ara

Deli Kurt

Deli Kurt Konusu, Özeti ve Türleri

Deli Kurt
Yayınevi: Ötüken Neşriyat
ISBN: 9789754378016
Sayfa: 246 sayfa
Basım Tarihi: 2012
Deli Kurt, Osmanlı tarihinde Yıldırım Bayazıd'dan sonra "Şehzadeler Kavgası" diye anılan devrin tarihî bir romanıdır. Bir bakıma göre de Bozkurtlar'da başlayan Orta Asya'daki hayat kavgasının yeni vatan Anadolu'da devamıdır.

Şehzadeler arasında süren ve tafsilâtı henüz yeterince aydınlanmamış bulunan çarpışmada Yıldırım'ın oğulları hayat ve taht mücadelesinin hem kahramanca, hem şairane, hem de sefîhane bir örneğini vermişler ve birbiri ardınca hayata veda ederek meydanı içlerinden birisine bırakmışlardır. Bunlar arasında en talihsizi ve hayatı en az bilineni İsa Çelebi'dir. Deli Kurt, İsa Çelebi'nin meçhul bir oğlunun dramıdır. Bu dram daha sonraki asırlarda daha büyük bir şiddetle sürüp gidecek ve yüzlerce şehzadenin hayatına mal olacaktır.

Romanda görülen parlak bakışlı, gözlerine bakılamayan kız, hayalî bir tip değildir. Zamanımızda Muğla köylerinden birinde böyle bir kız yaşamıştır ve belki de hâlâ yaşamaktadır. Roman yazarı, bu parlak ve büyülü bakışları beş yüz yıl öncesine götürmekle esere çeşni vermekten başka bir şey yapmamıştır.
Deli Kurt kitabı Seri Kitaplar listesinde yer almaktadır.

Deli Kurt - s41

-Murad sana emanet...
İsa Beğ tekrarladı:
-Murad sana emanet...
Eduşka tarafından eklenmiştir.
505
KİTAP
Seri Kitaplar
Birden fazla kitaptan oluşan ve uzun sürmeleri nedeniyle okurken adeta hayatımızın bir parçası olan seri kitaplar listelenmiş...
1090
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
294
KİTAP
Filmi Çekilmesi Gereken Kitaplar
Bu kitapların acilen filmi çekilmeli! Kurgusuna bayıldığımız ve sinemada da görmek istediğimiz, senaryolaştırılması mümkün ol...
377
KİTAP
Bir Nefeste Okunan Kitaplar
Elinden düşüremeyeceğin, bir solukta okuyacağın en sürükleyici kitapları bu listede bulabilirsin. Sen de en sürükleyici buldu...
105
KİTAP
En iyi Türk / Türkiyeli Yazarlar ve Kitapları
Türk edebiyatının herkes tarafından bilinmesi gereken en önemli yazarlarının en iyi kitaplarını bu listede paylaşalım. Lütfen...

Gülcan

@gulcann

- Hüseyin Nihal Atsız
9.1 (119 oy)
Tarihi bir peri masalı tadında
Kitabı okuyalı birkaç gün geçti ama ancak vakit bulabildim. Kitabı diğer Atsız kitapları kadar çok beğendim. Özellikle belirtmem gerekir ki Nihal ATSIZ’ın kitaplarında kadın karakterler çok baskın özellikte. Bu sebeple Nihal Atsız kitaplarının özellikle kadın okuyucular üzerindeki etkisinin daha fazla olduğunu söylemeliyim. Kadın karakterleri; cesur, korkusuz, güçlü ve erkeklerle boy ölçüşen, erkekleri yenen özellikte yazdığı için Atsız’ın Feminist bir yönü olduğunu da düşünmeye başladım.

Kitaba gelecek olursak kitap Yıldırım Beyazıd’ın Ankara savaşında Aksak Temur’a tutsak düştüğü dönemden başlıyor. Fetret devrini, Çelebi Mehmet dönemini ve sonrasında Fatih sultan Mehmet’in küçük yaşta tahta geçtiği döneme kadar olan zamanı anlatıyor. Tabi kitap savaşları ve tarihi olayları içeriyor ancak kitap tam anlamıyla bir aşk kitabı. Tüm bunların dışında kitabın fantastik yönleri var. Yani kitapta Hayaletler, peri kızları vs değişik değişik karakterler var.

Kitap daha çok Yıldırım Beyazıd’ın torunu olan ama bir şehzade olduğundan habersiz, sipahi olan Murat’ın Gökçen’e olan aşkını anlatıyor. Gökçen’in güzelliği kitaba sığmamış desem yeridir. Gökçen peri kızı mı yoksa bir büyücü mü bilinmiyor. Ama dünya güzeli olduğu, görenlerin vurulduğu, gözüne bakanın öldüğü bir kız.

Bu okuduğum üçüncü Nihal Atsız kitabı oldu. Atsız’ın siyasi yönü ve görüşlerini bir yana bırakın kitapları gerçekten insanı sıkmayan kitaplar. Bu açıdan Atsız'ın edebi yönünü çok sevdim.Eğer kitaplarını ırkçı bulduğunuz için okumuyorsanız bu romanın ve diğer okuduklarımın ırkçılıkla alakası yok. Herkese tavsiye ederim.

