up
ara
profil foto
‹ Aklından Bir Sayı Tut

Aklından Bir Sayı Tut Kitap İncelemeleri

Asiye ARSLANTAŞ

Asiye ARSLANTAŞ

@kizilkafa

658
Yazarın nasıl ilk kitabı olduğunu düşünüp durdum hep okurken. Böyle güzel bir olay örgüsü ve yazım stilinin böyle bir patlama anı için saklı tutulduğunu düşündüm. Serinin daha önce başka bir kitabını farkına varmadan okumuştum şimdi bilinçli bir şekilde en baştan başlıyorum seriye, beklentim ilk kitapla aşırı yükseldi. Gerek konu, gerek olayların ilerleme şekli olarak ben çok beğendim. Sürekli düşünüp duruyorsunuz; nasıl tahmin etti? Nasıl bildi? Kim bu psikopat? Amacı ne?
Sizi düşündüren, güzel ve sürükleyici bir kitap. Tevsiye edilir.
ataç ikon Aklından Bir Sayı Tut
kitaba 8 verdi
12 beğen · 2 yorum
Bearded Angler (@beardedangler)
ablaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

senin saçların kızılmış ya!
14.10.18 beğen cevap
kader.cmln (@naturmort)
birde serinin diğer kitaplarını okusaniz John Verdon u birakamiyorsunuz..
14.10.18 beğen 1 cevap
gamze

gamze

@gamzeozdem

Kitaba yeni başlayanlar için güzel bir ısınma olabilir. Serinin dişer kitaplarını da okudum fakat en çok beğendiğim buydu belki de ilk kitap olmasından kaynaklıdır
ataç ikon Aklından Bir Sayı Tut
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
Sinemm

Sinemm

@sinemm

Kurgusu ve anlatımı akıcı fakat sonu beni tatmin etmedi.O kadar esrarengiz ve gizem dolu bir kitap böyle bir sonla bağlanmamalıydı bence
ataç ikon Aklından Bir Sayı Tut
kitaba 8 verdi
5 beğen · 0 yorum
єℓєgαηcє

єℓєgαηcє

@psikopat

Seri bir katil, kurbanlarına mektuplar göndererek bedel ödeme zamanlarının geldiğini söyleyip daha sonra hepsini aynı şekilde öldürüp kafalarını kesmektedir. Kurbanlardan birinin dedektif David Gurney'den yardım istemesiyle dedektifin bu esrarengiz cinayetleri çözme yolundaki macerası başlar.


güzel harikalar ötesi öve öve dilimde tüy kalamıcak diyebileceğim fevkalade bir kitap.
ataç ikon Aklından Bir Sayı Tut
kitaba 10 verdi
6 beğen · 0 yorum
KIRÇİÇEĞİ

KIRÇİÇEĞİ

@hayalkur

Çok beğenilmeli ama nedense bana çok sıkıcı geldi.
ataç ikon Aklından Bir Sayı Tut
kitaba puan vermedi
5 beğen · 16 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Sıkıcı idi zaten Kırçiçeği.Üzülme! Benzer düşünüyoruz bu roman hakkında.
23.06.17 beğen cevap
KIRÇİÇEĞİ (@hayalkur)
Sevindim Semih Ağabey
23.06.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Para verip almamıştım kitabı.Ben de buna seviniyorum.Bir arkadaşım pek beğenmiş evvel zamanda,Aman Ağbi çok hoş bir roman,illa oku,diye getirmişti. Roman değil hesaplı kitaplı ve dibine kadar uyduruk bir kurmaca bu sadece...
23.06.17 beğen cevap
KIRÇİÇEĞİ (@hayalkur)
Bence de. Daha okuyorum böyle giderse yarıda bırakırım.
23.06.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
E,bırak zaten yarıda! O kadar okunmaya layık eserler varken bununla vakit kaybetme!
23.06.17 beğen cevap
KIRÇİÇEĞİ (@hayalkur)
Aynen Semih Ağabey. Sizin kitap listenizden almayı düşünüyordum ama hesap gidince liste de gitti.
23.06.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Ben para vermedim,dedim ya Umut adında bir arkadaşım getirmişti.Onun hatırı olmasa ben de yarıda bırakırdım.

Bak neler yazmışım bu roman hakkında;okumaya niyetin devam ediyorsa sakın okuma yazdıklarımı(!):

Pek ilginç bulunması gereken ve kurbanın aklına gelen ilk sayı olan 658 misal. Kurgunun bu 658 sayısı etrafında şekillendirilmesinin okuyucuya nasıl bir heyecan vermesi beklenmiş ki? Vay canına zihnimdeki bir sayıyı hıyarın biri nasıl bilebilir? diye merak içinde olan sonuçta romanın kurbanıdır;kurban ile aynı ruhsal hâle gelmediğinden onun kadar deli olmayacaktır okuyucu!

