ara

Gökçe

Kelimelerim hep tekdüzedir, bilirim. Kalıcı olacak olan bir onlar var.

Gökçe

@kirmizitilkiyollarda

Hayat absürt bir drama. Absürtlüğü kimi zaman komedileşiyor. Tıpkı ekşi şeker gibi.
6 beğeni · 1 yorum
hakan yiğitoğlu (@hakanyigitoglu)
Tıpkı ekşi şeker gibi.... çok iyi 👏👏👏
21.09.18 beğen 1 cevap

Gökçe

@kirmizitilkiyollarda

Yaşlılar neden çoğunlukla aksidir? Anladım, sanırım. Geçmiş huy degiştirtiyor. Bi sahilde oturuyorsun, anılar. Bi şarkı çalıyor, başkası hemen yanında beliriyor. Hadi bi çay içtin diyelim ne çok şey hatırlatıyor. Albümleri açıp bakma cesareti de kimde?
Ha birde yaşlandın diyelim bul bulabilirsen akranın. Kime anlatacaksın derdini. Buldun diyelim. O kendini anlatmak isteyecek, sen kendini. Kulaklar duymayınca olmayıver bakayım aksi.
Sevdiklerinin gidişine şahit oldun mu da, gönlü kırılıyor insanın. Eksik hissediyor. Sanki kolu bacağını kaybetse daha az yokluğunu fark edecek.
Kayıp demişken; solan gençlik, belki de gerçekleşememiş binlerce hayal. Kayıplarla dolu bu hayatta, kendimizi de kaybediyoruz üstelik. Aksi oluyoruz. Gidişimizin ardından son anlarımız hafızalarda kalıyor, yakınlarımızda. Aksiydi.
5 beğeni · 0 yorum

Gökçe

@kirmizitilkiyollarda

Yaşamaktan korkuyoruz ve ölmekten. Sevmek sevilmek istiyoruz ama korkuyoruz. Anlaşılmak istiyoruz. Yanlış anlaşılmaktan korkuyoruz. Köşemiz var. Korktukça köşemize kaçıyoruz. Kaçınıyoruz her şeyden. Belki de tüm güzelliklerden. Nefes almaya bile çekiniyoruz vakit geliyorki. Ömür, ömrümüz oysa ne kadar da kısa. Bir cenaze olmadıkça tanıdık, farkına varamıyoruz. Kızıyoruz, küsüyoruz. Peki kazancımız ne oluyor? Hiç. Hiçlikte kayboluyoruz. Bu böyle sürmeye devam ediyor.
Bir yerde okumuştum. Sevmeyi bilmediğimize dair. Diyordu ki: 'Sevmek sevilmek istiyoruz ama nasıl yapacağımızı bilemiyoruz. Kalakalıyoruz öylece. Elimize yüzümüze bulaştırıyoruz. Sonrada sevgiye leke atıyoruz.' Karşımıza çıkan onlarca yanlış insan belki de bunun içindi. Sevgi bir bakıştaydı, bir yerlerden tanıdık. Geçmiş bizi ona yakın kılmak içindi. Yarım kalmalar yoksa niye olsun ki.
11 beğeni · 0 yorum

Gökçe

@kirmizitilkiyollarda

küçük bir hikaye
Apollo 11 astronotlari Ay'a seyahat etmeden önceki aylarda ABD'nin batısında Ay' a benzeyen ıssız bir çölde eğitim gördüler. Bu alan pek çok Kızılderili topluluğa ev sahipliği yapıyordu. Bir yerliyle astronotlar arasında geçen bir diyaloğa dair şöyle bir hikaye vardır:
Birgün eğitim esnasında astronotlar yaşlı bir Kızılderili ile karşılaşırlar. Adam orada ne yaptıklarını sorar. Astronotlar kısa süre içinde Ay'a yapılacak bir araştırma seyahatinin parçası olduklarını söylerler. Yaşlı adam bunu duyunca bir an sessiz kalır,sonra astronotlarin kendisine bir iyilik yapmasını ister.
Astronotlar "Ne istiyorsunuz" diye sorar.
Yaşlı adam, "Kabilemdeki insanlar Ay'da kutsal ruhların yaşadığına inanır. Onlara halkımdan önemli bir mesaj iletmenizi isteyecektim."
Astronotlar "Mesaj nedir?" diye sorar.
Adam kendi dilinde bişeyler mırıldanir ve sonra da astronotlara bunu ezberleyene kadar tekrar etmelerini söyler.
Astronotlar "Bu ne demek?" diye sorar.
Adam "bunu size söyleyemem. Sadece kabilem ile ay ruhlarının bileceği bir sır," der.
Üsse geri döndükten sonra astronotlar uzun uğraşlardan sonra yerel dili konuşabilen birini bulur ve ondan mesajı tecrübe etmelerini isterler. Ezberledikleri şeyi söyleyince çevirmen kahkahalar ile gülmeye başlar. Nihayet sakinleşince, astronotlarin dikkatle ezberledikleri sözlerin "Bu adamların size söylediği hiçbir şeye inanmayın. Topraklarınizi çalmaya geldiler." olduğunu söyler.
9 beğeni · 0 yorum

Gökçe

@kirmizitilkiyollarda

"Sana gitme demeyeceğim ama gitme lavinia
Adını gizleyeceğim sende bilme lavinia"

