up
ara
profil foto

Göçebe

Göçebe Konusu ve Özeti

Göçebe
Bilim kurgu dünyasının parlayan yıldızlarından biri. Filmi de çekildi elbette ama hayal dünyama kimseyi sokmam diyorsanız muhteşem. Duygusal yönü de ağır bir fantastik kurgu.
Çevirmen: Mine Atafırat
Yayınevi: Epsilon Yayınevi
ISBN: 9789944821384
Sayfa: 680 sayfa
Dünyamız görünmeyen bir düşman tarafından istila edilmişti. İnsanların bedenleri, bu istilacılar için sahiplik yaparken bedenler bir değişikliğe uğramamış gibi görünse de, zihinleri ele geçiriliyordu. Neredeyse herkes teslim olmuştu. Geriye kalan vahşi birkaç insandan biri olan Melanie, yakalandığı zaman sonunun geldiğine inanır. Göçebe, Melanie'nin bedenini alan ruh, yetkililer tarafından bir insan bedeninin içinde yaşarken karşılaşabileceği zorluklar hakkında uyarılmıştır: Baskın duygular, hislerin yoğunluğu, çok canlı olabilen anılar Ama Göçebe'nin beklemediği bir zorluk vardır: Bedeninin önceki sakini zihninden vazgeçmeyi reddeder. Göçebe, Melanie'nin düşüncelerinin derinlerine inerek geri kalan insanların nerde olduğunu öğrenmeye çalışır. Ama Melanie'nin zihninde tek görebildiği, sevdiği adamın, hâlâ saklanan bir insan olan Jared'ın hayalidir. Bedeninin arzularına direnemeyen Göçebe, yakalamak zorunda olduğu bu adama karşı özlem duymaya başlar. Dış güçler, Göçebe ve Melanie'yi, aslında istemeseler de, ortak bir hedefte birleştirir ve birlikte sevdikleri adamı bulmak için tehlikeli ve sonu belli olmayan bir macera için yola koyulurlar. Zamanımızın en çok ilgi uyandıran yazarlarından biri olan Stephenie Meyer, aşkın direnci ve insan olmanın asıl anlamını anlatan, unutulmaz ve heyecan dolu bir romanla yine sizlerle beraber.

KİTABIN İLK BÖLÜMÜNDEN:
Soru
Bedenim, evim
Kısrağım, av köpeğim
Ne yapacağım ben
Sen gittiğin zaman

Nerede uyuyacağım
Neyle gezeceğim
Ne avlayacağım

Nereye gidebilirim
Daima istekli ve hızlı olan
Bineğim olmadan
Nereden bileceğim
Önümdeki çalılıkta
Tehlike mi var, hazine mi
Benim iyi ve akıllı köpeğim
Bedenim öldüğünde

Nasıl olacak
Gökyüzünde uzanıp yatmak
Bir çatı, bir kapı
Ve hiç bir şey olmadan
Gözümü oyalayan

