ara

Kabil

- Kaim

Kabil Konusu, Özeti ve Türleri

Kabil
Yazar:
Çevirmen:
Yayınevi: Kırmızı Kedi Yayınevi
ISBN: 9789944756938
Sayfa: 152 sayfa
Basım Tarihi: 2010
Saramago'nun ölmeden önce yazdığı son romanı...José Saramago ölümünden önce yazdığı ve yayımlandığı ülkelerde büyük tartışmalara yol açan son romanında insanlığın kutsal kitaplardaki başlangıcına geri dönüyor. Adem ile Havva'nın oğlu, kardeş katili, "sürgün ve gezgin" Kabil'le çıkılan bu yolculuk, Eski Ahit'in loş ve tekinsiz diyarlarında, zaman ve mekân kavramlarını altüst ederek, süreğen bir şimdiki zaman içinde, edebiyatla felsefenin kesiştiği dar alanlarda dolaştırıyor okuru. Suç, ceza, adalet, nefret, ihtiras gibi insana özgü kavramlar ile savaşlar, katliamlar, cinayetler, boyun eğmeler ve isyanlar gibi insana özgü eylemler arasında gidip gelirken, İbrahim'den Nuh'a, Adem ile Havva'dan Eyüb'e, Lilith'e kadar bütün kadim şahsiyetler de beklenmedik anlarda ve yerlerde karşımıza çıkıp insanlık panoramasını tamamlıyorlar. Gerçeğin ironik, yalın ve dolaysız dilini kullanan Saramago bu son romanıyla bize tüm zamanların sorusunu miras bırakmış oluyor: İnsan türü evrendeki yerini ve varlığını hak etmiş midir?
Kabil kitabı Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar listesinde yer almaktadır.
Bu kitap için henüz resim eklenmedi.

Kabil - s41

Sahte habil, yaşlı adamın sözlerine bakılırsa, yazgısına rastlayacağı meydana doğru yönelirken, uyanık kimi okurların son derece makul bir gözlemini ele alabiliriz : Her daim tetikte duran bu okurlar, vuku bulduğunu belirttiğimiz diyaloğun ne tarihsel ne de kültürel olarak mümkün olmadığını, az topraklı - ve artık hiç toprağı olmayan- bir köylü ile hakkında kesinlikle bir şey bilmediğimiz bir yaşlının asla ne böyle düşünebileceğini ne de konuşabileceğini söyleyeceklerdir. Bu okurlar haklıdır; ama sorun, bunları ifade etmek için yeterli fikre ya da söz dağarına sahip olup olmamakta değil, dünyanın ilk çağlarındaki bir köylü ile bir ipe bağladığı iki keçisiyle bir yaşlının, yalnızca sınırlı bilgileri ve eveleyip geveleyen bir dille, neredeyse erişemeyecekleri önsezi ve sezgileri ifade edebileceklerini, basitçe insani empati ve entelektüel cömertlikle de olsa, kabul etme kapasitemizde yatmaktadır. Bu sözleri etmemiş oldukları da gayet aşikardır; ama kuşkular, kaygılar, şaşkınlıklar, akıl yürütmedeki ilerleme ve gerilemeler elbette vardır. O dönemin dil ve düşüncesinin bizce çözümsüz ve çifte gizemini kendi dilimize aktarmakla yetindik. Sonuç günümüzde tutarlıysa, o dönemde de kesinlikle tutarlıydı, çünkü sonuçta bizler yolcuyuz ve yol boyunca ilerliyoruz. Hepimiz, bilgili olduğumuz kadar cahiliz de.
Ahmet Erciyes tarafından eklenmiştir.
1031
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
731
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
158
KİTAP
Kütüphanenizde Yer Alması Gereken Hazine Değerindeki Edebiyat Kitapları
Herkesin okuması ve kitaplığında bulundurması gerektiğini düşündüğümüz hazine değerindeki en iyi edebiyat kitaplarını bu list...
2
KİTAP
En İyi Portekizli Yazarlar ve Kitapları
Jose Saramago, Fernando Pessoa, Jose Rodrigues Dos Santos ve daha fazlası... Portekiz edebiyatının dünyaca ünlü yazarlarının ...

