up
ara
profil foto
‹ Tüm Aklından Bir Sayı Tut İncelemeleri

Aklından Bir Sayı Tut Kitap İncelemeleri

Semih Oktay

Semih Oktay

@semihoktay

AKLINDAN BİR SAYI TUT

John Verdon;Koridor Yayıncılık;Çeviren:Cemile Özyakan;475 Sayfa (4)(05.07.2012)

Kitabı Umut getirmişti bana;ödünç olarak.Pek beğenmiş;neredeyse tam puan vermiş bu romana.Seveceğimi söylemişti ama...Romanı sevmedim diyemiyorum ama vasat buldum birden çok sebeple.

Pek ilginç bulunması gereken ve kurbanın aklına gelen ilk sayı olan 658 misal. Kurgunun bu 658 sayısı etrafında şekillendirilmesinin okuyucuya nasıl bir heyecan vermesi beklenmiş ki? Vay canına zihnimdeki bir sayıyı hıyarın biri nasıl bilebilir? diye merak içinde olan sonuçta romanın kurbanıdır;kurban ile aynı ruhsal hâle gelmediğinden onun kadar deli olmayacaktır okuyucu!

Olayın kurgusu heyecan verici değildi,,,okumaya devam edebilmem için cezbedici değildi. Bir yandan hikâye devam ediyorken Kahraman Dedektifimiz Gurney'in, karısı hakkında düşündüklerinin kurguya eklenmesi can sıkıcıydı.Sonlara doğru Dermott mızıkçılığa başlayıp Yüzbaşı Nardo'ya evin her tarafını aramadığını,evde asma kilitle kapalı bir oda bulunduğunu,dolayısıyla Nardo'nun yalan söylediğini okuduğumda katilin kim olduğu belli olmuştu bana göre.Tam da bu satırları okuduğumda kurguyu basit bir diyalogla katilin kim olduğunu birdirdiği için Verdon'ın acemiliğine üzüldüm doğrusu.Bir arkadaşımın yorumunda: "kitaba adını veren sır üstünkörü açıklanıp geçiliyor" demişti.Haklıymış.

(5 Ağustos 2012 günü devretmişim romanı...)

--- ---

Romanı okumadan önceki notlarımdan:

Elimde bir kitap var:John Verdon'ın AKLINDAN BİR SAYI TUT adlı romanı bu. Verdon'ın kim olduğunu araştırdım;az bilgiye ulaştım.Kitabın son sayfasında Yazar hakkında iki cümle var.Reklam şirketlerinde yöneticilik yapmış,şehirden uzak bir yerde karısıyla yaşıyormuş.Bu yayımlanan ilk romanıymış.Peki tek romanı mıymış? Hayır değilmiş.Bir ikinci romanı yayımlanmış;onun da adı:GÖZLERİNİ SIMSIKI KAPAT imiş. Gözlerini sımsıkı kapat! Eh,bakayım "Aklından Bir Sayı Tut " romanı ne menem bir şey? Sanal âlemdeki yorumcuların pek çoğu romanı beğenmiş görünüyor.Romanı sevmediğini yazan dolayısıyla diğer yorumcuların arasında mızıkçılar gibi duran bir kaç yorumcu arkadaşımın yorumunu okudum ve güldüm kendi kendime.Hangi yorum yazısına inanacağımı bilemedim.En iyisi romanı okumak...Şüpheli şahıs (burada John Verdon oluyor...) hakkında bir şeyler duyarsanız bana yazın lütfen!..
ataç ikon Aklından Bir Sayı Tut
kitaba 4 verdi
6 beğen · 0 yorum