ara

Böyle Buyurdu Zerdüşt

Böyle Dedi Zerdüşt - Böyle Söyledi Zerdüşt

Böyle Buyurdu Zerdüşt Konusu ve Özeti

Böyle Buyurdu Zerdüşt
Yayınevi: 2387
ISBN: 9786055646837
Sayfa: 320 sayfa
Basım Tarihi: 1970
Alman filozof Friedrich Nietzsche tarafından kaleme alınmış bir kitaptır (1883-1885). Kitabı belirli bir kategori içerisinde tanımlamak genelde zor olmuştur: Bir edebiyat eseri ve aynı zamanda felsefî bir çalışmadır. Nietzsche kendisi kitabı "yazılmış en derin" eser olarak tanımlamıştır. Eser, birçok farklı konu ve tarz barındırmaktadır. Nietzsche'nin felsefî görüşleri açısından önemli bir yer tutan kitap, birçok eleştiriye maruz kalmıştır."
Böyle Buyurdu Zerdüşt kitabı Fikirlerinizi değiştirten en iddialı kitaplar listesinde yer almaktadır.

Ergün Çil

@erguncil

"Beni anlayacak nesil henüz doğmadı" diyor ya. Gerçekten de doğmamış galiba. Ben maalesef çoğunu anlayamadım. HEM DE 3 KEZ OKUMAMA RAĞMEN... İlk başlarda çok güzel çıkarımlar aldım ama sona doğru giderek azaldı.. işte benim seçtiklerim...

 EY BÜYÜK YILDIZ ! AYDINLATTIKLARIN OLMASAYDI, NİCE OLURDU SENİN MUTLULUĞUN!

 KİŞİ SALT BİR ÖĞRENCİ OLARAK KALIRSA, ÖĞRETMENİNE BORCUNU ÖDEMEMİŞ SAYILIR.

 VE SÖNEN BİR YILDIZ GİBİDİR ERDEMİNİZİN HER ESERİ, IŞIĞI HEP YOLDADIR. YILDIZ UNUTULSA, YOK OLSA BİLE IŞIK DEMETİ YAŞAR VE SONSUZA KADAR YOL ALIR.

 DÜNYADA EN DEĞERLİ ŞEYLER BİLE GÖSTERENİ OLMAZSA DEĞERSİZDİRLER. HALK PEK ANLAMAZ BÜYÜKTEN, DEĞERLİ ŞEYDEN. AMA BÜYÜK ŞEYLERİN GÖSTERİCİLERİNDEN İSE HOŞLANIR. BUNLARA “BÜYÜK ADAM” DER HALK.

 PEK ÇOK BAL TOPLAMIŞ BİR ARI GİBİ BİLGELİĞİMDEN USANDIM. ONU ALMAYA UZANACAK ELLER GEREK BANA.

 BİRÇOK ŞEYİ YARIM YAMALAK BİLMEKTENSE, HİÇ BİLMEMEK DAHA İYİDİR. BAŞKALARININ DÜŞÜNCELERİYLE BİLGELİK ETMEKTENSE KENDİ HESABINA DELİLİK ETMEK DAHA İYİDİR.

 DAĞLARDA EN KISA YOL DORUKTAN DORUĞADIR, AMA UZUN BACAKLAR OLMALI BUNUN İÇİN. ÖZDEYİŞLER DORUKLAR OLMALI; SÖZ SÖYLENEN KİŞİLER DE BOYLU POSLU OLMALI.

 YUKARILARA MI ÇIKMAK İSTİYORSUN ? KENDİ BACAKLARINI KULLANMALISIN BUNUN İÇİN. KENDİNİZİ TAŞITMAYASINIZ. “ATA MI BİNDİN ? PEKİ DOSTUM! AMA TOPAL AYAĞIN DA ATIN ÜSTÜNDE.”

 GÜNÜN BİRİNDE UÇMAK İSTEYEN, ÖNCE DOĞRULMAYI VE YÜRÜMEYİ VE KOŞMAYI VE TIRMANMAYI VE HORA TEPMEYİ ÖĞRENMELİDİR. UÇMAYA UÇMAKLA BAŞLAYAMAZ KİŞİ.

 SİZ YÜKSELMEK İSTEYİNCE YUKARI BAKARSINIZ. BENSE AŞAĞI BAKARIM, ÇÜNKÜ YÜKSELMİŞİM.

 NE DENLİ YÜKSEĞE ÇIKMAK İSTERSE, O DENLİ YAMAN KÖK SALAR YERE, DERİNLİĞE VE ,... KÖTÜLÜĞE....

 YÜKSELMEK İSTERSİN. ONLARIN ÜSTÜNE VE ÖTESİNE GEÇERSİN. AMA SEN YÜKSELDİKÇE KISKANÇLIĞIN GÖZÜ DAHA KÜÇÜK GÖRÜR SENİ. FAKAT UÇANDAN NEFRET EDİLİR EN ÇOK. ONLAR HAKSIZLIK VE ÇAMUR ATARLAR SİZE. AMA ÖYLEDİR DİYE KARDEŞİM, YILDIZ OLMAK İSTERSEN, DAHA AZ IŞIK SAÇMAMALISIN ONLARA.

