ara

Deneme (Yerli) Kitapları

Türk yazarların çeşitli konular hakkında yazdığı denemeleri içeren kitaplardır.

Yeni Çıkan Deneme (Yerli) Kitapları

Piyasaya yeni çıkmış veya yeni basımı yapılmış yeni çıkan Deneme (Yerli) kitapları

En İyi Deneme (Yerli) Kitapları

En çok puan verilen, en iyi Deneme (Yerli) kitapları
7.3
Soğuk Kahve kitabıyla ünlenen Ahmet Batman'ın ikinci kitabıdır. Bu kitabında da aşk üzerine yazılmış kısa sözler ve denemeler bulunuyor.
8.6
Yakın bir dosta yazılan fakat gönderilmeyen mektuplardan oluşan deneme türünde bir kitaptır.
9.0
8.1
Çok okuyan bir yazarın, tesir eden denemeleri. Yazım dili günlük hayattan.
6.8
Yeni çağ denemeleri. Biraz yeraltı edebiyatı biraz anılardan oluşuyor. Yeni çağ aforizmaları böyle sanki.

Çok Satan Deneme (Yerli) Kitapları

Okurlar tarafından en fazla raflarına eklenen, en çok satan Deneme (Yerli) kitapları

Diğer Deneme (Yerli) Kitapları

8.4
Zülfü Livaneli'nin Orta Zekalılar Cenneti adlı kitabı, Türkiye'de ve dünyada değişmekte olan düzen üzerine yazılmış çarpıcı denemelerden oluşmaktadır.
6.8
Yeni çağ denemeleri. Biraz yeraltı edebiyatı biraz anılardan oluşuyor. Yeni çağ aforizmaları böyle sanki.
8.6
Yakın bir dosta yazılan fakat gönderilmeyen mektuplardan oluşan deneme türünde bir kitaptır.
0.0
Türkçülük, Türk tarihinin bilinen ya da bilinmeyen bütün devirlerinde varlığını sürdürmüş; fakat ve maalesef en fazla, Türklüğün zor zamanlarında adından söz edilmiş, sevdalıları artmış, göze batmış bir davadır. Nasıl ki hastalıktan şikâyeti olanlar hastanenin yolunu tutuyorsa, nasıl ki Cuma günleri camiler dolup taşıyorsa, nasıl ki insanlar kırsaldan şehre göçüyorsa, Türklüğün zor zamanlarında da Türkçülük daha fazla kişinin aklına geliyor, daha çok kimsenin fikir gündemini meşgul ediyor. Doğası ve mantığı itibariyle, Türklüğün meselelerine, Türklerin sorunlarına çözüm sunma aracı olan Türkçülük, bu doğal işlevini yerine getirmeye çalıştığı sırada, akla gelebilecek her türlü fikir cephesinden, istisnasız olarak bütün görüş cephelerinden engellerle, iftiralarla, isnatlarla, eleştirilerle karşılaşıyor. Birbirine düşman olan görüşler ve o görüşlerin sahipleri bile, mesele Türkçülük olduğunda, karşı cephede buluşuyor, ittifak ediyor. Kapitalistin ve komünistin, misyonerin ve tebliğcinin, sömürülenin ve sömürenin, hizipçinin ve hizipsizin, faşistin ve demokratın vs… aynı anda düşman olabildiği, karşısında birleştiği, aynı cümlelerle eleştirdiği –belki de- tek dava Türkçülük; belki de tek kitle Türklüktür! Türkçülük düşmanlığını, fikirlerinin temel prensibi haline getirmiş zümreler arasında bir derecelendirme yapmak imkânsız denecek kadar zordur; zira bu fikir sahipleri, Türkçülüğe saldırmak hususunda kendi aralarında da bir yarış halindedirler ve bu yarış, henüz bitmiş değildir. Türkçülüğe saldıranlar, onu yok etmek isteyenler, mesele Türkçülük olduğunda kendi aralarında ateşkes ilân etmekte, tam bir uyum içinde yarışmaktalar. Taktik ve teknikleri de bu uyum nedeniyle birbirlerine çok benzemekte, adeta birbirini taklit etmektedir. Türkçülüğe hücum