ara

Cengiz Han'a Küsen Bulut

Cengiz Han'a Küsen Bulut Konusu ve Özeti

Cengiz Han'a Küsen Bulut
Çevirmen:
Yayınevi: Ötüken Neşriyat
ISBN: 9789754370546
Sayfa: 112 sayfa
"Ünlü yazar Aytmatov'un bu son romanı, aslında ""Gün Olur Asra Bedel' adlı romanın içinde yer alması gereken ve onu tamamlayan uzunca bir bölümdür. Fakat, on yıl kadar önce kaleme alınan o eserde, KGB'yi en çarpıcı örneklerle en ağır bir şekilde suçlayan bu bölüme izin verilmemiş, ya da Aytmatov bunu, ""Dişi Kurdun Rüyaları""adlı daha sindirici romanını yazdıktan, bugünkü ortama ulaşıldıktan sonra ayrı bir roman halinde yayınlama fırsatını beklemiştir."Bugün heykelleri yıkılmakta olan Dzerjinski'nin kurduğu KGB için iktidar, daha doğrusu bu örgüt, hiç söndürülmeden yanması gereken bir sobadır. Bu sobanın yakıtı yalnız insandır. Yaş, kuru ayrımı yapılmadan insanlar yakılacaktır ki soba sönmesin...

"Bu son romanında Aytmatov, ""Gün Olur Asra Bedel'in kahramanlarından biri olan öğretmen Kuttubayev'in nasıl öldüğünü anlatıyor. Oysa, sözünü ettiğimiz büyük romanda resmi makamlar onun kalp sektesinden öldüğünü bildirmişlerdi." Kuttubayev'i suçlayan askerî savcı (KGB) en önemli delil olarak onun, Cengiz Han'la ilgili bir efsaneyi kaleme almış olmasını gösteriyor. Bu efsane, Avrupa'yı fethe giden Cengiz Han'ın Sarı- Özek'ten geçerken iki sevgiliyi idam ettirmesi olayıdır. Bu, hem çok güzel bir aşk hikâyesi hem de ""diktatör karşısında bireylerin durumu"" gibi evrensel bir konunun işlenmesidir. Anlatan Aytmatov olunca, orada, masal ve efsane aracılığıyla geçmişimizi, günümüzu hatta geleceğimizi apaçık görebiliyoruz."
Cengiz Han'a Küsen Bulut kitabı Cengiz Aytmatov'un Mutlaka Okunması Gereken Kitapları listesinde yer almaktadır.

Kemal DEMİRKOL

@kemaldemirkol

Bu roman, "Gün Olur Asra Bedel" adlı romanın içinde yer alması gereken ve onu tamamlayan uzunca bir bölümmüş.Bu eserde, KGB'yi (Eski Rus İstihbarat Örgütü) en çarpıcı örneklerle en ağır bir şekilde suçlayan bu bölüme izin verilmediği için veya Aytmatov bunu ayrı bir roman halinde yayınlamak için hürriyet günlerini beklemiştir. İlerleyen yıllarda Cengiz Han'a Küsen Bulut adı altında kitaplaştırılmış olan bu eser Cengiz Han hakkında bir efsaneyi de barındırıyor. Gelecek kuşaklara aktarmak için efsaneleri öğrenmeye kafa yoran, bunları bir kitap altında toplamaya çalışan, bu nedenle KGB'nin dikkatini çeken eski savaş esiri, öğretmen Abutalip Kuttubayev'in tutuklandıktan sonra tren vagonundaki çektiği işkenceyi anlatılırken, araya serpiştirilen kendi derlediği ve başını derde sokan efsaneyi oluşturuyor. Eser kısa fakat çok sürükleyici bir roman. Yazarın ve çevirenin üslubu da okunmasını zevkli hale getirmiş. Konu akıcılığı ve yazarın gözümüzün önünde olayları canlandırması zaten muhteşem. Okumaya başlayanların bir gecede bitireceği bir roman. Gün Olur Asra Bedel'i tam anlamıyla okumuş olmak istiyorsanız bu kitabı da okumanızı tavsiye ederim.
Cengiz Han'a Küsen Bulut
kitaba 8 verdi
7 beğen · 0 yorum

