ara

Posta Kutusundaki Mızıka

Posta Kutusundaki Mızıka Konusu ve Özeti

Posta Kutusundaki Mızıka
Yakın bir dosta yazılan fakat gönderilmeyen mektuplardan oluşan deneme türünde bir kitaptır.
Yazar:
Yayınevi: Şule Yayınları
ISBN: 9799756841357
Sayfa: 206 sayfa
Basım Tarihi: 2016
Posta Kutusundaki Mızıka Kitabı Hakkında Genel Bilgiler
1998 yılında Körün Parmak Uçları şiiri ile Türk Edebiyatında kendine yer edinen A.Ali Ural, 2010 yılında Türkiye Yazarlar Birliği tarafından Ejderha ve Kelebek isimli kitabı ile Deneme Ödülü'nü aldı.

Posta Kutusundaki Mızıka Kitabının Konusu
Kitap, belirli bir konuya bağlanmadan, bir dosta yazılan mektuplardan ve okurun içini ısıtan sözlerden oluşan deneme türünde bir eserdir. Kitabın içinde insan yaşamına yakın, hepimize bir yerlerden tanıdık gelecek cümlelerle süslenmiş bir anlatım söz konusudur.

İçinde bolca aforizmalar bulabileceğiniz kitapta her mektup "Sevgili Dost" ifadesi ile sayfanın başındaki yerini alıyor. Ali Ural’ın bir dostuna yazmış olduğu fakat ona göndermediği bu mektuplar, okuyucuların karşısına bir sevgi bağı ile çıkıyor.

Kitabın içinden payımıza düşenlerden birkaç tanesi ise; Sonbahar ile konuşmalar, karga, şehirler, ses tonları, ateş böceklerinin yanı sıra haritaların bile kullanıldığı cümleler arasında asla basite alınmıyor hiç bir şey...
Kitapta ayrıca, birbirinden ünlü yazar ve düşünürlerden de bir tutam söz bulabilirsiniz.
Posta Kutusundaki Mızıka kitabı Çocuklarıma Bırakmak İstediğim Kitaplar listesinde yer almaktadır.

Ajuez

@orlic

....
Bu incelemeyi mektup tarzında yazarak unutulan, yok olmaya yüz tutmuş bu değeri bir nebze olsun hatırlatmak ve naçizane yaşatmak istedim, anlatıcımızın hatırlattığı ve yaşattığı gibi. Yazarın tabiriyle, bir zarfı açmak kadar kalbi titreten ne vardır. Bir anlamda zarf mahremiyettir, mahrem olmasa da satırlar. Bir köşeye geçip, yalnız okunur mektuplar…

Posta Kutusundaki Mızıka, Ali Ural'ın mektup havasında oluşturduğu denemesidir. Mektup ile alakalı birkaç ufak bilgilendirmenin yanında denemenin de biraz detayına girmek zannediyorum ki faydalı olacaktır. Bir insanın herhangi bir konuda duygu, düşünce ve görüşlerini paylaşmak amacıyla kesin hükümlere varmadan samimi bir üslupla yazdığı yazılara deneme denir. Deneme tür ve üslup olarak pek çok türe yaklaşır. Bu nedenle yazımı en zor olan türlerdendir. Deneme yazımında paylaşımcı ve samimi bir atmosfer oluştururken sohbete, düşünmemizi ortaya koyarken fıkraya, duygularımızı ifade ederken de eleştiriye yaklaşma riski oldukça fazladır. Anlatıcımız tüm bu riskleri öylesine güzel özümseyip sunmuş ki biz okurlara, bu özümsemeyi en hafif tabiri ile hastaya enjekte edilen bir uyuşturucu olarak nitelendirsem yeridir. Uyuşturucu kelimesi okunduğunda, ilk olarak kötü çağrışımlar uyandırsa da ifade etmek istediğim Requiem For A Dream’in usta oyuncusu Jared Leto’nun kolundan aldığı madde değildi elbette. Bu örneği bir nevi diş ağrısı çeken bir insanın, dişçinin uyguladığı anestezi sonrası ağrısı dinen hasta olarak düşünürsek zannediyorum ki ifade etmek istediğim yerine oturacaktır. Okurun ağrısı ne olursa olsun samimi, kendi ben’ini sorgulatan bu kitabı okurken ağrısı dinecektir diye düşünüyorum, benim ağrımı dindirdiği gibi.

