ara

Jurnal Cilt: 1 (1955 - 1965)

Jurnal Cilt: 1 (1955 - 1965) Konusu ve Özeti

Jurnal Cilt: 1 (1955 - 1965)
Yazar:
Yayınevi: İletişim Yayınevi
ISBN: 9789754702880
Sayfa: 399 sayfa
Basım Tarihi: 2002
Cemil Meriç'in kendini, yakınlarını, etrafındakileri, içinde bulunduğu dünyayı, düşünce tarihini ve tarihimizi, kendi açısından ve yalın bir şekilde değerlendirdiği eseri Jurnal, yazarın gündelik düşüncesini, kişisel maceralarını, anı ve itiraflarını, yoğun duygularını, yaratış gücünü, alışılmadık yaklaşımlarını, güçlü sentezlerini, engin kültürünü birarada yansıtan bir büyülü aynadır. Cemil Meriç'in en doğal çehresi ve olanca çoksesliliğiyle karşımıza çıktığı eser, yazarını olduğu gibi tanımamıza, değerlendirmemize yardım eden zengin biyografik malzeme de içeriyor. İsyankar, acımasız, çoğu zaman duygusal yanlarıyla bir gönül ve düşünce adamına yaklaştırıyor bizi. Jurnal'de Cemil Meriç'in düşüncesi, karakteri, kişiliği çırılçıplak karşımızda. Jurnal, sonsuzla ve ölüm sonrasıyla bir tür hesaplaşma, bir vasiyetname, bir uzun mektup. 1955'den 1983'e marjinal bir yazarın öteki yüzü. Benliği, birikimi, şuuraltı ve şuurüstü ile...
Jurnal Cilt: 1 (1955 - 1965) kitabı Başyapıt Niteliği Taşıyan Önemli Kitaplar listesinde yer almaktadır.

Martin Eden

@martineden0

Kısıldıkça kısılmış gözlerime bakan kişinin gözlerinde gözlerimi göremeyince hayatımda ilk defa mutluluğa inanıyorum. Okumayı bırakmazsan gözlük takmamakta direnmeye devam edersen çok yakın zamanda görme yetinin tamamını kaybedip kör olacaksın diyor. 29 yıllık ömrün en güzel tebessümünü bir doktora bahşedeceğim hiç aklıma gelmezdi doğrusu. Üzüldüm diyorum. Üzgün falan değilsin üzgün olsan kendine işkence etmekten vazgeçersin diyor. Safçana doktorum kendime üzüldüğümü zannediyor onu zannıyla baş başa bırakıyorum. Üzüldüğüm kendim değilim. Dünyada ruhumu ruhuna en yakın hissettiğim yazar için gözlerimi kaybetmeden mezarını ziyaret edebildiğim üstadım için üzülüyorum Meriç için…
3 beğen · 0 yorum

Seda

@alpike

'' Bu satırları kendimi tanıtmak için yazıyorum. Tanımak ve tanıtmak. İnsanın kendini tanıması yetmez. Başkalarına da tanıtması lazım. Psikanaliz belki hastayı yalnızlıktan kurtardığı için moda olabildi.
Bugün de okumak istediğim kitaplar var. Ama beni en az ilgilendirenleri seçiyorum. Belki okumak istediğim kitaplarda aradığımı bulamamaktan korkuyorum. ''

Cemil Meriç, yeni tanışmaya başladığım lakin ezelden tanıştığım bir yürek. Ürkütücü, yalnızlığın bu boyutlarda olması en ürtücü olan ise yalnızlığı anlatabilecek en doğru kelimeleri bulması. Üzücü, herkes yalnız belki daha fazla. Anlatabilen yakıp geçiyor, anlatamayan yanıp duruyor. Sahi insanlar neden yalnız?
1 beğen · 0 yorum

elif

@elif7

Jurnal Cemil Meriç in etrafındaki insanları, kendini, karakter ve düşüncelerini en açık haliyle yazdığı uzunca bir mektubu kitap haline getirmesidir.Düşünce ve edebiyat dünyasının büyük ismi Cemil Meriç i tanımak isteyen herkes bu kitabı okuyarak onu kendi anlatımıyla tanımalı.
3 beğen · 0 yorum

Recep Can

@recepcan0

Jurnal insan psikolojisinin yazarlardaki tezahürünün Türk edebi tarihindeki en iyi örneklerinden biri.. Şiddetle tavsiye edilebilecek öz yaşam öyküsü kitabı Jurnal Cemil Meriç'in gizemli hayatına ve tanınması pek zor kişiliğini tanımak isteyenler için iyi bir fırsat..
0 beğen · 0 yorum

