ara

Babalar ve Oğullar

Fathers and Sons

Babalar ve Oğullar Konusu ve Özeti

Babalar ve Oğullar
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789750711985
Sayfa: 264 sayfa
Basım Tarihi: 2010
İvan Sergeyeviç Turgenyev (1818 - 1883)Rus edebiyatınn en büyük isimlerinden biridir. Yapıtlarındaki ince duygulu karakter tanımları, lirik , müziksel dil onu Rusgerçekliğinin temsilcisi yapmakla kalmamış, dünya edebiyatının büyükleri arasına da sokmuştur. Turgenyev, eserlerinde kölelik ilişkilerinin insan yaratılışına aykırılığını, feodal - aristokrat Rusya'nın yıkılışını, yeni burjuva - demokratik güçlerin yükselişini gerçekçi bir biçimde yansıtmıştır.
Babalar ve Oğullar kitabı Tekrar Okunması Gereken Kitaplar listesinde yer almaktadır.

Gamze Türk

@gamze-turk

Rus yazar ivan sergeyeviç Turgenyev'in 1862 yılında yayınlanan Babalar ve oğullar adlı romanını bitirmiş bulunmaktayım.
Romanda ele alınan asıl konu kuşaklar arası çatışma. Aslında günümüzde de bu çatışma sağlam bir şekilde devam etmekte. Çünkü pek çoğumuz nereden geldiğimizi ve aslımızı unutarak çağa ayak uydurma derdinde.
Hal böyle olunca bence roman tüm zamanların romanı olup çıkıyor.
Kitap genel anlamda akıcıydı. Dilide son derece sağdeydi. Fakat bazen sıkılmadığım yerler olmadı dersem yalan söylemiş olurum. Aynı zamanda kitap rus edebiyatının yazılmış ilk modern roman örneği olarak kabul ediliyor.
Kitap hakkında bilgi vermek gerekirse ;
Üniversiteyi bitirip evine dönen arkadi yanında bir arkadaşınıda getirmiştir Bazarov. Nihilzm'in etkisinde olan bu iki kafadar ailelerini ilk başlarda hüsrana uğratmaktan kaçınmıyor. (Ki bence arkadi kesinlikle sadece Bazarov un etkisinde kalan aslında son derece nazik bir çocuk.) Özellikle de keskin bir zekaya ve sivri bir dile sahip olan bazarov.
Nihilzm saplantılarından dolayı dostluklarını, aşklarını ve aile değerlerini hiçe sayan bu iki dost hayatın onlardan daha üstün olduğunu aldıkları yıkımlarla ve kaybedişlerle daha iyi anlıyorlar. Tabiki bu o kadar kolay olmuyor. Giden kalana aslında ailenin ne kadar kutsal olduğunu öğretiyor.
Bu serüvende öğrenecek çok şeyiniz olabilir o yüzden arkanıza yaslanın romanı elinize alın ve kendinizi dış dünyaya kapatın. Bakın ki mezarlıklarda açan çiçekler bize, yanlız betimsiz durağanlığı her şeye ilgisiz olan o büyük durağanlığı anlatmazlar; onlar bize, bir de, sonsuz bir anlaşmayı, edebi bir hayatı da anlatırlar.
Babalar ve Oğullar
kitaba 8 verdi
6 beğen · 0 yorum

@

Benim kalıbım ise artık çürümek üzere...
" Aşk, kutsal, sadık aşk her şeye kadir değil midir?Ah hayır!Mezarın içinde ne kadar tutkulu, ne kadar günahkar ve isyankar bir yürek saklı olursa olsun üzerinde büyüyen çiçekler bize masum gözleriyle sakin sakin bakarlar: Onlar bize sadece sonsuz huzuru değil, 'kayıtsız' doğanın büyük huzurunu değil, sonsuz barışmayı ve sonsuz yaşamı da anlatırlar... "İşte romanımız böyle son buluyor.
Babalar ve Oğullar dönem ve yaşam çatışmasını en iyi işlemiş kitaplardan biri.Özellikle Bazarov karakteri(bizim gurur abidesi nihilistimiz) insanı ordan oraya sürüklüyor.Sadece gülmekle kalmıyor, düşüncelerine anlam aramaya başlıyoruz.Hasta yatağında yine o vurdumduymaz haliyle Anna Sergeyevna ile vedalaşırken ona şöyle diyecektir: "Aşk, bir kalıptır, benim kalıbım ise artık çürümek üzere. " Yazarımız tüm tipler için mutlu bir son yazarken Bazarov için hiç de öyle olmamıştır.Bir okuyucu olarak daha farklı da olabilirdi fakat Turgenyev tam da bu noktada kendini gösteriyor ve tehditkar bir bakışla kalemini sallıyor yüzümüze.Elbette sevgili yazarımız bundan güzeli olamazdı.Kimbilir Bazarov soylu görevine ulaşmıştır belki de uykusu hiç olmadığı kadar huzur doludur...
Turgenyev'in bu en önemli eserini mutlaka okumalısınız.Aynı masada yemek yemeli, aynı koruda gezinmeli, aynı tartışmada yer almalı, aynı aşka tutulmalı, aynı acıya şahit olmalı ve her karakterde farklı dünyaları solumalısınız...Bir yerden başlamalı bu romana şöyle emin bir yerden..!
Babalar ve Oğullar
kitaba puan vermedi
2 beğen · 0 yorum

