ara

Bir Değirmendir Bu Dünya

Bir Değirmendir Bu Dünya Konusu ve Özeti

Bir Değirmendir Bu Dünya
Yayınevi: Beyan Yayınları
ISBN: 9789754732481
Sayfa: 285 sayfa
Basım Tarihi: 2010
Bir Değirmendir Bu Dünya, şiirlerinden, anı yazılarından ve hikâyelerinden tanıdığımız Zarifoğlu`nu başka bir açıdan tamamlamaktadır.

O, herkesin entel takıldığı bir zamanda çevresindeki meraklı insanlara, dostlarına, okuyucularına ilmihal okumayı tavsiye ediyordu. Namazların tadil-i erkân üzere kılınmasını, gece namazlarına kalkılmasını, hanımlara iyi davranılmasını, çocukları adam yerine koyarak karşımıza almamızı, yollarda zikirle yürümemizi telkin ediyordu. Daha doğrusu müslüman olarak iç dünyamızı zenginleştirmek, çağa donanımlı bir müslüman olarak yetişmemiz için elinden geleni yapıyordu. Hem çocuklar için yapıyordu, hem de büyükler için.

Bu kitaptaki yazılara, kendi yatağında sessiz, sakin ve içten içe maveraî uğultularla akan bir nehrin zaman zaman coşup kabarması olarak da bakılabilir.
Bir Değirmendir Bu Dünya kitabı Tavsiye Ettiğim Kitaplar listesinde yer almaktadır.

NLGNYC

@dunyasnilzehes

Bir degirmendir bu dünya
Cahit Zarifoglu ile tanıştığım ilk kitap Bir Degirmendir Bu Dünya .
???Yazarın ideolojik görüşlerini sunduğu bir deneme kitabi.
???Içerisinde yok,yok!
???Din,siyaset,batılılaşma, sosyal yaşam ve saire.
???Maraş 'ta ilk kurşunu sıkan Sütçü Imam'dan,Rus_Afgan Savaşına, Ermenilerden,Filistin_Israil'e oradan Suriye Esad rejimine ____"işte Esad orduları böyle bir şehri yoketti..."diyerek kaleme aldığı yapıt şöyle bir uyandırıcı etki yapıyor okurlarda.
??? Genç yaşta ,1987 yılında hayatını kaybeden yazar şimdilerde yaşıyor olsaydı,yıllar önce kaleme aldığı bu konuların artarak devam ettiğinin tablosunu acı bir şekilde görür, daha nicesini de ustalikla kaleme alirdi eminim .
???O günden bu güne iyiye giden hiçbir şey olmamış hayatımızda,dünyada savaşlar hala devam etmekte,insanoğlu ise hep kendini kandırmakta.??????
7 beğen · 39 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
"(...) O günden bu güne iyiye giden hiçbir şey olmamış hayatımızda,dünyada savaşlar hala devam etmekte,insanoğlu ise hep kendini kandırmakta." Ben varım silahsız bir dünyada yaşamaya! Dünyada bu gün,şu saatte yedi milyar küsur insan -tam olarak Dünya Nüfusu 7.609.498.815 imiş şu ânda- yaşıyor. 7.609.498.814 kişi daha bana katılırsa savaşın 's'si bile olmaz dünyada! Var mı bana katılan?
26.03.18 beğen 3 cevap
NLGNYC (@dunyasnilzehes)
Ben varım @semih-oktay ben varım silinsin yok olsun savaş kelimesi zihinlerden eylemlerden herşeyden
26.03.18 beğen 3 cevap
NLGNYC (@dunyasnilzehes)
27.03.18 beğen 3 cevap

Eyyubi

@eyyubi

UYARICI, UYANDIRICI
Aslında çoğunu bildiğim şeyleri söylüyor ve işte tam da bu sebepten sayfaları bana yazılmış gibi hissediyorum. Gözüm satırları tararken bir bir, bildiğim fakat yapmadığım, yaptığım fakat hissetmediğim şeylerin şamarıyla kızarıyor yüzüm(Acaba kızarıyor mu?! ).
Sade ve akıcı bir dil var. Edebi yönü üst seviyelerde değil; ki amacı da bu değil zaten. Kendi kendine söylediklerine, bir nefis muhakemesine şahitlik ediyoruz. Çarpıcı, uyarıcı ve uyandırıcı.
Bu özellikleri itibariyle kitaplığımın ön saflarında kendine müstesna bir yer buluyor, ara ara rastgele bir sayfasını okuyup düşünüp hatırlamam için her şeyin idealini.
Bir Değirmendir Bu Dünya
kitaba 10 verdi
3 beğen · 0 yorum