Olayın kurgusu heyecan verici değildi,,,okumaya devam edebilmem için cezbedici değildi. Bir yandan hikâye devam ediyorken Kahraman Dedektifimiz Gurney'in, karısı hakkında düşündüklerinin kurguya eklenmesi can sıkıcıydı.Sonlara doğru Dermott mızıkçılığa başlayıp Yüzbaşı Nardo'ya evin her tarafını aramadığını,evde asma kilitle kapalı bir oda bulunduğunu,dolayısıyla Nardo'nun yalan söylediğini okuduğumda katilin kim olduğu belli olmuştu bana göre.Tam da bu satırları okuduğumda kurguyu basit bir diyalogla katilin kim olduğunu birdirdiği için Verdon'ın acemiliğine üzüldüm doğrusu.Bir arkadaşımın yorumunda: "kitaba adını veren sır üstünkörü açıklanıp geçiliyor" demişti.Haklıymış.
23.06.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Okuduğum en sıkı romanların listesini mi istiyorsun? Olur.Özelden göndereyim senin için.
23.06.17 beğen cevap
KIRÇİÇEĞİ (@hayalkur)
Aynen benzer düşünüyoruz Semih Ağabey
23.06.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Kırçiçeği senden bir ricam olacak? Hiç zor değil fakat,Yaparım,dersen o rica ilelebet devam edecek.Kabul ediyor musun? :)
23.06.17 beğen cevap
KIRÇİÇEĞİ (@hayalkur)
Ediyorum Semih Ağabey . Sen yap der ben yapmaz mıyım
23.06.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Şu "aynen" sözcüğünü kullanma şu hâlde madem kabul ediyorsun... :) "Tıpkı" sözcüğünü ya da "tıpatıp" sözcüğünü ya da "aynısının tıpkısı" sözcüklerini kullanabilirsin. ;)
23.06.17 beğen cevap
KIRÇİÇEĞİ (@hayalkur)
Tamam Semih Ağabey istemiyorsan kullanmam
23.06.17 beğen cevap
Esranur Demir (@esranurdmr)
Dediklerinizin çoğuna katılsamda bence hiçbir kitap yarıda bırakılmayı haketmez..
25.06.17 beğen cevap
KIRÇİÇEĞİ (@hayalkur)
Bence aklımdan bir.sayı tut bunu çok hakkediyor.
25.06.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Her kitabı yarıda bırakabilirim beğenmedikten sonra Esranur.Okunacak o kadar çok yazar var ki...
25.06.17 beğen cevap
NERGİS

NERGİS

@nergis1907

658
Vee bir harika kitap daha bitti. İşlerimin yoğunluğundan ancak ara ara okuyabildim ? Bu beni biraz zorladı çünkü elimden bırakmak istemedim. Bir yandan da iyi oldu. Sürekli okuduğum yerleri düşündüm. 658 sayısı.... Hani nasıl oldu, ne oldu, katil nerde, o ağaçta o bot ne yapıyor... gibi sorular döndü durdu kafamda. Ama yaşan yok katili tahmin etmek zor oldu bu sefer. Öncelikle beğendiğim bir söz ile başlamak istedim.

‘Aptallar, bakın yukarıdan aşağıya. Nereye gittiğimi sorup durun. Dünyanın pislikleri olan siz, benim doğuşumu izleyeceksiniz. İntikam geri geldi dünyaya. Sebebi, yas tutan çocuklarda, tüm yalnız insanlarda.’ 

Kitabın konusuna gelecek olursak emekli bir dedektif olan Gurney'in hayatı ve emekli olduktan sonra karşılaştığı bir cinayet davasını çözmesi ile ilgilidir. Gurney’nin liseden yakın arkadaşı olan Mark’ın almış olduğu birkaç tehtit içeren mektup ile Mark’ın endişelenmeye başlaması ve bu mektuplardan artık son derece rahatsız olması nedeniyle liseden arkadaşı olan ve bir dedektif olduğunu bildiği için Gurney’e bir mektup yazmasıyla gelişir olaylar. Her ne kadar liseden beri görüşmediği arkadaşından böyle bir mektup almasına şaşırsada mesleğinin getirdiği merak duygusu ile davaya dahil olur Gurney. (emekli dedektiflere hastayım. Emekli olunca daha bir merak ve istekle atılıyorlar olaya ?) Olaylar gelişirken mektupları yazan bu gizemli adamın sıradan birisi olmadğını ve şimdiye kadar olan tüm davalardan daha önemli bir dava olacağı anlaşılır.Çünkü bu gizemli adam Mark’a bir mektup göndermiştir ve aklından bir sayı tutmasını istemiştir.İlk başta bu çok saçma görünsede Mark aklından rastgele 658 sayısını tutar.Ardından gizemli adam telefondan ona diğer zarfı açmasını söyler ve o zarfta da Mark’ın tuttuğu sayı yani 658 yazmaktadır.Katil kurbanlarına onları herkesten daha iyi tanıdığı izlenimini vermeyi çok iyi başarmıştır artık.

