ara

Suskunlar

Suskunlar Konusu ve Özeti

Suskunlar
Osmanlı İmparatorluğu döneminde musiki anlayışını ele alan, fantastik ve tarihi öğeleri birbiriyle harmanlayarak sürükleyici bir hikaye içinde sunan bir İhsan Oktay Anar romanıdır.
Yayınevi: İletişim Yayınevi
ISBN: 9789750505386
Sayfa: 269 sayfa
Basım Tarihi: 2007
Suskunlar Kitabı Hakkına Genel Bilgiler
2007 yılında İletişim Yayınevi tarafından basılan Suskunlar, İhsan Oktay Anar’ın Puslu Kıtalar Atlası ve Amat’tan sonraki üçüncü romanıdır.

Suskunlar Kitabının Konusu
Romanın ana teması iyilik ve kötülük karşıtlığından oluşmaktadır.
Romandaki olaylar Osmanlı İmparatorluğu döneminde geçmektedir. Kitap, bir yandan dönemin musiki anlayışını ve musiki cemiyetlerini ele alırken bir yandan da fantastik öğeler barındıran sürekleyici bir hikaye sunmaktadır.

Suskunlar Kitap Özeti
Kalın Musa, Hızır Paşa’nın mehteranında közsen adı verilen en büyük davulu çalan kişidir. Oğlu Veysel’in mesleğini devam ettirmesini çok ister, ancak Veysel’in bu güce sahip olmadığının da farkındadır. O dönemde musikiye kötü bir gözle bakılmaktadır. Veysel ise musikiye meraklı bir adamdır. Musa, bir gün oğlunu armudi kemençe çalarken yakalar ve öldüresiye döver.

Veysel’in bakmak zorunda olduğu iki çocuğu vardır. Babası Musa, iki çocuğun iki boğaz daha demek olduğunu düşündüğü için ikiz kardeşler olan Davut ve Eflatun’u hiç sevmez. Davut da dedesini hiç sevmez ve amcasının yanında kahvehanede çalışır. O kahvehanede musiki çalanları izleyen Davut onlara özenir ve ud çalmaya karar verir ve kısa sürede işinin en başarılı kişisi olur. İkiz kardeşi Eflatun ise bir ıslık sesinin peşine düşer. Bu sesin onu çağırdığını düşünen Eflatun’un Konstantiniyye’de gitmediği yer kalmaz. En son sesin Galata’da bir Mevlevihane’den geldiğini düşünen Eflatun oraya gider. Orada onu dervişler karşılar ve onu kendilerinin çağırdıklarını söylerler. Eflatun, Mevlevihanede dervişlerle beraber yaşamaya başlar. Ölümsüzlük nefesi olarak adlandırılan bir çalgı olan Ney’i çalmaya başlar. Çalarken yaşadığı duygu yoğunluğuyla sağır olur.

Alessandro Perevelli adlı bir cüce parmaklarının uzun oluşunun ve iki tane fazladan parmağa sahip olmasının avantajlarını kullanarak kanuna benzeyen bir enstrüman çalmaktadır ve bu enstrümanı ondan daha iyi çalabilen kimse yoktur. Efendisi Asım Bey ise besteler yapmakta ve kahvehanelerde söylemektedir. Kölesi cüce azal edilmesi ve bir miktar para vermesi karşılığında yeni besteler yapıp ona verebileceğini söyler. Asım’ın bu teklifi kabul etmesinin üzerine ikisi de çok zengin olurlar.

Bir gün Asım, Neva adında bir kıza aşık olur. Kölesi olan cüceye kızı gösterdiği zaman köle de aynı kıza aşık olur ve bu hayatının ilk aşkıdır. Asım Bey, Neva için bir şarkı besteler ve kağıda geçirir. Cüce bu besteyi bozarak Neva’nın evine bırakır. Daha sonra Asım’ı boğazını keserek öldürür. Özgür kaldıktan sonra camilerde vaazlar vererek musikiyi kötülemeye başlar. Şehirdeki en iyi 6 musiki yapanı öldürmeye karar verir. 4 tanesini öldürür, geriye Eflatun ve kendisi kalır. Eflatun’u yakalar, fakat öldüremeden Davut gelir ve cüceyi öldürür. Eflatun ile Davut hayatta kalırlar.

Yedikule Kahini, tüm bu yaşananları kehanet aynasından görmüştür. Bir gözü kapalı olan kahinin öteki gözüne de perde iner, fakat hala her şeyi görmektedir. O da Eflatun gibi susmayı tercih eder. Çünkü susmak, gerçeği anlatmanın en iyi yoludur.
Suskunlar kitabı Okuduğum En Güzel Kitap listesinde yer almaktadır.

