ara

Avunamayanlar

Avunamayanlar Konusu ve Özeti

Avunamayanlar
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
ISBN: 9789750816840
Sayfa: 544 sayfa
"Beni Asla Bırakma" adlı kitabı Time tarafından en iyi 100 roman arasında gösterilen Ishiguro'dan yepyeni bir roman daha...Dünyaca ünlü piyanist Ryder, önemli bir konser vermek için isimsiz bir Avrupa şehrine gelir. Birkaç gün sonra sahneye çıkacağını bilse de, bundan başka hiçbir şey hatırlayamaz; karşılaştığı herkesin niçin ondan bir şeyler istediğini, çok uzak olması gereken yerlere nasıl hemen ulaşıverdiğini, saatler sürmesi gereken bir sohbeti üç dakikalık asansör yolculuğuna nasıl sığdırdığını anlayamaz. Kendini olaylara ve çevresindeki insanlara teslim eden belleksiz piyanist, geçmişin ve geleceğin kırılgan bir şimdiki anda çakıştığı sürreal bir dünyaya savrulur. Çok geçmeden, yaklaşan konser gecesinin hayatının en önemli performansı olduğunu fark edecektir.İşlevini yitirmiş toplumsal düzenin bireyler üzerindeki yaralayıcı baskısını hemen her eserinde zarafetle ilan eden Kazuo Ishiguro, Avunamayanlar'da hayatı kontrolden çıkan bir adamın çok boyutlu hikâyesini anlatıyor.

Semih Oktay

@semihoktay

Kazuo Ishiguro geliştirmiş roman sanatını...
AVUNAMAYANLAR

Kazuo Ishiguro;540 sayfa

Devrettim AVUNAMAYANLAR adlı,değişik bir nesir anlayışıyla kaleme alınmış bu romanı.Roman,dedim ya aslında romanüstü,romanlar-üstü bir metindi benim okuduğum.Kesinlikle "roman" sınıfına alamayacağım lakin romandan biraz daha farklı bir haz aldım bu eserden.Bu ikindi vakti,bir arkadaşımın kitap hakkında yapmış olduğu yoruma katılmamak elimde değil.Bu arkadaşımız Yazarımızın sadece bu eserini okumakla kalmamış diğer kitaplarından da okumuş üstelik.Benden çok daha iyi tanıyor Kazuo Ishiguro'yu yani.Ve dedi ki:

Farkında mısın Kazuo Ishiguro'nun bu AVUNAMAYANLAR kitabında altı çizilebilecek tek bir cümle yoktu? Ossaat hak verdim kendisine.Ishiguro kitap altlarını satır satır çiziktirenleri hiç ama hiç düşünmemiş ilk olarak bunu söyleyebilirim.İnsan o okuyucuları da düşünür ama değil mi? Yazık elinde kurşun kalemle atmaca gibi bekleyen aralarında benim de olduğum bir takım okuyuculara? İnsaf Arkadaş! Tek bir cümlenin altını çizemedim yahu! Gerçi pdf'sinden okudum ama lütfen Ishiguro'ya söylemeyin!

Garip bir eser Avunamayanlar.Öyle anlatılacak fazla bir ederi yok. Buradan sonrasını kitabı okuyacaklar okumasa da olur.

Ryder nam bir adam var.Hazret anladığım kadarıyla sıkı bir piyanist ya da Ishiguro okuyucuyu kandırıyor! Bu sıkı piyanist ki ben Yazarımızın yalancısıyım bu 'romanüstü'nün sonuna kadar adı bilinmeyen bir şehirde bir konser vermeye gidiyor.Piyano çalacak.Haydi piyasa ağzıyla söyleyeyim : Bir piyano resitali verecek.Avunamayanlar adlı bu eseri sonuna kadar okumuş biri olarak diyebilirim ki Ishiguro yalancının biri;aslında adam piyano çalmayı bilmiyor zira bir türlü bu konser salonu o gece için hazırlanamıyor.Ryder ha babam de babam farklı farklı işlerin peşinde koşuyor zira.Belki de Isgiguro karakteri yarattıktan sonra elinden kaçırmıştır diye de düşündüm zaman zaman.Yarattın bir karakter,bir elinden tutsana be Ishiguro! Gustav nam bir bavul taşıyan var.İlk tanıdığımız bu yaşlıbavultaşıyıcısı oluyor zaten.Ryder'ın kaldığı otelin asansöründe Gustav tüm hayatını olduğu gibi anlatıyor neredeyse. "Gustav sizi odanıza götürecek." (diyor biri.) Arkama dönüp baktığımda lobinin karşı tarafında bekleyen yaşlı bir taşıyıcı gördüm. Kapısı açık asansörün önünde durmuş,endişeli bir tavırla asansörün içine bakıyordu. Ben yürüyüp yanına geldiğimde irkildi. Sonra bavullarımı alıp benim peşimden aceleyle asansöre bindi.Sayfa/11 " Böyle de düz bir anlatımı var Ishiguro'nun... Yahu,dedim bir okuyucu olarak : Bu nasıl bir iştir,kaçıncı kata çıkıyorlar ki bunlar böyle? Herhâlde çık çık bitmeyen bir büyük otel.Asansörden indiğinde Ryder -galiba- Gustav'ın damadı oluyor neredeyse.Ben mi öyle anladım yoksa? Git bak kızım Sophie'ye,diyor Gustav. Torunum Boris ile oturuyor olmaları gerek Macar Kahvesinin tam karşısındaki bu kafeye,,,senin gideceğin saatlerde,diye ekliyor.Ryder gidiyor kafeye. Sophie ile Boris sanki kendi karısıymış gibi bir geçmişleri olduğunu anlamıştım sonraları.Adıbilinmez bu şehirde Ryder'in vereceği bu resitale kendi annesi ile babası da gelecek sözüm ona ya umurunda mı bu gamsız adamın? Türlü tuhaf işlerle uğraşıp duruyor Ryder.