 MUTLULUK İÇİN; NE KADAR AZ ŞEY GEREKLİ MUTLULUK İÇİN. AZDAN DOĞAR EN İYİ MUTLULUK.

 EN KİNCİ KİŞİLER OLDUKLARINI GÖRDÜM UYUŞMAYAN ÇİFTLERİN. ARTIK YALNIZ YAŞAMALARINI BÜTÜN DÜNYAYA ÖDETMEK İSTİYORLARDI.

 İNSANLAR ARASINDA SUSUZLUKTAN ÖLMEK İSTEMEYEN, BÜTÜN BARDAKLARDAN İÇMEYİ ÖĞRENMELİDİR.İNSANLAR ARASINDA TEMİZ KALMAK İSTEYEN, KİRLİ SUDA YIKANMAYI DAHİ BİLMELİDİR.

 NİCE KİMSELER KENDİ ZİNCİRLERİNİ ÇÖZEMEZLER DE DOSTLARININ KURTARICISI OLURLAR.

 DOST İSTEYEN DOSTLARI ADINA SAVAŞMAYA GÖNÜLLÜ OLMALI. SAVAŞMAK İÇİN DE DÜŞMAN OLABİLMELİ.

 ASALAK GÜÇLÜLERİN ZAYIF OLDUKLARI YERLERE, SOYLULARIN AŞIRI YUMUŞAK OLDUKLARI YERLERE KURAR İĞRENÇ YUVASINI: ASALAK BÜYÜKLERİN KÜÇÜK YARALARINDA BARINIR. BÜTÜN VARLIK TÜRLERİ İÇİNDE EN YÜKSEK OLANLA EN ALÇAK OLAN NEDİR? ASALAK TÜRLERİN EN ALÇAĞIDIR. OYSA EN YÜKSEK TÜRDEN OLAN, EN ÇOK ASALAK BESLEYENDİR.

 BEN YİĞİT KİŞİLERİ SEVERİM. AMA İYİ KILIÇ KULLANMAK YETMEZ. KİME KARŞI KULLANACAĞINI DA BİLMELİ. ÇOĞU KEZ SESİNİ ÇIKARMADAN GEÇİP GİTMEK DAHA BÜYÜK YİĞİTLİKTİR. KENDİNİ DAHA DEĞERLİ BİR DÜŞMANA SAKLAMIŞ OLURSUN BÖYLECE. DAHA DEĞERLİ DÜŞMANA SAKLAYACAKSINIZ KENDİNİZİ KARDEŞLERİM. NİCE DÜŞMANIN YANINDAN GEÇİP GİTMELİSİNİZ BUNUN İÇİN.

 DÜŞMANINIZ OLURSA, KÖTÜLÜĞE İYİLİKLE KARŞILIK VERMEYİN: BU ONU UTANDIRIR. VE UTANDIRMAKTANSA KIZIN. VE SİZE SÖVÜLDÜĞÜNDE, SİZİN ÖVMEYE KALKIŞMANIZ HOŞUMA GİTMEZ, BİRAZ DA SİZ SÖVÜN.

 KENDİNİ HAKSIZ ÇIKARMAK, HAK İSTEMEKTEN DAHA SOYLUCA BİR İŞTİR, HELE KİŞİ HAKLIYSA...YALNIZ KİŞİ BUNU YAPACAK KADAR BİLGE OLMALI.

 DOSTLARIM! CEZALANDIRMA EĞİLİMİ GÜÇLÜ OLANLARIN HİÇBİRİNE GÜVENMEYİN.

 İLLE DE UŞAK OLMAN GEREKİYORSA, SENDEN EN ÇOK YARARLANACAK KİŞİYİ BULMALISIN.

 İYİ BİR UŞAK HERŞEYİ, EFENDİSİNİN KENDİNDEN BİLE GİZLEDİĞİ ŞEYLERİ DAHİ BİLİR.

 GÜÇLÜYE HİZMET ETMEYE KENDİ İSTEMİ KANDIRIR GÜÇSÜZÜ. BU İSTEMİ DAHA GÜÇSÜZLERE EFENDİLİK ETMEK İSTER DE ONDAN. VE NEREDE ÖZVERİ, HİZMET, VE SEVGİ BAKIŞLARI VARSA ORADA EFENDİ OLMA İSTEMİ DE VARDIR. GÜÇSÜZ, DOLAMBAÇLI YOLLARDAN SOKULUR KALEYE, GÜÇLÜNÜN TA BAĞRINA, Kİ ORADAN GÜÇ ÇALAR.

 KADIN ERKEKTEN DAHA İYİ ANLAR ÇOCUKLARI, AMA ERKEK KADINDAN DAHA ÇOCUKTUR. GERÇEK ERKEĞİN İÇİNDE BİR ÇOCUK GİZLİDİR. HAYDİ KADINLAR! BULUN ERKEKTEKİ ÇOCUĞU!

