ara
‹ Uçurtma Avcısı

Uçurtma Avcısı Kitap İncelemeleri

Hasret Ateş

@hasretsu

Şimdi ne yazarsam yazayım kitabı ne kadar çok beğendiğimi tam olarak anlatamam.
Hasan ve Emir in kopmayan bagları ve bir şekilde birbirlerinin hayatına dahil olması. Gerçek sevginin göstergesi... Büyüklerin bazen bize anlamsız gelen davranışlarının asıl sebebi...
En karanlık zamanlarında bir umut ışığı aramanın güzelliği... Ve doğru olanı yapmak.. Gerçek dostluklar...
Uçurtma Avcısı
kitaba 10 verdi
13 beğen · 1 yorum
Soner (@soner11)
Emirin Hasana ihaneti ve böyle can bir dosta ömür boyu hem borçlu hissetmesi, hem bu durumu hazmedememesi. Daha sonrasında da unutamaması, ondan kalan çocuğunu bulup kendi çocuğu görüp sahiplenmesi. Çok güzeldi gerçekten Hasan mükemmel bir karekter. Her durumda nasıl dost olduğunu gösteren mükemmel bi karekter. Sonradan da olsa Emir karekteri de ona keza mükemmeldi.
10.07.18 beğen cevap

Hayati Sarıekiz

@hayatisariekiz

Güzel de...
Konusu bakımından, üslup bakımından gerçekten harika bir kitap. Ancak dikkatimi çeken bir durum söz konusu. Kitapta Rus işgali ve Taliban olması gerektiği gibi aktarılmış ama Amerikan’ın Afganistan’ı işgalinden ve daha sonraki olumsuz süreçlerden bahsedilmemiş. Amerika göz ardı edilmiş ya da korunmuş yazar tarafından. Gerçeğin eksik yansıtıldığı tablodaki manzara gedik kalmış.
Uçurtma Avcısı
kitaba 7 verdi
1 beğen · 2 yorum
B.N.A... (@bna)
Yazarın diğer kitaplarında da Amerikan sempatisi görülüyor zaten. Çoğu insanın dikkatinden kaçan aman ne kadar da güzel bir kitap demekten başka bir şey yapmadıkları bir kitap. Bu durumun dikkatinizi çekmesini takdir ediyorum.
03.07.18 beğen 1 cevap
padmelimeltem (@padmelimeltem)
Yazar, 1978 yılında darbeden ve akabinde sscb'nin afganistan'a girmesinden sonra ailesi ile birlikte abd'ye siyasi siginmaci olarak gitmis. O zamandan beri de amerikan vatandaşı olarak orada yaşamakta, bu nedenle tespitinize cevap olabilir diye düşünüyorum. Belki minnet belki de sonrasını bilfiil yaşamadığından yansıtamamış olabilir diye düşünüyorum...
09.07.18 beğen cevap

Büşra Çağlayan

@bussracaglayan

Ah Hasan ne güzel bir çocuktun sen ne kadar zorluk yaşamış olsan da sevgini saygını hiç kaybetmedin Emirin vicdanına dokundun ve Emir gözünden bize...
Kitabı daha keşfetmeyen arkadaşlar için; 'keşke' kelimesini kesinlikle kullanacaksınız. 'Keşke' daha önce okusaydım Hasan ve Emirin hikayesine daha yakından baksaydım...
Uçurtma Avcısı
kitaba 9 verdi
7 beğen · 1 yorum
Rukiye Dundar (@rukiyedundar)
Haklısın gercekten??
27.05.18 beğen 1 cevap