Sezgi

@sezgii

Bu kitapta Gün Olur Asra Bedel’deki öğretmen Kuttubayev’in nasıl öldüğünü öğreniyoruz . Devam kitabı gibi sayılabilir. KGB’yi suçlayan bölümler nedeniyle izin verilip Gün Olur Asra Bedel içinden çıkartılmıştır.
Onlar için savaşmış olmalarına rağmen birçok insanı sürgün kamplarında ya da işkencelerde öldüren Stalin rejiminin acı yüzünü okuyoruz. Kuttubayev hiç bilmediği bir suçtan hapis tutulurken Aymatov yine usta bir benzetmeyle devam ediyor. Cengiz Han’ın hayatından bir kesit anlatan yazar, aslında diktatörlüğün merhamet içermeyen kısmının nelere yol açabileceğini söylemek istiyor. Ruh Adam’dan, ve Ciğerdelen’den aşina olduğumuz bir anlatım biçimi var. Hikaye Kuttubayev ile başlıyor ortalarında bir anda kendinizi Cengiz Han’ın çadırında buluyorsunuz. Bu anlatım tarzını çok beğeniyorum zaten Aytmatov’da ustalıkla uygulamış.
Gün Olur Asra Bedel’i okumadan da okuyabileceğiniz bir kitap. ^^
Cengiz Han'a Küsen Bulut
kitaba 10 verdi
4 beğen · 0 yorum

NLGNYC

@dunyasnilzehes

Sari_Özbek Kurbanları _Mankurt
Aytmatovun bu romanında ,Gün Olur Asra Bedel 'in kahramanlarından Öğretmen Kuttubayev'in nasil öldüğü anlatiliyor.Cengiz Han ile ilgili bir efsaneyi kaleme almis olmasi gosteriliyor ki, zaten 112 sayfalık okuyacağınız kısa romanda en can alıcı kısmıdır.
Iktidar için, yönetim için bir çok insan infaz edilmekte yada hayatları mahvolmaktadir.Geçmişte de günümüzde de ne yazikki bunlar gerçek.
Gün Olir Asra Bedel 'i okuduysaniz onun tamamlayıcısı bu kitabi da okumak isteyeceksiniz.
Kuttubayev'in yazdığı "Sari_Özbek Kurbanları " ve "Mankurt" efsaneleri onun ölümüne sebep olmuştur.Aslan ortada yatan gerçekler başkadır.
Cengiz Han'a Küsen Bulut
kitaba 8 verdi
8 beğen · 0 yorum

gamze

@dimple

"Gün Olur Asra Bedel" kitabını okuduysanız bunu da okuyun ki tam olsun. "Gün Olur Asra Bedel" romanında yer alması gereken bu bölümün kitapta yer almasına vakti zamanında KGB tarafından izin verilmemiş. Yazar tarafından bu bölüm çıkarılmıştır.
"Gün Olur Asra Bedel"in kahramanlarından Kuttubayev'in hikayesini anlatan bölüm bu kitapta verilmiştir. Kitapta daha çok Kuttubayev'in kaleme aldığı "Cengiz Han'a Küsen Bulut" hikayesi yer kaplamaktadır. Sonrasında ise Kuttubayev'in nasıl bir psikolojide olduğu ve yaşadıkları anlatılmıştır.
Cengiz Han'a Küsen Bulut
kitaba 8 verdi
1 beğen · 0 yorum