Yazarımızı farklı kılan neydi ki beni bu derece etkiledi diye soruyorum kendi kendime ve şu cümleler dökülüyor parmaklarımın ucundan; kelimelerin gücünü ve potansiyelini görüyorum anlatıcımızın kaleminde, aynı kelimeleri kullanarak kalp kırmışlığı vardır insanoğlunun, yazarın tersine. En çok inandığım olgudur kelimelerin gücü. O kadar güçlüdür ki bu olgu, sadece kullanmaktadır mahareti ve insan zamanı geldiğinde kullanırsa bu olağanüstü gücü, nefretin ateşini söndüren su, hırsızın elini kolunu bağlayan kelepçe, katilin tabancasındaki tutukluk, sevgilinin gözlerindeki ışık olur. Kelimeler bu kadar güçlü iken dinlemeyiz, anlamak istemeyiz birbirimizi. Kelimelerden bir dünya yaratmak varken hep hazır olana, var olana konar ve tüketiriz sevgimizi, saygımızı ve sabrımızı. Bize dayatılan ve bilinç altlarımıza yer eden o güzellik algısının peşinde koşarız. Onlar gibi sever, onlar gibi aşık olur onlar gibi tüketiriz sevgiyi ve sevgiliyi. Sonrasında ne mi? Kocaman bir mutsuzluk!

Bir gün buradaki bir okur arkadaşımdan bir mektup almayı çok isterim. Umarım o gün geldiğinde yazarımızın da dediği gibi, zarfı açmaya korkarım. Korkarım. Ya zarfı açar açmaz kelimeler kelebeğe dönüşüp uçarlarsa! Ya zarfı açar açmaz pimi çekilmiş bir bomba patlarsa! Ya zarftan taşan sular barajı patlatırsa!
Posta Kutusundaki Mızıka
kitaba puan vermedi
5 beğen · 1 yorum
Bayır gülü (@bayirgulu)
Bu incelemeyi siz mi yazdınız?
20.02.18 beğen 1 cevap

Feyzanur

@vareste

Mızıkalı posta
Bir çırpıda biten samimi kitap.
Uzun zaman önce almış, yanımda bulundurmuş fakat okumamıştım. Neden bilmiyorum. Sonra bir anda kitap beni çekti.
Kitap bir günde okunabilecek bir kitap. Türü deneme olarak geçiyor.
Birinin dostuna mektupları var. 'Sevgili Dost' ile başlayan 61 mektup.
61, bir kefaret. Unutulan mektubun kefareti...
Sevgili dostuna seslenen yazar, eşsiz konulara değiniyor.
Tamamen içsel, tamamen dostane. Her mektupta bir ana konu. Sınırlar, insanlar, kelimeler , konuşmalar.
Öylesine güzel tespitler vardı.
Sevgiyi ve dostluğu öğretiyor kitap. Ölümü sıkça hatırlatıyor. Okunmak için okunmuyor yani. Nitelikli .
Okumaya kıyamadım denebilir. Bir kalem al, masa başına geç. Çiz altını. Sonra bitince yeniden dön bak. Kelimeler değerli. Ve değerli kelimelerden değerli cümleler oluşmuş bir kitap. Günümüzde onca kötülüğe inat iyilik dolu kelimeleri...
yazarın şiirsel bir dili var. Her telden esiyor. Birçok kişi var sayfalarının arasında.
Her bölüm bittiğinde durup düşündüren, gülümseten, sonra kendi düşüncelerini de katıp ilerlenen kitap.

Hatta iddia edebilirim ki, bir dosta alınabilecek eşsiz bir kitap özelliği taşıyor.
Kesinlikle tavsiye ederim, tereddütsüz.
Ve ekliyorum ki; yazarın okuduğum ilk kitabı, ve beni yazarın başka kitaplarına da yönlendirdi. Listeme ekledim. Bu kalemi sevdim .
Posta Kutusundaki Mızıka
kitaba 10 verdi
15 beğen · 6 yorum
Reyhan Kurt (@reyhankurt)
[silindi]
07.12.17 beğen cevap
Reyhan Kurt (@reyhankurt)
[silindi]
07.12.17 beğen cevap
Reyhan Kurt (@reyhankurt)
Bu kitabı okuyunca insanın birine \'sevgili dost\' diyesi geliyor. Ömrümce duyabileceğim en güzel hitap sanırım.
07.12.17 beğen 6 cevap

Misafir

@misafir000

Sevgili dost,
Posta kutusunun ne olduğunu bilmemiş bir nesiliz biz. Elektronların taşıyıcılığına hapsolmuş, zarf açmanın heyecanını yaşayamamış, beklenmedik mektupların sıcaklığını tadamamış, 10 TL'ye 10.000 SMS'le büyümüş, sonra onu da Whatsapp'a kaptırmış bir nesil... Sevgiliyi el yazısından tanımak ne demek, belki de hiç bilemeyeceğiz. Bir web sayfasının açılmasını 3 saniye bile bekleyemezken; sevilenden 3 gün, 3 ay, hatta 3 sene bir söz beklemek ne demek hiç bilemeyeceğiz. Böyle mutlu muyuz, yoksa mutlu olduğumuzu mu sanıyoruz, onu bile bilemeyeceğiz.