etmeye çalışan her türlü görüş sahibinin, şirret niyetlerini perdeleyecek ve alet olarak istismar edilebilecek bir materyale ihtiyacı oluyor. Bazıları gelir dağılımının adaletsizliğini kullanarak soydaşlarımızın fakirliğini, bazıları halk masalı haline gelmiş rivayetleri kullanarak maneviyatını, bazıları dönemin ve dünyanın siyasî malzemelerini kullanarak hissiyatını hedef alıyor; fakat hangi cepheden olursa olsun; düşmanlarımızın tamamı da cehaletten yararlanıyor ve en önce de Türk’ü Türkçülüğe düşman etmek için çabalıyor. Bu küçük makalenin konusu, Türkçülük düşmanları arasında en fazla kara propaganda kullanan, yani Türklüğün maneviyatını hedef alan, daha özel bir ifadeyle, İslam’ı kirli siyasetine alet edenlere ve bu iftira kampanyasına alet olanlara cevap vermektir.
0.0
Türkçülüğün tarihi,Türk Milleti'nin tarihiyle yaşıttır.Tanrı,insanları "millet millet" yarattıktan sonra,bu milletin yükselmek ve kalkınmak ve en önemlisi varlığını devam ettirmek hareketlerinin tamamı milliyetçiliktir.
7.3
Soğuk Kahve kitabıyla ünlenen Ahmet Batman'ın ikinci kitabıdır. Bu kitabında da aşk üzerine yazılmış kısa sözler ve denemeler bulunuyor.
5.2
Sadece hayatta değil, ayakta da kalarak, mutlu olarak, kahkaha atarak yeneriz düşmanlarımızı. En büyük intikam, intikamı bile düşünmemektir. En büyük intikam, bizsizliktir. En büyük intikam, senin aynada gördüğünü onun artık görememesidir... Nilgün BODUR
8.3
Orijinal olarak Ömer Hayyam’a ait bir şiir, Fazıl Say'ın bestesi ve Serenad Bağcan'ın yorumladığı bir müzik eseridir. Kitap olarak da Fazıl Say'ın denemelerinin olduğu bir eserdir. "Edebiyatçı olmak gibi bir kaygım yok" der Fazıl Say, bu kitabında da kendi hayatından, turnelerinden, sanatçı kimliğinden ve duygusal durumlarından bahseder. Uğradığı haksızlıklara ve Atatürk, Nazım Hikmet gibi etkilendiği kişilere de değinir. Bir röportajında kitabı ile ilgili şunları söylemiştir: "Tarkovski; 'dünya mükemmel olmadığı için sanat vardır.' der. Belki mükemmel bir dünya hiçbir zaman olmayacak; ama hür, eşit, doğal ve mutlu olmayı hepimiz çok özlüyoruz. Bu kitap, işte bu iyiye olan özlemi 'çok' anlatır. içtenlikle…"
7.7
Mutsuz Çocuklar Ülkesi, insanların iç dünyasını, anılarını, kızgınlık, sevinç, yalnızlık gibi duygularını etkileyici cümlelerle yansıtan denemelerden oluşan bir eserdir.
0.0
İSLAMCININ YÜZ YILDIR BİTMEYEN DERDİ : TÜRKÇÜLÜK "Her caminin önündeki süs havuzlarından, ramazanda ve kandillerde yaktıkları lambalardan, camilerin içindeki klimalardan, alttan ısıtma sistemlerinde rahatsız olmayan –sözde- mütedeyyin kimselerin, Türkçe ezandan, Türkçe ibadetten rahatsız olmalarının sırrı nedir acaba? Onlar Türkçe’nin nasıl bir suç olduğuna dair İslamî bir delil gösteremezler ama biz kendilerine israfın haram olduğuna dair delil istiyorlarsa gösterebiliriz."
0.0
Gökhan Yavuzel'in ikinci kitabı olan eseri öykü ve denemelerden oluşuyor.
10.0
Edebi bir kılavuz niteliğindeki bu kitap edebiyat eleştirisini,edebiyat akımlarını ve edebi sanatları ele alıyor. Edebiyatı her yönüyle irdelemeyi severler için bulunmaz bir kitap.