ara

Piraye

Piraye Konusu ve Özeti

Piraye
Üniversitede başlayan bir aşk, evlilikle sonuçlanır. Fakat erkek doğulu aşiret çocuğu, kız ise İstanbulludur. Kültürler, örf ve adetler bu evliliği drama dönüştürür.
Yazar:
Yayınevi: 172
ISBN: 9789752103924
Sayfa: 400 sayfa
Basım Tarihi: 2003
Piraye Kitabı Hakkında Genel Bilgiler
Piraye, Canan Tan'ın 2011 yılında yayımladığı, biyografik özellik taşıyan dram romanıdır.
Kitapta, Piraye adındaki genç kızın, aile, okul ve aşk hayatı ve evlendikten sonra yaşadığı dram anlatılmaktadır

Piraye Kitabının Özeti
Adında anlaşılacağı gibi kahramanımızın adı Piraye'dir. Bu ismi babasını Nazım hikmet hayranı olduğu için Nazım Hikmet'in eşi Hatice Piraye'den esinlenerek koymuştur. Piraye her zaman tiyatro bölümü okumak istemesine rağmen ,babasının dişçi muayenesini bırakacağı tek kişi olmasından dolayı Marmara Üniversitesi dişçilik fakültesine gider. Piraye'nin okulda karşılaştığı Esin kolejden arkadaşıdır ve üniversitede devam eden uzun arkadaşlıkları olacaktır.

Piraye daha sonra Esin 'in arkadaşı olan Arif'le tanışır , Arif edebiyatı seven ve sürekli Piraye'ye şiirler yazan bir çocuktur. Fakat Piraye Arif'e aşık olamaz , kısa zamanda da ilişkileri biter.

Okulun bitip yaz tatiline girmeleriyle birlikte Piraye ailesiyle yazlığa gider. Piraye'nin okuldan yakın arkadaşı olan Ömer yazlığa Piraye'yi ve ailesini ziyarete gider. Ömer'i çok beğenen ailesi Piraye'ye yakıştırır fakat Piraye sadece arkadaş olarak görür . Hislerini açıklamaya çalışan Ömer'ede sadece arkadaş kalmak istediğini belirtir.

Okulun 3.döneminde Piraye'nin aşık olacağı adam Haşim karşısına çıkar. Haşim oldukça zengin Diyarbakır'lı bir aşirete bağlıdır ve ağadır. Haşim yaşça Piraye'den büyüktür ve oda dişçilik okumaktadır. Piraye Haşim'den fazlasıyla etkilenmiştir.Mantığını tamamen hiçe sayıp aşık olmuştur ve ilişkileri hızlı bir şekilde ilerler. Haşim Piraye'ye evlenme teklif eder Piraye'de kabul eder. Diyarbakır'dan Haşim'in ailesi gelir ve Piraye'yi ister nişanlanırlar. Bu arada Haşim mezun olur askere gider bu dönemde Piraye okuluna devam eder ve mezun olur.

Haşim askerden dönünce Diyarbakır'a gider. Fakat bir türlü İstanbul'a geri gelmez. Haşim'in ailesi Diyarbakır'da Haşim için Diş muayenehanesi almıştır. bunu duyan Piraye Diyarbakır'da yaşayamayacağını söyleyerek evlilik planını bozmak ister. Fakat Haşim ve ailesi en azından bir gelip görmesini isterler. Diyarbakır'a giden Piraye şehri çok beğenir ve fikirleri değişir. Haşim ile evlenerek Diyarbakır'a gelme kararı alır.

Haşim ve Piraye Diyarbakır'da evlenirler . Fakat düğünden sonra hem Haşim'in hem de ailesinin tavırları değişir. Evde sıkılan Piraye , Haşim istemese de muayenehaneye gitmeye başlar. Aşırı kıskanç olan Haşim , erkek bir hastayı muayene ettiği için Piraye'yi döver. İstanbul'a dönme kararı alan Piraye ailesini aradığında ablasının boşanma işlemleri olduğunu öğrenir ve ses çıkarmaz. Bu sırada Haşim'in ailesinin erkek çocuk baskıları da iyice artmıştır.

