ara
Korkmaz.
9.445 383

Korkmaz.

neokur.com/kgk
Far from the twisted reach of crazy sorrow *

Korkmaz.

@kgk

Taktik maktik yok bam bam bam
Yer: Zonguldak Limanı- Sahil Yolu

Gönül isterdi ki kendi kentimde kendi hemşehrilerimle olayım deniz değil bozkır selamlasın beni. Oranın rüzgarı tarasın saçlarımı, oranın gülüşleri mutlu etsin beni; 3G den fotoğraflardan izlemek yerine doya doya dokunup öpeyim sevdiklerimi. Gözlerimi açtığımda on yedimde çıktığım evde uyanayım. Denize baktığımda tek gördüğüm hüzün, mutlu edemedi bu kentte beni. İnsan bazen insalardan ziyade şehiri bile özlüyormuş bunu anladım. Ne memnuniyetsiz kadınmış demeyin, ANLAYAMAZSINIZ! Bir gün öyle bir an yaşamıştım ki gelip toprağını öpeceksin demişlerdi de inanmamıştım, il sınır tabelasını görüp ağladığımı bilirim. Aslım çöplüğünün kokusuna razıyım :D Şurda kömüre bulanmaktansa. Neyse ille de benim MEMLEKETİM. Yarabbi şükür! @celibon a sevgilerle. -peki, ben bunu niye yazdım, inanın bilmiyorum.-

Gelelim kitabımıza. Bu da benden olsun.

Benim anladığım şu ki, kendimizi sizin kadar anlaşılabilir kılmak için her zaman zekamıza başvurmadan önce kadınlık yapımıza başvurmalıyız. Bir erkeğin bize öncelikle sempati göstermemesiyle hiç ilgilenmiyoruz, çünkü biz her şeye duygu açısından bakıyoruz. Aşk açısından demiyorum, hayır, duygunun her şekli, belirtisi, nüansı açısından. Duygu, bize ait olan, sizlerin iyi anlamadığınız bir şeydir, çünkü duygu sizi karartırken, bizi aydınlatır. Ah, bunun sizin için çok anlaşılmaz bir şey olduğunu hissediyorum, yazık! Nihayet, bir erkek bizi seviyor ve bu hoşumuza gidiyorsa, çünkü bu çabayı gösterebilecek duruma gelmek için birbirimizi sevdiğimizi hissetmemiz zorunludur ve bu adam üstün bir varlık ise, bu zahmete katlanarak, bize her şeyi hissettirebilir, her şeyi sezdirebilir, her şeyi kavratabilir, ama her şeyi; bütün zekasını ara sıra ve parça parça bize de iletebilir. Of! Sonra genellikle silinir bu, kaybolur, söner, çünkü unuturuz, ah, unuturuz, tıpkı havanın sözleri unutması gibi. Bizler sezgili ve esinliyiz, ama değişkeniz, duyarlıyız; etrafımızı çeviren şeyler bizi değiştirebilir. Döneme, sağlık durumuma, okuduğum yada işittiğim şeye göre beni birbirinden bunca farklı kadınlar haline getiren ne çok ruhsal durum yaşadığımı bir bilseniz! Gerçekten de, hiç çocuğum yokken, mükemmel bir anne ruhuna sahip olduğum günler olduğu gibi, başka bir gün de bir yosma ruhuna sahip olurum... hem de hiç sevgilim yokken.
Artık demir almak günü gelmişse zamandan,
Meçhule giden bir gemi kalkar bu limandan.
Hiç yolcusu yokmuş gibi sessizce alır yol;
Sallanmaz o kalkışta ne mendil ne de bir kol.
Rıhtımda kalanlar bu seyahatten elemli,
Günlerce siyah ufka bakar gözleri nemli.
Biçare gönüller! Ne giden son gemidir bu!
Hicranlı hayatın ne de son matemidir bu!
Dünyada sevilmiş ve seven nafile bekler;
Bilmez ki giden sevgililer dönmeyecekler.
Birçok gidenin her biri memnun ki yerinden,
Birçok seneler geçti; dönen yok seferinden.
70 beğeni · 31 yorum · Kitap Her Yerde ·
Misafir
Musalla mezarlığının önünden bin yıl öncesinde yaşamış bir ruh ile hemhal olduğunu tahayyül ederek bir ikindi vakti yürüyeceksin. Mevsim yaz olacak ve kırkikindi yağmurlarına apansız yakalanacaksın. sırılsıklam ıslanacaksın buna rağmen içine anlam veremediğin bir huzur gelip yerleşecek. Belki ince minarenin önünde bekleyen sevgiline gideceksin belki de sadece aleaddin tepesinin çimlerinde öylece uzanmaya. Hep güzel anılar gelecek aklına. Mesela haftasonu ailenle yaptığın sıradan bir kahvaltı ya da dikenli tarlalarda yaptığın mahalle maçları. Sonra sillede sapanla vurduğun kuşu düşünüp üzüleceksin. Dövizin yükselişine değil büyük savaşlara değil ya da ölen bir yakınına değil diğer tüm kaygılarını bir kenara bırakıp sadece o kuş için yas tutacaksın çimlerde uzanırken. Oradan kayalı parka doğru yollanacaksın hafiften. Tramvayın raylarda çıkardığı sesi hissedeceksin, sonra çocukluğunun Gelecek aklına bir madeni para çıkarıp raylara koyup Tramvayın onu ezmesini bekleyeceksin. Bir ikindi vakti asude bir vaziyette Kayalı parkta oturup mevlana türbesine giden insanları seyredeceksin.

