ara

Selvi Boylum Al Yazmalım Konusu, Özeti ve Türleri

Selvi Boylum Al Yazmalım
Aytmatov, milletinin tarih boyunca kazandığı sosyal, kültürel, ahlaki, edebî, askeri yani, bütün maddi, zenginliğini eserlerine yansıymış, yaşadığı coğrafyanın insanının tarih içinde kazandığı değerleri, acılarını, kahramanlıklarını, tecrübelerini yazıya döküp ölümsüzleştirmiş, halkının içine düştüğü zor durumları eserlerinde en güzel şekilde anlatmış, onların çözümlerine dair ipuçları göstermiş, eserlerinde kendi ifadesi ile 'tipik insan'ı ortaya koymaya çalışmış bir yazardır. Hikâyelerinde milletinin temel mülkü olan millî hafızaya ait efsane, destan, masal, hikâye ve türküleri, bunların meydana geldiği şartları, ardındaki hikâyeleri, insanları kullanırken, Kırgız Türk kültürünü, psikolojisiyle, duyuş ve anlayış tarzıyla, maddi manevi zenginliğiyle o kültürü bina edenlerin evlatlarına yeniden hatırlatmaya çalışmıştır."Her yazar bir milletin çocuğudur ve o milletin hayatını anlatmak, eserlerini kendi millî gelenek ve törelerini kaynak alarak zenginleştirmek zorundadır. Benim yaptığım önce bu, yani kendi milletimin geleneklerini ve hayatını anlatıyorum. Fakat orada kaldığınız takdirde bir yere varamazsınız. Edebiyatın millî hayatı ve gelenekleri anlatmanın ötesinde de hedefleri vardır. Yazar, ufkunu millî olanın ötesine doğru genişletmek ve 'evrensel' olana ulaşmak için gayret göstermek durumundadır. İyi yazar 'tipik insan' ortaya koyma ustalığına erişen yazardır."
Selvi Boylum Al Yazmalım kitabı Filmi de çekilen kitaplar listesinde yer almaktadır.

Selvi Boylum Al Yazmalım - s41

-Kır boynunu, dedim, git dilini kaşı, madem kaşınıyor. (Kabardian)

Fatih S.

@fsalim54

7 8.6
Puan: 10
Kitabından önce filmini izlemiş ve hayran olmuştum bu hikayeye... Kadir İnanır ve Türkan Şoray'ın en afilli olduğu zamanlarda müziği ile birlikte muhteşem bir film...

Kitabını okuduktan sonra daha da çok sevdim bu hikayeyi. Kitap mı, yoksa Filmimi daha güzel karar veremedim doğrusu. Ama bana çok özel birisinden hediye edildiği için Kitabını daha çok sevdim diyebilirim :)

Cengiz Aytmatov'un bugüne kadar okuduğum tek bir kitabı bile kötü çıkmadı yahu. Kusursuz bir yazar...
513 karakter
1 beğen · 0 yorum · kitap inceleme

Ece Nur

@ecenur4

7 8.6
Puan: 8
Filmi Kırgız sahasının ürünü olsa da Türkiye sahasına gayet güzel uyarlanmış. Kendimi bildim bileli İlyas ve Aysel'in hikayesi beynimde bir yere sahip. Kitap ve film arasında farklılıklar var fakat pek göze çarpmıyor. Kapakta yer alan Türkân Şoray ve Kadir İnanır zaten benimsediğimiz ve bu hikayeye oldukça uyum sağlayan insanlar. Sayfa sayısının az olmasına bakmayın, her kelimesi yaşanarak okunmalı diye düşünüyorum.
459 karakter
3 beğen · 0 yorum · kitap inceleme
7 8.6
Puan: 8
Cengiz Aytmatov
Hemen herkesin bildiği bir başyapıt. Genellikle filmle öne çıkan bir kitap. Sonuçta filmi izledikten sonra bile kendini okutturan bir yazar Cengiz Aytmatov diğer yapıtlarıda önerilir.
194 karakter
0 beğen · 0 yorum · kitap inceleme

m__e__r__v__e

@kitapkumbaram

7 8.6
Puan: 10
Filmini izlemeye , kitabını okumaya doyamadığım bir eser.. Muhteşem...saf ve tertemiz..
93 karakter
2 beğen · 0 yorum · kitap inceleme

Gülşah Özcan.

@gulsah-ozcan

7 8.6
Puan: 6
Sevgi neydi ? sevgi iyilikti.sevgi dostluktu...
47 karakter
0 beğen · 0 yorum · kitap inceleme

gamze

@dimple

Isık-Göl'le vedalaştım son olarak. İyi günler hey Isık-Göl, sonu getirilmedik şarkım benim. Sevdiğim insanın aşkını götüremediğim gibi seni de yerinden asla kıpırdatamam. İyi günler benim al yazmalı selvi boylum! İyi günler sevgilim. Sana mutluluklar...
2 beğen · 0 yorum · alıntı

gamze

@dimple

Hayatta her şey istediği gibi olmuyor insanın.
1 beğen · 0 yorum · alıntı

gamze

@dimple

Hayatı olduğu gibi kabul et. Ne alabilirsen al ve mutlu olmaya bak.
0 beğen · 0 yorum · alıntı

gamze

@dimple

Saygı başka, aşk sevgi gene başka. Eğer biri sever, öbürü sevmezse bu da hayat değil bence. İnsanın yaratılışı mı böyle, yoksa benim tabiatımda mı var bu, bilemeyeceğim bana daima bir şey eksik geliyordu. Ve bu eksik şeyi ne işle doldurabilirsin, ne dostlukla, ne de seni seven kadının dikkatiyle.
0 beğen · 0 yorum · alıntı

gamze

@dimple

Elbet ben şimdiye kadar da insanlar arasındaydım. Onlarla yakın olabilir, yaşayabilirsin, arkadaşlık eder, işler başarırsın. Yardım edersin, yardımına koşarlar, ama insanın hayatında arkadaşlığın değiştiremediği, yerini alamadığı bir taraf var.
0 beğen · 0 yorum · alıntı
0
Yeni kitabım Selvi Boylum Al Yazmalım. Bakalım nasıl? @neokur