ara
CEVİZKABUĞU
23.507 754

CEVİZKABUĞU

neokur.com/karacurin
Ten kokusu ile toprak kokusu birdir bilene Biliriz, birleşiriz girdiğimizde kara toprağa

CEVİZKABUĞU

@karacurin

algı
Algı mühim , anlamak daha mühim.
2 beğeni · 0 yorum · Biliyor musun? ·

CEVİZKABUĞU

@karacurin

Sabah mesaisi
Günaydın Sn.okur dostlar ; malumunuz olduğu üzere kapital bir düzenin medeni kölesi olarak erken saatte işe başlamak oldukça güç hele birde istanbul trafiğini katarsak değme keyfimize .:) daha kargalar yüzünü yıkamadan yola çıkıp sırf trafiğe takılıp beste yapmamak için varmam gereken iş/yerime kısacık bir sürede vardım , daha erken vakit olduğunda yanımda getirdiğim Ulysses 'yi okumaya başladım ve bu ilgin bölümü sizlerle paylaşmak istedim! Herkese şimdiden iyi günler dilerim.
14 beğeni · 0 yorum · Diyorum ki ·

CEVİZKABUĞU

@karacurin

Çarşanbaya dair
Bu gece sitemizin güzide üyesi Sn.@solen-b'nin siteye tekrar dönmesinin şerefine demleneceğim hoşgeldin.:) sabah okuduğum eser oldukça monotonlaştırdı beni, bari 'Bacon' okuyayım da aforizmaşayım;) Sn.@fotopati ve Sn.@koraycem'e de sevgiler.
28 beğeni · 13 yorum · Sohbet ·
Rakı çay (@fotopati)
Yarasin hocam. Afiyet olsun.. - 26.04.17
Koray Cem (@koraycem)
@karacurin SENİ TEK GEÇERİM :))) - 27.04.17
Koray Cem (@koraycem)
@solen-b bizi bırakamaz :) Zorla okutacağım çok kitap var :))) La Boétie'nin "Gönüllü Kulluk Üzerine Söylev"inden sonra Robert Michels'in "Political Parties" kitabını okutucam daha :)))
http://socserv2.socsci.mc...ls/polipart.pdf

:))) - 27.04.17

CEVİZKABUĞU

@karacurin

Şafaksı Dizeler
"Bu sabahki konuğum 'Jean.J.Rousseau; yazarın bu eseri tümü alıntı yapılası nitelikte fakat ben bir soru başlığı niteliği taşıyan --“Bilimlerin ve sanatların gelişmesi ahlakın düzelmesine yardım etmiş midir?”-- diye yön-vereceğim . genelde sitede okur dostların alanlarına has eser okuduğum zaman onlara atfetmek isterim fakat baltayı taşa vurmaktan çekini yorum.:) ben genede bu eseri sitemizin saygın bir üyesi olan Sn.@prometheu'ya atfet'mek istiyor ve affetmekle kalmayıp J.J.Rousseau hakkında neler düşünüyor onu bilmek isterim ,çünkü sabah sabah beni çok çelişkiye düşürdü ki hemde 'Spinoza' ,'Berkeley','Gassendi' ve 'Hobbes' giydirmesi açısından.
20 beğeni · 2 yorum · Diyorum ki ·
Prometheu (@prometheu)
Merhaba, @karacurin CK. Siteden biraz uzak kalayım diyordum ama akşam şöyle bir göz gezdirirken yaptığın aktarımı görüp dayanamadım.

Açıkçası, o kitabı birkaç yıl önce elime aldım fakat bitirmeye fırsatım olmamıştı. Kitabı hatırladığım kadarıyla ve Rousseau'nun düşüncesinin temelini oluşturan şu söylemi göz önünde bulundurarak birkaç şey söylebilirim: "İnsan özgür doğar, oysa her yerde zincire vurulmuştur." Rousseau, bilimlerin ve sanatların insanı ılımlaştırıp köleliğe doğru götürdüğü savını benimsiyordu. Bilimler ve sanatlar, bireyleri, varlıklarını sürdürecek bir yaşam formunun gerekliliğini ortaya koyan bir yapıya götürdüğü için, biricikliğini ortadan kaldırıp aynılaştırır. Bunu benimseyen birey, gücü elinde bulunduranların kölesi hâline gelir. Uygarlık dediğimiz mefhum, bizi hakiki doğamızdan sürüp yapay bir ikinci doğa ile başbaşa bırakır.

Bütün bu savları -ister istemez- özgür irade mefhumuyla işlememiz gerekiyor. Bireyler, uygarlığın içinde özgür iradesiyle hareket ettiğini düşünürken; aslında, bilimlerin ve sanatların çizmiş olduğu ince zevkler, adetler ve benzerinin kölesi hâline gelmiş olur. Böylece bireyler, asıl doğasında yer alan biricikliliğin, farklılığın ortadan kalkmasıyla aynılaşıp köleleşmeye doğru yol alır. Uygarlığın bireye sunduğu benliğin ötesinde gerçek doğasının yer aldığını; eşitsizliği toplumun yarattığını ve uygarlıkla beslendiğini dile getiriyor. Bilimler ve sanatların uygarlıkla olan bağıntısını ve girdiği dar kalıpları düşünürsek; bireylerin, eşitsizliğin kaynağını bulabilmeleri için kendisine yönelip tanıması gerekiyor.

