up
ara
profil foto

Ruhun Yalnızlığı

Ruhun Yalnızlığı Konusu ve Özeti

Ruhun Yalnızlığı
Şu bizim kırılganlığımız kitabının da yazarı Eugenio Borgna tarafından kaleme alınan Ruhun Yalnızlığı kitabı Sosyoloji, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Yapı Kredi Yayınları yayınevinden 0 yılında 9789750824647 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Ruhun Yalnızlığı isimli kitap 224 sayfadan oluşuyor. Ruhun Yalnızlığı kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
ISBN: 9789750824647
Sayfa: 224 sayfa
Modern psikiyatrinin soğuk, bilimsel ve insana mesafeli, yabancılaştırıcı duruşuna karşı her zaman eleştirel bir tavır koyduğu pek çok kitabı bulunan İtalyan psikiyatr ve akademisyen Eugenio Borgna'nın ilk kez Türkçede bir kitabı yayımlanıyor: Ruhun Yalnızlığı.Kitaplarında, hakikatin insanın içinde olduğunu söyleyen Augustinus düşüncesine dayanan Borgna, psikiyatrinin inceleme odağının hastalık değil, hasta kişinin yaşantı içerikleri olması gerektiğini vurguluyor. "Günümüzdeki anlayışın mutluluk kaynağı olarak kabul ettiği şeyler her fırsatta, her durumda ve her yolla istenmekte ve aranmakta ve bazı ilaçlar, bazı antidepresanlar da, çoğu zaman işe yaramaz birer havai fişek olmaktan öteye gidemeyen, zafer haline getirilmiş bir mutluluğa ulaşmanın aracı ve yolu olarak kullanılmaktadır. Bunu da, mutsuzluk ve depresyona yol açan sonsuz hayal kırıklıkları ve tatminsizlikler izlemektedir; bunun nedeni de, anlamlı, derin, büyük mutlulukların olduğu gibi, uçup kaçıcı, ancak bir sabah süren, ardında sadece küller bırakan, görünüşten ibaret, küçük mutlulukların da olmasıdır" diyen Eugenio Borgna, acıdan korkan zamane anlayışına karşı, gerek ruhsal gerekse bedensel açıdan hayatımızın her döneminde iç içe olabileceğimiz, kaçmamızın mümkün olmadığı acıyı sanatla, edebiyatla, felsefeyle ve biraz da tevekkülle yeniden okumanın yolları üzerine düşünüyor."Acının hayatımıza girmemesi mümkün değildir: Belki, zaman zaman, fiziksel acının, beden acısının çehresini keşfetmediğimiz olur, ama hayatımızın hiç olmazsa bazı saatlerinde, sonsuz başkalaşımıyla ruh acısı bize yabancı kalmayacaktır. Elbette ki fiziksel acı olgusu hepimiz için aynıdır. Acının yoğunluğunun, süresinin değiştiği gibi acıya yönelik kişisel duyarlılık da değişir. Buna, her halükârda tecrit, insanların dünyasından kopma olan yalnızlığa ilişkin farklı bir algı da eşlik eder. Ruh acısının, onun oluşumunun ise yekpare hiçbir yanı yoktur: Her birimiz onu kendi duygulanımsal ve varoluşsal yansımalarımızla, zaman zaman karanlık ve kaskatı, zaman zaman da hayata ve umuda açık olan, kendimize has yalnızlık deneyimlerimizle yaşarız. Ama her halükârda beden acısı geçince bellekte bir iz bırakmaz; oysa ruh acısı, derin ise silinmez: Beklenmedik ve öngörülmez olayların izinden yeniden doğabilir" diyen Borgna'ya göre, "Sessizlik her söyleşinin parçası olmakla kalmaz, her hayat biçiminin de bir parçasıdır; ve her defasında onun kökenini ve anlamlarını tahlil etmek gereklidir."
zeyrek

zeyrek

@zeyrek

Yalnızlığı tüm yönleriyle ele alan, sebeplerden yola çıkarak farklı türlerini inceleyen dolu dolu bir kitap olmuş. Kendi içiyle barış halinde olan kişi yalnızlığı, tecrit yalnızlığı, hastalık ve ölüm düşüncesi, insanlardan uzak kalma isteği, intihar meyli gibi bir çok durum üzerinde durulmuş. Kitapta gerek filozof ve sosyologlardan yapılan alıntılar, gerekse bol miktardaki şiirler, anlatımı hem kuvvetlendirmiş hem de ruha hitap eden yönü artmış. Anlatım kuru bir yalnızlık tanımı olmaktan çıkmış ve yüreklere de hitap eder hale gelmiş.

Yine Ingmar Bergman'ın Fısıltılar ve Çığlıklar filmine dair bir inceleme yapılmış ve filmdeki kişilerin tahlillerine yer verilmiş.

Son kısımlarda bazı psikiyatrik vaka örnekleri verilmiş.