Ulen daha fazla yapamayacağım. Kendimden tiksindim. İnanmayın Konya bok gibi şehirdir. Iyi ki kurtuldum hiç özlemiyorum. - 03.03.17
Lotus (@lotus)
Evet korkmaz şehirlerinde bir ruhu bir gizemi var. Senin adına hem hüzünlendim hem sevindim... Özlemek sevmek güzel anıların olması hoş bir duygu olsa gerek... ama Konya benim için hayatımdaki boşluklardan biri :( - 03.03.17
Misafir
Nalet şehir konya. Şems e ihanet eden şehir konya - 03.03.17

Korkmaz.

@kgk

Hi Guys
bizim gibi garibana demli çay ablası8 beğeni · 0 yorum · Müzik Kutusu ·

Korkmaz.

@kgk

2016 Neokur Ödülleri
2016 Neokur Dizi Kategorisi Ödülü "Vatanım Sensin" dizisi ile aday olan Korkmaz'a gidiyor şak şak şak şakkk!

Alkışlayın uleyynnnn

Tisikkirlir everybody! idefix, @neokur @bs

http://giphy.com/gifs/leo...r-AbDCwAI2xTwTm
63 beğeni · 25 yorum · Anın Fotosu ·
Leandros (@leandros)
Yevgeni, Sade, Brecth, Spinoza, Murakami,... Paraya Kıymış Neokur =)) - 01.02.17
Korkmaz. (@kgk)
150 TL tuttu toplam. Değdi bence @leandros Bi' posta almıştım zaten bundan önce, doğaçlama seçtim hepsini. - 01.02.17
spinoza görüyorum orada, bizim @karacurin mi yoksa :o - 01.02.17

Korkmaz.

@kgk

Fethetmişti güneşi / Bir kadın…
sevgili beyim!
bu aptal bir kadının seslenişidir
daha önce hiç aptal bir kadın yazdı mı sana?
benim adım mı?
adları bırakalım bir tarafa
raniye, zeynep, hind ya da hayfa
taşıdığımız en büyük saçmalık adlardır.

