ara

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri

En Sıradışı Vakalar -

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri Konusu ve Özeti

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri
Kısa ve gerçek psikiyatri öyküleri. Çarpıcı ve beklenmedik. Anılarla birlikte insan doğasına yolculuk.
Çevirmen:
Yayınevi: NTV
ISBN: 9786055443801
Sayfa: 336 sayfa
Basım Tarihi: 2013
Gerçek hikâyeler kurgudan çok daha tuhaftır, Dr. Gary Small da bunu gayet iyi biliyor. Psikiyatriyle ve insan beyni üstüne çığır açıcı araştırmalarla geçen otuz yıl içinde Dr. Small pek çok şey görmüş. Şimdi ofisinin kapılarını açmaya ve kariyerinin en gizemli, ilginç ve tuhaf hastalarını anlatmaya hazır.

Bu kitap bir psikiyatristin zihnine ve onun giderek gelişim gösteren mesleki yaşamına yapılan aydınlatıcı bir yolculuk. Aynı zamanda bu branşın ve daha önce görülmemiş, tanısı koyulmamış çeşitli akıl hastalıklarının perde arkasına da bir bakış... Kitabı okurken kendinizi, bizi insan yapan şaşırtıcı tuhaflıklar üstüne düşünürken bulacaksınız.

Sıkça komik, kimi zaman trajik ve daima etkileyici Dr. Small, sizleri kariyeri içinde Boston'un kalabalık acil servis koridorlarından başlayıp ülke elitlerinin multimilyon dolarlık kayak localarına dek uzayan bir geziye çıkarıyor. Bu gezi sırasında birbirinden tuhaf gerçek karakterleri anlatırken, bir yandan da esrarengiz histerik körlükle, penisinin küçüldüğüne inanan bir adamla, gizli sürdürülen çifte hayatlarla ve ürkütücü derecede psikotik romantik arzularla baş ediyor. Akıl hocası kendi hastası olduğunda Dr. Small'un kariyeri ve kişisel hayatı tam bir döngüyü tamamlıyor ve Small'un kimsenin zihinsel araştırmanın ötesinde olmadığını anlamasını sağlıyor; kendisinin bile...
Bir Psikiyatristin Gizli Defteri kitabı Tüm Zamanların En Çok Satan Kitapları listesinde yer almaktadır.

La Vita Mista

@la-vita-mista

Joker size 2014 modasından bahsedecek. Dalgıç kumaş ekoseli pantolon, turunju yanar döner gömlek, mor kuyruklu ceket ve Bir Psikiyatristin Gİzli Defteri. Joker'in psikolojisine uygun ki kitaba resmen sarılmış. Aynı duyguları yaşamadığımı ve kitabı çok saçma bulduğumu belirtmek isterim. Kitap tıp öğrencilerinin rahatlıkla okuyabileceği bol hastalık ve ilaç tanıtımlı. Ki şunu da belirtmek isterim gerçekten tıpta okuyan bir kaç dr arkadaşımız da kitabı okuduğunu belirtti. Kitabın bu kadar revaçta olması son derece şaşırttı beni. Her Migros ve büyük kitapçılarda ön sıralarda. Satış stratejilerinin başarısı demek istiyorum. Buarada mesleki sorunları doktorlarımızın çok içine işlemiş. Sürekli insanların daha çok psikiyatriste gitmeleri gerektiğini düşündüren cümleleri beynimize beynimize işliyor. Kitapta ki bu sürekli bir psikiyatrist övme ve herkesi çağırma durumu çok rahatsız edici demeden geçemeyeceğim. Tamam anlıyorum psikolog yada psikiyatri doktorlarına çok sevimli bakılmıyor. Hatta deli doktoru, kafa doktoru yokk kardeşim ben delimiyim gitmem diyen de var ama bir kitap yazmışsın oldu olacak muayene adressinide içine sıkıştırı verseydin. Hasta mahremiyeti diyerek 30 yıllık hayatından kurgulu karma yapmış hikayeler gerçek bile değil hatta bazıları çok fantastik. Bunlar benim kaanatlerimdir efendiler.
1 beğen · 0 yorum

Umut Kebabcı

@umut-kebabci

Bir Psikiyatristin İfşa Olan Defteri
Psikoloji her zaman için insanların ,özellikle de gençlerin, ilgisini çeken bir husus olmuştur. Bunun bir sonucu olarak psikolog ve psikiyatr insanların merakını uyandıran meslekler haline gelmiştir. Bu kitap deneyimli bir psikiyatr olan Dr. Gary Small'ın karşılaştıği "ilginç" vakaları anlatmakta ve kariyerinin nereden nereye geldiğini gözler önüne sermektedir.