 ERKEK SEVEN KADINDAN KORKSUN: SEVİNCE HERŞEYİ GÖZDEN ÇIKARIR KADIN. VE BAŞKA NE VARSA DEĞERSİZ SAYAR. ERKEK NEFRET EDEN KADINDAN DA KORKSUN. KADIN KİMDEN NEFRET EDER EN ÇOK? DEMİR ŞÖYLE DEMİŞ MIKNATISA: “EN ÇOK SENDEN NEFRET EDERİM. ÇÜNKÜ SEN ÇEKERSİN, AMA KENDİNE DOĞRU SÜRÜKLEYEMEZSİN.”

 KADINA MI GİDİYORSUN ? KIRBACINI UNUTMA !

 ŞU ADAM DEĞERLİ GÖRÜNDÜ BANA. VE YER YÜZÜNÜN ANLAMI İÇİN OLGUN. AMA KARISINI GÖRÜNCE!... EVET BİR ERMİŞ, BİR KAZLA ÇİFTLEŞİRKEN, YERYÜZÜ ÇIRPINSIN İSTERİM.

 GENÇSİN VE EVLİLİK VE ÇOCUK İSTERSİN. AMA SORARIM SANA: SEN ÇOCUK İSTEMEYE YETERLİ BİR KİŞİ MİSİN ? EVLİLİK DİYE BEN; YARATICILARINDAN ÜSTÜN OLANI YARATMA İSTEMİNE DERİM, İKİ KİŞİNİN. BÖYLE BİR İSTEM İÇİN BİR ARAYA GELEN VE BİRBİRİNE SAYGI DUYANLARA DERİM GERÇEK EVLİ BEN.

 ŞEHVET, EGEMENLİK DUYGUSU VE BENCİLLİK: ŞİMDİYE KADAR EN ÇOK İLENİLMİŞ ÜÇ ŞEYDİR.

 ÇOKLARI PEK GENÇ ÖLÜRLER, KİMİ DE PEK ERKEN ÖLÜR. ZERDÜŞT DER Kİ: “VAKTİNDE ÖL!” ELBETTE HIÇBIR ZAMAN VAKTİNDE YAŞAMAYAN, NASIL VAKTİNDE ÖLSÜN Kİ? KEŞKE HİÇ DOĞMASAYDI. BUNU SALIK VERİRİM GEREKSİZ KİŞİLERE... AMA GEREKSİZ KİŞİLER BİLE ÖLÜMLERİNİ ÖNEMSİYORLAR DAHA. EN BOŞ CEVİZ BİLE DAHA KIRILMAK İSTİYOR.

 VE HER KİM ÜN KAZANMAK İSTERSE, SIRASINDA BIRAKMALI ŞEREFİ. VAKTİNDE AYRILMA DENEN O GÜÇ SANATI BULMALI. EN TATLI GELDİĞİ ZAMAN KENDİNİ YEDİRMEYİ KESMELİ. UZUN SÜRE SEVİLMEK İSTEYENLER BUNU BİLİRLER. EKŞİ ELMALAR VARDIR ÖRNEĞİN. GÜZÜN SON GÜNÜNE KADAR BEKLEMEK BUNLARIN KADERİDİR. AYNI ZAMANDA SARARIR, OLGUNLAŞIR VE BURUŞURLAR. KİMİNDE YÜREK KOCAR İLKİN. KİMİNDEYSE RUH. KİMİ DE GENÇLİĞİNDE KOCAMIŞTIR. AMA GEÇ GENÇLEŞEN UZUN SÜRE GENÇ KALIR. “KİMİLERİ DE HİÇ TATLANMAZ, YAZDAN ÇÜRÜRLER. ONLARI DALLARINDA TUTAN, ÖDLEKLİKLERİDİR.” PEK FAZLA KİŞİ YAŞIYOR. PEK FAZLA KALIYOR DALINDA. HANİ BİR FIRTINA GELSE DE, BÜTÜN BU ÇÜRÜMÜŞLÜĞÜ, BU KURT YENİKLİĞİNİ SİLKSE AĞAÇTAN.

 ACI ÇEKEN BİR DOSTUN VARSA, ACISINA DİNLENME YERİ OL. AMA SERT BİR YATAK GİBİ, ASKER YATAĞI GİBİ...

 İNSANLAR EŞİT DEĞİLDİRLER. EŞİT OLMAMALIDIRLAR DA.

 ÇİĞ, OTLARIN ÜSTÜNE GECENİN EN SESSİZ SAATINDA DÜŞER.

 FIRTINAYI GETİREN EN SESSİZ SAATLERDİR. DÜNYAYI, GÜVERCİN AYAKLARIYLA GELEN DÜŞÜNCELER YÖNETİR.