Yalnızlığa dair kapsamlı bir okuma yapmak isteyenlere öneririm bu kitabı.
ataç ikon Ruhun Yalnızlığı
kitaba 9 verdi
6 beğen · 0 yorum

Ruhun Yalnızlığı - S41

Kanaatimce, W. G. Sebald'in muhteşem ve elden düşmeyen bir romanındaki (Austerlitz: Kitap adını başkahramandan almıştır) zamanla ilgili düşünceler Augustinus'un derin önsezilerinin izinde biçimlenmiştir.
Cessie Balık tarafından eklenmiştir.
Ayda V. Gani

Ayda V. Gani

@aydavgani

"Mutlu olma ile mutsuz olma arasındaki sınır geçişlidir. Duruma göre bu ikisi birbiriyle yer değiştirebilirler; şunu söylemek isterim ki, küçük mutluluklara hapsolduğumuzda hayata yeniden bir anlam vermemiz kolay olmaz; oysa içimizde büyük mutluluklar yaşadığımızda ve de güçlükle ve acıyla da olsa, içimizde yitik mutlulukların deneyimleri bulunduğunda bu, kolaydır. Yitirilmiş mutluluklar asla anlamdan muaf değildir, mümkünse onarılır, mümkün değilse kabullenilir."

Sayfa 102
ataç ikon Ruhun Yalnızlığı
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
Ayda V. Gani

Ayda V. Gani

@aydavgani

Uyumak istiyorum, çok yorgunum,
yorgun ve mutluluğum yaralı.
Çok yalnızım- en sevdiğim şarkı bile
yitti gitti ve geri de gelmiyor.

Nihayet uyuyacak olsam rüya görürüm,
ve rüyalar harikadır.
En acı kaderin üzerine bile
büyüleyici bir tebessüm üfleyiverirler.

Rüyalar beraberinde unutmayı getirir
ve yanar döner rengarenk süsleri.
Kim bilir - belki de beni
daimi olarak tutarlar kendi diyarlarında.

Geri kalanı sessizliktir)

Yahudi kızı Selma Meerbaum-Eisinger'in iç sızlatan şiirlerinden biri. Genç kız bu sözleri ailesiyle birlikte götürüldüğü bir çalışma kampında yazmış ve orada 1942'de, on sekiz yaşındayken ölmüştür.
ataç ikon Ruhun Yalnızlığı
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
Ayda V. Gani

Ayda V. Gani

@aydavgani

"Mutluluk, mutluluk deneyimi, aşkla, zevkle, başkaları tarafından sayılmak ya da takdir kazanmakla pek de ilintili değildir; en çok, kendini tamamen kabul etmekle, Nietzsche'nin "Neysen o ol" diyen aforizmasında ifade edilen şeyle ilintilidir."

Sayfa 92
ataç ikon Ruhun Yalnızlığı
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Ayda V. Gani

Ayda V. Gani

@aydavgani

"Korku ve umut insanlık halinin iki temel taşıdır: Bunlar birbiriyle gerilim içinde, sürekli tartışma halinde bulunur. Her ikisi de 'gelecek' deneyimiyle; Augustinusçu anlamda, geçmiş ve şimdiki zaman deneyimleriyle birlikte sonsuz bir döngüselliğe sahip içsel zamanın temel bir ögesi mahiyetindeki gelecekle ilintili duygulardır. Ancak korkunun geleceği ile umudun geleceği bir değildir: İlki beraberinde sadece umutsuzluk ve ölüm bunalımı getiren bir şeylerin bekleyişidir; ikincisi, gelecek umudu ise, hayatın anlam ufuklarına ve başkalarıyla diyalog kurmaya açıktır. Geleceğe yönelik korku, bize her yerde, zaman zaman da sebepsiz yere musallat olur; bununla birlikte, onu tanımak ve farklı yönlerini, özelliklerini yakalamak gereklidir."

Sayfa 79
ataç ikon Ruhun Yalnızlığı
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Ayda V. Gani

Ayda V. Gani

@aydavgani

"İnsan bir ara hayvana, neden bana mutluluğundan söz etmiyorsun da yüzüme bakıyorsun öylece, diye sorsa hayvan herhalde, söylemek istediğim şeyi hemen unutuyorum da ondan diye yanıt verecekti, ama işte o bu sözü bile unutup sustu: İnsan buna yeniden şaşırıp kaldı. İnsan unutmayı bir türlü öğrenemeyip de hep geçmişe bağlı kaldığı için şaşar durur kendi kendine: istediği kadar ileri ve çabuk yürüsün, zinciri ile birlikte yürür.
Firedrich Nietzsche "

Sayfa 97
ataç ikon Ruhun Yalnızlığı
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Handan Aytaç

Handan Aytaç

@handanaytac

Ruhun Yalnızlığı
Mekânın bir ıssızlığı vardır, Denizin bir ıssızlığı, Issızlığı ölümün ama hepsi de Kalabalık sayılır kıyaslandığında Daha engin olan o yerle Bir ruhun kendine açtığı O kutup mahremiyetiyle
ataç ikon Ruhun Yalnızlığı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğeni · 0 yorum beğen ikon
zeyrek

zeyrek

@zeyrek

Ruhun Yalnızlığı paylaşım fotoğrafı
Ruhun Yalnızlığı
Öte yandan yalnızlık, iletişimin unutulmuş bir hakikatidir: Şöyle ki içsel yalnızlık, bir diğer deyişle sözcüklere kanat taktıran ve onları sessizlik ve tefekkürle dolduran bir düşünüm olmaksızın, ne anlamlı bir iletişim, ne de kurtarıcı bir görüşme vardır. Sessizlik olmadan yalnızlık yoktur, sessizlik susmak, ama aynı zamanda dinlemek demektir.
ataç ikon Ruhun Yalnızlığı
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
8 beğeni · 0 yorum beğen ikon
8.5/10
6 oy
Sence kaç puan almalı?
0