Kitabımız hikayelerden oluşuyor ve tahmin edebileceğiniz gibi her hikaye farklı bir hastanın hikayesini anlatıyor. Kitabın dili oldukça sade ve akıcı. Kimi zaman psikiyatriyle alakalı terimler kullanılmış olsa da yazar bu terimleri oldukça anlaşılabilir bir şekilde açıklıyor ve örnekler veriyor. Bu anlamda psikoloji hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için oldukça faydalı bir kitap olduğunu söyleyebiliriz. Eğer psikolojiyle ilgilenmiyor ve sadece hoş vakit geçirmek istiyorsanız bile bu kitap size bunu sağlayacaktır.

Fazla da başınızı şişirmek istemem doğrusu. Uzun lafın kısası gerek sade diliyle gerek ilgi çekici konularıyla ve gerek bilgilendirici yönüyle hoş bir kitap olduğunu söyleyebiliriz.
2 beğen · 3 yorum
fisun (@fisun)
Dilinin sade olduğu konusunda sizinle hemfikir değilim. Sağlıkçı olmama rağmen tıbbi terimler beni bunalttı. Eğer bu türü seviyorsanız Gülseren Budayıcıoğlu kitaplarını kesinlikle tavsiye ediyorum. Tıbbi terimleri çok da kullanmadan hastaların yaşamlarından kesitler vermiş.
01.12.16 beğen cevap
Umut Kebabcı (@umut-kebabci)
@fisun Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim. Doğrusu Gülseren Budayıcıoğlu'nu hiç duymamıştım ancak kesinliklikle bakacağım. Tekrar teşekkürler.
01.12.16 beğen cevap
fisun (@fisun)
Rica ederim @umut-kebabci
01.12.16 beğen cevap

Suat Ö.

@suatov

Bir psikiyatristin meslek hayatında karşılaştığı ilginç vakaları anlattığı bir kitap. Fena değildi galiba. Kendi sınıfına göre en azından. Bolca teknik terim geçmesine rağmen sıradan birisi bile okuyup anlayabilir. Psikoloji alanında eğitim almış biri için okunması gereken bir kitap da denilebilir.

Kitapla ilgili tek anlamadığım nokta şu: Bazı kitaplar vardır ki; en iyilerden olmamasına rağmen en çok satanlar listesine girer. O listede kaldıkça satılmaya devam eder. Bu da o kitaplardan biri benim görüşüme göre. Başladığımda neokur.com'da benimle birlikte 50 kişi okuyordu. Bundan daha güzel kitaplar okudum ve hiçibiri bu denli ilgi görmüyordu. Popülaritesine bakarak çok muazzam bir eser hayal edebilirsiniz. Bu ise gözünüzde kitabın değerini normalin de altına çekecektir. O yüzden beklentiyi en üst veya en alt seviyelerde tutmamanızı öneririm.

Bu yorum sadece bu kitaba ait değil. Popülaritesinin hakkını vermeyen bütün kitaplar hakkındaki düşüncem bu yöndedir. Hayali olarak yorumumu bu tür diğer kitapların altına kopyalayıp yapıştırabilirsiniz...
4 beğen · 0 yorum

Betül Zeyrek

@betul-zeyrek

Psikiyatr doktor Gary Small ve eşi Gigi Vorgan'ın katkılarıyla kaleme alınmış bu kitapta (2010) birbirinden farklı 15 terapi örneğine yer verilmiş. Birçok konuda Freud'un düşüncelerinden alıntı yapılıyor. Bölüm isimleri çok net, bu yüzden okuyucu daha bölümün başında hastalığı bilerek giriş yapıyor. Bu noktada yazar psikiyatri bilimini hayatn içinden bir parçaya dönüştürmeye çalışmış ve başarılı da olmus zannımca. Okuduğum vakalardan çok şaşırarak okuduğum bölümler oldu. Hatta şaşırdım üzerinde düşündüğüm oldu. Zihnin bedeni bu kadar yönlendirebileceğini tahmin etmemiştim. Ve sorguladım zihin bedeni bu kadar etkisi altına alabiliyorsa belki de insanın kendi kendini de tedavi altına alıp bedeni zihnin oyunlarından uzaklaştırabilir. Psikiyatri bilimi ile alakalı fazla kelime kullanılmış olmasına rağmen okuyunca anlamadım dediğim yer nerede ise olmadı. Yaklaştırır insanların hayatına bu alanı. Okunabilecek bir kitap. Yavan ve basit olduğu hususuna katılmıyorum
5 beğen · 0 yorum

