ara

Milena'ya Mektuplar

- Briefe on Milena

Milena'ya Mektuplar Konusu ve Özeti

Milena'ya Mektuplar
Yazar:
Çevirmen:
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789750711107
Sayfa: 395 sayfa
Basım Tarihi: 2014
Franz Kafka, Prag'da bir dost meclisinde tanıştığı gazeteci Milena Jesenská'dan öykülerini Çekçe'ye çevirmesini ister. Kafka ile Milena'nın yollarının kesişmesine neden olan bu dilek, bir ilişkinin başlangıcı, Milena'ya Mektuplar başlığı altında toplanan bu yazışmalarsa kısıtlı bir iletişimin tek aracı olacaktır. Milena'ya Mektuplar eşi benzeri olmayan bir kitap, mektuplara örülmüş bir aşk romanıdır.

Kafka'nın Milena'ya Nisan 1920 tarihli ilk mektubunda yağmurlu bir günden söz ederek deyiş yerindeyse bir roman tadında başlattığı bu yazışmalar, yazarın ölümünden kısa bir süre öncesine değin süregiderken, ümitsizliğin, çaresizliğin ve tıkanışın anlatımına dönüşür. Çünkü Kafka'nın da dediği üzere, "Mektup yazmak, hayaletlerin önünde soyunmak demektir, ki onlar da aç kurtlar gibi bunu bekler zaten. Yazıya dökülen öpücükler yerlerine ulaşmaz, hayaletler yolda içip bitirir onları."
Milena'ya Mektuplar kitabı Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar listesinde yer almaktadır.
“Cümlenin başına keşke getirmek kadar kötü bir şey yoktur sanırım, ne yazık ki keşke demeden de olmayacak cümleler vardır. İşte bu kitapta benim için büyük bir keşke olarak kalacak. Keşke sadece Kafka’nın değil, Milena’nın da mektupları olsaymış, karşılıklı bir konuşmada diğer tarafı duyamamak ne kadar büyük eksiklikse, bir aşkın diğer tarafının da dilsiz kalması o kadar kötü bir durum.

Ruhu huzursuz bir adamın aşk kuyusunda yaşadığı ikilemleri, güvensizlikleri gözler önüne seren özel mektuplardan oluşan bir kitap, doğal olarak iki tarafın anlayabileceği özel durumlar mevcut ve edebi olarak aslında diğer eserlerine kıyasla çok daha aşağı seviyede, çünkü bu amaçla yazılmamışlar. Kafka, özel hayatında sıkıntılı zamanlar geçirmiş bir adam ve biz burada onun kendine saklamak isteyeceği bir durumunu büyüteçle böcek izler gibi izlemekteyiz. Bu durum bir yandan sıkıcı bir yandan da ilgi çekici, tercih bu yüzden size kalmış tamamıyla.

Kafka’yı ilk defa okuyacaksanız, kesinlikle bu kitapla olmamalı. O zaman yazarın kendisini tanımaktan öteye geçemezsiniz, tabiî ki her kitap yazarından bir parçadır ama aşk insanı olduğundan başka bir kimliğe büründürür. Dönüşüm, Dava, Şato okumanız gereken eserler arasında ilk sırada olursa, edebi anlamda doyuma ulaşacağınızın garantisini verebilirim, ancak bu kitap çok daha farklı bir kategoride kendi yolunda ilerlemektedir.

Yine de Milena’ya Mektuplar da kendi aşkınızdan bir parça bulacaksınız, sizin ifade edebileceğinizden daha iyi cümlelerle hem de. Son bir not daha eğer romantik biri değilseniz elinizi hiç sürmeyin, bu Kafka ve Milena’nın aşkına saygısızlıktan başka bir şey olmaz. Çünkü onlar her şeyden önce anlaşılmayı ve saygı duyulmayı bekliyorlar.”
Milena'ya Mektuplar
kitaba puan vermedi
4 beğen · 0 yorum

