ara

Kabil

- Kaim
- 2010 - 152s

Kabil Kitap İncelemeleri

ayse gülce

@aysegulce

- Jose Saramago
8.3 (91 oy)
Nobel ödüllü, Portekizli yazar Jose Saramago’nun ölmeden önce yazdığı son , benim de okuduğum ilk, ve muhtemelen son romanı..
Eserde virgül ve nokta haricinde neredeyse noktalama işareti hiç kullanılmamış, konuşma çizgisi vs. yok. Bu değişik yazım stili başta ilginç gelse de sonradan okuyucuyu yoruyor.
Adem’den İbrahim’e, Nuh’tan Eyüp peygambere uzanan bir anlamda dinler tarihini, bir çok kutsal miti bir arada bulabileceğiniz, Kabil’in zamanda yolculuk yaparak olayların içine bizzat katılmasıyla ayrıntılarını öğrenip sonrasında araştırma yapma hissi duyabileceğiniz bir roman.
Yazarın alaycı, aşağılayıcı ve indirgeyici tarzı başlangıçta beni rahatsız etse de, yer yer kahkaha attığım, Efendiye sorduğu bazı sorular üzerinde uzun uzun düşündüğüm de oldu. Bizim inancımıza aykırı çok fazla şey var kitapta. Bunu yaşlı bir adamın fantastik dini masallar anlatması gibi düşünüp yüzeysel de okuyabilirsiniz, bahsi geçen her miti araştırıp dinler tarihi ve efsaneler arasında boğulabilirsiniz de, seçim sizin.. :)
Verdiği Puan: 7
1123 karakter
8 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·