Kamer

@kitapsiz2

Psikolojiye aşırı düşkün biri olarak (depresif yönden) kitabı edindim ve okudum. Fakat çok da memnun kaldığımı söyleyemem. Hele ki sitede etkisinden kurtulamadığınız kitaplar bölümünde sıkça adının geçmesi beni baya şaşırttı.

Kitabın diline gelirsek gayet basitti beklenenin aksine. Evet terimler fazlaca yer alsa da benim gibi bu alanla uzaktan yakından alakası olmayıp sadece merak edenlerin de gayet anlayacağı dilde bir kitap. Harvard'lı yazar! ki bundan kendisinin sıkça söz etmesinin (ego problemi olduğunu düşünüyorum) çok hoşuma gittiğini söyleyemem.
E Ayrı ayrı küçük hikayelerin olması Ömer Seyfettin kitaplarını getiriyor insanın aklına. Ve fazlaca Psikanalist gibi hissetmeye başlıyorsunuz kendinizi.
-Böyle düşünmek/bunu yapmak sana kendini nasıl hissettirdi?
Okumazsaniz hayatınızdan bir seyler eksilmez efendim. Ama Okursanız -Lan hayatta ne manyak adamlar varmış deyip halinize sukrederken imanın kapısını aralamis bulabilirsiniz kendinizi.
Keyifli okumalar.
Bir Psikiyatristin Gizli Defteri
kitaba puan vermedi
1 beğen · 0 yorum

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri - S41

Judy hasta takip çizelgesini uzattı. "Kadının kimliği belirsiz, 20'li yaşlarında. Polisler onu North End'de kendi kendine anlamsızca konuşurken bulup getirmiş. Aklımda olsun da oralarda anlamsızca konuşmayayım bundan sonra."
orhunabacı tarafından eklenmiştir.

Tuğçe

@tugce12

Bazen bir şeyi o kadar çok isteriz ki zihnimiz bedenimizi o şeye inanmaya iter.
Bir Psikiyatristin Gizli Defteri
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
14 beğen · 0 yorum

ummuhanks

@ummuhanks

-Şu sakin vakitte teşrif etmekle ne iyi ettiniz Dr. Small. Alarm saatini köpek mi yedi?
+Her daim komedyen, hiçbir zaman komik değil.
Bir Psikiyatristin Gizli Defteri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum

Gözde Fıçıcı

@gozdeficici

Her daim komedyen, hiçbir zaman komik değil
Bir Psikiyatristin Gizli Defteri
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum

garipsi

@garipsi

Çoğu zaman başkalarında bizi en çok rahatsız eden özellikler, kendi sahip olduğumuz özelliklerdir.
Bir Psikiyatristin Gizli Defteri
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum

hk

@haticeee

Bazen bir şeyi o kadar çok isteriz ki zihnimiz bedenimizi o şeye inanmaya iter.
Bir Psikiyatristin Gizli Defteri
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
205
KİTAP
Tüm Zamanların En Çok Satan Kitapları
Aşk, fantastik, polisiye, bilim kurgu ve diğer kitap türlerini kapsayan ve zirveyi kolay kolay kaptırmayan tüm zamanların en ...
33
KİTAP
En Sıkıcı Kitaplar
Sıkıldım, bittim ama kitabı da bitirdim diyen okurlar bu listeye. Okuması en zor, yavaş ilerleyen, uzun tasvirlere boğulmuş, ...
1137
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
16
KİTAP
Hayatınızı Değiştiren Kitaplar
Bazen küçük bir hikaye, bir anı, bir olay örgüsü en iyi tavsiyelerden bile daha faydalıdır. Bazı kitaplar vardır ki gerçekten...
738
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...