Ve işin tuhafı bu romanüstü romanı,adını tam koyamıyorum zira yeni bir anlayışla yazılmış bir eser bu,,,o kadar kolay okudum ki sebebini kendim de bulamıyorum.

Resital verildi mi peki Ryder tarafından? İnan olsun ben de bilmiyorum!

Pazar,17 Aralık 2017
Avunamayanlar
kitaba 9 verdi
15 beğen · 35 yorum
Gülşah Sönmez (@gulsahsonmez)
Güzel inceleme olmuş, yalnız roman incelemelerinde romanın konusu da incelemeye dahil olduğunda (her ne kadar romanı okuyacak olanlar bundan sonrasını okumasın ibaresi geçse de) incelemeyi okurken insan o romanı okuyup okumayacağına henüz karar veremediği için, incelemeyi okuyan insan için pek de iyi olmuyor! Ama diyeceksiniz ki, konudan bahsedilmeden roman incelemesi nasıl yapılır? Onu ben de bilmiyorum :))
17.12.17 beğen 1 cevap
Erguvan (@erguvan)
Kitabı beğenmedim! 540 sayfalık kitapta altı çizilecek, alıntı olarak paylaşılabilecek tek bir cümlenin olmaması benim de kitap hakkında ilk aklıma gelendi. Karakterleri hiç beğenmedim. Bir tane aklı başında karakter bulamadım, hah şu da benim adamım olsun diyebileceğim. Yazarı tek bir yerde tebrik edebilirim , 540 sayfa yazıpta hiçbirşey anlatamamak da bir başka kabiliyet. Kendisini görsem nasıl becerdiniz bu kadar yazıpta hiçbirşey anlatamamayı diye sormak isterdim doğrusu. "Beni asla unutma" adlı romanını okumuştum yazarın. 8 puan verebileceğim bir kitaptı. Bu kitaba ise en insaflı halimde 6 dan fazla veremedim, nobel ödüllü yazar kusura bakmasın, içimden gelen budur.!
18.12.17 beğen 1 cevap

Hayata Gülümse

@hayataagulumse

Geçmişin ve geleceğin kırılgan bir şimdiki anda çakıştığı bir dunyaydı yaşadığı. Rüyasında bağırmak isterken susanlarin, koşmak isterken duranların COK ACAYİP hikayesi
Sıkıntıdan öldürmekle, zevkten surundurmek arasında gidip gelen bir kitap. Tam off ya bu ne dediğiniz anda öyle derin ve dokunaklı bir havaya bürünüp okuru tekrar kurgunun içerisine davet ediyor ki. Çok eğlendim. ?

Yazarımız 8 kasım 1954 tarihinde Japonya'da dogmus ve 6 yaşında ailesiyle İngiltere'ye yerleşmiş. 1982 senesinde İngiliz vatandaşlığına geçmiş. İlk romanını 1982 yılında UZAK TEPELER ve çıkarttığı diğer eserleri de tamamı ödül almış olup en son 2005 senesinde "BENİ ASLA BIRAKMA" romanı en iyi 100 roman arasında ve 2017 yılı Nobel Edebiyat Ödülüne layık görülen Japon asıllı İngiliz yazar.