 KOLAY BEĞENİLEN, KÖPEK GİBİ HEMEN SIRTÜSTÜ YATAN, ALÇAK GÖNÜLLÜ KİŞİLER VARDIR. KENDİNİ HİÇ SAVUNMAYAN, AĞILI TÜKRÜĞÜ VE KÖTÜ BAKIŞLARI YUTAN, SABIRLI, HER ŞEYE KATLANAN, HER ŞEYLE DOYAN KİŞİLERSE, BÜSBÜTÜN İĞRENÇ, TİKSİNÇ GELİRLER BANA. KÖLELER ÖYLE OLURLAR DA...

 KENDİNİ YANLIŞ ANLIYORUZ DİYE NE KADAR KIZARDI BİZE. PEKİ NE DİYE AÇIK KONUŞMAZDI. DİYELİM Kİ SUÇ BİZİM KULAKLARIMIZDAYDI. PEKİ NE DİYE İYİ İŞİTMEYEN KULAKLAR VERDİ BİZE? DİYELİM Kİ KULAKLARIMIZ ÇAMURLA TIKALI İDİ. PEKİ BU ÇAMURU KİM TIKADI ORAYA. İŞİNİ DOĞRU DÜRÜST ÖĞRENMEMİŞ BİR ÇÖMLEKÇİNİN BİR SÜRÜ BECERİKSİZLİKLERİ OLUR. OYSA ÇÖMLEKLERİNDEN VE YARATILARINDAN, İYİ ÇIKMADILAR DİYE ÖÇ ALMASI, SAĞ BEĞENİYE KARŞI İŞLENMİŞ BİR GÜNAHTIR.

 YIĞINLARIN BİR ZAMANLAR NEDENSİZ İNANMAYA ALIŞTIĞI ŞEYLERİ KİM, NEDENLER YARDIMIYLA ÇÜRÜTEBİLİR Kİ.
Böyle Buyurdu Zerdüşt
kitaba 6 verdi
5 beğen · 0 yorum

Uğur Çam

@ugurcam967

Yoğun İmgeleme ve Dolaylamanın Anlam Karmaşası
Frederick Nietzsche'yi anlamak için öncelikle onun temel felsefesini oluşturan Nihilizme hakim olmak gerekmektedir. Burada uzun uzun Nihilizmin tarihçesinden bahsetmeyeceğim ancak en yalın anlamıyla söz etmek gerekirse nihilizm bütün anlamları yadsıyan, ahlakın evrensel oluşuna karşı çıkan ve bilginin erişilebilirliğine karşı duran felsefi akımdır. Nietzsche bu akımı geliştirmiş ve kendine göre yorumlamıştır.
Böyle Buyurdu Zerdüşt kitabı, yazarın Nihilizmi aştığı kitap olarak kabul görür. Nihilizmin aksine Nietzsche yaşamı olumsuzlamak yerine olumlamayı salık verir. Bu şekilde üst-insana hizmet eden köleler, nihilizmi bir ahlak olarak benimseyeceklerdir. Ona göre bütün insanların amacı, üst-insana hizmet etmektir. Filozof, bu kitabında en çok yankı bulan önermelerinden biri olarak "Tanrı öldü" önermesini kullanır. Bu önerme ile aslında tanrının insan algısındaki anlamlarının yozlaştığına dikkat çekmeye çalışsa da kitabında kullandığı üslup, Zerdüşt'e yüklediği anlam ve üst-insan alegorisi yazarın kendi içinde çelişkili görünmesine sebep olur. Yazar, kutsal metinlerin anlamsızlığını kanıtlamaya çalışırken onların baş vurduğu imgeleme yöntemini seçer. Bu yanıyla Böyle Buyurdu Zerdüşt, her okuyanın anlamlandıramayacağı bir yığın imgelerle dolar. Aynı zamanda üst-insan alegorisi yine yazarın karşı durduğu dinlerdeki peygamber imgesine çok benzemektedir. Nasıl ki dinlerde peygamber imgesi kusursuz insan, bütün ahlaki ve duygusal eylemleriyle insanın en doğrusu olarak anlatılıyorsa, bu çalışmada da Zerdüşt ve dolayısıyla üst-insan da aynı ahlaki ve duygusal kusursuzluk nitelemelerini taşımaktadır.
Filozofun Nihilizmi tanımlama biçimi ne kadar tartışmaya açık olsa da Böyle Buyurdu Zerdüşt'teki anlatımlarıyla diğer kitaplarında bahsettiği nihilizmin birbiriyle uyuşmadı bariz bir gerçektir. Sonuna kadar kavramsal imgeleme yoluyla anlatılmaya çalışılan düşünceler, insanın akli sağduyusunun dışında bir takım eylemleri olumlamaktan da geri durmaz. Özellikle iki cambazın aynı ipte olduğu ve birinin diğerini düşürdüğü sahnede Zerdüşt'ün yaklaşımı, üst-insana hizmette her şey mübahtır anlayışının ortaya konulması olarak anlamlandırılabilir. Bu haliyle de yine karşı durduğu kutsal metinlerle ortaklaşmaktadır.
Bana göre felsefeyle ilgilenenlerin, felsefe tarihinde büyükçe bir yere sahip olmuş bu düşünceden bağımsız felsefeyi yargılamaları olanaksız olsa da felsefeyi derinlemesine irdelemeyenler ve ya felsefeyle alakası bulunmayanlar için vakit kaybı olacak bir kitaptır. Filozofun düşüncelerini merak edenler için de pek tatmin edici bir kaynak olduğu söylenemez. Zira yoğun imgeleme ve dolaylamalarla kitap, zihinlerde zaman zaman içinden çıkılamaz anlam karmaşalarına sebep olmakta.
Böyle Buyurdu Zerdüşt
kitaba puan vermedi
7 beğen · 0 yorum