Kemal DEMİRKOL

@kemal-demirkol

- Jose Saramago
8.3 (91 oy)
Sorgula !!!
Öncelikle, kitabın inanılmaz güzel bir akıcılığı var. Yormadan keyifle okunacak bir kitap. Aynı zamanda bir masal havasında olmuş bu kitap. Yazar konuyu anlatırken araya girip oldukça komik ve esprili üslubu okuru gülümsetiyor, bazen sorgulatan yorumlarda bulunuyor. Bu kullandığı teknik ise okura alışılmışın dışında bizimle sohbet ediyormuş havası katıyor. Bazen sesli gülebilirsiniz. Bir de zaten Saramago’nun paragraf ve noktalama işaretlerini hiç kullanmıyor sağ olsun. Kendine göre etkileyici ve şaşırtan bir stili var.
Konusuna gelince;
Öncelikle kitabı dini anlamda hassas olan kesim sakıncalı görebilir ama zaten bunu edebi anlamda görmeliyiz. Yoksa çok farklı noktalara gidecek bir kitap. Eğer dini konularda hassas olanlar varsa hiç okumaya yeltenmesin elinden fırlatıp atabilir güzelim kitabı :) . Ben bile bu bazen "Hadi canım ! Bu kadar da olmaz ! " dediğim yerler oldu tabi ama şükür inancım kuvvetli bu yönde. Gelelim içeriğine.
Kabil Efendiyi (Allah'ı) sorguluyor. Bu durum ise oldukça ironik. Çıkar odaklı savaşlar, din ve inanç temeline oturtularak meşrulaştırılıyor. Tek tanrılı dinler tarihinde Kardeş katili olan, Kabil 'in Adem ve Havva’dan itibaren zamanda ileri ve geri giderek, bize yansıyan büyük olayların içinde girip farklı bir bakış açısı sunuyor. Kabil zamanda yolculuk yapıyor. Eyüp'ten, İbrahim Peygamber'e, Sodom ve Gomora'ya gidiyor. Lilith'ten oğlu oluyor ( Burada parantez açmak istedim. Bu bölüm oldukça erotik bir biçimde anlatılmış çok hoşuma gitmedi. ) , Nuh tufanına gidiyor. Bu zaman içinde edebiyatla felsefenin kesiştiği dar alanlarda dolaştırıyor okuru. Kitap dinler tarihini hicivli bir şekilde eleştirmiş. Yaradılış mitlerine, destanlarına farklı bir açıdan bakan bir kitap olmuş. Kitabı okurken lütfen ön yargılarınızı ve inançlarınızı bir kenara koyup ta okuyun. Saramago'nun vermek istediği mesaj bize sorgulamayı öğretmek. Sorgulamayı körü körüne bağlanmamayı inanılmaz güzel göstermiş. Mizahi anlatımları hem güldürdü hem düşündürdü. Eğer kitaptan doğru mesajı alırsanız hiçbir şeyi kayıtsız şartsız kabul edilmeyeceğini anlayabilir ve soru/sorular sormaya başlayabilirsiniz.
Tabuları sorgulayan, size güzel birkaç saat geçirtecek dolu bir kitap okumak isterseniz şiddetle tavsiyemdir. Bazı konularda hak verdim bazısında vermedim. Kişisel görüşüm kitap ne okunmalı ne de okunmamalı derim ama sorgulamayı öğretmek için yazılmış bir şaheser.
Verdiği Puan: 8
3 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

TC Ömür Durak

@tc-omur-durak

- Jose Saramago
8.3 (91 oy)
KABİL
KABİL/ CAIM
Jose Saramago
Çeviri: Işık Ergüden

Kırmızı Kedi Yayınevi
Tür: Roman

146 Sayfa

Nobel ödüllü Portekizli yazar Jose Saramago'nun ölmeden önce yazdığı son kitabı Kabil'i bitirdim.İlginç bir kitaptı.
Kabil bildiğimiz gibi dini kaynaklarda; yeryüzünün bilinen ilk cinayetini işleyen kişi olarak kabul edilmekte.Ama kitap Kabil'den önce Adem ve Havva'nın cennetten kovulma sürecinden başlıyor.Yazar Tanrı'dan Efendi olarak bahsediyor ve kitap boyunca da aynen devam ediyor..Adem ve Havva yasak meyveyi yiyip cennetten kovulduktan sonra dünyaya gönderiliyor,burada çocukları oluyor; tarımla uğraşan kardeş katili Kabil ve hayvancılıkla uğraşan, efendinin lütfuna layık olan sonra ömrü en kötü biçimde sona eren kardeş Habil.Kabil zaman içinde sürekli geçmiş ve gelecekte yolculuk ediyor.Bu sırada Lilith'le aşk yaşıyor, Sodom ve Gomorra'nın yok olmasına, Nuh tufanına tanık oluyor,İbrahim'in adak adadığı oğlunun boynunu kesmeden yetişip onu durduruyor, kısaca Kabil; Efendi'nin planlarını sürekli bozuyor,onu eleştirip sorguluyor..Sürekli bir çekişme halindeler.Bu tür hikayelere alışık olmadığımızdan okurken bana da oldukça garip geldi hikaye ve açıkcası bazı yerlerde tövbe estağfurullah demeden duramadım:)Ama tabiki okurken bunun edebi bir eser olduğunu unutmamak lazım,inancımızdan dolayı bunu unutmadan okumak en mantıklısı.