Piraye hamile olduğunu öğrenir. Bu ailede sevinç yaratır ve Haşim ile Piraye ayrı eve çıkar. Piraye'nin bir kızı olur Haşim'in ailesini hayal kırıklığına uğratır ve erkek çocuk ısrarları devam eder. Piraye tekrar doğum yapmaya karar verse de bir türlü hamile kalamaz. Tedavi için İstanbul'a gider ve bir daha hamile kalamayacağını öğrenir. Döner dönmez Haşim'e her şeyi anlatır. Haşim her şeyin eskisi gibi devam edeceğini söyler.Tabi bunun üzerine Haşim'in ailesi kuma getirmeyi düşünürler.

Piraye'nin babası felç geçirir. Aylar sonra eve geri döndüğünde Haşim'in başkasıyla evlendiğini öğrenir ve boşanma kararı alır. Haşim'in ondanda sakat bir kız çocuğu olur. Piraye bu olaydan sonra İstanbul'a döner. Büyük bir ağrıyla doktora gider ve her hangi bir sorunun olmadığını hamile kalabileceğini öğrenir. Piraye son olarak Diyarbakır'a tüm eşyalarını toplamaya gider. Haşim onları akşam yemeğe çıkarır ve birlikte İskenderun'a tatile giderler. Tatilde Haşim ile Piraye birlikte olurlar .

Piraye babasını ölüm haberini alır ve İstanbul'a döner. Babasının muayenehanesinin de başına geçer. Bu sırada Piraye hamiledir ve bebek erkektir. İstanbul'a gelen Haşim , Piraye'siz olmayacağını söyler ve Piraye' nin de hamile olduğunu öğrenir. Ne kadar yalvarsa da Piraye dönmeyi kabul etmez ve Haşim Diyarbakır'a gider. Fakat acı haber Diyarbakır'dan gelir Haşim öldürülmüştür. Piraye yıkılır ve oğlu Haşim Artukoğlu 'dur.
Piraye kitabı Aşka İnananların Okuması Gereken En Romantik Kitaplar listesinde yer almaktadır.

Semih Oktay

@semihoktay

PİRAYE

Roman;Canan Tan;Altın Kitaplar;5.Basım / Haziran 2005 / 3.000 adet;431 Sayfa (2) (30 Mart 2014)

Dün akşam,Canan Tan'ın Piraye başlıklı kitabını,okumaya devam etmek üzere elime aldım.Birinci bölümünü Cuma günü okumuştum.Kendimi epeyce zorladım romanın ikinci bölümünü okuyabilmek için. Fakat üçüncü bölüme geçemeyeceğimi anladım ve 46.sayfasında bıraktım kitabı.

Birinci basım Ekim 2003 ve 3.000 adet görünüyor. İkinci,üçüncü, dördüncü basımlar 2004 yılında yapılmış;her biri 3.000 adet.Toplam 15.000 adet basılmış bu kitaptan.Demek,diyorum kendi kendime Canan Tan'ı seven belirli bir okuyucu kitlesi var bu denli okunduğuna göre.Elbette reklâm desteğini de yabana atmıyorum.Yazarın YÜREĞİM SENİ ÇOK SEVDİ başlıklı romanını devretmiştim üç yıl kadar önce;büyük bir hayal kırıklığı yaşamıştım zira boş bir romandı bana göre.PİRAYE başlıklı bu romanını okumazdım,,,mamafih kitabı hediye etti biri bana.Hem şu son aylarda Memet Rauf,Nazım Hikmet,Vedat Örfi ve ilk eşi Piraye hakkında epeyce malumat edinmiştim.Kitaplarımın arasında duran,üstelik bana hediye edilmiş bulunan PİRAYE romanını okumayı bu nedenle istemiştim.Maalesef okuyamadım romanı.

