugünün itibarlı kişileri gibi kese doldurmadık
Makam peşinde koşmadık
Sağdan soldan vurup milleti kasıp kavurmak emellerine kapılmadık
Çalmadan çırpmadan
Bize ekmeğimizi verenleri aç
Bizi giydirenleri donsuz bırakmadan
Yaşamak istedik.
Feminik : "Doğrusu, dünyada rahat yaşamak için aptal olmak lazım."
Bu haklı, hoş sözü söylemiş nadir bulunur, güzel dilli insanlarımızdandı.
Ozan ÖREN: "Çalmadan,çırpmadan,bize ekmeğimizi verenleri aç,bizi giydirenleri donsuz bırakmadan yaşamak istemek bu kadar güç,bu kadar mihnetli,hatta bu kadar tehlikeli mi olmalı idi?
Namuslu olmak ne zor şeymiş meğer!Bereket,zora katlanmasını bilen bu millet de namuslu." Ali Baba Dergisi / 25.11.1947
Cihat Barut: Sadece okunarak tadılabilecek kitaplar yazan edebi kalitesi çok yüksek toplumcu yazar.
Oğuzhan Şeremet: Derin insan, eserlerinde bunu fazlasıyla hissetmek mümkün yazmak meselesini bir görev gibi değilde, içini dökme seansına dönüştürdüğünü görmek için müneccim olmaya gerek yok seneler sonra bile kitaplarının çok satanlardan inmemesi ancak böyle mümkün olabilirdi.
Nehir: Aşkı ve aşığı, toplumun sıkıntılarını en iyi şekilde tasvir eden, kitaplarını okuduğumuzda kendimize kocaman bir pay çıkarabileceğimiz nadir yazarlardan olan Sabahattin Ali öldüreli 67 yıl geçmesine rağmen hala yaşıyor olması ne güzel! Ve "İçinde yaşanmaz bir dünyada yaşıyorum." derken ne kadar da haklıydı...
Sinemm: Sabahattin ALİ yaşadığı süre boyunca yeni bir dünyayı amaçlamış,3 veya 4 kez tutuklanıp serbest bırakılmıs son olarak koministlik suçlamalarıyla tutuklanmak istenince arkadaşından yardım isteyip kaçmış ve kaçtığı yerde arkadaşının onu sırtından bıçaklamasıyla son ihaneti tadıp vefat etmiş cesedi 1 hafta sonra tanınmayacak bir halde bulunmuş.
mahinur: "Kim olursan ol. Dünyada kendisi için hiçbir şeyi olmayan bir insanın bile başkalarına yardım edecek bir şeyi vardır. Hiç olmazsa bir tek sözü...."
Yeni Dünya
Pelin Tezal: Kimilerine göre MIT, kimilerine göre kılavuzu tarafından başına odunla vurularak Bulgaristan sınırında 2 nisan 1948 de öldürüldügü rivayet edilen yazardır.
Pelin Tezal: Piyanist ve müzikbilimci Filiz Ali'nin babasıdır.
bence bunun tam tersi doğrudur: "İnsanların en zayıf yanları, sormadan, araştırmadan, düşünmeden, kafalarını patlatmadan inanmak hususundaki hayret verici temayülleridir. [eğitimleridir.] Dünyadaki yalancı peygamberleri yetiştirmek ve beslemek için en iyi gübre, işte bu bilmeden inanmak için çırpınan kalabalıktır."
9.5/10
2 oy
Sence kaç puan almalı?
0
Sabahattin Ali ile ilişkili 25 kitap, 1 film, 34 şiir bulundu.
SAYFA EDİTÖRÜ
Sayfa içeriği Cansu Doğan tarafından hazırlanmaktadır.