Sevgili dost,
Böyle güzel eserler olmasa, belki mektubun kelime anlamını dahi öğrenemeden öleceğiz. Hafif, enfes, leziz ve tek lokmalık bu kitabı okuduktan sonra, sen de bana hak vereceksin, biliyorum. Biliyorum; çünkü sen de benimle aynı teknolojide büyüdün. Biliyorum; çünkü sen de benimle aynı hapsolmuşlukları, aynı köleleşmişlikleri yaşadın. Ve bunları yaşarken biz, esir olduğumuzu bile fark edemedik. Özgürleştiğimizi sanarken, zincirlendiğimizi bilemedik...

Sevgili dost,
Allah her şeyi bilir...
Posta Kutusundaki Mızıka
kitaba 10 verdi
12 beğen · 0 yorum

Rue

@rue

Kitabı elinize alıp okumaya başladığınızda sizleri bekleyenler var. Piri Reis, İmam Şafii, Dante, Montaigne, Stefan Zweig, Publis Syrus, Schumann, Albert Camus, Pascal, Hint sözleri, Çin atasözleri daha bir sürü adına aşina olduğunuz ama bazılarını sıklıkla duyduğunuz ya da hiç duymadığınız cümleler sizi bekliyor. Yazar, şair düşünürler dışında güneş, yıldızlar, ateş böcekleri, haritalar, kuş sesleri, ay, denizler, martılar, çocuklar, Red Kit, salıncaklar, tahterevalli bile var! Ve en önemlisi mızıka var. Kalem sahipleri, kalem esirleri hepsi ve daha fazlası bu kitapta var. Sevgili Dost’a yazılan mektupların her biri ayrı ayrı düşündürüyor. Her cümle başka bir cümleye yol açıyor. Ara ara öyle bir cümlenin içinde kalıyorsunuz ki elinize bir kalem bir kağıt bir de zarf alabilirsiniz. Tabi hala postane memurları bu işi yapıyorsa! Sonuç itibari ile mektupların ara ara okunup yazıldığı düşünülürse bu kitabı da ara ara elimize almalıyız bence. Ben dayanamayıp hepsini okudum ama  Kitap kitaplığımda.
27 beğen · 2 yorum
Gülşah Sönmez (@gulsahsonmez)
Güzel bir kitap, okuma listeme ekliyorum. :)
22.07.15 beğen cevap
Rue (@rue)
Evet kitaplığınızda bu tarz bir kitap bulunmalı =)
22.07.15 beğen cevap

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Posta Kutusundaki Mızıka
Kitabın o kadar farklı bir havası var ki öncelikle daha önce inceleme paylaşan arkadaşlara paylaşımları için teşekkür ediyorum bu kitabı alıp okumama vesile oldukları için.

Kitap dosta yazılmış mektuplardan oluşuyor. Goethe'yle tanışıp sohbet ederken bir bakıyorsunuz ki Voltaire de size katılıyor, derken bir bakıyorsunuz karşınızda Ahmet Hamdi Tanpınar, Çiçero ve Aristo oturuyor, tam sohbete dalıyorsunuz ki o da ne kitabın son sayfasını çevirirken buluyorsunuz kendinizi ve bu güzel hasbihal bitiveriyor. Ama bitmesini istemiyorsunuz, çünkü o kadar güzel ki... Ama üzülmeyin canım. Kitap nasılsa kitaplığınızda. Yani istediğiniz zaman sohbete kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Ayrıca düşündüren, güldüren ve ders veren kısa öyküler de kitaba renk katmış bence.

Kitap okunmalı ve kitaplıkta da bulundurulmalı ki ara sıra karıştırılabilsin...)

