ara
‹ Tüm Alacakaranlık İncelemeleri

Alacakaranlık Kitap İncelemeleri

Semih Oktay

@semihoktay

ALACAKARANLIK

Roman;Stephenie Meyer; Çeviren:Hüseyin Baran; Epsilon Yayınları; 400 sayfa (6) (7 Haziran 2009)

ALACAKARANLIK başlıklı bu romanı devrettim...Bundan üç-dört yıl önce Sâdık Hidâyet'in ALACAKARANLIK başlıklı kitabındaki hikâyeleri okumuştum; internet sayfalarından bu hikâyelerin yorumlarına bakayım derken Stephenie Meyer'in aynı adlı bu eserine tesadüf etmiştim... Bu kadar çok yorumcunun ilgilendiği bir roman doğrusu merakımı uyandırmıştı.Üstelik Stephenie Meyer'in dört romandan oluşan bu serisini uzun zamandır çok satanlar listesinde görüyordum ve dikkatimi çekiyordu.Haziran ayı başında bir arkadaşımın kitapları arasında gördüm ALACAKARANLIK romanını: 'Al ben okuyamam,ilk sen oku.' demişti ve kitabı bana ödünç vermişti.

Bella,uzun adıyla Isebella,romanın kahramanlarından biridir; bir insandır.Edward Cullen ise romanın diğer kahramanıdır,fakat o bir insan değildir:Edward bir vampirdir.

Bella,Cullen'a âşık olur ve tam üçyüz sayfa boyunca bu ikilinin arkadaşlıklarını ve bu arkadaşlığın ilerlemesini anlatır Yazar bize.Bu üçyüz sayfa boyunca Cullen'ın nasıl bir vampir olduğu,kendisine has özelliklerini bu ilerleyen aşk ile birlikte okuruz.Aslında aşk değildir bu yaşanan:iki genç henüz arkadaşlık safhasını yaşamaktadırlar.Dikkate değer bir olay yoktur bu üçyüz sayfa süresince. Cullen'ların düzenlediği bir beysbol maçında en vahşi vampir grubu ile karşılaşırlar; bu tam üçyüzüncü sayfada olur.Roman zaten dörtyüz sayfadır ve dörtte üçünde hiçbir olay yaşanmaz. Dediğim gibi sadece Bella'nın, Cullen ile olan arkadaşlığı anlatılır.Birdenbire okuyucunun karşısına çıkartılan bu yeni vampir grubundan bir tanesi olayın içine dahil edilir; yeni vampir Bella'yı avlamak(!) ister...Fakat bu iş göründüğü kadar kolay değildir.

Yeni vampir,vampirlerin en azılısı,hatta bir 'katil vampir' olmasına rağmen Cullen de, arkadaşları da sıkı vampirlerdir.Katil vampirin tuzağına düşen Bella,Cullen ve arkadaşları sayesinde kurtarılır.Bella bunun üzerine âşık olduğu Cullen'dan bir ricada bulunur.(Burada artık romanın sonlarına geliyoruz.) Bu rica,Cullen gibi ölümsüz bir vampir olmaktır. Bella'nın Cullen gibi ölümsüz bir vampir olması ise bir vampir tarafından ısırılmakla mümkündür.Bella vampir olmayı çok istemektedir...Roman tam bu sırada sona erer.

Çevirisi biraz daha iyi olmalıydı,,,olabilirdi.Ayırmalardan bazıları kurala uyulmadan yapılmış,,,satır sonlarına sığmayan kelimelerin ikiye bölünmesinden bahsediyorum 'ayırma' derken ve bu durum beni rahatsız etti doğrusu... Türkçemizde her kelime,içinde kaç sesli harf varsa o kadar heceye bölünür ve ayırma bu hecelerden sonra yapılır ama bu kurala uyulmamış.Birkaç cümle yeniden tercümeye muhtaç.Buna rağmen özellikle gençlerin okuyacağı bir roman olmuş ALACAKARANLIK.

Romanı okumadan birkaç gün önce gazetede: 'BİR VAMPİRİMİZ EKSİKTİ! ' diye genişçe bir haber görmüştüm.Haberin detaylarını okudukça Türkiyemiz'de ikibine yakın insanın vampirist olduğunun farkına vardım.Umuyorum doğru değildir yazılanlar ya da en azından abartıldığı gibi değildir.Ve şu ALACAKARANLIK romanı için yazılan yorumlar arasında genç olduğunu tahmin ettiğim arkadaşlar vampir Cullen için övgü dolu sözler yazmışlar Bella'ya karşı duyduğu aşk sebebiyle...Şu gazete haberi,bu roman ve yazılan yorumlar beni bayağı bir tedirgin etti. ALACAKARANLIK romanı aslında dört romandan oluşan bir seriymiş ama ben okumayacağım.Galiba okuyamayacağım..!

Pazar,7 Haziran 2009
Alacakaranlık
kitaba 6 verdi
1 beğen · 0 yorum