Pazar,30 Mart 2014
Bayrampaşa / İstanbul
Piraye
kitaba 2 verdi
6 beğen · 0 yorum

slm

@selamicelik

aşiretler,gelenekler,doğu.daha bir sürü şey var ama şimdilik bu kadar aklınızda kalsın.kızım piraye sen adını nazımdan aldın,bilmezsin diyarbakırı,aşk varsa ortada gerisi teferruattır.haşim hışımla aldı seni.diş hekimi oldun bacım benim.sonra ver elini diyarbekir dedin.haşim iyi çocuktur soyadı artukoğludur.zordur gülüm doğuda sevmek,her şey bu tür saçma şeyler üzerine korulu.kitapda en iyi karakterlerden biri ömerdi.ah şu kızlar illa farklı bişeycikler yapacaklar,gidecek haşime yani,ama bende nazımdan patlatırım mavi gözlü dev şiirini.kardeşim güzel kardeşim eğer bu kitabı okuyacaksan doğu burda anlatıldığı gibi değil bilesin,canan abla yazmış babam yazmış kanma,haşim ölür soyadı kalır bunuda unutma,hem adamı öldür,hem soyadını koy çocuğunun adına tam canan abla işi,okuma diyeceğim okuyacaksın,hadi canım oku ya seni mi kıracam.
Piraye
kitaba puan vermedi
1 beğen · 0 yorum

Misafir

@misafir000

İstanbul'dan Diyarbakır'a uzanan bir aşk hikayesi. Aynı ülke içinde olsa da farklı kültürlerin çatışması ve buna rağmen aşk için direnme. Kitabın sonunda bütün gün durup durup ağladığımı hatırlıyorum. Canan Tan'ın Nazım ve Piraye'nin aşkından çokça etkilendiğini ve bunu kurgusal bir romanda kendince farklı bir hikayede yorumlandığını görebiliyoruz. Bağımsız bir hikaye anlatılsa da farklı açılarda aşkı zorlaştıran, onu bazen sömüren ama bir yandan daha da tutkulu hale getiren tarafı gerçeğiyle aynı denebilir. Diyarbakır'ı iyi bilen bir insan olarak, kitaptaki Diyarbakır ve oradaki kültür, yaşadığım Diyarbakır'a pek özgü olmamış. Canan Tan uzun süre inceleme fırsatı bulduğu halde o şehri inceleme ve gözlemlemenin ötesine geçemeyip, şehri sindirememiş. Yine de zor bir iş başarmış ve başarılı olmuş diyebiliriz.
Piraye
kitaba 8 verdi
1 beğen · 0 yorum

MERİ

@mervelitez

Canan Tan'ın okuduğum ikinci kitabı "PİRAYE" okuduğum ilk kitabı "Yüreğim Seni Çok Sevdi" adlı kitabı idi. Üzerinden zaman geçmesine rağmen hatırladığım kadarıyla iki kitapta da konu birliği mevcut. Canan Tan aynı konulara farklı yaklaşımlarda bulunmuş gibi... Ancak ilk kitabını okuduğumdan bu yana zaman geçmiş olmasından mıdır bilmem bu durum beni pek fazla rahatsız etmedi, çıkış noktası aynı olsa da sonunu merak ederek biraz da tahmin ederek ilerlediğim bir kitap oldu "PİRAYE" yalnız kitapta beni rahatsız eden bir hususu dile getirmekten alıkoymayacağım kendimi; "ayrımsamak" kelimesine bir biri ardınca rastladım sayfalarda, yeni yeni paragraf yazmayı öğrenen bir ilkokul çocuğunun "ve" bağlacını kullandığı kadar sık hemde ve kitabın sonlarına doğru bunu daha iyi ayrımsadım :)
Piraye
kitaba puan vermedi
2 beğen · 0 yorum