Olaylar bu şekilde devam ederken bir gün Gurney bir telefon alır ve yakın arkadaşı Mark öldürüldüğü öğrenir. Artık olayla kızışmıştır.Gurney bu davanın artık tam ortasındadır.Yaşadığı hayatın zorluk nedeni ve karısı her ne kadar bu davayla uğraşmaması gerektiğini söylesede Gurney çoktan bu işe bulaşmıştır.Artık emekli olduğu halde eski mesliğine geri dönmüştür.Olayları ayrıntıları ile araştırmaya başlamıştır ve kitabın ilerleyen sayfalarında katilin tek bir kurbanla yetinmediği ve bunun haricinde dört kişiyi daha öldürdüğü ve bunlarıda Mark gibi ilk önce boğazından kurşunla vurularak sonrada kırık bir alkol şisesi ile defalarca kesilerek öldürüldüğü ortaya çıkar.

Kitabın sonlarında ise Gurney artık katilin psikolojisini anlamıştır. Nede olsa yılların deneyimi var. Ve Gurney yaptığı harika analiz sonucu işe koyulur.

Şunuda belirtmek isterim, ilk elime aldığım andan itibaren bırakma isteğim pek olmadı elimden. Ancak malum iş durumları. Elim gitmesede kapattım ara ara. Yazar ilginç detaylar ve tahmin edemediğimiz ayrıntılarla kitaba renk katmış.

Romandaki karakterler, olayların birbirleri ile bağlantıları çok kuvvetli. Okurken atlanılacak her satır bir bağlantıyı kaçırmanıza neden olabilir. Bu özet sizi kitap hakkında fikir sahibi yapabilir, ancak; kitabı okuduğunuzda çok muhteşem olduğunu düşüneceksiniz. Macera, korku, polisiye, gerilim severler, bu kitap tam size göre bence.
Severek ve keyifle okudum...
ataç ikon Aklından Bir Sayı Tut
kitaba 9 verdi
7 beğen · 1 yorum
ilkan (@ilkan)
Güzel ve etkiliyeci bir kitaptı açıkcası
15.06.17 beğen cevap
Büşra Candal Gör

Büşra Candal Gör

@busracandalgor

pufy :(
Malesef zorla okuduğum daha doğrusu başladığım kitabı bitirme huyumdan dolayı bitse de kurtulsam dediğim bi kitap.sıkıcı ve gitmeyen türlerden :(
ataç ikon Aklından Bir Sayı Tut
kitaba 2 verdi
9 beğen · 2 yorum
N.c (@nurullahc)
serinin genel problemi bütün olayların son kısımlarda aydınlanması ve sıkıcı anlatımı. Ne kadar yabancı olsa da Tess Gerritsen polisiye romanda daha başarılı. tercih edebilirsiniz..
12.04.17 beğen cevap
Büşra Candal Gör (@busracandalgor)
Sanırım bi süre polisiye okumam :) o denli boğuldum bu kitap da
14.04.17 beğen cevap
Mücahit Ahmet Ok

Mücahit Ahmet Ok

@mucahitahmetok

Kitabın kurgusunu gerçekten çok beğendim. Umarım aynı tadı yazarın diğer kitaplarında da alırım.
ataç ikon Aklından Bir Sayı Tut
kitaba 9 verdi
4 beğen · 1 yorum
yusuf üvet (@yusufuvet)
bütün seriyi okuduğunuzda bazı yazarları artık okuyamayacaksınız :)
13.02.17 beğen cevap
Ayberk Akıncı