Dikkatimi çeken bir diğer nokta da yazar, özel isimleri büyük harfle yazmıyor, aynı zamanda yazarın imla kılavuzunda nokta, virgül, soru işareti, kesme işareti ve noktalı virgülden başka noktalama işaretleri yer almıyor.Sanırım yazar bunu yaparken bahsettiği dönemin aslına uygun olmasını istemiş.
İlginç bir kitaptı herşeye rağmen okunmasını tavsiye ederim.
Verdiği Puan: 8
2 beğen · 1 yorum · kitap inceleme ·
Meursault Samsa (@meursaultsamsa)
Saramago' nun tum kitapları öyle. Konuşma çizgisi kullanmıyor, cok az paragraf kullanıyor falan. 14.11.16

Tubb

@ttt

- Jose Saramago
8.3 (91 oy)
Ünlü yazar Jose Saramago'nun tabuları yıkan kitaplarından birisi de Kabil... Her ne kadar, ateist olan Jose Saramago'nun, bu kitaptaki çoğu görüşlerine katılmasam da, benim ufkumu açan kitaplardan biri oldu diyebilirim.

Ateizmin görüşlerine katılmıyor oluşum, böyle bir kitabı okuyup değerlendirmeyeceğim anlamına gelmiyor elbette. Sakın siz de, öyle keskin ayrımlar yapmayın ve böyle kitapları da okuyun derim.

Kitap, insanlık tarihinin Adem ile Havva'dan oluşumundan itibaren Habil ve Kabil olayını da anlatarak -tabii ateist sorularını öne sürerek- birçok tarihi figürü de ele alarak ilerlemiş. Tabii kitabın adından da anlaşılacağı üzere Kabil, kitabın baş karakteri.

Öncelikle, kitabın inanılmaz güzel bir akıcılığı var. Başladığınızda, bayağı bir elinizden bırakasınız gelmiyor. Saramago'nun esprili üslubu yer yer güldürüyor, yer yer düşündürüyor ve sorgulatıyor. Bir müslüman olarak, kitabın bazı yerlerinde durup düşündüğüm oldu, ama tasavvuf ve dinle alakalı sağlam kitaplar okuduğumdan dolayı cevaplarımı bulmak zor olmadı benim için.

Bunların dışında, tabuları sorgulayan, size güzel birkaç saat geçirtecek dolu bir kitap okumak isterseniz şiddetle tavsiyemdir. Kitabın baskısını ve imlasını, Saramago'nun kendine has kalemini bozmadan yayınlamayı seçen Kırmızı Kedi yayınevine ise buradan teşekkürlerimi sunuyorum.
Verdiği Puan: 10
3 beğen · 2 yorum · kitap inceleme ·
Semih Oktay (@semih-oktay)
"Kırmızı Kedi yayınevine ise buradan teşekkürlerimi sunuyorum." diye belirtmişsin;bunun için teşekkür ediyorum. Türkçemize çevireni kimdi peki? 03.05.15
Tubb (@ttt)
Rica ederim. Çevirmen : Işık Ergüden 04.05.15