beyim!
korkuyorum içimdekileri söylemeye
söylersem göğün yanmasından korkuyorum
sizin doğu’nuz sevgili beyim
mavi mektuplara el koyar
el koyar kadınların hazinelerindeki düşlere
kadınların duygularına haciz koymaya davranır
kadınlarla konuşmak için
bıçak ve satır kullanır
ve boğazlar baharı, özlemleri ve siyah saç örgülerini
ve kadınların kafataslarından yapar yüksek şeref tacını

kötüyse yazım…
kusura bakma beyim…
yazıyorum… cellât kapımın ardında
ve odanın dışında rüzgârların ve köpeklerin sesi beyim!
kapımın ardında antere el absi
boğazlayacak beni, görürse yazdıklarımı kesecek kafamı
görürse şeffaf elbiselerimi
kesecek kafamı…
eğer ben dile getirirsem acımı

sizin doğu’nuz sevgili beyim
mızraklarla kuşatır kadınları
ve doğu’nuz, ey sevgili beyim
erkeklere peygamber diye biat eder
ve kadınları toprağa gömer

rahatsız olma satırlarımdan
cağlar boyu kapalı duran kupu kırdıysam
kursun mührü çıkardıysam vicdanımdan
kaçtıysam sarayların harem odalarından
ölümüme, mezarıma, köklerime ve büyük mezbahaya
başkaldırdıysam
rahatsız olma
keşfettiysem şuurumu
çünkü doğulu erkek ilgilenmez ne şiirle ne şuurla
doğulu erkek cüretimi bağışla
kadını yatakta anlar yalnızca.

el attıysam krallığına erkeklerin
özür dilerim
büyük edebiyat erkeklerin edebiyatıdır
ve sevgi daima erkeklerin payıdır
cinsellik de her zaman uyuşturucudur size satılan
kadın özgürlüğü ülkemizde bir hurafedir ancak
yoktur erkeklerin özgürlüğü dışında bir özgürlük
benim için istediğini söyleyebilirsin, aldırmıyorum
yüzeysel, aptal, deli, alık
aldırmıyorum artik
çünkü erkeklerin mantığına göre
aptal kadındır dertlerini yazan kadın
e! mektubumun başında ben aptal bir kadınım demedim mi!

Aptal Bir Kadının Mektubu / Nizar Kabbani
Eduşka (@edaa)
Wuhuuu , ilk kez kendini ifşa etmiş bir guk görüyorum :) - 27.01.17
Korkmaz. (@kgk)
:)) - 27.01.17

Korkmaz.

@kgk

Kitaplardan Kurtulabileceğinizi Sanmayın
“Jean-Claude Carriére: Sınırsız bir malumat toplamı elimizin altında olduğuna göre, hafıza ne ifade eder? Sormadıklarımıza bile cevap verebilecek elektronik bir hizmetçi yanımızda olduğunda, bilecek ne kalacak bize? Ne öğrenmemiz gerekecek?

Umberto Eco: Sentez sanatını.

Jean-Claude Carriére: Evet, öğrenme eyleminin kendisini. Çünkü öğrenmek, öğrenilen bir şeydir.

Umberto Eco: Hafızanın bir kısmı kitaplara, makinelere havale edilmiştir, fakat elindeki gereçlerden en iyi şekilde yararlanmayı bilme zorunluluğu bakidir.”

Kaynak: Kitaplardan Kurtulabileceğinizi Sanmayın, Umberto Eco ve Jean-Claude Carriére, Can Yayınları, 2010.

Birkaç kelam etmek gerekirse, gözlerimi teknoloji çağında açtım. Ruhum sanki hep eski dönemlere aitti. Kütüphanelerde vakit geçirip, milletin üstüne sümkürdüğü kitaplara başımı eğmek bilgisayar başında zaman geçirmekten daha çok keyif verdi bana. Önemli olan bunları harmanlayabilmekti sanırım gözlerimi bozmakta ki en büyük etkende bu ikisi. Günümüz toplumunda bunlardan sıyrılarak bir hayat sürmek pek zor olsa gerek. Bu yazıyı pc başında yazdığımı varsayarsak bittabi. Birçok dostumu ise kütüphane yollarında daha iyi tanıdım. Ergenliğin getirdiği hevesle King romanlarına klasiklerden ziyade bir güdüleyici olmaksızın itilmek beni hala üzmeye devam ediyor. Keşke şimdi tanıdığım insanları daha önce tanıyabilseydim. Seküler toplumun içerisinde büyümediğim içindir belki de hep kavram kargaşası yaşadım. Elimden geldiği kadar salt kimliğimi oluşturmak için hep çaba sarfettim. Kant'ın dediği gibi aydınlanma, insanın kendi suçu ile düşmüş olduğu bir ergin olmama durumundan kurtulmasıdır. Bu ergin olmayış durumu ise, insanın kendi aklını bir başkasının kılavuzluğuna başvurmaksızın kullanamayışıdır. İşte bu ergin olmayışa insan kendi suçu ile düşmüştür; bunun nedenini de aklın kendisinde değil, fakat aklını başkasının kılavuzluğu ve yardımı olmaksızın kullanmak kararlılığını ve yürekliliğini gösteremeyen insanda aramalıdır Sapere Aude! Aklını kendin kullanmak cesaretini göster!