Hobbes ve Rousseau bağlamına değinecek olursak: Hobbes, doğa durumunda insanların çıkar ilişkilerinden dolayı sürekli bir savaş halinde oldukları savını ortaya koyuyor. (homo homini lupus). Rousseau'ya göre doğa hâlinde insan yalnız yaşar, uyumludur ve özgürdür. Yani bir başka insana bağımlı değildir, başka bir insanın kurdu olmasına gerek yoktur. Oysa uygarlıkta bir aradadır ve bağımlıdır.


Ahlak mefhumunun derinliğini düşününce sadece şunu aktarabilirim: Doğa durumundaki insanın ahlakla ilgili mefhumlara ihtiyacı yoktur, insan doğası gereği iyidir ve toplumsallaşmayla birlikte kötü yönleri ortaya çıkar.

Berkeley ve Spinoza'yla ilgili ne yazdığını şu ân hatırlamıyorum. Spinoza hususunda merhamet ve acıma duygusuyla ilgili aktarımlarda mı bulunuyordu? - 26.04.17

CEVİZKABUĞU

@karacurin

Sunum
Bu paylaşıma örnek teşkil Ülkeleri yazın desem !?
19 beğeni · 8 yorum · Diyorum ki ·
Rakı çay (@fotopati)
Tayyip ve ülkesi - 25.04.17
Ömer Aydemir. (@seyyah73)
Bir filozof şöyle bir önermede bulunuyor. Daha doğrusu bir sav: "Hırsızların oluşturduğu toplumda, çalmayan namussuzdur." Saygılar - 25.04.17
Koray Cem (@koraycem)
İsrail, Japonya, Hindistan, Çin... daha sayayım mı :)http://tr.euronews.com/20...luk-skandallari

http://www.bbc.com/turkce...15_olmert_hapislider olup hırsız olmayan adam kayırmayan yok... - 26.04.17

CEVİZKABUĞU

@karacurin

Çizimi güzel üyelerimiz vardı sitede ve hala yaşıyorlarmı ? Kendilerinden küçük bir ricada bulunacağım..
0 beğeni · 0 yorum · Arena'ya Sor ·

CEVİZKABUĞU

@karacurin

Favelalarda Tanrı ve şeytan
Fotoğrafı çektiğımde konuya dair bir/çok düşünceler zuhur etti zihnimde lakin okumaya başladığımda boş verdim ..bu kısa girişten sonra kitaptan kısa bir dua ekleyeyim.!

Kavşakta yedi kılıç durur .
Birincisi yeli havada keser.
İkincisi denizin dalgalarını,
Üçüncüsü inananı vurur,
Diğer dördü Lusifer'indir.
Çünkü
Tanrı iyidir,
Şeytan da kötü değil.
Selam olsun tanrıya ,
Selam olsun şeytana .
Selam olsun şu buz gibi dünya üzerindeki bahtsız zenciye.
6 beğeni · 0 yorum · Diyorum ki ·

CEVİZKABUĞU

@karacurin

Veganist
Beni düşünmekten men eden nedenler.!!
13 beğeni · 22 yorum · Diyorum ki ·
Gülcan (@gulcann)
"Hayvan yemek cinayettir" demiş ama abi aslanlarda güzelim ceylanları yiyor. Aslanlar vegan olmadan ben de omam! 😂Yaradılışımız gereği biz insanlarda et yiyebiliyoruz. O zaman doğa kanunlarına uygunuz yasak bir iş yapmıyoruz. Hem söz konusu canlıysa bitkilerde canlı onları da yemeyelim ölelim o zaman. Öyle değil mi? - 24.04.17
Gülcan (@gulcann)
Hem ayrıca bir lahmacun ustası olarak senin böyle veganizm sayfalarında ne işin var 😂 Yeminle lahmacunun içine kıyma koydurmazlar. Al başına belayı. Boş ver abi sen düşünme bunları sen yap güzel lahmacunu iskenderi vs. Ohh miisss😋 - 24.04.17
Lotus (@lotus)
Laacuncu abimize yakışmadi bu :P mesleği mi bırakacan - 24.04.17

CEVİZKABUĞU

@karacurin

Ahada buyum
Çorbada bizimde tuzumuz olsun istedim :)) Not.özelden ileti atıp telefonumu istemeyin kapalıdır😜😜
Lotus (@lotus)
Hani nirdesin -_- - 23.04.17
Misafir
Bu çocukta bir gariplik var sanki - 23.04.17
Tokmakan (@tokmakan)
😊 - 23.04.17

CEVİZKABUĞU

@karacurin

23..........
Dünya Savaşı'ndan beri kapalı tutulan Topkapı Sarayı Müzesi ve İstanbul Arkeoloji Müzesi, törenle halka açıldı.
8 beğeni · 1 yorum · Biliyor musun? ·
ketumpinokyo (@kekum)
Sayın @karacurin sizin de kandiliniz mubarek, çocuk bayaraminiz kutlu olsun :) Şarkıyı da ilk defa sizin sayenizde dinledim çok guzel bir sarkiymis , Ferdi Tayfur'a da saygilarimi sunup size tesekkur ediyorum. :) - 23.04.17
/ 226