ara

Deli Kurt Konusu, Özeti ve Türleri

Deli Kurt
Deli Kurt, Osmanlı tarihinde Yıldırım Bayazıd'dan sonra "Şehzadeler Kavgası" diye anılan devrin tarihî bir romanıdır. Bir bakıma göre de Bozkurtlar'da başlayan Orta Asya'daki hayat kavgasının yeni vatan Anadolu'da devamıdır.

Şehzadeler arasında süren ve tafsilâtı henüz yeterince aydınlanmamış bulunan çarpışmada Yıldırım'ın oğulları hayat ve taht mücadelesinin hem kahramanca, hem şairane, hem de sefîhane bir örneğini vermişler ve birbiri ardınca hayata veda ederek meydanı içlerinden birisine bırakmışlardır. Bunlar arasında en talihsizi ve hayatı en az bilineni İsa Çelebi'dir. Deli Kurt, İsa Çelebi'nin meçhul bir oğlunun dramıdır. Bu dram daha sonraki asırlarda daha büyük bir şiddetle sürüp gidecek ve yüzlerce şehzadenin hayatına mal olacaktır.

Romanda görülen parlak bakışlı, gözlerine bakılamayan kız, hayalî bir tip değildir. Zamanımızda Muğla köylerinden birinde böyle bir kız yaşamıştır ve belki de hâlâ yaşamaktadır. Roman yazarı, bu parlak ve büyülü bakışları beş yüz yıl öncesine götürmekle esere çeşni vermekten başka bir şey yapmamıştır.
Deli Kurt kitabı Seri kitaplar listesinde yer almaktadır.

Deli Kurt - s41

-Murad sana emanet...
İsa Beğ tekrarladı:
-Murad sana emanet... (Eduşka)

Erkan ÇAKIR

@erkancakir

18 9.1
Kitap: Deli Kurt
Puan: 10
Deli Kurt, Hüseyin Nihal Atsız tarafından yazılan tarihi bir romandır. Romanın ilk basımı 1958 yılında yapılmıştır. Benim okuduğum roman ise 59. baskısıdır ve 246 sayfadan oluşmaktadır.
Kitabın ana karakterlerini Çakır Bey, Murad(lakabı Deli Kurt), Gökçen, Satı Kadın, Evren, İsa Bey ve Bala Hatun oluşturmaktadır. Kitabın konusu Osmanlı İmparatorluğu’nda Ankara Savaşı’nda Yıldırım Beyazıt’ın yenilerek esir düşmesi ile başlayan ve şehzadeler savaşı olarak da bilinen Fetret dönemini anlatmaktadır. 1400-1445 tarihleri arasında Osmanlı’nın durumu ile ilgili bilgiler vermektedir.
Kitap her ne kadar tarihi bir roman olsa da daha çok aşkı anlatmaktadır. Tarihi bilgi ve hikâyelerin arkasına gizlenmiş olan o müthiş aşk hikâyesi kitabın bir solukta okunmasını sağlamaktadır. Tarih, vatan sevgisi, kahramanlık, dürüstlük ve aşk birbiri içine geçerek romanda işlenmektedir. Romanda, Osmanlı içerisinde hayatlarını sürdüren Türkmenler ve sürekli Osmanlı üzerine seferler düzenleyen Karamanoğulları hakkında da birçok bilgi verilmektedir.
Kitapta dikkatimi çeken noktalardan biride Gökçen isimli kızın gözlerindeki yeşil ışık ve taşlarla yağmur yağdırmasıdır. Bunun sebebi ise Gökçe’nin Uygur Türkü olması sebebiyle eski Türker’deki Şamanist inançtır.
Kitapta sonucu açıklanmayan birkaç nokta dışında, dervişlerin kötülenmesi ve Osmanlı sipahilerinin şarap içmesi çelişkili konulardan bazılarıdır.
Bu zamana kadar zevkle izlediğimiz Cüneyt Arkın’ın tarihi filmlerinin de bu romandan etkilendiğini zannediyorum.
1668 karakter
4 beğen · 0 yorum · kitap inceleme

Sezgin Taşcı

@sezgintasci

18 9.1
Kitap: Deli Kurt
Puan: 8
Öncelikle şeklinden başlarsak ufak tefek ebatlarıyla beni bir kaç defa, "acaba yanlışlıkla cep kitabı falan mı sipariş ettim", diye düşünüren bir kitap oldu. Resimde çok itici görünen kitap elime geçtiğinden beri şu minik halinin de etkisinden olsa gerek baktıkça içim açılıyor desem yeridir.