UYARI:
Kitabın yan etkisi var. Kitap bitince İnsan kızının adını Gökçen koymak istiyor.:D
Verdiği Puan: 10
10 beğen · 1 yorum · kitap inceleme ·
Zeynep Kaplan (@zeynep-kaplan266)
ya kitabı bitirince ileride çocuğumun ismini Gökçen koymaya karar verdim yalnız değilmişim :) 22.05.17

Erkan ÇAKIR

@erkancakir

- Hüseyin Nihal Atsız
9.1 (119 oy)
Deli Kurt, Hüseyin Nihal Atsız tarafından yazılan tarihi bir romandır. Romanın ilk basımı 1958 yılında yapılmıştır. Benim okuduğum roman ise 59. baskısıdır ve 246 sayfadan oluşmaktadır.
Kitabın ana karakterlerini Çakır Bey, Murad(lakabı Deli Kurt), Gökçen, Satı Kadın, Evren, İsa Bey ve Bala Hatun oluşturmaktadır. Kitabın konusu Osmanlı İmparatorluğu’nda Ankara Savaşı’nda Yıldırım Beyazıt’ın yenilerek esir düşmesi ile başlayan ve şehzadeler savaşı olarak da bilinen Fetret dönemini anlatmaktadır. 1400-1445 tarihleri arasında Osmanlı’nın durumu ile ilgili bilgiler vermektedir.
Kitap her ne kadar tarihi bir roman olsa da daha çok aşkı anlatmaktadır. Tarihi bilgi ve hikâyelerin arkasına gizlenmiş olan o müthiş aşk hikâyesi kitabın bir solukta okunmasını sağlamaktadır. Tarih, vatan sevgisi, kahramanlık, dürüstlük ve aşk birbiri içine geçerek romanda işlenmektedir. Romanda, Osmanlı içerisinde hayatlarını sürdüren Türkmenler ve sürekli Osmanlı üzerine seferler düzenleyen Karamanoğulları hakkında da birçok bilgi verilmektedir.
Kitapta dikkatimi çeken noktalardan biride Gökçen isimli kızın gözlerindeki yeşil ışık ve taşlarla yağmur yağdırmasıdır. Bunun sebebi ise Gökçe’nin Uygur Türkü olması sebebiyle eski Türker’deki Şamanist inançtır.
Kitapta sonucu açıklanmayan birkaç nokta dışında, dervişlerin kötülenmesi ve Osmanlı sipahilerinin şarap içmesi çelişkili konulardan bazılarıdır.
Bu zamana kadar zevkle izlediğimiz Cüneyt Arkın’ın tarihi filmlerinin de bu romandan etkilendiğini zannediyorum.
Verdiği Puan: 10
5 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Sezgin Taşcı

@sezgintasci

- Hüseyin Nihal Atsız
9.1 (119 oy)
Öncelikle şeklinden başlarsak ufak tefek ebatlarıyla beni bir kaç defa, "acaba yanlışlıkla cep kitabı falan mı sipariş ettim", diye düşünüren bir kitap oldu. Resimde çok itici görünen kitap elime geçtiğinden beri şu minik halinin de etkisinden olsa gerek baktıkça içim açılıyor desem yeridir.

İçeriğe gelecek olursak...
Yıldırım Bayezid'in 1402'de Ankara Savaşı'nda, Aksak Temur'a yenilip esir düşmesinin ardından başlayan Fetret yani bunalım devrinde; Bayezid'in oğulları Emir Süleyman, Musa Beğ, Mehmet Beğ ve İsa Beğin birbirleriyle taht mücadelesi verdikleri zamanlarda başlıyor hikaye...

Tahtın taliplerinden İsa Beğ öldürülmelerinden korktuğu için evdeşi Bala Hatunu doğacak çocuğuyla birlikte, ağzı sıkı, gözü pek, has adamlarından tımarlı sipahisi Çakıra emanet ederek gizlice, Çakırın süt anası Satı Ananın evine gönderiyor. İşte Deli Kurt, İsa Beğin bu köyde doğup, herşeyden habersiz, kim olduğunu bilmeden büyüyen oğlu Muradın romanı. Yıllar hızla akıp giderken muradın sipahi oluşu, tımar alışı, hatta alay beğliğine kadar yükselişini ve girdiği savaşları, cengaverliklerini okuyacak diğer taraftan, büyücü mü, peri kızı mı cadı mı bilinmez Gökçen'in; dünya güzeli, billur sesli Gökçen'in, gözlerinde esrarengiz bir yeşil ışıkla, bakanın delirdiği hatta öldüğü o güzel kızın aşkına tutulmasını ve bu aşk hikayesini okuyacaksınız.
Seveceğiniz, çok kısa bir sürede okuyup bitireceğiniz bir kitap olacaktır.
Tavsiye ederim.
Verdiği Puan: 8
11 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Kemal DEMİRKOL