Ergün Çil

@erguncil

İlk sayfaları çok etkliedi ama 40-50 sayfa sonra anlamamaya başladım. Daha önce de zaten 2 kere okumayı denedim ama yarım kalmıştı. Üçüncü de ancak bitti. Zaten ne diyor üstad? "Beni anlayacak nesil daha dünyaya gelmedi." İçinden pek çok alıntı yaptım. Anladıklarım bunlar. Gerisini de belki anlarım ilerde.

► Kendi alevlerinizde yanmaya hazır olmalısınız! Önce kül olmadan kendinizi nasıl yenileyebilirsiniz?
►Niceleri kendi zincirlerini çözemezler de, dostlarının azatçısıdırlar.
► NEYSEN O OL!
► Beni öldürmeyen şey, beni güçlendirir.
► Düşünceler, duygularımızın gölgesidir; ama her zaman daha karanlık, daha boş ve daha sade…
► Gerçeği arayan kişi kendisiyle ilgili psikolojik bir analize girmek zorundadır.
► Birinin kendini başka birine açması, ihanetin kapılarını açar…
► Ruh, tek bir mevcudiyet olarak işlemiyor. Zihnimizin bir bölümü, diğerlerinden bağımsız hareket ediyor olabilir. Belki ben ve bedenim, zihnimizin arkasından bir dolap çeviriyordur. Bildiğiniz gibi zihin, tuzaklarla dolu arka sokaklarda gezinmeye bayılır.
► Bu sonuca varmak kaçınılmaz bir şey! Aslına bakılırsa yaşamımızın büyük bir kısmı içgüdülerimizle yaşanıyor olabilir. Belki bilinçli zihinde temsil edilenler, sonradan akla gelen şeylerdir; güç ve kontrol gibi yanılsamalar sağlayan eylemlerden sonra düşünülen fikirler…
► Büyük düşünürler kendi çevrelerini kendileri seçerler, kendileri düşünürler. Sürülerin yaşam tarzı tarafından engellenmeyi istemezler.
► Hiç kimsenin bir şeyi sırf başka birisi için yapmadığını göreceksiniz. İnsanın bütün eylemleri kendisine yöneliktir, bütün hizmetleri kendine hizmettir, bütün sevgisi kendisini sevmesindendir.
► Ümitsizlik, özfarkındalık adına ödenen bir bedeldir. Yaşama derinlere inerek bakacak olursanız, ümitsizlikle her zaman karşılaşırsınız.
► Problemlerimiz, aslında, görmek istemediğimiz şeyleri saklamak için kopardığımız yaygaradan ibarettir. Bu saçmalıklarla kendimizi kör etmezsek neler görebiliriz?
► Ben sizin gelişip büyümenize yardımcı olmayı arzu ediyorum, başarısızlıklarınızı itiraf ederek zayıf duruma düşmenizi değil!
► Üremeden önce yaratmamız, oluşmamız gerekmez mi? Yaşama karşı sorumluluğumuz, daha yücesini yaratmaktır, daha alçağını değil! İçimizdeki kahramanın gelişimini hiçbir şey engellememeli!
Böyle Buyurdu Zerdüşt
kitaba 6 verdi
4 beğen · 0 yorum

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Böyle Buyurdu Zerdüşt
Uyanık bir zihinle okunması gerektiğini düşündüğüm bir kitap. Zaman zaman anlamak için birden fazla okuduğum cümleler oldu kitapta. Birden fazla okudum ve düşündüm bazı cümlelerin neden söylendiğini anlamak için. Sonunda kendimce yorumladım ve devam ettim okumaya. Bazı cümleler çok kısa olmasına rağmen oldukça anlamlıydı ve alıntıladım hem zihnime hem de defterime. Alıntılarımdan birine yer vermek istiyorum burda.
“İnsanı büyük yapan onun bir amaç değil, bir köprü olmasıdır: İnsanın sevilebilecek yanı bir öteye geçiş ve bir batış olmasıdır.”

Pazaryerindeki sinekler, dostluk, yaşlı ve genç kadınlar, kendi rızasıyla ölmek, merhametliler, zehirli örümcekler konuları Zerdüşt’ün söylev başlıklarından bazıları. Her bir başlıkta farklı bir konu ele alınarak açıklanmış.

Kendisini anlamayan insanlar olduğunda “Ben bu kulakların dinleyeceği ağız değilim” diyor Zerdüşt. Böyle diyerek de aslında oldukça özgüvenli bir insan olduğunu belirtiyor.