1919 MAVİ

@1919mavi

Kuşaklar arası çatışma...
1860'ların başları... Nihilizm yaygınlaşmaya başlar... Arkadiy ve arkadaşı bazarov geri dönerler. Arkadiy'in babası nikolay onları almaya gelir.

Bazarov kısa süreliğine misafir olur. Bazarov'un düşünceleri eski asker olan arkadiy'in amcası pavel'i rahatsız eder.
Arkadiy babasını eski kafalı bulmaktadır.
Arkadiy, uzak akrabası tarafından davet edilir. Bazarov'la beraber giderler.
Bazarov, anna sergeyevna odsinova ile tanışır ve aşık olur... Bazarov da nihilist gençlerden biri... Her şeye karşı... Ama aşka yenilecektir.. Bu romanın ana teması; kuşaklar arasındaki çatışmadır... İvan Turgenev bu romanı 1862 yılında yayımlanmış. Kitap; gerçekçiliği ve kahramanlarının inandırıcılığından dolayı, radikal aydınlar tarafından çok sert eleştirilmiş.
İvan Turgenev bu kitabından dolayı ünlenmiş ama, bu hayatını kırgın ve sürgünde devam etmesine yol açmış.. Tolstoy ve dostoyevski ile kavga etmiş... Rusyadaki edebiyat cevrelerine yabancılaşması sonucunda yaşamının yirmi yılını baden baden de ve pariste geçirmiş.

Önemli yazarlarla yakınlık kurmuş... Ben ivan turgenyev'in babalar ve oğullar adlı eserinde pavel petrovic kirsanov karakteriyle kendisini betimlediğini düşünüyorum.. Kitap gerçektende inandırıcı... Ama bazen de sıkıldım... Bu arada ivan turgenev okurken, gogol'ün etkisini hissettim ne de olsa gogol'ün paltosundan çıktık
Babalar ve Oğullar
kitaba 7 verdi
3 beğen · 0 yorum

Gülşah Sönmez

@gulsah-sonmez

Babalar ve Oğullar
İki farklı kuşak ve bu kuşaklar arasındaki görüş ve düşünce farklılıklarını konu alan bir romandır.

Kendi kendine saygı duyan ve herhangi bir konu konuşulduğu zaman sonucu ne olursa olsun, fikirlerini gayet net bir şekilde ifade eden ve bunun doğru olduğuna inanan bir insan. Tartışmalar ya da fikir çatışmaları sırasında, orta noktayı bulmaya çalışan ılımlı, iyimser ve sakin bir insan.

“Aşk” ın insan üzerindeki etkilerinin kişiye göre değiştiği konusu roman karakterleri üzerinde güzel işlenmişti.
Bir yanda duygularının açığa çıkmaması için kendini sessizliğe bırakan bir erkek. Diğer yanda ise çabuk öfkelenen, yerinde duramayan bir erkek...
Geçmişten birşeyler anımsamak isteyen, ancak hiçbir şey bulamayan bir kadın.
“Rahat” olan, hislerini ve dolayısıyla kendini serbest bırakan ve bu sayede kendisini iyi hisseden başka bir kadın.

“Mutluluk” kavramının kişiye göre değiştiği ele alınmış. Kimisine göre mantık ön plandayken, kimisine göre duygular ön plandadır. Birisi uçarıdır, anlık yaşar. Bir diğeri planlar kurarak yaşar ve doğrusu budur O’na göre. Ötekinin “kendi”ne has doğruları vardır ve bu doğrular çerçevesinde yaşar.