Keşke bunun temellerinin atıldığı bir çağda yaşayıp bazı şeylerin moderniteye evrildiği zamana, Carriére'nin de dediği gibi elektronik bir hizmetçi olmaksızın aklın yolunu bulabileceğimiz bir dünyada "köklü bir zihin değişikliği" nin şahidi olabilseydim.


Yunanistan doğumlu ABD’li sanatçı Samaras (1936-), 1960’lı yıllarda bir dizi Sürrealist esintili kutular yapmaya başladı. Bunları kişisel eşyaları, iğneler, aynalar, kırık camlar, renkli boncuklarla birleştirdi. Kutuları, oda boyutunda Yerleştirmeler ve kendi ilginç portreleri izledi. Kutuları gibi Kitap adlı eseri de kendi içinde bir dünya. Kitap, Samaras’ın yazdığı sekiz öykünün yanı sıra bazı sürprizleri de barındırıyor: küçük, açılan pencereler; cepler, katlanmış sayfalar, gizli broşürler gibi. Kitap, toplu iğneler, sofra bıçağı, jilet, alüminyum folyo, cam kırığı, makas ve plastik bir çubuk da içeriyor. Eser, “Kitaplar Tehlikelidir” mesajı ile New York’ta, Museum of Modern Art’da (MoMA) sergileniyor. *
35 beğeni · 56 yorum · Biliyor musun? ·
Semih Oktay (@semih-oktay)
Okudum. - 04.01.17
Leandros (@leandros)
Bu kitap da kitaplık da okuyacağım. - 04.01.17
Leandros (@leandros)
Peki bu yazı ile ile birlikte bu kitaba başlayayım... - 04.01.17
15 beğeni · 0 yorum · Komik ·

Korkmaz.

@kgk

Şu an okuduğum kitap
Tarihin örneğini yazmadığı kurtlar boğuşmasına girip yenik düştük. Kurtlukta düşeni yemek kanundur.

Acı öldürme ki kalbimde hayalin yaşasın*
18 beğeni · 0 yorum · Anın Fotosu ·

Korkmaz.

@kgk

Hediye kitaplarım
Sezon bu yıl bana geç geldi, sanıyorum benim hatam. Adım atamadım henüz! Liste uzayııpp gidiyor.

Yüreği güzel kadın, bir eş ve anne @lotus eşinin emek verdiği kitabı bahane edip, bir sürü güzel hediye göndermiş.

Çikolata konusunda nokta atışı yapmışsın @lotus *

Hediyeleşmeyi seviyorum. Hediyeleşmeee bitmesssiiiiiiğğğnnnnnnnnnn

Tisikkirlir!
70 beğeni · 40 yorum · Anın Fotosu ·
Fethiye 📚 (@fthykc)
Keyifle okuyunuz, istifade ediniz :) - 13.12.16
Korkmaz. (@kgk)
Yidim bilene - 13.12.16
Lotus (@lotus)
O cikilota yenmez mi hicc :* Keyifli okumalar ;) özellikle kitabimiz hakkinda ekestiride dahil yorumunu beklerim ;) - 13.12.16

Korkmaz.

@kgk

R.I.P DR. FORD
"These violent delights have violent ends
And in their triumph die, like fire and powder,
Which as they kiss consume"

7 beğeni · 0 yorum · Just English ·

Korkmaz.

@kgk

http://www.npr.org/2012/0...ge-dans-la-lune

La lalaaaaa luneee la lalaaa luneeee

10 beğeni · 0 yorum · Müzik Kutusu ·
/ 50