@kemal-demirkol

- Hüseyin Nihal Atsız
9.1 (119 oy)
Tarih, Aşk, Kahramanlık Sevenler Mutlaka Okumalı
"Kitabın konusuyla ilgili bilgiler içermektedir." ( Spoiler )

- Kitap öncelikle tarih ve aşkı birbirine bağlamış bir kurgudan oluşuyor. Osmanlı İmparatorluğu fetret devri döneminde geçiyor. Fetret döneminin sıkıntısını gayet başarılı şekilde hissettirmiş. Bu dönemin zorluğundan kaçırılan şehzadenin hayatını anlatıyor roman. Çocukluğunda Deli Kurt lakabını alıyor. Sonrasında orduda yükseliyor. Padişah'ın amcası olduğundan habersiz büyük görevlere yükseliyor. Burası romanın tarihi tarafını anlatan bölümdü.
- Romanın içinde aslında muhteşem bir aşk hikayesi yatmakta. Evli olduğu halde Gökçen ismindeki Uygur Türk’ü olan büyücü kıza aşık olması ve kavuşamama hikayesi tam bir dram. Hele en son bölüm beni çarptı geçti. Üzülmemek elde değil.
- Roman çok akıcı, sade, sürükleyici. Atsız yine üslubunu konuşturmuş. Bazı şahsi fikirlerini roman kahramanları üzerinden anlatmış.
- İçerisinde; aşk, tarih, savaş, vatan sevgisi, devlet görevi, kahramanlık, hainlik her şey var.
- Deli Kurt’un kahramanlıklarıyla bazen tüyleriniz diken diken olacak. O yaşanan aşk uğruna çekilen azap ve savaş uğruna vazgeçilen duygular ve hayatlarla gözleriniz dolacak. Deli Kurt’un bazı hikayeleriyle de güleceksiniz.
- Tarih sevenlerin, aşka inananların okuması gereken bir kitap. İsme ve ideolojik fikirlerine aldanıp okumayanlar adına kayıp diyorum. Sıkılmayacağınızdan eminim. Çok beğendim sizlere de tavsiye ediyorum.
Verdiği Puan: 10
3 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Adem ŞEN

@ultradem

- Hüseyin Nihal Atsız
9.1 (119 oy)
Bir Atsız Romanı
Ankara savaşından sonra boşalan taht için,taht kavgaları başlamıştır.Şehzade Isa'da bu kavganın bir tarafıdır.Kardeşleri ile giriştiği mücadelede kaybedeceğini anlayıp eşini gizlice başka yere göndermiştir.Hamile olan eşi, bir erkek çocuğu dünyaya getirir.Fakat çocuk bir Osmanlı şehzadesi olduğunu bilmemektedir.
Şehzade olduğundan habersiz yetişen Deli Kurtun başına neler mi gelmiştir? Okuyup öğrendiniz efendim.

Güzel mı güzel, gizemli, bilgili bir kız,Gökçen.Ve ona ilk görüşte vurulan bir adam, gün geçtikçe artan sevgisiyle kendini unutup Gökçen'de hayat bulan bir adam.Peki bu aşkın sonu ne mı olmuştur?Okuyup öğrendiniz efendim.

Osmanlı'ya zorluk çıkartan ve Osmanlı ile çetin savaşlar yapan bir millet,Macarlar.Osmanlı'nın Balkanlar'daki bu çetin düşmanı ile mücadelesi nasıl başlamış ve nasıl bitmiştir?Okuyup öğrendiniz efendim.

Masalsı bir anlatımla yazılmış bu kitap, okuyucusuna başka bir zamanda yaşama fırsatı sunuyor.Konular her ne kadar yüzeysel olarak ele alınsa da insanı içine çeken yönüyle doyurucu bir kitap.Okuyucusuna ayırdığı zamanın hakkını verecektir.

Bu kitabı bana hediye ederek okumama vesile olan renkli kişilik, Esracan'a (@esracan) teşekkürler :)
Verdiği Puan: 8
9 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Sezgin Taşcı

@sezgintasci

Hayat ölümün başlangıcıdır.
- Hüseyin Nihal Atsız
9.1 (119 oy)
23 beğen · 0 yorum · alıntı

Lalena

@siyah-kugu

Unutulan yara daha çabuk iyileşir.
- Hüseyin Nihal Atsız
9.1 (119 oy)
17 beğen · 0 yorum · alıntı

Lalena

@siyah-kugu

Bu kadar güzel gözlere bakmak, sonra da ölmemek...
- Hüseyin Nihal Atsız
9.1 (119 oy)
13 beğen · 0 yorum · alıntı

Nurdan Ceylan

@nurdan-ceylan

Ölmemişti. Fakat artık kendisine yaşıyor denebilir miydi?
- Hüseyin Nihal Atsız
9.1 (119 oy)
10 beğen · 0 yorum · alıntı

Lalena

@siyah-kugu

Ölmemişti. Fakat artık kendisine yaşıyor denebilir miydi?
- Hüseyin Nihal Atsız
9.1 (119 oy)
10 beğen · 0 yorum · alıntı

Benzer Kitaplar

9.1/10
119 oy
Sence kaç puan almalı?
0