Son çarem bir bulutsa
Nasıl saklanacağım ardına

- May Swenson

Giriş
Yerleştirme
Şifacının adı Fords Deep Waters'tı.
Bir ruh olduğu için, doğal olarak bütün iyi niyetlere sahipti. Merhametli, sabırlı, dürüst, erdemli ve sevgi doluydu. Endişe, Fords Deep Waters için olağandışı bir duyguydu.
Öfkelendiğine ise daha seyrek rastlanırdı. Ancak, Fords Deep Waters bir insan bedeni içinde yaşadığından, öfke kimi zaman onun için kaçınılmaz oluyordu.
Şifa öğrencilerinin, ameliyathanenin uzak bir köşesinden gelen fısıltıları ona bir vızıltı olarak geliyordu. Fords Deep Waters'ın dudakları düz bir çizgi halini almıştı ve bu cidde ifade, daha çok gülümsemeye alışık olan dudaklarına hiç yakışmıyordu.
Yardımcısı Darren bunu görünce onun omzunu okşadı.
Sakin bir sesle, "Merak içindeler, Fords," dedi.
"Bir ruhun insan bedenine yerleştirilmesinin ilginç ya da merak uyandıracak bir yanı yok. Bu işlemi gözlemleyerek hiçbir şey öğrenemezler." Fords'un normalde yumuşak ve teskin edici olan sesi, gergin ve sinirliydi. Buna kendisi de şaşırmıştı.
Darren, "Onlar daha önce hiç yetişkin bir insan görmediler," dedi.
Fords'un tek kaşı havaya kalktı. "Gözleri kör mü? Birbirlerinin yüzlerini görmüyorlar mı? Aynaları yok mu?"
"Ne demek istediğimi biliyorsun. Vahşi bir insandan söz ediyorum. Ruhu olmayan bir insandan."
Fords kızın hareketsiz bedenine baktı. Ameliyat masasında yüzükoyun yatıyordu. Kızın zavallı vücudunun, avcılar onu Şifa Merkezi'ne getirdiklerinde ne halde olduğunu hatırlayınca yüreği sızladı. Çok acı çekmiş olmalıydı.
Şimdi, elbette, çok iyi durumdaydı; tümüyle şifa bulmuştu. Fords sayesinde.
Fords, Darren'a, "O da herhangi birimiz gibi," dedi. "Hepimiz birer insan yüzüne sahibiz. O da uyanınca bizlerden biri olacak."
"Bu öğrencileri heyecanlandırıyor. Hepsi bu."
"Bugün bu bedenin içine koyduğumuz ruh, misafir olacağı bedene dik dik bakılmasından daha fazlasını hak ediyor. Bulunduğu yere uyum sağlamak için zaten büyük bir çaba göstermesi gerekecek. Bu yetmiyormuş gibi, bir de ona bunu yaşatmak haksızlık." Bunu söylerken, öğrencilerin onu seyretmesini kastetmiyordu. Fords, sesinin yine gergin ve sinirli çıktığını fark etti.
Darren tekrar omzunu sıvazladı. "Her şey yoluna girecek. Avcı'ya bilgi vermemiz gerek ve..."
Avcı kelimesini duyunca, Fords Darren'a öyle bir baktı ki, bu bakışa ancak, "öfke saçan bir bakış" denebilirdi. Darren şaşırarak gözlerini kırpıştırdı.
Fords hemen özür diledi. "Üzgünüm," dedi. "Amacım böylesine ters bir tepki vermek değildi. Sadece bu ruhla ilgili korkularım var. O kadar."
Bakışları ameliyat masasının yanındaki standın üstünde duran kiryoterapi kutusuna kaydı. Kutunun üstünde, donuk kırmızı bir ışık yanıyordu. Bu, kutunun dolu ve uyku halinde olduğunu gösteriyordu.
Darren, onu teskin etmek ister gibi sakin bir sesle, "Bu ruh, bu iş için özellikle seçildi," dedi. "O bizlerden biri ama olağanüstü bir varlık. Çoğumuzdan daha cesur. Bunu şimdiye kadar yaşadığı hayatlardan da anlamak mümkün. Ona sorma imkanımız olsaydı, bence bu göreve gönüllü olurdu."
"Hangimiz daha kapsamlı bir iyiliğe hizmet etmek için gönüllü olmazdık ki? Konu onun istekli oluşu değil, bir ruha neyin sorulmasının gerekli olduğu."
Öğrenciler de uykudaki ruhtan söz ediyorlardı.
Fords onların fısıltılarını gayer rahat duyabiliyordu. Artık heyecandan, sesleri yükselmeye başlamıştı.
"Altı gezegende yaşamış."
"Ben yedi diye duydum."
"Aynı türden bir bedende, iki dönem bile geçirmediğini duydum."
"Bu mümkün mü?"
"O hemen hemen her kılıfta yaşamış. Her şey olmuş. Çiçek, ayı, örümcek..."
"Yosun, yarasa..."
"Hatta ejderha!"
"İnanmıyorumi Yedi gezegende yaşamış olamaz."
"En az yedi. Origin gezegeni de buna dahil."
"Gerçekten mi? Origin mi?"
Fords araya girdi. "Sessiz olun lütfen! Eğer profesyonel olarak gözlemlemeyecekseniz, sizden bedenlerinizi alıp dışarı çıkmanızı istemek zorunda kalacağım."
Altı öğrencinin de mahcup olduğu açıkça görülebiliyordu. Susup birbirlerinden uzaklaştılar.
"Haydi, işimize bakalım, Darren."
Her şey hazırdı. Gerekli ilaçlar insan kızın yanına dizilmişti. Uzun siyah saçları bir ameliyat başlığının altına toplanmış, ince boynu ortaya çıkmıştı. Uyuşturucuların etkisi altında derin bir uykudaydı. Düzenli olarak nefes alıyordu. Güneş yanığı teninde geçirdiği kazanın hiçbir izi yoktu.
"Lütfen ısıtmaya başla, Darren."
Fords Deep Waters'ın ak saçlı yardımcısı kiryoterapi kutusunun yanında bekliyordu. Eli kadrandaydı. Güvenlik kilidini açtı ve bir tuşa bastı. Gri renkli küçük kutunun üstündeki kırmızı ışık yanıp sönmeye başladı. Gittikçe daha hızlı yanıp sönmeye başladı. Gittikçe daha hızlı yanıp sönüyor ve renk değiştiriyordu.
Fords hareketsiz bedene odaklanmıştı. Neşteri kızın kafasının alt kısmındaki derinin üstünde yavaşça gezdirdikten sonra yarığı genişletmeden kan durdurucu sıvıyı neşterin bıraktığı izin üzerine sıktı. Sonra, büyük bir özenle onları incitmemeye çalışarak ense kaslarının altına indi. Omurganın en üst kısmındaki soluk renkli kemikler görünmüştü.
Darren, "Ruh hazır, Fords," diye açıkladı.
"Ben de hazırım. Getirebilirsin."
Fords, Darren'ın dirseğinin dibinde olduğunu hissetti. Bakmasına gerek yoktu. Asistanının elini uzatmış, beklediğini biliyordu. Uzun yıllardır birlikte çalışıyorlardı. Fords deliği açık tutuyordu.
"Onu yuvasına gönder," diye fısıldadı.
Melike Özdemir