Kitaptan kendimce istifade ettim. Birkaçına burda yer vermek istedim.
-Günde; on kez barışmak kendimle, on kez gülmek, on kez kendini yenmek, on hakikat bulmak...
-Kibirlilerin alçakgönüllülüğündeki derinlik konusu oldukça ilgimi çekti. Bu konuyu daha önce hiç bu açıdan düşünmediğimi fark ettim. Meğer kibirli insanlar kendi kibirlerini gizlemek için alçakgönüllülüğü bir perde olarak kullanırmış.
-Kötüler ne kadar zarar verirlerse versinler, iyilerin verdiği zarar kadar olmayacağını söylüyor. İyilerden zarar gelmesini beklemediğimizden dolayı, beklenmeyen her türlü şey bizleri daha çok şaşırtıyor ve üzüyor.

Bana göre anlamları derinlerde gizli birçok cümle var kitapta. Bu kitabı okunur kılan da bu bence. Bulmaca misali, anlamlar üzerinde kafa yormak keyifli geliyor insana. Okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. İyi ki okumuşum diyorum. Keyifli okumalar dilerim.
Böyle Buyurdu Zerdüşt
kitaba 8 verdi
11 beğen · 22 yorum
Hayata Gülümse (@hayataagulumse)
Cokkk güzel yazmışsın @gulsah-sonmez ?? düşüncelerine sağlık.
13.12.17 beğen 2 cevap
Lilith's (@halimesimsek)
Güzel inceleme olmuş teşekkür ederim :)
14.12.17 beğen 1 cevap

Semih Oktay

@semihoktay

BÖYLE BUYURDU ZERDÜŞT

Friedrich Nietzsche;Cem Yayınevi;Çeviri:A.Turan Oflazoğlu;311 Sayfa (29.11.2012)


29 Kasım 2012 devretmiştim nihayet...Devrettim bu acayip eseri fakat tek bir bölümünü dahi anlayabilmiş değilim. Bir eseri bir zaman sonra tekrar okuduğumda bazı metinlerden haz aldığımı bildiğimden kitabı hiç kimseye vermeyeceğim.Tekrar okur muyum bilemiyorum ama kitaplarımın arasında olacağını bilmekle avunacağım. Yoksa huyumdur okuduğum kitapları "okurum" diyene veririm.Tekrar edinmekte bir zorluk yok elbette fakat "Türkçemize böylesine mükemmel çevrilmiş bir eseri bir daha bulabilir miyim" diye şüphem var.Çevirisi harikulade.Ahmet Turan Oflazoğlu tercüme etmiş...Ağabeyimiz'in ellerinden öpüyorum. Tercümesine bu kadar emek sarf eden Turan Ağbimin hatırı için olsun bir kez daha okuyacak olursam.

Zerdüşt milattan önce VII.yüzyılda yaşamış ve kendi adıyla anılan Zerdüştçülük dinini yayan bir elçi.Zerdüştçülük,İranlılar'ın bir kısmının hâlâ inandığı bir din,üstelik dünya üzerinde iki yüz elli bin kişi hangi dine mensup olduğunu açıklarken Zerdüşiyim diyor-muş.Bu dinin temel itikatlarından ilki iyilik-miş ve zıddı olan kötülük-müş!..İyilik kendi anlamının yanı sıra aydınlık anlamında kullanılıyor-muş.Daha da ilginci VII.yüzyılda dünyanın geri kalan insanları değişik tanrılara taparken Zerdüşt tek bir Yaradan olduğunu öğretiyormuş.

İmdi Zerdüşî olan iyiliğe ve karşıtı olan kötülüğe inanıyor ise Nietzsche acaba öyle bir eser yazayım ki okuyanın zihni karışşın,bu zihin karışıklığıyla doğruyu bulmaya gayret etsin,diye mi yazmıştır BÖYLE BUYURDU ZERDÜŞT adlı eserini? Şayet böyle düşündüyse amacına ulaşmıştır belki de.Ben eseri anlayamadığımdan bu olasılığın gerçek olup olmadığını merak ediyorum.

Velhasılıkelâm beni bu kadar düşündürmüş olmasını dahi iyiye yoruyorum!