Emeğinize sağlık A.Ali Ural...
Posta Kutusundaki Mızıka
kitaba 10 verdi
11 beğen · 3 yorum
Emirhan Oruç (@emirhanoruc)
Gülşah Hanım güzel bir inceleme yazısı olmuş ben de bu kitap hakkında okuduğum her incelemede daha çok istiyorum kitabı okumayı bakalım artık ne zaman kısmet olup da okuyacağım merak ediyorum :)
29.08.15 beğen cevap
Gülşah Sönmez (@gulsahsonmez)
Emirhan Bey, teşekkür ediyorum güzel düşünceleriniz için :) Bence okuyun,ben de aynen sizin gibi her incelemede okumak istedim ve sonunda başardım :))
29.08.15 beğen cevap
Emirhan Oruç (@emirhanoruc)
Rica ederim :) Tamam Gülşah Hanım şu andan itibaren okuyabilme çalışmalarına başlıyorum :))
30.08.15 beğen cevap

Posta Kutusundaki Mızıka - S41

Sevgili dost,

El yordamıyla çizilmiş basit bir krokiydi gördüğüm ve ben onunla iki sokak öteye gitmeyi başaramamıştım. Hâlbuki ne kadar kolaydı çizgiler. Elimle koymuş gibi bulacakken, elimden düşmüş gibi kaybettim. Bir yere götürmek için değil de, bir yerde bırakmak için çizilmişlerdi. Babilliler`in kil tablet üzerine çizdikleri yeryüzünün ilk haritaları kadar sade, Babil Kulesi`nde konuşulan diller kadar anlaşılmazdılar.
HESAP SİLİNDİ tarafından eklenmiştir.

Rumeysa Çolak

@rumeysacolak

Sevgili Dost,
Kimi balık tutmak, kimi okumak için, kimi televizyon seyretmek, kimi maça girmek için, kimi okula yetişmek, kimi işe girmek için, kimi randevusuna yetişmek, kimi namazı kaçırmamak için uykularını ellerinin tersiyle ittiler.

Sevgili Dost,
Sevgi nedir?
Nedir, seni uykularından vazgeçirecek şeyler?
Posta Kutusundaki Mızıka
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
16 beğen · 0 yorum

Merve 🗡

@mtrv

Lütfen gülümse fotoğrafın çekiliyormuş gibi her an.
Posta Kutusundaki Mızıka
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
16 beğen · 0 yorum

Şule

@sule10

Mektubun gelmedi.Bu sana yazmamı engellemiyor.Asıl mektup gelmediğinde yazılmalı.Çünkü yazmamak da bir mektuptur,yazılandan daha güçlü satırlar içeren.
Posta Kutusundaki Mızıka
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
16 beğen · 0 yorum

Merve 🗡

@mtrv

''Sevgili Dost,
Bildiği şehirlerden bilmediği şehirlere, bildiği yüzlerden bilmediği yüzlere sığınmayı aklından geçirmemiş kaç insan vardır?''
Posta Kutusundaki Mızıka
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
15 beğen · 0 yorum

Rumeysa Çolak

@rumeysacolak

Sevgili Dost,
Çaba istiyor sevgi. Tohum yetmiyor, çapa istiyor sevgi.
Posta Kutusundaki Mızıka
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
15 beğen · 0 yorum
20
KİTAP
Çocuklarıma Bırakmak İstediğim Kitaplar
Bu kitabı mutlaka çocuğum da okumalı diye düşündüğümüz, çocuğumuza bırakmak istediğimiz kitapları bu listede topluyoruz....
756
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
316
KİTAP
Tavsiye Ettiğim Kitaplar
Kitap tavsiyesi arayanlar buraya! Herhangi bir kitap türüne bağlı kalmaksızın beğenerek okuduğumuz ve herkesin okumasını tavs...
127
KİTAP
Başucu Kitaplarım
Hayatımızda yer edinmiş, zaman zaman sayfalarını yeniden karıştırdığımız ve okumaya doyamadığımız başucu kitaplarımızı bu lis...
1177
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...

Can

@canae

Okuyoruz
Okuyoruz
Sevgili Dost,
"Birbirlerine hoş ve faydalı görünmedikleri gün birbirini artık sevmeyen" dostlarla ne işimiz var.Bizim,Peygamberi ısırmasın diye ayağını yılan deliğinin üstüne kapatan Ebu Bekir'imiz,suikasti haber alınca Peygamberin yatağına yatan Ali'miz var.Son yudum suyu birbirine gönderip susuz şehit olan sahabilerimiz var."Sevelim,sevilelim, dünya kimseye kalmaz" diyen Yunus'umuz, düşmanın attığı taştan değil, dostun attığı gülden incinen Hallac-ı Mansur'umuz var.
*****
Sevgili Dost, 
Kim kazandı? Atom bombasını Hiroşima’ya atan mı? Everest’in tepesine ilk kez varan mı? Doksanıncı dakikada maçı alan mı? Diriler mi, ölüler mi? Çobanlar mı, sürüler mi? Efendiler mi, köleler mi? 
Kim kazandı? 