Melike Özdemir

@melikeozdemir0

 » Stephine Meyer'ın eserleri gerçektende muhteşem.Kadın ne yazsa film oluyor.Göçebe mükemmel bir kitap.Konusu çok mantıklı ve güzel.Bilim Kurgu katagorisinde okuduğum ve sevdiğim ilk kitap.Bence biraz fantastik gibi.Kiatabı gerçektende çok beğendim ve sevdim.Sonu gerçektende merak uyandırıcı bir biçimde bitti.Karakterleride çok seviyorum.Yani kitabın konusuna da çok büyük hayran kaldım.Beni ağlatan kitaplar arasında kesinlikle!Üstelik filmdede çok,çok sevdiğim bir oyuncu (Saoirse Ronan*) ve (Emily Browning*) yer alıyor!Gerçektende 'Alacakaranlık' ve 'Vampir Akademisi'nden' sonra ilk kez bir kitabı bu kadar çok sevdim.Konusunu gerçektende çok beğendim.Kitabın ikinci kitabını ve filmini sabırsızlıkla bekliyorum!!.. » 
ataç ikon Göçebe
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
Ceren Cengiz

Ceren Cengiz

@malefiz

Fantastik kitap sevenler için iyi bir kitap , karakterler iyi kurgulanmış , olay akışı hızlı , merak uyandırıyor .. Fakat ilk 100 - 150 sayfalarında sıkıcı ama ortalara doğru heyecan veren kitaplardan olduğunu düşünüyorum . Fantastik bir olayı gerçekte olması mümkün gibi bir dille anlatışı yüzünden Stepheine Meyer sevilen bir yazar ve tarzını bu kitapta da konuşturmuş . Yer yer acıklı olaylar da var tabi bu da kitaba iyi bir hava katıyor . Filmi de var onu da tavsiye edebilirim oyunculukları başarılı . Fakat kitapla birebir aynı değil bazı olaylara yer verilmemiş . İyi okumalarr !!
ataç ikon Göçebe
kitaba puan vermedi
1 beğen · 0 yorum
Sila Adak