İçeriğe gelecek olursak...
Yıldırım Bayezid'in 1402'de Ankara Savaşı'nda, Aksak Temur'a yenilip esir düşmesinin ardından başlayan Fetret yani bunalım devrinde; Bayezid'in oğulları Emir Süleyman, Musa Beğ, Mehmet Beğ ve İsa Beğin birbirleriyle taht mücadelesi verdikleri zamanlarda başlıyor hikaye...

Tahtın taliplerinden İsa Beğ öldürülmelerinden korktuğu için evdeşi Bala Hatunu doğacak çocuğuyla birlikte, ağzı sıkı, gözü pek, has adamlarından tımarlı sipahisi Çakıra emanet ederek gizlice, Çakırın süt anası Satı Ananın evine gönderiyor. İşte Deli Kurt, İsa Beğin bu köyde doğup, herşeyden habersiz, kim olduğunu bilmeden büyüyen oğlu Muradın romanı. Yıllar hızla akıp giderken muradın sipahi oluşu, tımar alışı, hatta alay beğliğine kadar yükselişini ve girdiği savaşları, cengaverliklerini okuyacak diğer taraftan, büyücü mü, peri kızı mı cadı mı bilinmez Gökçen'in; dünya güzeli, billur sesli Gökçen'in, gözlerinde esrarengiz bir yeşil ışıkla, bakanın delirdiği hatta öldüğü o güzel kızın aşkına tutulmasını ve bu aşk hikayesini okuyacaksınız.
Seveceğiniz, çok kısa bir sürede okuyup bitireceğiniz bir kitap olacaktır.
Tavsiye ederim.
1600 karakter
10 beğen · 0 yorum · kitap inceleme

Kemal DEMİRKOL.

@kemal-demirkol

18 9.1
Kitap: Deli Kurt
Puan: 10
Tarih, Aşk, Kahramanlık Sevenler Mutlaka Okumalı
"Kitabın konusuyla ilgili bilgiler içermektedir." ( Spoiler )

- Kitap öncelikle tarih ve aşkı birbirine bağlamış bir kurgudan oluşuyor. Osmanlı İmparatorluğu fetret devri döneminde geçiyor. Fetret döneminin sıkıntısını gayet başarılı şekilde hissettirmiş. Bu dönemin zorluğundan kaçırılan şehzadenin hayatını anlatıyor roman. Çocukluğunda Deli Kurt lakabını alıyor. Sonrasında orduda yükseliyor. Padişah'ın amcası olduğundan habersiz büyük görevlere yükseliyor. Burası romanın tarihi tarafını anlatan bölümdü.
- Romanın içinde aslında muhteşem bir aşk hikayesi yatmakta. Evli olduğu halde Gökçen ismindeki Uygur Türk’ü olan büyücü kıza aşık olması ve kavuşamama hikayesi tam bir dram. Hele en son bölüm beni çarptı geçti. Üzülmemek elde değil.
- Roman çok akıcı, sade, sürükleyici. Atsız yine üslubunu konuşturmuş. Bazı şahsi fikirlerini roman kahramanları üzerinden anlatmış.
- İçerisinde; aşk, tarih, savaş, vatan sevgisi, devlet görevi, kahramanlık, hainlik her şey var.
- Deli Kurt’un kahramanlıklarıyla bazen tüyleriniz diken diken olacak. O yaşanan aşk uğruna çekilen azap ve savaş uğruna vazgeçilen duygular ve hayatlarla gözleriniz dolacak. Deli Kurt’un bazı hikayeleriyle de güleceksiniz.
- Tarih sevenlerin, aşka inananların okuması gereken bir kitap. İsme ve ideolojik fikirlerine aldanıp okumayanlar adına kayıp diyorum. Sıkılmayacağınızdan eminim. Çok beğendim sizlere de tavsiye ediyorum.
1553 karakter
3 beğen · 0 yorum · kitap inceleme

Adem ŞEN

@ultradem

18 9.1
Kitap: Deli Kurt
Puan: 8
Bir Atsız Romanı
Ankara savaşından sonra boşalan taht için,taht kavgaları başlamıştır.Şehzade Isa'da bu kavganın bir tarafıdır.Kardeşleri ile giriştiği mücadelede kaybedeceğini anlayıp eşini gizlice başka yere göndermiştir.Hamile olan eşi, bir erkek çocuğu dünyaya getirir.Fakat çocuk bir Osmanlı şehzadesi olduğunu bilmemektedir.
Şehzade olduğundan habersiz yetişen Deli Kurtun başına neler mi gelmiştir? Okuyup öğrendiniz efendim.

Güzel mı güzel, gizemli, bilgili bir kız,Gökçen.Ve ona ilk görüşte vurulan bir adam, gün geçtikçe artan sevgisiyle kendini unutup Gökçen'de hayat bulan bir adam.Peki bu aşkın sonu ne mı olmuştur?Okuyup öğrendiniz efendim.

Osmanlı'ya zorluk çıkartan ve Osmanlı ile çetin savaşlar yapan bir millet,Macarlar.Osmanlı'nın Balkanlar'daki bu çetin düşmanı ile mücadelesi nasıl başlamış ve nasıl bitmiştir?Okuyup öğrendiniz efendim.

Masalsı bir anlatımla yazılmış bu kitap, okuyucusuna başka bir zamanda yaşama fırsatı sunuyor.Konular her ne kadar yüzeysel olarak ele alınsa da insanı içine çeken yönüyle doyurucu bir kitap.Okuyucusuna ayırdığı zamanın hakkını verecektir.

Bu kitabı bana hediye ederek okumama vesile olan renkli kişilik, Esracan'a (@esracan) teşekkürler :)
1299 karakter
8 beğen · 0 yorum · kitap inceleme

ruhadam

@ruhadam

18 9.1
Kitap: Deli Kurt
Puan: 10
Yine Atsız, Yine Muhteşem
Üslup harika, tertemiz sade bir anlatım, bazı kitaplarda başımıza gelen 10-15 sayfa önce ne oldu gibi geriye dönüp bakmanıza gerek kalmıyor, zaten Atsız'ı büyük bir yazar yapan en iyi özelliklerden birisi de bu bence. Konu-kurgu biryere sırf bu üslubun zevkini yaşamak için Atsız romanlarını okumanızı öneririm.
Osmanlı İmparatorluğunun Fetret Devrini mükemmel bir aşk hikayesiyle anlatmak kolay iş değil. Kitapda kullanılan kelimeler yine farklı ve güzel bazılarını gündelik hayatımda kullanmayada başladım.
Atsız'ın diğer kitaplarında da bunu yaşamıştım, kendinizi kitaplarındaki karakterlerin yerine koyuyorsunuz ya da sevgiliniz arkadaşınız vs. bu kitaplardaki karakterler gibi olsun istiyorsunuz. Aşık olunan Uygur Kızı Gökçen; şimdi gerçek hayatta her tanıdığım ya da tanıyacağım Gökçen'e bu kitabın tesiriyle bakacağım.
906 karakter
19 beğen · 2 yorum · kitap inceleme
R.T (@ravza)
Evet Atsız, romanlarındaki kadın karakterterleri adeta mıh gibi aklımıza çakıyor!.. 23.08.16
ruhadam (@ruhadam)
Güntülü, Almila, Gökçen, Ay Hanım... Hepside harikaydı. 25.08.16

Deli Kurt Kitabı Galerisi

Deli Kurt

Sezgin Taşcı

@sezgintasci

Hayat ölümün başlangıcıdır.
22 beğen · 0 yorum · alıntı

Lalena

@siyah-kugu

Unutulan yara daha çabuk iyileşir.
16 beğen · 0 yorum · alıntı

Lalena

@siyah-kugu

Bu kadar güzel gözlere bakmak, sonra da ölmemek...
12 beğen · 0 yorum · alıntı

Nurdan Ceylan

@nurdan-ceylan

Ölmemişti. Fakat artık kendisine yaşıyor denebilir miydi?
9 beğen · 0 yorum · alıntı

Lalena

@siyah-kugu

Ölmemişti. Fakat artık kendisine yaşıyor denebilir miydi?
9 beğen · 0 yorum · alıntı
0
Yeni kitabım Deli Kurt. Bakalım nasıl? @neokur