ara

Satranç Oynayan Derviş

Satranç Oynayan Derviş Konusu ve Özeti

Satranç Oynayan Derviş
Yazar:
Yayınevi: Şule Yayınları
ISBN: 9786054056026
Sayfa: 168 sayfa
Basım Tarihi: 2012
Satranç oynayan şah mı derviş mi belli değil.Dokunduğu anda piyonları vezire çevirdiğine bakılırsa şah.Şahla göz göze geldiğindetepeden tırnağa ürperdiğine bakılırsa dervişKİminle mi oynuyor?O da pek belli değil.(Arka Kapaktan)

Betül Zeyrek

@betulzeyrek

Ah Ali Ural...
Yine bir başka keyif ve pencere ile karşıladın beni. Bambaşka hayatlar ile karşılaştım, tanıştım onların fikirleri ile hemhal oldum. Her yeni kitabında bambaşka tad kalıyor zihnimde, bambaşka hülyalara dalıyorum her bir cümlende, bambaşka insanlar ile tanışıp dost oluyorum.
Diyor ya kendisi" Ah! bakılması gereken yere bakmıyor insan". Gelin bizler bakılması gereken yerlere bakalım, baktığımız yerler
Şemsi Tebrizi'nin, Konfüçyüs'ün, Michelangelo'nun, Nietzsche'nin, Franz Kafka'nın, Lokman Hekim'in, Nasreddin Hoca'nın, Hallacı Mansur'un, Malcolm X'in. Martin Luther'in. Volritaire'in, Immanuel Kamt'ın, jean-jacques Rousseau'nun hayatlarından birer kare olsun ama insan asıl kendine baksın bu karelerden kendi iç dünyasında eritsin ve kendini görsün insan. Onların pencerelerini biz okuyuculara aralayarak kendi iç sesimize doğru bir geçiş yapmamızın yolumu açıyor Ali Ural, bizlerde bir gayretle içeride ki ışığa doğru süzülelim yavaşça. Bakalım bunca insanın derdi ne imiş..

<Satranç oynayan şah mı derviş mi belli değil.Dokunduğu anda piyonları vezire çevirdiğine bakılırsa şah.Şahla göz göze geldiğindetepeden tırnağa ürperdiğine bakılırsa dervişKİminle mi oynuyor?O da pek belli değil.>

Okudukça şaşırdım, şaşırdıkça zihin dünyam açıldı,zihnim açıldıkça kalbim ile zihnimin huzur ile buluşmasını seyrettim. Belki sadece bana özel bilemiyorum ama bendeki tesiri kitaplarının çok falza.. Bu yüzden sadece okuyun diyorum, emin olun pişmam olmazsınız. Posta kutusundaki mızıka ile tanıştım şimdi her ay benım için bir Ali Ural kalemi ile kalbimi mest etme ritüeline dönüştü. Keyifle okuyun efendim ?
Satranç Oynayan Derviş
kitaba 10 verdi
3 beğen · 0 yorum

Satranç Oynayan Derviş - S41

EY gaflet uykusunda uyuyanlar! İyi biliniz ki sizi yaratan uyumuyor! Ey güçlerine ve dirliklerine tapanlar! Allah sizden büyüktür! Sabrediniz sızlanmayınız. Sabit kalınız, ayrılıp dağılmayınız. Ayrılıp dağılmayınız. Bekleyiniz ve ümit kesmeyiniz! Acele etme! Acele eden ya hata yapar ya da yakınına gelir hatanın. Hırsı şımarıklığı, azgınlığı ve dünyaya düşkünlüğü bırak. Sevincini ve neşeni biraz azalt. Biraz hüzünlü ol!
Sevgi-Mustafa Şimşek tarafından eklenmiştir.

Quaf

@quaf

"Mutluluk sahip olmakta değil, sahip olmak için verilen mücadelededir. "
Henrik Ibsen
(138)
Satranç Oynayan Derviş
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
8 beğen · 0 yorum

mürekkep yürek

@thereader

nasıl yaşamam gerektiğini anlamaya başladığımda, nasıl ölmekte olduğumu gördüm. s.77
Satranç Oynayan Derviş
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum

hk

@haticeee

Nasıl yaşamam gerektiğini anlamaya başladığımda, nasıl ölmekte olduğumu gördüm.
Satranç Oynayan Derviş
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum

Quaf

@quaf

"Sadece susayanlar suyu aramaz / Su da susuzları arar durur." (42)
Satranç Oynayan Derviş
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum

Quaf

@quaf

"Ben ki sana muhtaç bir kulum ey Rab! O halde seni sevmemde bir gariplik yoktur. Asıl sen hiçbir şeye ihtiyacı olmayan yüceler yücesi bir Melik'ken beni seviyorsun ya, işte buna hayret ediyorum!" (28)
Satranç Oynayan Derviş
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum