ara

Selvi Boylum Al Yazmalım

Selvi Boylum Al Yazmalım Konusu, Özeti ve Türleri

Selvi Boylum Al Yazmalım
Yayınevi: Elips Kitap
ISBN: 9786054138401
Sayfa: 128 sayfa
Aytmatov, milletinin tarih boyunca kazandığı sosyal, kültürel, ahlaki, edebî, askeri yani, bütün maddi, zenginliğini eserlerine yansıymış, yaşadığı coğrafyanın insanının tarih içinde kazandığı değerleri, acılarını, kahramanlıklarını, tecrübelerini yazıya döküp ölümsüzleştirmiş, halkının içine düştüğü zor durumları eserlerinde en güzel şekilde anlatmış, onların çözümlerine dair ipuçları göstermiş, eserlerinde kendi ifadesi ile 'tipik insan'ı ortaya koymaya çalışmış bir yazardır. Hikâyelerinde milletinin temel mülkü olan millî hafızaya ait efsane, destan, masal, hikâye ve türküleri, bunların meydana geldiği şartları, ardındaki hikâyeleri, insanları kullanırken, Kırgız Türk kültürünü, psikolojisiyle, duyuş ve anlayış tarzıyla, maddi manevi zenginliğiyle o kültürü bina edenlerin evlatlarına yeniden hatırlatmaya çalışmıştır."Her yazar bir milletin çocuğudur ve o milletin hayatını anlatmak, eserlerini kendi millî gelenek ve törelerini kaynak alarak zenginleştirmek zorundadır. Benim yaptığım önce bu, yani kendi milletimin geleneklerini ve hayatını anlatıyorum. Fakat orada kaldığınız takdirde bir yere varamazsınız. Edebiyatın millî hayatı ve gelenekleri anlatmanın ötesinde de hedefleri vardır. Yazar, ufkunu millî olanın ötesine doğru genişletmek ve 'evrensel' olana ulaşmak için gayret göstermek durumundadır. İyi yazar 'tipik insan' ortaya koyma ustalığına erişen yazardır."
Selvi Boylum Al Yazmalım kitabı Filmi de çekilen kitaplar listesinde yer almaktadır.

Selvi Boylum Al Yazmalım Resimleri

Bu kitap için henüz resim eklenmedi.

Selvi Boylum Al Yazmalım - s41

-Kır boynunu, dedim, git dilini kaşı, madem kaşınıyor.
Kabardian tarafından eklenmiştir.

Selvi Boylum Al Yazmalım Kitap Listeleri

310
KİTAP
Edebiyat dünyasından sinema dünyasına taşınan unutulmaz eserler bu listede! ...
225
KİTAP
...

Fatih S.

@fsalim54

- Cengiz Aytmatov
8.6 (47 oy)
Kitabından önce filmini izlemiş ve hayran olmuştum bu hikayeye... Kadir İnanır ve Türkan Şoray'ın en afilli olduğu zamanlarda müziği ile birlikte muhteşem bir film...

Kitabını okuduktan sonra daha da çok sevdim bu hikayeyi. Kitap mı, yoksa Filmimi daha güzel karar veremedim doğrusu. Ama bana çok özel birisinden hediye edildiği için Kitabını daha çok sevdim diyebilirim :)

Cengiz Aytmatov'un bugüne kadar okuduğum tek bir kitabı bile kötü çıkmadı yahu. Kusursuz bir yazar...
Verdiği Puan: 10
1 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Ece Nur

@ecenur4

- Cengiz Aytmatov
8.6 (47 oy)
Filmi Kırgız sahasının ürünü olsa da Türkiye sahasına gayet güzel uyarlanmış. Kendimi bildim bileli İlyas ve Aysel'in hikayesi beynimde bir yere sahip. Kitap ve film arasında farklılıklar var fakat pek göze çarpmıyor. Kapakta yer alan Türkân Şoray ve Kadir İnanır zaten benimsediğimiz ve bu hikayeye oldukça uyum sağlayan insanlar. Sayfa sayısının az olmasına bakmayın, her kelimesi yaşanarak okunmalı diye düşünüyorum.
Verdiği Puan: 8
3 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Hüseyin Kiyat

@huseyinkiyat

- Cengiz Aytmatov
8.6 (47 oy)
...
cemilenin arkasına bunu okudum ve bence cemileden daha iyi geldi bana ... tabi biz türklere yabancı bir konu değil tabi filmi bire bir uyarlanmamiş ... bence önce kitapi okuyup üstüne filmi tekrar izleyin ....
Verdiği Puan: 10
3 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·
- Cengiz Aytmatov
8.6 (47 oy)
Cengiz Aytmatov
Hemen herkesin bildiği bir başyapıt. Genellikle filmle öne çıkan bir kitap. Sonuçta filmi izledikten sonra bile kendini okutturan bir yazar Cengiz Aytmatov diğer yapıtlarıda önerilir.
Verdiği Puan: 8
0 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

m__e__r__v__e

@kitapkumbaram

- Cengiz Aytmatov
8.6 (47 oy)
Filmini izlemeye , kitabını okumaya doyamadığım bir eser.. Muhteşem...saf ve tertemiz..
Verdiği Puan: 10
2 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

gamze

@dimple

Isık-Göl'le vedalaştım son olarak. İyi günler hey Isık-Göl, sonu getirilmedik şarkım benim. Sevdiğim insanın aşkını götüremediğim gibi seni de yerinden asla kıpırdatamam. İyi günler benim al yazmalı selvi boylum! İyi günler sevgilim. Sana mutluluklar...
- Cengiz Aytmatov
8.6 (47 oy)
2 beğen · 0 yorum · alıntı

Dr.Mavi

@drmavi

...mavi beyaz dalgalar, sanki el ele tutunmuşlar sarımtırak kıyılara doğru atılıyorlardı. Gün dağlar ardına gizleniyor, uzaktaki sular pembeleşiyordu. Kuğu kuşları telaşlı ötüşlerle uçuşuyorlardı. Yükseliyorlar, ardından kanatlarını geniş açarak alçaklara iniyorlar, göle konarak köpüklü sularda çırpınıyorlardı. Evet evet her şey tam o zaman ki gibiydi. Ama Aysel, Aysel, yanımda değildi. Sen neredesin şimdi, benim al yazmalım selvi boylum?
- Cengiz Aytmatov
8.6 (47 oy)
2 beğen · 0 yorum · alıntı

gamze

@dimple

Hayatta her şey istediği gibi olmuyor insanın.
- Cengiz Aytmatov
8.6 (47 oy)
1 beğen · 0 yorum · alıntı

gamze

@dimple

Hayatı olduğu gibi kabul et. Ne alabilirsen al ve mutlu olmaya bak.
- Cengiz Aytmatov
8.6 (47 oy)
0 beğen · 0 yorum · alıntı

gamze

@dimple

Saygı başka, aşk sevgi gene başka. Eğer biri sever, öbürü sevmezse bu da hayat değil bence. İnsanın yaratılışı mı böyle, yoksa benim tabiatımda mı var bu, bilemeyeceğim bana daima bir şey eksik geliyordu. Ve bu eksik şeyi ne işle doldurabilirsin, ne dostlukla, ne de seni seven kadının dikkatiyle.
- Cengiz Aytmatov
8.6 (47 oy)
0 beğen · 0 yorum · alıntı

Benzer Kitaplar

8.6/10
47 oy
Sence kaç puan almalı?
0