Lise zamanlarımdan bu yana hatta belki daha da eski iç dünyamda gitmeli kalmalı şarkılar şiirler doldu doldu taştı. Ruhumun dominant duygusu özlem büyüdükçe fırında pişirmeye devam ediyor beni. Kırk fırına geldik mi geçtik mi bilemiyorum. Bir parçam hala çocuk. Yeterince büyümek bana suçmuş gibi geliyor. Takipte olduğum bir blogger şöyle demiş: 'bir zamanın büyümek için can atan çocuklarıydık şimdiyse çocuklarımız büyüdükçe bizim ömrümüzden alıyor yaşlanıyoruz'. Suç işledik şimdi bedelini ödemeye geldi sıra. Evladım çocuğum büyüme sakın haaa
7 beğeni · 8 yorum
mavigunce (@mavigunce)
Bense kendimi ikiye bölüyorum. Normal hayatta büyük gibi, ya da öyleymiş gibi davranıp, hayal dünyamda, bir şeyler karalarken istediğim yaştayım. Sıkıcı büyük olmayı reddediyorum.
21.09.18 beğen 1 cevap

Gökçe

@kirmizitilkiyollarda

'Rüyamda boynuna sarılıyordum
Ağlıyordum uyandığımda'
Kazım koyuncu
3 beğeni · 0 yorum

Gökçe

@kirmizitilkiyollarda

futuristic body implant
Kim Kardashian, Chrissy Teigen, Andreja Pejić gibi ünlülerin öncülük ettiği vücut imlantları moda oldu. giyilebilir teknolojinin bir örneği. görünce adeta şok oldum. kalakaldım. peki nedir bu futuristic body implant? vücut altına saklanan mikroçiplerle şuaralar moda olarak görünümlerini güzelleştirdiklerine inanan bir celebrities var. yok ben görünce korkmam, tiksinmem diyorsanız google'dan görsellerine bakın derim. en masumhanesi kim k.da bu sefer. caaanım kim'in mikroçipli kolyesi kalp atışına göre karanlıkta yanıp sönüyor.
ha bu arada başka bilgilendirmeler. bu işlem uygulanmadan önce bir kaç testtende geçiyorsunuz. kan testi vs. vs. vs. implantlarda geçiciymiş öğrenince derin bir nefes aldım amma velakin gelecek son 50 yıl içerisinde dünyada çok yaygın olacağını düşünüyorum.
siz bu implantlar hakkında neler düşünüyorsunuz? sizce moda dışında bize nasıl yarar sağlarlar, yararları dışında ne kadar zararı olur, yaptırmayı düşür müsünüz...?
4 beğeni · 7 yorum
Mustafa (@rejoice)
Tam olarak anlayamadım nedir bu futuristic body implant?
09.09.18 beğen cevap
batu galatasaray (@batugalatasaray)
Yaptirmadim fikrim yok🤓😂
09.09.18 beğen cevap

Gökçe

@kirmizitilkiyollarda

Birinin hüzünlü bir anısını kıskanacağımı hiç mi hiç düşünmezdim. İşte biraz önce bu hissi yaşadım. Birkaç gündür dadandığım bir blog hesabı var. Sahibi öyle candan yazmış ki yazılarını her yazısında yer yer gezerken ardından beni de sürüklüyor. Son okuduğum yazısında içimi buruk bir his kapladı. Her duyguyu yaşamanın yaşamımıza değer ve yaşam isteği katacağını okumuştum. Yazar görme engelli bir arkadaşının evini ziyarete gitmiş. Ev sahibinin bebeklikten itibaren şimdiye kadarki çekilmiş fotoğraflarını incelerken o anlatım içtenlik beni derinden etkiledi. Süpriz sonlu zamanda yolculuk bir veda mektubu ile yerini daha da hüzünlü bir havaya bıraktı. Yazıdaki bu paylaşım hissini kıskandım. Derde ortak olmayı. Dertler paylaştıkça çoğalıyor aslında diyor yazar. Doğru söylüyor. Ama bize kattıkları da yadsınır değil.
Hayat aşure gibi. Fasulyeyi sevmem mesela ama fasulyesiz aşure de aşure olmazdı. Bu hüzünlü anlarda olmasa hayatın anlamı olmazdı sanırım.
15 beğeni · 3 yorum
Hande Ç. (@handec)
🙂 Marifet yazılarda değil okuyan yurektedir.
07.09.18 beğen 2 cevap
Çetin Arzu (@cetinarzu)
okudugunuz blogu paylasabilir misiniz?
07.09.18 beğen 1 cevap

Gökçe

@kirmizitilkiyollarda

Kendime
Eksik bir şey kalmadı
Her şey tamam
Olmuyor da değil hani
Sebepsiz iç çekişler

Büyüdüm sanırım
Artık üzüldüğümde
Bir gülümsemeyle
Karşılıyorum hepsini

Geçmişimle kıyaslıyorum
Şimdiki beni
Aferin kızım diyorum
İyi idare ettin

Senli benli cümleler
Pek kalmadı ben de
Alnımdan öpüyorum
Kendimi seviyorum
8 beğeni · 2 yorum
Melihcan ÖZSOY (@melihcanozsoy)
İyi iyi👍
02.09.18 beğen cevap
Elif DB (@elifdemirbuken)
Büyüdük sanırım.
02.09.18 beğen cevap

Gökçe

@kirmizitilkiyollarda

isimsiz
Gitme, sanki kayboluyorum
Ne çabukta alışmışım sana
Sanki, sanki hep vardın
Bu kadar anlam yüklemek istemiyorum
Bir daha karşılaşacak mıyız bilmiyorum
Kayıp değil, güzel bir anı olarak kal
Gözlerin hangi renk tartışalım
Vakit orada dona kalsın
12 beğeni · 1 yorum
Elif DB (@elifdemirbuken)
Alışmak sevmekten daha beter. Belki de bu yüzden bağlanıp kalmamız.
02.09.18 beğen 1 cevap
/ 5