up
ara
profil foto
‹ Tüm Aklından Bir Sayı Tut İncelemeleri

Aklından Bir Sayı Tut Kitap İncelemeleri

NERGİS

NERGİS

@nergis1907

658
Vee bir harika kitap daha bitti. İşlerimin yoğunluğundan ancak ara ara okuyabildim ? Bu beni biraz zorladı çünkü elimden bırakmak istemedim. Bir yandan da iyi oldu. Sürekli okuduğum yerleri düşündüm. 658 sayısı.... Hani nasıl oldu, ne oldu, katil nerde, o ağaçta o bot ne yapıyor... gibi sorular döndü durdu kafamda. Ama yaşan yok katili tahmin etmek zor oldu bu sefer. Öncelikle beğendiğim bir söz ile başlamak istedim.

‘Aptallar, bakın yukarıdan aşağıya. Nereye gittiğimi sorup durun. Dünyanın pislikleri olan siz, benim doğuşumu izleyeceksiniz. İntikam geri geldi dünyaya. Sebebi, yas tutan çocuklarda, tüm yalnız insanlarda.’ 

Kitabın konusuna gelecek olursak emekli bir dedektif olan Gurney'in hayatı ve emekli olduktan sonra karşılaştığı bir cinayet davasını çözmesi ile ilgilidir. Gurney’nin liseden yakın arkadaşı olan Mark’ın almış olduğu birkaç tehtit içeren mektup ile Mark’ın endişelenmeye başlaması ve bu mektuplardan artık son derece rahatsız olması nedeniyle liseden arkadaşı olan ve bir dedektif olduğunu bildiği için Gurney’e bir mektup yazmasıyla gelişir olaylar. Her ne kadar liseden beri görüşmediği arkadaşından böyle bir mektup almasına şaşırsada mesleğinin getirdiği merak duygusu ile davaya dahil olur Gurney. (emekli dedektiflere hastayım. Emekli olunca daha bir merak ve istekle atılıyorlar olaya ?) Olaylar gelişirken mektupları yazan bu gizemli adamın sıradan birisi olmadğını ve şimdiye kadar olan tüm davalardan daha önemli bir dava olacağı anlaşılır.Çünkü bu gizemli adam Mark’a bir mektup göndermiştir ve aklından bir sayı tutmasını istemiştir.İlk başta bu çok saçma görünsede Mark aklından rastgele 658 sayısını tutar.Ardından gizemli adam telefondan ona diğer zarfı açmasını söyler ve o zarfta da Mark’ın tuttuğu sayı yani 658 yazmaktadır.Katil kurbanlarına onları herkesten daha iyi tanıdığı izlenimini vermeyi çok iyi başarmıştır artık.

Olaylar bu şekilde devam ederken bir gün Gurney bir telefon alır ve yakın arkadaşı Mark öldürüldüğü öğrenir. Artık olayla kızışmıştır.Gurney bu davanın artık tam ortasındadır.Yaşadığı hayatın zorluk nedeni ve karısı her ne kadar bu davayla uğraşmaması gerektiğini söylesede Gurney çoktan bu işe bulaşmıştır.Artık emekli olduğu halde eski mesliğine geri dönmüştür.Olayları ayrıntıları ile araştırmaya başlamıştır ve kitabın ilerleyen sayfalarında katilin tek bir kurbanla yetinmediği ve bunun haricinde dört kişiyi daha öldürdüğü ve bunlarıda Mark gibi ilk önce boğazından kurşunla vurularak sonrada kırık bir alkol şisesi ile defalarca kesilerek öldürüldüğü ortaya çıkar.

Kitabın sonlarında ise Gurney artık katilin psikolojisini anlamıştır. Nede olsa yılların deneyimi var. Ve Gurney yaptığı harika analiz sonucu işe koyulur.

Şunuda belirtmek isterim, ilk elime aldığım andan itibaren bırakma isteğim pek olmadı elimden. Ancak malum iş durumları. Elim gitmesede kapattım ara ara. Yazar ilginç detaylar ve tahmin edemediğimiz ayrıntılarla kitaba renk katmış.

Romandaki karakterler, olayların birbirleri ile bağlantıları çok kuvvetli. Okurken atlanılacak her satır bir bağlantıyı kaçırmanıza neden olabilir. Bu özet sizi kitap hakkında fikir sahibi yapabilir, ancak; kitabı okuduğunuzda çok muhteşem olduğunu düşüneceksiniz. Macera, korku, polisiye, gerilim severler, bu kitap tam size göre bence.
Severek ve keyifle okudum...
ataç ikon Aklından Bir Sayı Tut
kitaba 9 verdi
7 beğen · 1 yorum
ilkan (@ilkan)
Güzel ve etkiliyeci bir kitaptı açıkcası
15.06.17 beğen cevap