Baran Kaya

@barankaya

Mükemmel ötesi.
İnanılmaz derecede beni etkileyen bir kitap oldu. Bitirdikten sonra sürekli zihnimde hayaller kurulmuş hayatlara neden oldu. Kendi kendime karekterler oluşturup canlandırıyorum ve kendime şaşırıyorum. Yazarın hayatını okudum ve kitaptaki Emir karakteri ile bir hayli benzer olduğunu gördüm. Aklıma gelen ilk şey:" Bu adam Emir olabilir." dedim. Selam size Hasan ve Emir...
Uçurtma Avcısı
kitaba 10 verdi
11 beğen · 3 yorum
Enis (@dusundurucudusunce)
Bi okumak nasip olmadı şu kitabı. cook merak ediyorum
12.05.18 beğen cevap

Eslem Yaşar

@eslemyasar

Okuduktan sonra etkisinden çıkamadığım kitaplarda ikinci sırada... sayfaları çevirdikçe ağzım kapanamaz derecede açık kaldı resmen. Gerçek dramın anlatıldığı nadir kitaplardan Uçurtma Avcısı. Dostluklar arası gizli kıskançlıklar,kirletilen masumluklar ve savaşlar arasında kalan iki çocuk. Gizlenen sırlar da var işin içinde,ortaya çıkınca etrafındakileri kül eden. Hele Hasan'ın ve oğlunun yaşadıkları... gerçekten anlatmakla bitmez. Kesinlikle okumalısınız.
Uçurtma Avcısı
kitaba puan vermedi
10 beğen · 0 yorum

Nazlı Pilo

@pilonazli

İnsanı içine çekerek kendi dünyasına alip, sürükleyip gidip, arada gözyaşlarınizi tutamayip ağladiginiz, harika bir eser.
Uçurtma Avcısı
kitaba 10 verdi
9 beğen · 1 yorum
kalbiyle sevenler zümresi (@kalbiylesevenlerzumresi)
aynen öyle.
20.12.17 beğen cevap

Elif

@meslina

Khaled Hüseyin
İyi yazar.Çok iyi gözlemci .Kitapları sıkmaz.Modernist bir yazar.Keşke Afganistan halkını bu hale getiren emperyalist ülkelerede sataşsaydı.
Uçurtma Avcısı
kitaba puan vermedi
14 beğen · 0 yorum

kalbiyle sevenler zümresi.

@kalbiylesevenlerzumresi

Herkese merhaba, uzun zamandır üye olmadan takip ediyorum fakat uçurtma avcısını okuyunca üye olmaya karar verdim. Kitabı bitireli henüz bir kaç gün oldu, müthiş etkisinde kaldım. Hala aklıma geldikçe burnumun direğini sızlatıyor... ?
Uçurtma Avcısı
kitaba 10 verdi
13 beğen · 0 yorum

merve çatkın

@mervecatkin

Okumayı öğrendiğim zamandan beri kendimi hep okur durumda bulurum.Kütüphanede okunmadık kitap bırakmazdım ilkokul zamanlarımda.Bu kitabı da okuduğumda 13 yaşındaydım.Çok etkilenmiştim.Çok ağlamıştım.Çok şaşırmıştım.Bu kitap benim için dönüm noktası oldu.Çocuk kitaplarından sıyrılışımın ilk tecrübesiydi.Hayatın gerçekleriyle karşılaşmamın ilk tecrübesi.Bu kitaptan sonra büyüdüğümü fark etmiştim.Kitaplara daha bir sıkı sarılmıştım-hala sarılı durumdayım bu arada-.
Uzun lafın kısası bu kitap bir başkadır benim için.7-8 sene geçmiş okumamın üstünden.Sanırım kütüphanemin tozlu rafından indirip tekrar okumamın vakti gelmiş.Özlemle...
Uçurtma Avcısı
kitaba puan vermedi
17 beğen · 0 yorum

Afranur Güney

@afranurguney

"Sonunu bildiğin bir kitabı bir daha okuyamazsın." derler. Külliyen yalan. Bazı kitapları her okuduğunuzda kendinize yeni bir pencere açarsınız. Hatta bazen baktığınız pencerenin ne kadar kirli olduğunu görüp o pencereyi bir daha açmamak üzere kapatırsınız. İşte bu kitap da bana her okuduğumda Yen'i pencereler açtırıp, kirli pencereleri kapattıran kitaplardan biri.
Uçurtma Avcısı
kitaba puan vermedi
13 beğen · 0 yorum

? Berjin Demir ?