Sevgili Dost, 
Herkes kaybetti. Ölüm kazandı. Mezar taşlarına: “Huve’l-Bâki” kazındı.
*****
Sevgili Dost,
Oruç bir keşiftir; iftar perdeyi yırtar. Gurbet bir keşiftir; sılayla parlar. Küslük bir keşiftir; özlemden ağır bir ceza mı var?
*****
Susmak ve konuşmak yerini bulduğunda ortaya çıkar melodi. Piyanonun tuşları yanyana durdukları halde susmayı bildiklerinden dinletiyorlar kendilerini. Söylenen her söz binamıza yeni bir tuğla ekler. Bu yüzden ağızdan kaçmamalı kelimeler. Onlar bizim mahkûmlarımızdır, izin verdiğimizde çıkmalılar dışarıya. Publis Syrus ne kadar haklı: "Konuştuğuma çok kere pişman oldum. Fakat sustuğuma asla!"
*****
Sevgili Dost,
Bildiği şehirlerden, bilmediği şehirlere, bildiği yüzlerden, bilmediği yüzlere sığınmayı aklından geçirmemiş kaç insan vardır? Garların, terminallerin ve limanların dev mıknatıslara dönüştüğü saatlerde bedenlerini kaptırmayanlar, ruhlarını bir otobüs koltuğuna, bir gemi çapasına, bir lokomotif tekerlegine yapışmasını önleyebilmişler midir? "Başımı alıp gitmek istiyorum," Cümlesi kimbilir hayatımızın kaç kilidini kurcalamış, açayım derken kaç yeni kapı örtmüştür üstümüze. Arkaya bakmamayı başarabilenler, acaba gittikleri yere başlarını götürmeyi başarabilmisler midir?
*****
Sevgili Dost, 
Ne zaman televizyonun düğmesini kapatacaksın? 
Sevgili Dost,
Ne zaman açacaksın Kitab'ı?


Posta Kutusundaki Mızıka
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
18 beğeni · 4 yorum
esracan (@esracan)
''Bildiği şehirlerden, bilmediği şehirlere, bildiği yüzlerden, bilmediği yüzlere sığınmayı aklından geçirmemiş kaç insan vardır?''
Kitabı uğur böcekleri ile okumuşsunuz ne kadar güzel kareler yakalanmış =)
22.06.17 beğen 3 cevap
kübra (@namtenahi)
Keyifli okumalar :) son fotoğraf aklıma Özdemir Asaf'tan dizeler getirdi: Kim o, deme boşuna...
Benim, ben.
Öyle bir ben ki gelen kapına;
Başdan başa sen.
22.06.17 beğen 3 cevap

Şahin Sevim

@sahinsevim

Sevgili Dost!
Bu sabah kuş sesleriyle uyandım. Ne güzel değil mi?
Posta Kutusundaki Mızıka
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 beğeni · 0 yorum

Kitap Aşığı

@aleynayaglidereli

"İnsanların beni tanımamış olmalarından dolayı müteessir olmam. Ben onları tanımadığım için üzülürüm ."
EK 1
Sevgili Dost ,
"İtme mir'âtı şîkeste, seni yüz sûrete kor. "
Kırma aynayı , o da seni yüz parça eder . 14.09.18
Posta Kutusundaki Mızıka
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
10 beğeni · 0 yorum

Emine karataş

@eminekaratas

Sevgili dost,
Sevgi nedir ?
Nedir seni uykularından vazgeçirecek şeyler ?
Posta Kutusundaki Mızıka
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
23 beğeni · 1 yorum
Desert Rain (@seaa)
Sevgi yaşamımızı yücelten ona bir genişlik ve zenginlik kazandıran onu tüm derinlik ve yüksekliklere taşıyıp götüren her şeydir sevgi bir taşıt aracı gibi her türlü sorunsallıktan uzaktır sorunlu olan sürücümüz taşıttaki müşteriler ve yoldur.
03.09.18 beğen 2 cevap

Seda nur yurekseven

@sedanuryurekseven

Sevgili dost, "kendini bildi bileli mum ışığında okumaktı bütün zevki sonra da ellerini ikide bir alevin üstünde gezdirirdi . Emin olmak için olacak, emin olmak için yaşadığına..."
Posta Kutusundaki Mızıka
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
12 beğeni · 0 yorum