Hayal Perest

@hayal

Kafka'nın daha önce Dönüşüm kitabını okumuş ve bana hitap etmediği kanısına varmışım. Daha sonra Milena'ya Mektuplar ile tekrar bir şans vermek istedim ve yine bana hitap etmediğine karar verdim. Kafka'nın zor bir yaşamı olmuş ve bunu eserlerinde, cümlelerinde görebiliyoruz. Okurken beni mutsuzluğa, umutsuzluğa itti. Adeta içim şişti. 😒 Kafka, güzel sevmiş. Fakat Milena kıymetini bilememiş. Milena'ya kızdığım kısımlar olsa da evli olduğu bir gerçek de var. Okurken Kafka'nın Milena'yı uydurduğunu, bir hayali arkadaş, hayali bir mektup arkadaşı olabileceğini düşündüm. Gerçekliğine inanamadım. Bunun sebebi mektupların tek taraflı olmadı olabilir belki de.. Bilemiyorum.. Hayattan kaçmak için kitap okuyoruz. En azından bu benim düşüncem. Ve böylesine depresif bir kitap okumak beni umutsuzluğa sürükledi. Ve Kafka'nın hayatı boyunca mutlu ve huzurlu olduğunu sanmıyorum. Hatta öldükten sonra bile huzura eremediğini düşünüyorum. Çünkü kendisinin hiçbir şeyi haketmediğini düşünüyor. Okuduklarımdan böyle bir çıkarım yaptım. Ne kadar doğrudur, ya da ne kadar sağlıklı bir yorum yapabildim bilmiyorum ama Kafka'nın benlik bir yazar olmadığı kanısına vardım. Gerçi Kafka'nın hep beni etkileyen bir yanı olmuştur. Öldükten sonra tüm yazdıklarının yakılmasını istemesi beni etkilemiştir. Kafka'nın edebiyatımızdaki yerini göz önüne alırsak onu bir nebze anlayabilirim. Çünkü yaşadığı dönemde, yaşadığı buhranlar onu bunları yazmaya itmiş olabilir. Dediğim gibi bana hitap eden bir yazar değil ve bir daha Kafka okur muyum? Hiç bilmiyorum..
Milena'ya Mektuplar
kitaba puan vermedi
2 beğen · 0 yorum

Tuğçe Tunç

@tugce-tunc

Güzel Seven Adam
Bu kitap ile birlikte güzel seven adamlar listeme Kafka da eklenmiş oldu.
Kitap üzerine düşüncelerim o kadar fazla ki tam olarak toparlayamayabilirim. Kitapta keşke Milena'nın da mektupları olsa dedim herkes gibi ama sırf şu cümle için kitabı tekrar ve tekrar okurum "Ama düşünsene Halk Bahçesi'nde bize bakmışlardı (bize! Sen yanımdaydın ve bir düşünsene, benimleydin) öylesine bürokratik olduğu ve işini iyi yapan bir kızı sevdiği için". Hangi adam sevdiği kadın yanında diye bu kadar mutlu olur? Tabi sadece bu da değil Franz kimi zaman Milena'yı güzel bir şekilde izleyebilmek için odasında olan bir dolap olmak istemiş kimi zaman onu gönderilen hediye çiçeklerden bile kıskanmıştır.
Bu aşkın karşılığını da Milena'nın, Kafka'nın nişanlısına yazdığı mektupta geçen şu sözlerden anlıyorum "Senden bahsetmedi hatta yazmadı bile.". Böyle bir şey yok aslında Kafka tabi ki nişanlısından bahsetmişti ama seven insan kıskanır değil mi?
Mektuplarda Kafka'nın korkusu ağırlıktadır bunun nedeni neredeyse hayatındaki her şeyden korku duymasıdır. Korkusu dışında uç noktalarda olan bir diğer özelliği de hayranlığıdır. Kendisinde eksik olan özellikleri başkalarında görünce onlara hayranlık duymaya başlar.
Aklımda çok soru var bunlardan biri Milena'nın Franz'a neden Frank dediği? Acaba onun sadece kendine ait olmasını mı istedi?
Uzun bir inceleme oldu, son olarak bu kitaptan dolu dolu dört sayfa alıntı yaptım. Bunu göz önünde bulundurursak okuduğunuza pişman olmazsınız hatta kesinlikle okumalısınız. Çünkü bu aşkın eşi benzeri yok.
Milena'ya Mektuplar
kitaba 10 verdi
3 beğen · 0 yorum