Nvn

@birokuyucununnotlari

"Bu yerlerde trenler doğudan batıya, batıdan doğuya gider gelir... gider gelirdi... Kitabın açılış cümlesi. Aytmatov'un okuduğum tüm kitaplarını bir seferde bitirdim. Aslında bu kitap Gün Olur Asra Bedel kitabından çıkarılan bir bölüm. Bu yüzden bu iki kitap beraber okunmalı ki anlaşılması daha kolay. Kitapta bir öğretmenin kgb ajanları tarafından bir efsaneye dayaranak işkence görmesini anlatır.
Cengiz Han'a Küsen Bulut
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum

Cengiz Han'a Küsen Bulut - S41

Cengiz Han'a fetih tutkusu ve fatih mizacı veren özel bir neden de başının üzerinden ayrılmayan bu beyaz bulut idi.
Recep Çolak tarafından eklenmiştir.

Özge Gürbüz

@ozgeistanbul

Çünkü hayatın anlamı mutlu olmak idi, başarı ise mutluluğun başlangıcıydı.
Cengiz Han'a Küsen Bulut
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum

gamze

@dimple

Yeryüzündeki bütün yaratıklar arasında Şeytan'la hemen uyuşan, anlaşan tek yaratık insan idi. Bu uyuşma sonunda, yüzyıllar, bin yıllar boyunca kötülük ekti, kötülük biçti ve kötüye zafer kazandırdı. Evet, kötülük yapma ve yayma konusunda insanla yarışabilecek yaratık yoktu.
Cengiz Han'a Küsen Bulut
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
6 beğen · 0 yorum

Sezgi

@sezgii

‘’Kötülük yapma ve yayma konusunda insanla yarışabilecek yaratık yoktu.’’
Cengiz Han'a Küsen Bulut
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
6 beğen · 1 yorum
Ergün Çil (@erguncil)
Kesinlikle. Bunda da Moğollar başlarda gelir. Tabii aynı kültürden olan ve maalesef Moğol ordusunun çoğunu olşturan Türkler de...
15.12.16 beğen cevap

gamze

@dimple

İnsan insana nasıl bu kadar acımasız olur, bu kadar nefret duyar?
Cengiz Han'a Küsen Bulut
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
5 beğen · 0 yorum

ayse gülce

@aysegulce

Bazıları insan hayatının önemli olduğunu sanıyorlardı .. Ne laf ya! Devlet bir sobadır ve yakıtı da yalnız insandır. Yakılacak insan olmazsa soba söner. Sönen, yanmayan sobanın da hiçbir yararı yoktur.
Ama öte yandan bu insanlar da devlet olmadan yaşayamazlar:
Sobayı tutuşturan, yakan onlardır. Sobayı yanar
tutmakla görevli olanlar da ona yakıt temin etmelidirler.
Her şey buna bağlı! syf : 22
Cengiz Han'a Küsen Bulut
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
6
KİTAP
Cengiz Aytmatov'un Mutlaka Okunması Gereken Kitapları
Sovyet Kırgız edebiyatçı, gazeteci, çevirmen, diplomat ve siyasetçi Cengiz Aytmatov'un mutlaka okunması gereken kitapları lis...
15
KİTAP
Herkesin Okuması Gereken En Ünlü Cengiz Aytmatov Kitapları
Türk edebiyat dünyasında sevilen bir yazar olan Cengiz Aytmatov'un mutlaka okunması gereken en iyi kitapları bu listede....

Eduşka

@edaa

Şiro’dan günaydınlar
Şiro’dan günaydınlar
Biz rüyaları gerçeğe dönüştürmek için doğduk. “ Cengiz han” 👍🏻👍🏻👍🏻
Cengiz Han'a Küsen Bulut
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
25 beğeni · 2 yorum
Kübra Ç📚 (@kedilikitapsever)
Ne tatlı bir şeysin seeeenn :D Bala bak @edaa yer misin şunu lütfen :)
08.01.18 beğen 2 cevap
Eduşka (@edaa)
@kedilikitapsever Teşekkür ederiz :) Elbette yerim büyük bir zevkle hem de :)
08.01.18 beğen cevap