Perşembe,29 Kasım 2012
Böyle Buyurdu Zerdüşt
kitaba 4 verdi
6 beğen · 13 yorum
Erguvan (@erguvan)
Okurum!
24.02.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Hangisiyle cevaplasam?
24.02.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
"Bir eseri bir zaman sonra tekrar okuduğumda bazı metinlerden haz aldığımı bildiğimden kitabı hiç kimseye vermeyeceğim." mi desem? Yoksa:
24.02.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
"Tekrar okur muyum bilemiyorum ama kitaplarımın arasında olacağını bilmekle avunacağım." mı desem? Yoksa:
24.02.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
"Yoksa huyumdur okuduğum kitapları "okurum" diyene veririm." mi desem?!
24.02.17 beğen cevap
Erguvan (@erguvan)
Üç cevabı da beğenmedim :) Ben kendime alırım artık :)
24.02.17 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Ne yapayım? O günden bu güne düşüncem değişmemiş! Sen al kendine bir nüsha.Bak benim okuduğumun çevirisi çok iyi idi,hatırlatırım. :)
24.02.17 beğen cevap
Erguvan (@erguvan)
Peki! :)
24.02.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
O "Peki!" 'nüsha' için miydi yoksa 'çeviri' için mi?
24.02.17 beğen cevap
Erguvan (@erguvan)
Hepsi için peki!
24.02.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Bulamazsan ancak "ödünç" verebilirim kitabı Erguvan.Ona göre de 'peki'lerini!
24.02.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Bulamazsan ancak "ödünç" verebilirim kitabı @erguvan.Ona göre de 'peki'lerini!
24.02.17 beğen cevap
Erguvan (@erguvan)
Ona da peki Semih Abi!
24.02.17 beğen cevap

Böyle Buyurdu Zerdüşt - S41

"Bu yeni put, kendisine yalvarırsanız size her şeyi vermek ister. Böylece erdemlerinizin parıltısını ve gururlu gözlerinizin bakışını satın alır."

-Tutku Yayınevi 1. Basım Mayıs 2011 Baskısı
Ekin Nur Cangir tarafından eklenmiştir.

Baran Yusuf

@baranyusuf

‘’Zordur insanlarla yaşamak, çünkü öyle zordur ki susmasını bilmek.’’
Böyle Buyurdu Zerdüşt
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
17 beğen · 0 yorum

Baran Yusuf

@baranyusuf

‘’ Her sevgi biraz deliliktir. ‘’
Böyle Buyurdu Zerdüşt
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
16 beğen · 0 yorum

Atiye

@atiye

Sahiden, ölmek için bile çok yorgunduk; şimdi uyanacağız hala ve devam ediyoruz yaşamaya- mezar odalarında!
Böyle Buyurdu Zerdüşt
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
15 beğen · 0 yorum

Baran Yusuf

@baranyusuf

'’Gerçekten, insan kirli bir nehirdir,
kirli bir nehri kirlenmeden içine alabilmek için bir insanın deniz olması gerekir.''
Böyle Buyurdu Zerdüşt
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
15 beğen · 0 yorum

Baran Yusuf

@baranyusuf

''Gülüyorlar ve anlamıyorlar. Bu kulaklara uygun ağız değilim ben.''
Böyle Buyurdu Zerdüşt
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
15 beğen · 0 yorum
32
KİTAP
Fikirlerinizi değiştirten en iddialı kitaplar
Çok iyi araştırılmış, doru kurgulanmış, net bir şekilde iddialarını ortaya koyan ve kanıtlayan kitaplar. Hayata bakış açınızı...
39
KİTAP
Tekrar Okunması Gereken Kitaplar
Okumak büyük bir bağımlılıktır. Okumanın keyfini tadanlar kolay kolay bu bağımlılıktan vazgeçemezler. Bu listede, okuma bağım...
49
KİTAP
Defalarca Okunası Kitaplar
Bir kere okumakla yetinemediğimiz, tekrar tekrar okumak istediğimiz en iyi kitapları bu listede topluyoruz. Sen de defalarca ...
1164
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
750
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...

Sumeyye gedik

@kucuksosyolog

Zerdüşt, halka şaşıracak baktı. Sonra şöyle konuştu:
"İnsan bir iptir ki, hayvanla insan arasına gerilmiştir.uçurum üzerinde bir ip.
Tehlikeli bir geçiş, tehlikeli bir yolculuk, tehlikeli bir geriye bakış, tehlikeli bir ürperiş ve duraklayış.
İnsan da sevile bilecek şey,onun bir geçiş ve bir batış olmasıdır.
Böyle Buyurdu Zerdüşt
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğeni · 0 yorum

Herhangi Biri

@herhangibiri

!
!
"İnsanları sevmiyorum. İnsan, bence oldukça eksik bir varlıktır. İnsanı sevmek beni yok edebilirdi "