Akıcı bir dili olan ve Yazar’ın kendi hayatından esinlenerek yazdığını düşündüğüm bu romanı tavsiye ediyorum. Keyifli okumalar dilerim.
Babalar ve Oğullar
kitaba 10 verdi
14 beğen · 0 yorum

@

Okunmalı
19. yy Rusya'sını anlatan kitap. Sovyet Rusya'nın temelleri Bazarov gibi yeniliğe açık düşünürlerden geldiği açık. Aslında yazar soylu yaşamıyla söyleyemediklerini, yapamadıklarını Bazarov'a giydirmiştir. Tabi Bazarov 2 farklı sınıftan -sıradan köy hekimi baba, asilzade anne- doğmadır. Böylelikle yazar karma kökenden gelen Bazarov'a eleştirme hakkı vermiştir.

Yazar Batının ilerlemesinin karşısında, gelenekçi, muhafazakar aristokrat kesimi eleştirir. Bu gerici anlayışın yanında Sınıf farklılığından kaynaklanan iletişimsizlikle Rus toplumunun iyice ayrıştığını açıkça sunmuştur. Sadece farklı ekonomik düzeydeki insanlar arasında değil, Fransız ihtilaliyle rönesans akımının etkisinde kalan genç nesiller ile gelenekçi tutumu sergileyen aileler arasında kuşak çatışması merkeze alınmış. Devrimci asi Bazarov'un araştırmacı kimliğinin olumsuz sonucu olarak dramatik ölümü de ayrıca incelenesi durum. Ölürken bile hırçınlığıyla yaşamak isteyişi, dine sarılan annesi ve babasına karşı alaycı tutumunu kesmemiştir.

Anlaşılıyor ki tepeden inme yenilik gelmemiştir. Toplumsal bilinç söz konusu. mutlaka okunması gereken klasiklerden.

Son olarak, Bu kitabı bana hediye eden sevgili @earslan buradan selamlarımı sunarım :)
Babalar ve Oğullar
kitaba puan vermedi
6 beğen · 0 yorum

Babalar ve Oğullar - S41

Herkes sofrada otururken Bazarof da döndü,masanın başına hızlı bir şekilde çayını içmeye başladı.İki kardeş sessizce ona bakıyorlardı,Arkadi ise, göz ucuyla ,bir babasını bir amcasını süzüyordu.
Minnet Koşma tarafından eklenmiştir.

hilaal

@hilaal

Zaman( bilindiği üzere) bazen kuş gibi uçar gider, bazen sümüklüböcek gibi ilerler; ama insanın en çok hoşlandığı, onun çabuk mu, yavaş mı geçtiğini farketmemesidir.
Babalar ve Oğullar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
12 beğen · 0 yorum
- Kadınlara fikir özgürlüğü tanımanın niçin bu kadar karşısındasın? Diye yavaşça bir sesle sordu.
- Çünkü canım dostum benim, fikir özgürlüğüne sahip kadınlar suratsız olur.
Babalar ve Oğullar
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
9 beğen · 0 yorum

Ebru G.

@ebru-g-

''...insanın sözleri önce kendini etkiler.'' (Sf: 29 - Sis Yayınları)
Babalar ve Oğullar
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum

Ahme't Sessiz

@ahmet-sessiz

Hayatta basitlik izleri bazen yararlı olur; böyle izler çok gerilen sinirleri gevşetir, aşırı düzeydeki güven duygusunu daha ölçülü miktara indirir ya da kendini kaybetmeye varan hislere gem vurur, insana bu duygularla kendi varlığı arasında bulunan yakınlığı hatırlatır...
Babalar ve Oğullar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum

araf

@araff

Ölüm eski bir şakadır; ama herkese yeni görünür.
Babalar ve Oğullar
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
39
KİTAP
Tekrar Okunması Gereken Kitaplar
Okumak büyük bir bağımlılıktır. Okumanın keyfini tadanlar kolay kolay bu bağımlılıktan vazgeçemezler. Bu listede, okuma bağım...
392
KİTAP
Bir Nefeste Okunan Kitaplar
Elinden düşüremeyeceğin, bir solukta okuyacağın en sürükleyici kitapları bu listede bulabilirsin. Sen de en sürükleyici buldu...
5
KİTAP
...
35
KİTAP
11 Yıldızlı Kitaplar
Bu kitaplara 10 yıldız bile az dediğimiz, 11 yıldızı hak ettiğini düşündüğümüz kitapları bu listede paylaşıyoruz....
145
KİTAP
Tüm Zamanların En İyi Kitapları
Hem okurların hem de yazarların büyük bir kısmı tarafından başarılı bulunmuş, kitap tavsiyesi istendiğinde akla ilk gelen, tü...
Yeni başladım okumaya kitabı lakin sürükleyici ve düşündürücü tarafları yanlarını sezdim okurken bu bana ilginç ve güzel geldi..
Okumanızı kendimce tavsiye ederim, her roman okunmaya değmeli çünkü; okumak demek hem ruhen bir rahatlama veriyor şahsen öyle yani
Roman adındanda anlaşılacağı gibi babadan oğula anlatılan yaşanılmışlıklar var..

anlatmaya gerek yok görüyorsunuz konuşmuyorum işte okuyalım okutalım
İyi geceler🌹🦋
👋👋
...
EK 1
Fakat öğlen sıcağı geçer... Akşam olur... Gece gelir...
Ve yorgun, mustarip insanlar tatlı tatlı uyudukları sakin yuvalarına dönerler... 15.04.18
EK 2
KİTABI BİTİRDİM 1 GÜNDE NEDEN BU KADAR ERKEN BİTİRDİM ŞİMDİ ETKİSİNDEN ÇIKAMIYORUM😶😐😑 15.04.18
Babalar ve Oğullar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
25 beğeni · 8 yorum
Esra (@naringelincik)
Keyifli okumalarrr
14.04.18 beğen 1 cevap
Mustafa Kemal'in Askeri (@mustafakemalinaskeri)
Severek okuduğum bir romandı.Güzel bir klasiktir.Keyifli okumalar...
14.04.18 beğen 1 cevap
grimalkin stone (@grimalkin)
Anlıyorum :)
16.04.18 beğen 1 cevap

Canan

@cnnhni

Babalar ve oğullar...
Babalar ve oğullar...
O zamanlar yeni bir şeyin doğduğunu hissettim; yeni insanlar görüyordum ama nasıl hareket edeceklerini, onlardan ne bekleneceğini bilemiyordum. Ya susacak ya da ne biliyorsam yazacaktım. İkincisini seçtim.”
TURGENYEV
EK 1
Istanbuldan getirmisler gelenler eli bos gelmesin@superkimyonn a duyrulur☺☺ 25.02.18
EK 2
Metin i de sevgili@semih-oktay soylenmesin die copy paste yapmis bulunuyorum☺ 25.02.18
Babalar ve Oğullar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
20 beğeni · 9 yorum
Mert Esin (@mertesin)
Fyodor Dostoyevski'nin "Cinler" romanındaki Nihilist karakter "Babalar ve Çocuklar" ("Atets i Deti") romanındaki Yumuşak Nihilist Karakterlere on basar bence.
02.04.18 beğen cevap

Gülşah Sönmez

@gulsah-sonmez

Başlıyorum
Başlıyorum
Dünya Klasiklerinden devam ediyorum. Bir süredir başlamak istiyordum. Şimdi başlıyorum.
Babalar ve Oğullar
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
18 beğeni · 4 yorum
Semih Kıran (@semihkiran)
KEYİFLİ OKUMALAR.
17.01.18 beğen cevap
Semih Güler (@himesrelugse)
Keyifli okumaların olsun 😊🙏📚👍
17.01.18 beğen cevap

Lotus

@lotus

Dünya Klasiğiyle Devammm...
Dünya Klasiğiyle Devammm...
İçinde baba ismi geçince ilğimi çekti :P bakalım okuyalım nasıl romanmış ;)

Bu arada bu kitap elinde olan varsa buyurun beraber başlayalım ;)
Babalar ve Oğullar
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
77 beğeni · 45 yorum
Lotus (@lotus)
@semih-oktay bugün de gazozunu aldım ;)
23.10.17 beğen 1 cevap
Hayâlet (@suveydaa)
Neee avşar gazoz muuu?
:)
23.10.17 beğen 2 cevap
Karanlık (@pnar)
Bende Dadaş gazozunu cıkaticağım😉
23.10.17 beğen 3 cevap

@

Babalar ve Oğullar
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
beğeni · 0 yorum