ara
Talha Uğurluel

Talha Uğurluel

Sevda Sen

@sevdasen

Tarihi bilgisine, anlatma ve dinletme kabiliyetine hayran olduğum, dinlemekten acayip keyif aldığım önemli bir tarihçimiz.. zaten boşuna 'tarihi sevdiren adam' denmiyor..
Talha Uğurluel
ünlüye puan vermedi
1 beğen · 0 yorum

Sevda Sen

@sevdasen

Manisa Demirci'li olan Talha Uğurluel, 1997 yılında Manisa Celal Bayar Üniversitesinin Tarih bölümünden mezun oldu. 8 yıl Özel Radyolarda tarih programları yaptı. Yerli ve yabancı dergilerde yayınlanmış birçok makalesi olup, Çanakkale Savaşları ve Gezi Rehberi, Dünyaya Hükmeden Sultan, Sarayın Kutsalları, Kanuni’nin Akıl Oyunları, Tarih Tıbbı Konuşturdu, Mekanlar ve Olayları ile Hz.Muhammed’in Hayatı ve Balkanların Başkenti Edirne, adlı kitapların yazarıdır. Ayrıca Çanakkale, Edirne, Kanuni ve Mekke Medine tarihi ile ilgili cd çalışmaları mevcuttur.

İki yıl İmaj kitap çalışmaları yapmış olup, Mukaddes Emanetler, Timur'un Tüzükatı, Barbaros Hayreddin Paşa'nın Hatıratı ve Harp Mecmuası, editörlüğünü yaptığı eserlerden birkaçıdır. Muhtelif Turizm Acentalarında AR-Ge Yönetmenliği yapan Uğurluel, iki dilde profesyonel Turist Rehberliği yapmakta olup, yerli ve yabancı gruplar ile Türkiye ve dünyanın birçok ülkesine Kültür Gezileri düzenlemektedir. Amerika’dan Yemen’e, Vietman’dan Bosna’ya birçok ülkede gerçekleştirdiği eğitim seminerlerine Türkiye içinde de hız kesmeden devam etmektedir. Habertürk Öteki Gündem Programının danışmanlığını sürdüren Uğurluel, TRT Radyo 1 de 4 yıldır devam eden Konuşan Tarih programını da sunmaktadır. Halen Gazi Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümünde Akademik çalışmalarını sürdürmektedir.
Talha Uğurluel
ünlüye puan vermedi
0 beğen · 0 yorum

fatih ozan

@fatihozan

Bu rasathane çağını o kadar aşmış bir donanıma sahipti ki,dünya ekseninin yirmi üç buçuk derecelik eğiminin düzenli bir şekilde azaldığı ilk kez burada tespit edilmişti. Avrupalı gök bilimcilerinin bir türlü kabul etmek istemedikleri, İslam âlimlerine ait bu tezi 19. yüzyılda gelişmiş gözlem aletleri neticesinde tam 9 asir sonra kabul etmek zorunda kalacaklardı.
Osmanlı'nın Kalbini Bekleyenler
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum

fatih ozan

@fatihozan

Sahip olduğu baş döndüren makam ve güce rağmen, genç yaştaki halifenin elini öpmeye çalışan bir Melikşah ile, geceyi sarayda değil bir okulun kütüphanesinde geçiren bir Nizamülmülk gerçeği ile karşılaşmaktayız. Işte onları süper güç yapan tılsım tam karşımızda duruyor. Eğer onların gerçek torunları isek ve onlar gibi olmaya özeniyorsak sergileyeceğimiz tavırlar bunlardır. Güçlü olmak demek, lskender ve Moğollar gibi güçlü ordularla dünyayı talan etmek demek değil, güç ve kudretin zirvesinde, o gücü sana bahşedenin farkinda olabilmekten geçmektedir. Ve eline geçirdiğin gücü ilme, inanca ve insana lazığı ile aktarabilmekten ibarettir!
Selçuklu’nun Şifreleri
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
2 beğen · 0 yorum