Büşra

@darknessofblue

Bilemiyorum yani hangi beğenmediğim yanıyla başlamalıyım acaba? O kadar hevesle okumaya başlamıştım ki,okuyan herkes övmüştü kitabı.Okudum da ne oldu? Bana sorarsanız pek bir şey olmadı.Hikayenin ilk kısımlarında(hatta ortalarında bile) tüm erkeklerin Piraye'ye aşık olup ona evlenme teklifleri sunmasını asla anlayamadım.Yazar neden böyle bi mecburiyete düştü acaba.Bir de konu gereğinden fazla uzatılmış bence,ciddi anlamda bazı yerlerinde satır atlayarak okudum.Dram filmleri/dizileri/kitapları severim ama bu kötü bir dramdı bence.Kitabın anlatmak istediği ince noktalar olduğunu da düşünmüyorum,yazar böyle bir amaç gütmemiş anlaşılan.Canan Tan'ın okuduğum ilk kitabıydı ama yazarla anlaşamadım bir türlü.Diğer kitapları da böyleyse okumayı düşünmem açıkcası.
EK 1
Düzeltme; yazarın okuduğum ilk kitabı Eroinle Dans idi,yanlış yazmışım 18.01.18
Piraye
kitaba 4 verdi
10 beğen · 0 yorum

Piraye - S41

O sırada kantinin kapısında Arif'i görüyorum. Gözleriyle masaları şöyle bir taradıktan sonra, yanımıza doğru yürüyor.
Gülüşlerimizin izleri hala dudak kıvrımlarımızda. Arif'in yüzündeyse her zamankinden de ciddi bir ifade var. Canı bir şeye mi sıkıldı acaba, diye geçiriyorum içimden
''Keyfinizi bozmuş olmayayım,'' diyor, yalnız benim duyabileceğim bir sesle.
Bakışları Turan'ın üzerinde.
Misafir tarafından eklenmiştir.

Selin Doğan

@selindogan0

“Seni tanıyamıyorum artık derken ne kadar da haklıydın. Ben de seni sevdikten sonra kendime hiç rastlamadım.”
Piraye
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum
"Bir fotoğraf karesi düşünün . Tüm kareleri pırıl pırıl,canlı mı canlı renkleriyle yüzünüze gülüyor.. Bir tek kare karanlıkta kalmış...Onun için tüm fotoğrafları yakmaya değer mi?"
Bu kadar basit demek. Sessiz kalmak, onu onaylamak olacak.Buna dayanamam.
"Ama bir tek kare var ya..."dyorum."Diğerlerini de karaya bulayacak güçteyse eğer ,görülecek tek bir fotoğraf kalmaz ortada."
Piraye
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
6 beğen · 0 yorum

aLoNe

@alone

Kim bilir belki bu kadar sevmezdik birbirimizi
uzaktan seyretmeseydik ruhunu birbirimizin.
Kim bilir felek ayırmasaydı bizi birbirimizden
belki bu kadar yakın olamazdık birbirimize.
Piraye
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum

aLoNe

@alone

En büyük yol göstericin, kendi aklın.
Piraye
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum

Read

@okumak

Benim günlerden beklediğim kadar
Günler de benden bir şeyler bekler
Fakat heyhat
Benim günlere verdiklerimi
Onlar bana
Asla veremeyecekler.
Piraye
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
84
KİTAP
Aşka İnananların Okuması Gereken En Romantik Kitaplar
Aşkın gücüne inananların ve aşksız yaşayamam diyenlerin mutlaka okuması gereken en romantik kitapları bu listede paylaşıyoruz...
1176
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
756
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
72
KİTAP
Ma vié - Benim Tarzım Kitaplar
Her yanı ile sizi tasvir eden, veya sizi anlatan bir kitap varsa yeri bu listededir. ...
294
KİTAP
Filmi Çekilmesi Gereken Kitaplar
Bu kitapların acilen filmi çekilmeli! Kurgusuna bayıldığımız ve sinemada da görmek istediğimiz, senaryolaştırılması mümkün ol...

Ayşenur Tekpınar

@aysenurtkpnr

Bitirmek üzereyim
Okudukça okuyası geliyor insanın diyorlar ya tam olarak öyle sıkmayan bir anlatımla ne olacağını kestiremeyip merak konusu oluyor bir genç kızın hayatı.
Piraye
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğeni · 0 yorum