1234

@ercandurak

Milena'nın Max Brod'a yazdığı mektupları okuduktan sonra Kafka'nın her yazdığı mektubun karşılığını da görebilseydik demeden duramıyorsunuz. Kafka'yı Milena'nın ne kadar güzel analiz ettiğini, doğru teşhisler koyduğunu Max'a yazdığı mektuplardan, Kafka'yı anma yazısından ve kendi yazılarının satır aralarından anlıyorsunuz. Kitabı bitirmek uzun sürdü benim için, tek taraflı mektuplar belli bir noktadan sonra yavaşlatıyor okumayı. Milena kocasını bırakmıyor falan filan tamam da, Kafka'da gerçekten Milena ile birlikte olmak istedi mi? Kafka daha çok böyle uzaktan, yazışarak bir aşk yaşamayı tercih etti bence, bunda hastalığının etkisi de olmuş olabilir ama Kafka'nın yaşama ve dünyaya bakışıda belki de Milena gibi kadına sahip olabilmeyi mümkün kılmadı. Bu iki şahsiyet bugünlerde yaşayasdı bu birliktelikleri hangi derecede ve düzeyde olurdu merak ediyorum. İletişim araçlarının o günkü hali, bugün ki teknolojiye bakarak daha romantik geliyor bana. Mektup yazmak, hoşuna gitmeyen kelimelerin üzerini çizmek, zarfa koymak, pul yapıştırmak, postanın gelmesini beklemek, heyecanla gelen postanın zarfını açmak vs...Diğer okurların da söz ettiği gibi keşke Milena'nın mektupları ile birlikte okuyabilseydik. Tabii bu mektupları okumaya ne kadar hakkımız var tartışılır. İnsanlığa mal olmuş bir yazar ama, edebiyat dünyasında bir çok örneğide mevcut olmasına rağmen, kim özel olarak birine yazdığı mektupları paylaşmak ister. Hele bu kişi yazdığı kitapların bile yakılmasını isteyen birisiyse.
Milena'ya Mektuplar
kitaba puan vermedi
1 beğen · 0 yorum

emine inan

@emine-inan

Sevgili Kafka,

Belki de en kırılgan ve en karanlık anlarının dile geldiği Milena'ya Mektuplar'ını bitirdim. Seni anlamak için neden "öncelikle okunması gereken iki eserden biri" sayıldığını idrak ettim böylece. Şiddetli bir baba baskısıyla büyüyen, Yahudi nefretinin bir salgın gibi yayıldığı Avrupa'da hukuk doktorasına rağmen ancak bir devlet memuru olabilen, üç başarısız nişanlılık hikayesiyle birlikte 37 gibi çoğumuz için ömrün ortası denilecek senin içinse ömrünün son demlerinde bir yaştayken 23 yaşında -üstelik de evli- bir kadına aşık olan, VEREMLİ bir adam... Nasıl bir trajedi! Nasıl bir yaşanmışlık örgüsü bu böyle! Hani ben, senin şehrindeyken, senin gözlerinle bakmaya çalışmıştım ya Prag'a. Hikaye! Sendeki umutsuzluğu, karanlığı, korkaklığı, kırılganlığı, buna rağmen aşka aşık yanı görememişim ki...

Gerçi bu noktada bir yerlerden sesin geliyor kulağıma. Biliyorum 'biri bana cehennemi sıcak ve korkunçtur diye anlattığında cehennem hakkında ne bilebilirsem, senin hakkında da ancak o kadarını' bilebilirim. Ama yine de sabahın 7'sinde, elimde bir bardak sıcak sütle delicesine yağan yağmuru izlediğim postromantik dakikalarımda, senin neredeyse bir yüzyıl önceki imkansız aşkınla duygulandım işte.

Teşekkür ederim Kafka, tüm sükut-u hayallerine rağmen ve belki de öleceğini kabullenmişken bu aşkı yaşamayı seçtiğin için teşekkür ederim. Yağmurları izlerken bir tek monologum var artık sayende: "...Yanımda yürüyordun Milena; düşünsene, yanımda yürümüştün."
Milena'ya Mektuplar
kitaba 8 verdi
20 beğen · 1 yorum
Jazzgirr (@jazzgirr)
çok güzellll
01.06.16 beğen cevap

Milena'ya Mektuplar - S41

ne diyordum, evet, "sadık" oluşu ve bende sizi elinizden tutmuş öykünün yeraltındaki karanlık, basık, çirkin dehlizlerinde peşimden sürüklüyormuşum hissi uyandırması, neredeyse sonu gelmeyen dehlizlerde ( Cümlelerin de o yüzden sonu gelmiyor, bunu anlamamış mıydınız? ) , neredeyse sonu gelmeyen( Sadece iki ay sürdü diyorsunuz ha? ) ; ki umarım buradan aydınlığa çıkınca kaçıp gitmeyi akıl ederim.
Canan Özoğul tarafından eklenmiştir.