Romanın konusu kısaca; Kim bu insanlar? Neden böyleler? Neredeler? Ne istiyorlar? Koca 541 sayfada bulamadım. Neyse şükür kimse bulamadı ??
Dünyaca ünlü piyanist Ryder bir konser vermek için isimsiz bir Avrupa şehrine gelir. Birkaç gün sonra sahneye çıkacağını bilse de başka hiçbir şey hatırlamaz. O kadar garip karakterler ki hepsinde bir hastalık söz konusu ama hangi hastalık? Bana göre Nevroz hastalığı ?. Bu hastalığının beş çeşit şekli var bu karakterlere en yakin olanı Korku nevrozu olarak görünüyor. Kitapta en belirgin dikkat çeken kurgulardan biri saatler sürmesi gereken bir sohbetin 3 dakikalık asansör yolculuğuna nasıl sığdırıldığı !Çok uzak olarak tarif edilen yerlere nasıl hemen ulasilabildigi! Araba ile gidilen bir yerden hemen ara koridorlarda geçerek her defasında her yerin otele nasıl bağlandığı! Arkadaş ne otelmiş koca şehir otele bağlanmış ??. İşlevini yitirmiş toplumsal düzenin bireyler üzerindeki yaralayıcı ve aşağılayıcı baskısını yoğun hissedeceğiniz, hayatı kontrolden çıkan bir adamın çok boyutlu hikayesi. Kahramanımız kendini olaylara ve çevresindeki insanlara teslim eden belleksiz bir piyanist. Elini attığı herşeyin ve herkes kendisi ile ilişkili ama bir o kadar da herşey çok tozlu. Kitabın adı herşey olabilir ama AVUNAMAYANLAR asla olamaz.

Herkes abukluyor ama kimse AVUNAMIYOR ??

OKU'yunuz arkadaşlar bunu da okuyunuz.?? Birileri bu yazarı lütfen anlasın.
Avunamayanlar
kitaba 9 verdi
9 beğen · 9 yorum
Hayata Gülümse (@hayataagulumse)
@gulsah-sonmez @semih-oktay ?? Bu da benim incelemem ?
18.12.17 beğen 2 cevap

Bur Cu

@burcua

Kazuo Ishiguro'nun okuduğum ilk kitabı idi. Kitabı akıcı bir şekilde, beğeni ve keyif ile okudum. Tamamen kendinizi odaklanarak okumanız gereken çok farklı bir kitap.

Kitabın ana karakteri Mr.Ryder'den sürekli birşeyler yapması'nın istenmesi, ve Mr.Ryder'in, vermesi gereken konsere odaklanacağı yerde, insanların bitmek bilmeyen beklentilerini karşılama sorumluluğa girmesi, kitabı okurken beni oldukça yordu diyebilirim.
Bu arada bence kitabın iki ana karakteri var. Mr Ryder ve Gustav.

Mr.Ryder, herhangi bir yerde iken, birden başka bir yere geçiyor. Bu döngü kitabın sonuna kadar bu şekilde devam ediyor.

Merak ile başlayıp okuduğum bir kitap idi. Fakat kitabın sonu, bende oldukça fazla hayal kırıklığı yarattı. Yarım kalmış bir kitap diye düşünüyorum.
Mr. Ryder'ın yaşadıkları hayal miydi, rüyamıydı, yoksa gerçekten bunları yaşadı mı belli değil. Öyle bir resital olacak mıydı o bile meçhul. Sonuç yok kitapta maalesef.
Avunamayanlar
kitaba puan vermedi
12 beğen · 0 yorum

Nevim Gökdemir

@nevimgokdemir

Bu dünyada her insan yaşamak istediğini yaşar yada şartlara göre değişir
Kitap kendini okuttumu okuttu çocukluğu gençliği ve yaşlılığının arasında kalmış bir adammış gibi geldi bana . Bir rüya görüyormuş gibi geldi bana birazda manyak tabi sinir etti beni herkesin peşinden gidip kendi işlerine bakmadı birde ne palto ömrümü yedi vallahi bir dokuz numara ne çok yer etmiş belleğinde kendisine format atıp yeniden başlamalı
Avunamayanlar
kitaba 7 verdi
4 beğen · 10 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Avunamayanlar adı uymamış ama Nevim kitaba.Bana kalsa kitabın adını : GAMSIZ BAYKUŞ koyardım!
17.12.17 beğen 1 cevap

Avunamayanlar - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
163
KİTAP
Kütüphanenizde Yer Alması Gereken Hazine Değerindeki Edebiyat Kitapları
Herkesin okuması ve kitaplığında bulundurması gerektiğini düşündüğümüz hazine değerindeki en iyi edebiyat kitaplarını bu list...

Burcu

@bburcu

Yeni kitabım.
Avunamayanlar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
20 beğeni · 1 yorum
Hayata Gülümse (@hayataagulumse)
Okurken çok keyif aldığım ve çok tartıştığımiz bir kitaptir. Yorumlarınızı mutlaka beklerim @bburcu ?
09.01.18 beğen 2 cevap

Bur Cu

@burcua

Okuduğum kitap. ?
Avunamayanlar
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
30 beğeni · 7 yorum
doğala özdeş (@superkimyonn)
14.01.18 beğen 1 cevap
Erica (@ericache)
Eğer bu kitap Ishigura'nın okuduğunuz ilk kitabı ise biraz zorlanacağınızı söylemek isterim. Ancak gerçekten de 20.yüzyılın önemli kitaplarındandır. Yazar yeni bir edebiyat akımı oluşturmuş. Keyfili okumalar.
14.01.18 beğen 4 cevap
7.8/10
5 oy
Sence kaç puan almalı?
0