fatih ozan

@fatihozan

Arzın Kapısı Kudüs - Mescid-i Aksa
Eşref Kayıtbay medresesi otoriteler tarafından Mescidi Aksa Ulucamii ve Kubbetü's-Sahra'dan sonra Beytü'l-Makdis alanı üzerindeki en gözde üçüncü yapı olarak kabul edilir.
2 beğen · 0 yorum

fatih ozan

@fatihozan

Sarayın Kutsalları - Asr-ı Saadetten Osmanlıya
Aher vezni öyle zordur ki bu vezinde yazılmış şiirde, her bir mısra soldan sağa okunduğu gibi, yukarıdan aşağıya da okunabilmektedir. Şimdi
hem misraların anlamını, hem de aher vezninde Yavuz Sultan Selim'in maharetini görmek için renklendirilmiş hali ile aynı mısralara bir kez daha bakalım:

Sanma şahım/ herkesi sen/ sadikane/ yâr olur
Herkesi sen/ dost mu sandin/ belki ol/ ağyar olur
Sadikáne/ belki ol/ bu alemde/ dildar olur
Yar olur/ ağyar olur/ dildar olur/ serdar olur
Sarayın Kutsalları - Asr-ı Saadet'ten Os...
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum

SODOMCU BABA

@demindensimdiyegeldim

Melikşah'ın Nizamiye Medreselerinin masrafı ile ilgili Nizamülmülk ile konuşmasından:
"Sultanım, ordunuza bu meblağın çok daha fazlasını harcıyorsunuz. Ancak bu askerlerin okları bir milden öteye gitmez.Oysa ben size öyle manevi bir ordu hazırladım ki onların duaları ok gibi arşa ve Allah'a kadar ulaşır."
Selçuklu’nun Şifreleri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum

SODOMCU BABA

@demindensimdiyegeldim

Nizamiye medreselerinde yıl geçme esası yoktur.Esasında Selçuklu ve Osmanlı medreselerinde bu kural uzun yüzyıllar boyunca geçerli olmuştur. Bugün okula giden çocuğa "kaça gidiyorsun?" diye soruyoruz.Eskiden "kaça gidiyorsun?" diye sorulmaz, hangi eserleri bitirdin? diye sorulurdu.Yani önemli olan o okulda kaç yıl tükettiğin değildi, hangi eserleri okuduğun ,hıfzettiğin ve aklına yerleştirdiğindi.
Selçuklu’nun Şifreleri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum

fatih ozan

@fatihozan

Sen Dogru Ol Kimse Zarar Veremez
Alparslan beylerden tut Kanuni'ye kadar, Mekke'den tut Kudüs'e kadar tarihi güzel anlatan,gençliğe tarihi sevdiren bir kişi hakkında nasıl olurda iftira kaleme alınmaz, şaşırıyordum ki sonunda iftira atılmış :) Ama böyle bir şahsiyete iftira normal, bir gençliği uyandırıyor, bırak taş ata dursunlar,biz biliyoruz seni,,

Talha uğurluel,çok sevdiğim, 5'den fazla kitabını okuduğum tek yazardır. Bu nedenle bu savunmasını paylaşmak istedim. Adam savunmasında bile tarihi anlatıyor, iftira atanlar ise sadece çirkinliklerini saçıyor. Yavuz Sultan'in dediği gibi " Herkes,kendinde olanı paylaşır"
Talha Uğurluel
ünlüye 10 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğeni · 0 yorum
Payitahtın Son Sahibi II. Abdülhamid Han
2018
Uğurluel bu çalışmasında, siyasi tartışmaların uzağındaki öteki Abdülhamid'e odaklanarak karşımıza hayatın bütün renklerini barındıran bir portre çıkarıyor.
Sence kaç puan almalı?
10
2 oy
0
SAYFA EDİTÖRÜ