Erkin Çoban

@erkincoban

Böyle gevezelik etmemin tek sebebi, her şeye rağmen senin yanında kendimi iyi hissetmem.
Milena'ya Mektuplar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
31 beğen · 0 yorum

Burak İnanlı

@burakinanli

Seni sevip sevmediğimi soruyorsun durmadan. Çok güç bunun karşılığını vermek, mektupla hiç verilemez. Eğer bu yakınlarda yüz yüze gelirsek; soluğum kesilmezse söylerim.
Milena'ya Mektuplar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
19 beğen · 0 yorum

Lalena

@siyah-kugu

"Milena yardım et bana!
Söyleyebildiklerimden daha fazlasını anla!.."
Milena'ya Mektuplar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
16 beğen · 0 yorum

Lalena

@siyah-kugu

Ne söyleyeceğim belli de, nasıl söyleyeceğimi bilmiyorum...
Milena'ya Mektuplar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
15 beğen · 0 yorum

seda altınöz

@seda-altinoz

"Ah! Milena, acı çektirme artık, öldür beni, öldürmezsen katilim sayılırsın."
Milena'ya Mektuplar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
15 beğen · 0 yorum
428
KİTAP
Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar
Bittiğine üzüldüğümüz, hayatımızda derin izler bırakan unutamayacağımız kitapları paylaşıyoruz....
545
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...
389
KİTAP
Bir Nefeste Okunan Kitaplar
Elinden düşüremeyeceğin, bir solukta okuyacağın en sürükleyici kitapları bu listede bulabilirsin. Sen de en sürükleyici buldu...
23
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Franz Kafka Kitapları
Eserleri onlarca dile çevrilen ve birçok okurun favori yazarı olan Franz Kafka'nın mutlaka okunması gereken en iyi kitapları ...
72
KİTAP
Ma vié - Benim Tarzım Kitaplar
Her yanı ile sizi tasvir eden, veya sizi anlatan bir kitap varsa yeri bu listededir. ...

Joseph K

@jsk

Milena'ya Mektuplar.
İnsanların yeryüzüne bir görevle geldikleri doğruysa ben başaramadım onun yanındaki görevimi.
Milena'ya Mektuplar
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğeni · 0 yorum

Beren Büyükçolak

@berenbuyukcolak

Milena'ya Mektuplar
Milena'ya Mektuplar
"Seni seviyorum işte, budala, deniz dibindeki çakıl taşı nasıl sevilip, sarmalanır, ona bağlanılırsa ben de sana öyle bağlıyım. " ❤ ❤ - Kafka - Milena'ya Mektuplar
Milena'ya Mektuplar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
15 beğeni · 0 yorum

DamlaS

@damlas

Milena'ya Mektuplar
Şunu da unutmamalısın,şakayla ciddiyi ayırmak kolaydır ama hayatımızı adadığımız,bizim için çok önemli insanlar söz konusu olduğu zaman ise o kadar kolay değildir,risk o kadar fazladır ki birden gözler her şeyi didik didik etmeye başlar ve bu noktadan sonra artık hiçbir şeyi ayırt edemez.
Milena'ya Mektuplar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğeni · 0 yorum

northerner

@northerner

Milena'ya Mektuplar
''.......bu bir güçsüzlük ,kalbin bir kaprisi,yine de o kalp ne için attığını gayet iyi biliyor,güçlü insanlarında güçsüzlükleri vardır,hatta sanırım Herakles bile bir keresinde baygınlık geçirmiş.Fakat ben dişlerim sıkılı ,senin o güpegündüz bile gördüğüm gözlerinin önünde herşeye katlanabilirim...''

kafka
Milena'ya Mektuplar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğeni · 0 yorum

@

Milena'ya Mektuplar
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
beğeni · 0 yorum
8.1/10
615 oy
Sence kaç puan almalı?
0