Nesli

@nesli

- Jose Saramago
8.3 (91 oy)
Cesurca dile getirilen düşünceler, masalsı bir üslup ve kutsal sayılan kitaplara baş aşağı bir bakış açısı. Adem ile havva'dan başlayarak tüm dini mitlere birer gönderme yapmış yazar. En önemlisi kabil ama. Gözüyle gördüğünün değil efendinin, tanrının dediklerinin gerçek kabul edilmesini, aslında her olayın bakılan tarafın farklı olmasından ötürü farklı algılandığını yaradılış düşüncesinden yola çıkarak kelimelere dökmüş yazar. Onlar nasıl kelimeler ama..
Adem ile havva'nın cennetten kovuluşu, başka insan topluluklarına katılıp sosyal yaşama alışmaları, ardından habil ile kabil'in kavgası ve sonra kabil'in ve onunla birlikte okuyucunun zamandaki yolculuğunun başlayışı. Orada olsaydım, tanrıya böyle söylerdim diyeceğiniz şeyleri, kabil güzelce dillendiriyor.
Hayal gücü ve sadece Saramago'ya has olduğunu öğrendiğim bu yazılış şekliyle kitabı okurken hem düşünüyor(sanki devreleri yakmamış gibi) hem de gülüyorsunuz ironiye.

İlk kez Saramago okuyorum ve yine kafamı taşlara vurasım var geç kalınmışlıktan ötürü.
Verdiği Puan: 8
2 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

ayse gülce

@aysegulce

- Jose Saramago
8.3 (91 oy)
Nobel ödüllü, Portekizli yazar Jose Saramago’nun ölmeden önce yazdığı son , benim de okuduğum ilk, ve muhtemelen son romanı..
Eserde virgül ve nokta haricinde neredeyse noktalama işareti hiç kullanılmamış, konuşma çizgisi vs. yok. Bu değişik yazım stili başta ilginç gelse de sonradan okuyucuyu yoruyor.
Adem’den İbrahim’e, Nuh’tan Eyüp peygambere uzanan bir anlamda dinler tarihini, bir çok kutsal miti bir arada bulabileceğiniz, Kabil’in zamanda yolculuk yaparak olayların içine bizzat katılmasıyla ayrıntılarını öğrenip sonrasında araştırma yapma hissi duyabileceğiniz bir roman.
Yazarın alaycı, aşağılayıcı ve indirgeyici tarzı başlangıçta beni rahatsız etse de, yer yer kahkaha attığım, Efendiye sorduğu bazı sorular üzerinde uzun uzun düşündüğüm de oldu. Bizim inancımıza aykırı çok fazla şey var kitapta. Bunu yaşlı bir adamın fantastik dini masallar anlatması gibi düşünüp yüzeysel de okuyabilirsiniz, bahsi geçen her miti araştırıp dinler tarihi ve efsaneler arasında boğulabilirsiniz de, seçim sizin.. :)
Verdiği Puan: 7
8 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Mehmet Ali Nalbant

@mehmet-ali-nalbant

İnsanların tarihi tanrıyla anlaşmazlıkların tarihidir, o bizi anlamaz biz de onu anlamayız.
- Jose Saramago
8.3 (91 oy)
6 beğen · 0 yorum · alıntı

Beyhude

@mamafih

Her zaman olduğu gibi, baş kurbanlar kadınlardır. Her koşulda, masumlar zaten günahlarının bedelini ödemeye alışkındır.
- Jose Saramago
8.3 (91 oy)
6 beğen · 0 yorum · alıntı

Beyhude

@mamafih

Biz bir konu değiliz, biz nasıl yaşayacağını bilmeyen iki kişiyiz.
- Jose Saramago
8.3 (91 oy)
5 beğen · 0 yorum · alıntı

Beyhude

@mamafih

Her şey gibi kelimelerin de kendi neden, nasıl, niçinleri vardır. Gösterişli olan kimileri tumturaklı bir havada bize seslenirler, sanki büyük işler için yaratılmış gibi kasılırlar, ama sonunda hafif bir yel bile olmadıkları, bir değirmen kanadını bile döndüremedikleri ortaya çıkar; sıradan, alışıldık, her günkü kelimeler olan diğerleri ise kimsenin öngöremeyeceği sonuçlara yol açar, bu iş için doğmamışlardır ama yine de dünyayı alt üst ederler. (sf.46)
- Jose Saramago
8.3 (91 oy)
5 beğen · 0 yorum · alıntı

ayse gülce

@aysegulce

Genellikle söylenenin tersine,gelecek önceden yazılıdır, ama biz bütün bunların yazılı olduğu sayfayı okumayı bilmiyoruz, dedi Kabil, bu devrimci fikri kendi kendine nereden bulduğunu düşünerek.. syf :74
- Jose Saramago
8.3 (91 oy)
4 beğen · 0 yorum · alıntı

Benzer Kitaplar

8.3/10
91 oy
Sence kaç puan almalı?
0