Sila Adak

@silaadak

Ne kadar sövselerde populer edebiyati, bu kitap okunur kardesim . Evet fayda saglamiyor okura ama kisa sureli bir sersemlik yasatiyor. Filmini bosverin, kitabi yasayin! Seneler once okumus olmama ragmen hala kurguyu net bi sekilde hatirliyorsam -ve gariptir ki klasiklerde bu durum yasanmiyor - bu roman dilinin akiciligindandir. Surukleyicilik had safhadaydi benim icin. Gercekten cok basariliydi. Bir daha olsa bir daha okurum keratayi.
ataç ikon Göçebe
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
Nihal

Nihal

@nihaltasci

Stephenie Meyer'in kitabıysa zaten kötü bir yorum yapmanın imkanı yok. Kadının kitapları harika. göçebeye başladıktan sonra biraz okudum ve hiç birşey anlamadım. bir süre bıraktım sonra tekrar başladım ve harika geldi bırakamadım. bittiğindeyse aşırı üzüldüm. filmi cıktıgında daha bir yıkıldım böyle bir kitaba cok basit bir film hazırlanmış bence. ama kitap harika zaten bu yeterli.
ataç ikon Göçebe
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
Zeynep Cildir

Zeynep Cildir

@zeynepcildir

Burda Stephenie Meyer'dan bahsediyoruz. Tek kelimeyle mükemmel bir kitap. Benim en sevdiğim ve hala da okumaktan bıkmadığım bir kitap, Hem yazarın dili, hem de konusu olsun kesinlikle sürükleyici. Kesinlikle tavsiyem. Bilim kurgu sevenler bayılır. Edebi kitaplar seven bunu sevmeye bilir ancak herkesin kendi görüşü. Bana gore Stephenie Meyer gerçekten mükemmel bir yazar ve bu kitabı da en iyilerde.
ataç ikon Göçebe
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum

Göçebe - S41

Önce tel kapıyı, sonra da camlı kapıyı açıyorum. İkisi de sessizce kayarak açılıyorlar. Dikkatle eşikten içeri adımımı atıyorum. Ama bu benim huyum. Çünkü burada beni kimse beklemiyor.
alexandra tarafından eklenmiştir.
Deniz

Deniz

@denizm

...ama bir şeyin doğru olmasını istemen, onun doğru olmasını sağlayamaz.
ataç ikon Göçebe
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Deniz

Deniz

@denizm

Tek isteğim olan yalnızlık niçin bana acı veriyordu?
ataç ikon Göçebe
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Büşra Rümeysa

Büşra Rümeysa

@busrarumeysa

Maggie, “Katil göreceli bir terimdir,” dedi öfkeyle. “Ben, sadece bir insanı öldüren birini katil sayarım.”

Jared öfke saçan bakışlarla ona bakarak, “İnsan da göreceli bir terimdir, Magnolia,” dedi. “Bu terimin biraz merhamet, biraz da şefkat içerdiğini sanıyordum.”
ataç ikon Göçebe
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Büşra Rümeysa

Büşra Rümeysa

@busrarumeysa

“Jared benim geçmişim. O, başka bir hayat. Sen benim bugünümsün.”

Bir an konuşmadı. Konuştuğunda, sesinden duygulandığı belli oluyordu. “Ve eğer istersen, geleceğin de olurum.”

“Evet, lütfen.
ataç ikon Göçebe
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
48
KİTAP
Beyaz Perdeye Aktarılan Kitaplar
Konuları senaryolaştırılarak beyaz perdeye aktarılan kitaplar listelenmektedir. İzlemeden önce okumanızı tavsiye ederiz....
338
KİTAP
Filmi de Çekilen Kitaplar
Edebiyat dünyasından sinema dünyasına taşınan unutulmaz eserler bu listede! Film uyarlamaları mevcut olan tüm kitapları bu li...
265
KİTAP
Hazinem Dediğim Kitaplar
Kitap hazineleri ortaya çıksın! Hazine değerindeki kitaplarımızı bu listede paylaşıyoruz. Sen de en değer verdiğin ve herkesi...
756
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
36
KİTAP
Birbirinden İlginç Distopik Toplumları Anlatan En İyi Distopya Kitapları
Gelecek zamanla ilgili ürkütücü senaryolar okumak istiyorsan en iyi dispotik kitaplar listemiz tam sana göre. Bildiğin başka ...