Özge Karahan

@umzaaa

Aslında biraz anlaşılması zor eski kelimeler mevcut. Çok sürükleyici bir kitap da değil çünkü bu daha çok yazarın farklı konulardaki düşüncelerinden bahsediyor. Ama eminim ki ikinci kitap su gibi akıp gidecek çünkü Lamia Hanım'a mektuplar orada yer alıyor.
1 beğen · 0 yorum

Jurnal Cilt: 1 (1955 - 1965) - S41

Mağarasının duvarları arasında meçhul kuvvetlere yalvaran iptidai insan, atom devrinin zındığından daha mı az akıllıydı, bilmiyorum, ama daha bahtsız değildi. İnanmayan adamın ebleh gururu! Hangi bilgimiz en iptidai dinin naslarından daha sağlam?
Mustafa Alper Balım tarafından eklenmiştir.

Kübra Aksu

@kubraaksu

Fikirler kelebek gibi, onları hafızaya iğnelemeye kalkınca bir toz yığını haline geliyorlar...
Jurnal Cilt: 1 (1955 - 1965)
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum

Engin Şahinşah

@enginsahinsah

Bugün, bizde neden mütefekkir yetişmiyor konusu üzerinde duracaktım. Kartallar uçmadan önce ücra kayalıklarda talim yaparlarmış. Tefekkür tek insanın işi değil. Ben bir Descartes, bir Spinoza olamazdım. Neden olamazdım? Bu bir kromozom meselesi değil. Hotantolar içinde büyüdüm. Okumak istediğim zaman dövdüler, kitaplarımı yırttılar. Nihayet kütüphanem yağma edildi, hapse atıldım vs.. Cemiyet belkemiğimi kırdı. Uçmak istediğim zaman ancak sürünebiliyorum. Dostlarım kitaplarım sakladılar benden. Fethi gibi bir insanın gösterdiği anlaşılmaz kıskançlık hayatımın en büyük acılarından biridir. Venüs'ün, suratında frengi yarası. Geçen akşam Berke'lerde ortaya bu konu atıldı. Neden Avrupa bizden ileri? Neden bizde adam yetişmiyor vs. İçimden alev gibi kelimeler yükseldi. Ve yanan bir kömürü çiğner gibi dişlerimi sıktım. Neden yetişsin? Yıldızları söndürmeye çalışan bir obskürantizm. Ateş böceklerine tahammülü yok bu gecenin. Ben elimde demir âsa, ayaklarımda çarık Hint'i keşfe çıkarken hanginiz bir teşvik sadakası lütfettiniz aslanlarım? Aradığım kitapları elime geçmesin diye kütüphanelerden toplayıp evinize sakladınız.
Jurnal Cilt: 1 (1955 - 1965)
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum

Melike Sayar

@melikes

İşini ciddiye almamak... içtimai çark ondan işlemiyor. Ölümümüz bu yüzden olacak. Hem sebep hem netice.
Jurnal Cilt: 1 (1955 - 1965)
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum

Kübra Aksu

@kubraaksu

İnsan, selahiyetinin sınırlarını çoktan mı aştı? Dünyanın batan bir gemiye benzemesi bundan mı? Tabiat fareyle oynayan kedi gibi, soyumuzla alay mı ediyor? Tedirgin, küstah, azgın insan sürüleri.
Jurnal Cilt: 1 (1955 - 1965)
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum

Engin Şahinşah

@enginsahinsah

Şuur her gün yeni bir fetihten hoşlanmıyor. Her fetihte emek, alınteri, tedirginlik var. Yeniye idrâkimizin kapılarını kolay kolay açmıyoruz. Çok kötü bir dinleyici ve daha da kötü bir okuyucuyuz. Beklediğimizi, dörtte üç bildiğimizi duyduğumuz zaman kulaklarımız ilgiyle açılıyor.
Jurnal Cilt: 1 (1955 - 1965)
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum
107
KİTAP
Başyapıt Niteliği Taşıyan Önemli Kitaplar
Tüm dünyada yüzbinlerce okur tarafından beğenilerek okunmuş, çığır açan başyapıt niteliğinde kitaplar. Okurken asla pişman ol...

Selimealioglu

@selimealioglu

" Korkuyorum günlerden korkuyorum . Uçsuz bucaksız bir uçurum günler , anlamıyorum söylediklerini. Dörtnala giden azgın bir atın yelerine sarılmışız bir elimizle , yarların arasından geciyoruz... Ve tarlalarda başaklar ,şiirin başakları , ; mânânın başakları ... Yoluyoruz yolabildiğimiz kadar. Yazık ki dikenle başak yan yana ve avuçlarımızda , bir avuç diken , bir avuç ısırgan ! "
Jurnal Cilt: 1 (1955 - 1965)
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğeni · 0 yorum