Eugene de Rastignac

@eugenederastignac

İhsan Oktay Anar ve Tarih
İhsan Oktay Anar'la aynı dönemde yaşadığım için kendimi şanslı kabul ediyorum.

Suskunlar, geleneksel İslam'ın pek de benimsemediği Sufizm ve Tasavvuf ile ilgili bir kitap. Tasavvufu müzik (ses, tını, ezgi) ve kurgusal tarihi karakterler üzerinden anlatmış.

Anar'ın bir kitaba başlamadan önce bilimsel bir şekilde yıllarca çalışması ( Suskunlar için 5 sene hazırlık yaptığını belirtmişti) buna paralel olarak öyküde okuyucuya sunduğu ince detaylar, kurduğu evrene paralel olarak yarattığı özgün dili (Osmanlıca, eski Türkçe) Efrasıyabın öyküleri hariç her kitabının mutlaka felsefi bir arka planı olması (Suskunlarda, Sufizm, Puslu Kıtalar Atlası'nda Kartezyen felsefe) incelikli mizahı ve ironisi, inanılmaz yaratıcılığı, yaşananları başkasının tanıklığından sunarak, anlatıya mesafe katma zenginliği, masalla fantastiği, polisiye ile tarihi birleştirmesi, onu çağımızın en büyük, tarihi arka planı olan, fantastik edebiyat yazarları arasına yerleştiriyor ve kesinlikle büyük bir saygıyı hak ediyor.

Anar'ı eleştirdiğim tek yer öyküyü fazla detaylandırması. Suskunlar'da roman kahramanını, Eminönü'nden Galata'ya taşırken anlattığı detaylardan baygınlık gelmiş, kitabı okurken hadi be adam git artık Galata'ya demiştim.

Anar'la ilgili olarak tartışılması gereken en önemli nokta, öykülerinin hepsinin tarihi ve dönem (Osmanlı) öyküleri olarak kurgulanmasına rağmen, hiç birinin tarihi roman olmaması. Anar'da tarih, önünde olayların sergilendiği tiyatro dekoru gibi kurgulanmış. Dolayısıyla öyküleri günümüze uyarlansa ve tamamen günümüzde yaşansa dahi etkisinden ve özelliğinden hiç bir şey kaybetmeyeceği anlamına geliyor. Oysa tarihi romanlarda böyle bir özellik olamaz. Umberto Eco'nun Gülün Adı'nı günümüze uyarladığımızı farz edelim. Romanın hiç bir özelliği kalmaz. O yüzden Anar'ın romanları post-modern roman olarak adlandırılıyor.


Özetle sana puanım 10 kanka :)
Suskunlar
kitaba puan vermedi
5 beğen · 0 yorum

Kemal DEMİRKOL

@kemaldemirkol

10 üzerinden 8 :)
Puslu Kıtalar Atlası adlı eserinden sonra başka bir kitabı olsun diye Suskunlar'ı tercih etmiştim. Dili biraz sizi uzaklaştırabilir. Osmanlıca kelimeler baya fazla. Ama bu sizi romandan alıkoymuyor. Yazar Osmanlı tarihi ve kültürü hakkında çok bilgili. Kitap sona doğru sürükledi. Başlarda bu kitabı bitiremeyeceğim sanırım demiştim ama yanılttı. İçerisinde büyücülük, hayalet falan biraz değişik türde. Müzik konusu ana tema olarak işleniyor. Tasavvuf da konuya dahil oluyor. Kurgular arası geçiş ve yazarın dili gerçekten güzel. Bir bakıma baya fantastik bir roman. Ama betimleme ve tasvirler çok güzel. Bir yerde eski İstanbul'u dolaşıyor gibiydim. Hele sonlara doğru ney sesini hissettim resmen. Açtım ney sesi olan müzikler dinlemeye başladım. Çok çok güzel demesem de yine 8 puanı hak eden bir roman. Tavsiye ederim. Okuyunuz.
Suskunlar
kitaba 8 verdi
2 beğen · 0 yorum

zeynep gun

@zeynepgun34

muhteşem, büyüleyici, enfes,tarifi imkansız, okuduğum en iyi romanlardan biri. Çok zekice kurgulanmış,okuyanlar fark etmiştir muhtemelen ama ;
eflatun'un kendisini çağıran sesi ararken karşılaştığı yedi kişinin her biri yedi ölümcül günahtan birini temsil ediyor:

komşusu müşteri kaynarken kendisi sinek avlayan asık suratlı bakkal: kıskançlık

atının üzerinde caka sata sata gezen zengin bey: kibir

senelerdir aynı köşede yatan dilenci: tembellik

hunharca kebaba yumulan zat: oburluk

küfeyi düşürdü diye kölesini acımasızca döven ihtiyar: öfke

sandığı parçalanıp altınları saçılan tüccar: açgözlülük

ve son olarak kerhaneden çıkan yeniçeri: şehvet
Suskunlar
kitaba 10 verdi
17 beğen · 0 yorum