Friedrich Nietzsche / Böyle Buyurdu Zerdüşt
Böyle Buyurdu Zerdüşt
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
8 beğeni · 5 yorum
kişibaşınadüşenmilligelir (@kisibasinadusenmilligelir)
Filozofları da tıpkı dincilerin kutsal kitapları kendi iğrenç emellerine alet ettikleri gibi o anki ruh halimize uygun olan sözlerini kullanarak istismar ettiğimizi düşünüyorum. Birisi niçenin bir sözünü beğeniyor ve bunu internette paylaşıyor(iyi niyetle) daha sonra bu söz tabiri caizse elden ele dolaşıyor ve sözgelimi instagramda birisinin hikayesinde paylaşılıyor. O söz hem değerini yitiriyor hem de artık niçe insanların kafasında 'babasının prensesi buse' ile özdeşleşiyor.
22.04.18 beğen 10 cevap
Herhangi Biri (@herhangibiri)
Tarih boyunca bir çok insan benzer acıları yaşamış ya da benzer duyguları hissetmiştir. Bazıları bunu yazmayı seçmiş ve bunun edebiyatını felsefesini yapmıştır bir çok sebepten dolayı. Ben pek de istismar edildiği kanaatinde değilim. Eğer o an gerçekten o cümlede ya da o sözde olduğu gibi bir duygu durumunun içindeyse ve kendini bulduğu bir cümleyi alıntılaması gayet normal. Nietzsche bu cümleleri çokça kuran bir yazar, düşünür. (Siz filozof diye nitelemişsiniz ben Turkiyedeki felsefi çoğunluğun aksine filozof olduğunu düşünmüyorum) Yine de Nietzsche de anlaşılmak istenmiş okunmak paylaşılmak duyulmak istenmiş hatta bence bu sözlerin tiksintinin temelinde biraz da kendi zamanında ( Nietzsche kendisi hep beni yıllar sonra Pelinsular, Berkecanlar anlayacak demiştir ) bu isteğinin tam olarak karşılaşmamış olması olduğunu düşünüyorum kısmen. Ama istismar kısmına o anki duygu durumunun sözcüklerde kendisine bir yer bulma ihtiyacından kaynaklandığına inansam da genel olarak cümle edebiyatına ben de karşıyım. Dincilerin meselesi de maalesef tam olarak dediğiniz gibi. Bunun Hegelden başlayıp Marx'ın sistemlestirdiği afyon meselesi en büyük kanıtı ve göstergesi.
22.04.18 beğen 2 cevap

Mustafa Kemal'in Askeri

@mustafakemalinaskeri

Böyle buyurdu Zerdüşt - Gönüllü ölüm üzerine
Bazıları kendi hakikatleri ve kendi zaferleri uğruna pek yaşlanırlar.
Dişsiz bir ağzın artık her hakikati söylemeye hakkı yoktur!
Vaktinde şereflerini terk etmeli, şöhret sahibi olmak isteyenler ve vaktinde gitmek denen o güç hünere alışmalı.
Kişi, en lezzetli olduğu an durdurmalı kendini yedirmeyi; Uzun zaman sevilmek isteyenler bilirler bunu!
(...)Hayat fiyaskodur kimileri için: Zehirli bir böcek kemirir yüreklerini. Bunlar görebilseler keşke ölümlerinin daha büyük bir başarı olacağını!..

Böyle buyurdu Zerdüşt - Gönüllü ölüm üzerine
Böyle Buyurdu Zerdüşt
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
11 beğeni · 1 yorum
Muhayyel (@balanced)
??
20.03.18 beğen cevap

Mavinin Türküsü

@selimaydinaltun

Yalnızlık
...Fakat susuşu bana ağır geldi. Çünkü bu durumdaki iki kişi tek kişiden daha yalnızdır.
Böyle Buyurdu Zerdüşt
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğeni · 0 yorum

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Kibirlilerin alçakgönüllülüğü
“Kibirlilerin alçakgönüllülüğündeki derinliği kim ölçebilir! İyi davranırım ve acırım onlara alçakgönüllülüklerinden dolayı.”

İnsanca-Akıllılık üzerine adlı söylevden.

Sizce kibirlililerin alçakgönüllülüğü derken burda ne anlatmak istemiş Zerdüşt? Kibirliler de alçakgönüllü müdür özlerinde?
Böyle Buyurdu Zerdüşt
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
12 beğeni · 15 yorum
tabula rasa (@tabularasa)
"... kimsenin alçakgönüllü doğduğunu sanmıyorum, meğerki tümüyle fiziksel bir utangaçlığa alçakgönüllülük adı verilsin, ki zaten bu tür bir utangaçlık kibir denilen şeye sanıldığın­dan daha yakındır. Gerçek alçakgönüllülük ancak kendini beğenmişlik üzerine düşünmekle elde edilebilir. Ancak baş­kasının yanılgılarının görülmesinden ve aynı yanılgılara sü­rüklenme korkusundan doğar. Kendimizle ilgili söylediğimiz ve düşündüğümüz şeylere dair bilimsel bir ihtiyatlılık içinde olmaya benzer. İyileştirmelerle ve düzeltmelerle olur. Kısaca­sı kazanılan bir erdemdir."
11.12.17 beğen 6 cevap
zzzzzz kkkkkk (@zzzkkk)
Kibirli insan kibirli olduğunu kabul etmek istemez. Kibir kötü bir huydur. Ve bu kötü huyunu başkalarından gizlemek ister. Kibrin tersi tevazudur,alçak gönüllülüktür Kibirli kibrini gizlerken bu huyu taklit eder. Onun yaptığı sadece bir aldatmacadır. Ve acınacak hale düşmeyi fazlasıyla hak eder. Öte yandan gösterdiği alçak gönüllülüğün derinliğine gelecek olursak;bunu ölçülemez olarak nitelendirmesi bana göre sadece kibrin ölçülemezliğini göstermek içindir. Ne kadar yüksekte görüyorsa o kadar aşağı indirmesi gerek misali
12.12.17 beğen 2 cevap