@berjindemir

Anlatmaya kelimeler yetmez. Harikaydı. Tavsiye ederim.
Uçurtma Avcısı
kitaba puan vermedi
14 beğen · 0 yorum

KIRÇİÇEĞİ

@hayalkur

Harika bir kitaptı. Hasan kadar kim fedakar olabilir bu kadar. Bazen kendimi Hasan yerine koyuyorum ve onun yerinde olsaydım bu kadar fedakar olamazdım.
Uçurtma Avcısı
kitaba puan vermedi
6 beğen · 5 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Deme böyle yahu! Şartlar gelince başımıza o zaman düşünürüz Kırçiçeği!..
23.06.17 beğen cevap
KIRÇİÇEĞİ (@hayalkur)
Yok Semih Ağabey. Emre
23.06.17 beğen cevap
KIRÇİÇEĞİ (@hayalkur)
Emre o kadar şey yapıyor Hasan ' a . O yine de bir şey demiyor.
23.06.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Vurdumduymaz de! Geç gitsin!
23.06.17 beğen cevap
KIRÇİÇEĞİ (@hayalkur)
Aynen Semih Ağabey
23.06.17 beğen cevap

selin

@porto

Uçurtma Avcısı beni ilk çeken kitabın kapağı çok sevdim. Arka kapağında yazılanlar da hoş beğendim ve aldım.Okumaya başlayıp da sayfalar ilerledikçe bariz sınıf ayrımı, savaş ve etkileri,o saf arkadaşlık arkasından gelen ihanet, pişmanlık ve daha yazamadığım bir çok duyguyu içinde barındıran bir kitap oldu. Hasan'a ne kadar üzüldüysem Emir'e de o kadar kızdım.Sonunda ödenen bedeller,pişmanlıklar keşke dediğim o kadar çok şey var ki.. Ama insan o an onun doğru olduğunu düşünüp verdiği kararlar doğrultusunda hayatına yön veriyor.Onun sonuçlarına katlanıyor.Bana sorarsanız Hasan ve Emir'in değiştirmek istedikleri çok şey vardır.Ama şundan eminim.Hasan, Emir için o şiddete maruz kalırdı.Çünkü Hasan çok sadık bir dost...
Uçurtma Avcısı
kitaba 9 verdi
8 beğen · 0 yorum

Betüş

@betus214

Rahatlıkla okuduğum en guzel kitap diyebilirim. Yazarin içten anlatımı sayesinde kitabı okumadim sanki karakterleriyle birlikte olan biteni bizzat yaşadım. Onlarla ağladım, onlarla sevindim. Hem okumadan duramaz merak ederdim hem de sayfalar arttıkça sol tarafta üzülürdüm, derdim bitecek.Tabi o zamanlar bilmiyorum öyle kitaplar var ki seneler olsa da okuyalı etkisi sürecek ;)
Uçurtma Avcısı
kitaba 10 verdi
7 beğen · 0 yorum

gizem baykal

@gizembaykal

ilk okuduğumda sıkıcı gelmişti bana bu yüzdende yarım bırakmıştım ama devamını çok merak ettiğim için okumaya devam ediyorum.
Uçurtma Avcısı
kitaba puan vermedi
2 beğen · 3 yorum
Semih Kıran (@semihkiran)
tevsiye edermisiniz
15.06.17 beğen cevap
gizem baykal (@gizembaykal)
Evet çok güzel bir kitap
17.06.17 beğen cevap
Semih Kıran (@semihkiran)
teşekkürler mutlaka okuyacağım. tabi önce elimdeki seriyi bitirmem gerek. tavsiye için teşekkürler.
23.06.17 beğen cevap
/ 36