Kitap Dostuyum

@kitapdostuyum

"Kulak eğer gerçeği anlarsa; gözdür" sözüyle sizi kendine çeken roman çok fazla karakteri bir arada bulunması sebebiyle okuyanı zorlayabiliyor. Derin bir musiki duygusunun anlatıldığı satırlarda ise "Ney" sesi dinlemek ihtiyacı hissediyorsunuz. Kitabın ismi "suskunlar" tasavvufta mezarlığa "Hamuş" yani "susmuş" ismini vermelerinden geliyor. Roman öyle uçuş uçuştu ki kendimi an be an Osmanlı zamanında sokakta kavga seyrederken, pazar gezerken, yemek yerken bulabiliyordum. Çok fazla fantastik bulduğum kitaptan aldığım güzel mesajlar, altını çizdiğim yerler olsa da bende çok iz bırakmadı.
Suskunlar
kitaba 7 verdi
4 beğen · 0 yorum

Misafir

@misafir000

Tek kelimeyle mükemmel bir kitap. Karakter ve mekan tasvirleri olağanüstü. Kurgu şaşırtıcı ve kusursuz. Sık sık sözlüğe bakmanızı gerektirse de akıcı ve insanı saran bir dil kullanılmış. Yer yer mizahi ögeler gülümsetiyor. Çeşitli dinlerdeki inanç motiflerine yapılan göndermeler ve musiki terimleri, önemli bir bilgi birikimini gerektiriyor kitabı tam olarak anlamak için. Tarihin, tasavvufun, müziğin iç içe geçtiği bir eser. Kesinlikle okunmasını tavsiye ederim. Ve favori cümlem: "Belki de susmak, gerçeği anlatmanın tek yoluydu."
İyi okumalar...
Suskunlar
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum

Suskunlar - S41

dolunaydan süzülen mavi ışığın yıkadığı boş ve kasvetli yola giren Davut, her iki taraftaki evlerin kafesleri arkasından, asırlar önce ölmüş mahzun insanların bakışlarını üzerinde hisseder gibi oldu.
deli düş tarafından eklenmiştir.

Arveles

@arveles

Kusur benim imzamdır. Bir ismim olduğu sürece bir kusurum da olacak ve olmalı.
Suskunlar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
11 beğen · 0 yorum

Esra Özdemir

@creaturesra

Senin bize gelmenin sebebi, yalnızca bizim çağırmamız değil, başkalarının da sana git demesiydi.
Suskunlar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum

Arveles

@arveles

Belki de susmak, gerçeği anlatmanın tek yoluydu.
Suskunlar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum

mürekkep yürek

@thereader

senin buraya gelmenin sebebi sadece bizim 'gel' dememiz değil, ayrıca onların sana 'git' demeleri. hiç kimseye kötüdür deme. aslında onlar, bilmeden iyilik eden insanlardır. s.123
Suskunlar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum

mira

@mrv

Belki de susmak, gerçeği anlatmanın tek yoluydu
Suskunlar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
756
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
163
KİTAP
Kütüphanenizde Yer Alması Gereken Hazine Değerindeki Edebiyat Kitapları
Herkesin okuması ve kitaplığında bulundurması gerektiğini düşündüğümüz hazine değerindeki en iyi edebiyat kitaplarını bu list...
1177
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
100
KİTAP
Mevlana Hakkında Kitaplar
Mevlana Celaleddin Rumi, eserleri ve düşünce yapısı hakkında derin bilgiler edinmek iseteyenlerin mutlaka okuması gereken Mev...
7
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken İhsan Oktay Anar Kitapları
Türk edebiyatının en başarılı yazarlarından biri olan İhsan Oktay Anar'ın muhteşem kurgularıyla okurların gönlüne taht kuran,...
Yeni Kitap
Yeni Kitap
Yeni kitabım
Suskunlar
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
2 beğeni · 0 yorum

DAVUT SEÇER

@davut38ks

Hakikat
Hakikat
Aklı reddetmek hakikati, hakikati reddetmek ise Hakk'ı reddetmektir.
Suskunlar
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
11 beğeni · 3 yorum
ruhadam (@ruhadam)
keyifli okumalar
13.02.18 beğen 1 cevap

Mustafa Öztürk

@mstfztrk

Suskunlar
Suskunlar
hayırlı cumalar :)
Suskunlar
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğeni · 0 yorum