Ayberk Akıncı

@ayberkakinci

Polisiye romanlara güzel bir başlangıç..
Daha önce pek bu tarz kitaplara ilgim olmadığını itiraf etmeliyim.
Fakat bu kitap daha en başında beni kapak yazısıyla içine çekti.
Kitap akıcı ve bu akıcılığı merak unsuruyla harmanlayarak okunası bir hale gelmiş.
Gerçekleşen olayların ve elde edilen kanıtların şaşırtıcı açıklamaları oldukça hoş.
Kitap elinizden düşmek istemiyor bu yüzden tavsiye ediyorum.
ataç ikon Aklından Bir Sayı Tut
kitaba 9 verdi
7 beğen · 1 yorum
Enis (@dusundurucudusunce)
Listeye cektim herkes ovuyor. Okucam elimdeki kitabi bititr bitirmez
20.12.16 beğen cevap
Beyza Nur Akçaalan

Beyza Nur Akçaalan

@beyzanurakcaalan

Mutlaka okunması gereken, dahice bir kitap. Dedektif Gurney'in kıvrak zekası ve olağanüstü mantığı kitabı çok sürükleyici kılan etkenlerden. Katilin zekice oyunları, dedektif Gurney'in ve BCI' ın zekice çıkarımları ve ilginç karakterler kitabı okutturuyor. Yazarın ayrıntılara yer vermesi ve buna rağmen hızlı bir anlatıma sahip olması kitabı daha da heyecanlı kılıyor. Cinayet, dedektiflik ve gizem dolu kitaplardan hoşlananlar için mükemmel bir kitap. Aynı zamanda da gerilim dolu. Her kütüphanede bulunmalı.
ataç ikon Aklından Bir Sayı Tut
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
Sinem Karaca

Sinem Karaca

@sinemkaraca

Hüsran
Daha yeni bitirdiğim beni büyük hayal kırıklığına uğratan roman... Bence bir çok nokta havada kalmış. Başta sürükleyici gelse de son 100 sayfayı sırf yarım kalmasın diye ortaya puflaya okudum! Kitapta en sevmediğim nokta yazarın tüm polisiye kitaplarinin en bilinen kilisesi tabi ya katil bize şunu anlatmaya çalışıyor, su mesajı vermeye çalışıyor ifadelerine çok fazla yer vermiş olmasıydı. Açıkçası yazara tamam biz okuyucu olarak olayi anladık sadede gel demek istedim. Sayfalarca gereksiz ayrıntılardan sonra ulaşılan final ise yemeğin ardından sunulan aceleyle pişirilmiş başarısız bir kek gibiydi!
ataç ikon Aklından Bir Sayı Tut
kitaba puan vermedi
5 beğen · 1 yorum
(@)
Aynen yazarın kitaplarının sonları genellikle sanki son anda yazılmış gibi üstelik kitaplarının ilk kısımları oldukça uzatılarak yazıldığından sonların son andalığı insanı hayal kırıklığına uğratıyor
13.07.16 beğen cevap
Seyda Özmen

Seyda Özmen

@seydaozmen

Sürükleyici bir konusu vardı lakin katili tahmin etmek pek zor olmadı. Rizzoli serisindeki herhangi bir kitapta olduğu gibi gerip korkutmadı.
ataç ikon Aklından Bir Sayı Tut
kitaba 7 verdi
0 beğen · 0 yorum
Şeyma

Şeyma

@seymasgz

Hüsran
Beklentimi hiç karşılamadı bu polisiye roman. Ahmet Ümit ve Sir Arthur Canon Doyle'nin polisiyelerinden sonra olay örgüsü çok basit geldi bana. Hatta kitap için verdiğim paraya acımıştım okuduğum zaman. Akıcı bir anlatımı var ama kurgusu zayıf.
ataç ikon Aklından Bir Sayı Tut
kitaba 2 verdi
0 beğen · 0 yorum
hope

hope

@sanemtel

Sürükleyici ama...
Kitap ilk 100 sayfadan sonra birdenbire akıp gidiyor nasıl bittiğini anlayamıyorsunuz. Ne yazık ki bir daha bu tarz kitaplar okumadım hoşuma gitse bile. Sebebi de etkisinde kalıp bana ağır kabus olarak geri döndüğü için.
ataç ikon Aklından Bir Sayı Tut
kitaba 7 verdi
2 beğen · 0 yorum
Kalemistik

Kalemistik

@kalemistik

Bir yazarın ilk kitabı için oldukça başarılı. Sürükleyici ve merak uyandırıcı...

Katilin öldürme sebepleri ve şekliyle ilgili saçmaladığını düşünüyordum ki ustaca işin işinden çıkıverdi.

Beğendim doğrusu.

Vesselam...
ataç ikon Aklından Bir Sayı Tut
kitaba 7 verdi
2 beğen · 0 yorum
/ 16