Mesut Serdar

@mesutserdar

Cahit Zarifoğlu'nu aksiyon ve dava adamı kişiliğiyle tanıdığımız bu kitabı diğer eserlerine göre daha farklı.... Aslında Zarifoğlu okumalarına başlanılması gereken ilk eser. Onun dünya görüşünü, ilkelerini anlamamız açısından da muhakkak okunmalı diye düşünüyorum. Özellikle Afganistan, Filistin ve Hama'da yaşananlara karşı zarif bir vicdan sızısı içerisinde olduğunu net bir şekilde görebiliyoruz.
Bir Değirmendir Bu Dünya
kitaba 10 verdi
9 beğen · 0 yorum

Recep Çolak

@recepclk941

"Kum saati bir kere daha boşaldı. Sabır ve şehitlik iki sadık dost gibi ağırlanıyor körpe yüreklerde, dev gibi dağları dolanan yiğitlerde.
Akşamlar nasıl ağır.
Sabahlar nasıl zinde.
Bugün bir kere daha tanklar kağıt gibi yırtılacak, kamyonlar ganimet alınacak."


Her Türk gencinin okuması gereken bir Zarifoğlu başyapıtı...
Bir Değirmendir Bu Dünya
kitaba 10 verdi
5 beğen · 1 yorum
derya deniz (@deryadeniz200)
kitapta ilginizi çeken bölüm hangisi?
21.12.17 beğen cevap

Misafir

@misafir000

Zarifoğlu şiirlerinde olduğu kadar köşe yazılarında da kalemini konuşturmuş. Günümüz sorunlarına da açık ve net bir şekilde değinerek oluşturduğu yazılarının her biri okuyucuyu sarsıyor. Günümüz dünyasına ve insanlığa duyarsız kalmak istemeyen herkesin okuması gereken dili gayet sade bir kitap.
0 beğen · 0 yorum

Bir Değirmendir Bu Dünya - S41

Kötü küçük yozlaştırıcı hedefler bunlar.Böyle kıtıpüyoz hedefler olduğu için de daracık odalarda at yarışı yaptırılan jokeyler gibi koşamamak hırslanmak buhrana kapılmak bıkmak ve yorulmak var.
esra tarafından eklenmiştir.

hk

@haticeee

Hayalimin ayağı yere değmiyor henüz
Bir Değirmendir Bu Dünya
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
11 beğen · 0 yorum

hk

@haticeee

"OKU" emri, anlamını bilmeden okumak olmamalıydı. Anlamı kavramadan okunacak bir şey hayata uygulanamaz, yaşanamazdı..
Bir Değirmendir Bu Dünya
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
8 beğen · 1 yorum
derya deniz (@deryadeniz200)
bu kitabın özeti ne?
21.12.17 beğen cevap

esra

@esrabayram

ve üstüm başım perişan benim
elim hayret kısa kamalarım kayıp
de şehit nefesini değdir üstüne ciğerimin
Bir Değirmendir Bu Dünya
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 1 yorum
derya deniz (@deryadeniz200)
???????
21.12.17 beğen cevap

'Emrullah

@buharasefiri

İslâm düşmanları, cemiyeti bugünkü şahsiyetsiz, içkici, faiz sever, laik ve başıbozuk hale getirmek için nasıl uzun yıllar gayret sarfetmişlerse, onları susturmak, insanları bu hainlerin elinden kurtarmak için de aynı derecede, belki de daha fazla gayret göstermek gerekli.

Müslümanların siyasî alanda bilinçlenmelerini arzu ediyoruz. Demokrasi nedir, Batıcılık nedir, Batı nedir, Batıcı nedir, Emperyalizm nedir, bunların ve benzerlerinin, hemen hemen dünyadaki bütün Müslümanların boğazına nasıl ve kimler saldırmışlardır? İşte bütün bunların, en kaba hatlarıyla da olsa, bilinmesini istiyoruz. Bunlar bilinmelidir ki, siyasî bir tercih, bir hareket söz konusu olduğu zaman, Müslümanların, yanılmadan neyin yanında yer alacaklarını kestirmeleri mümkün olsun.

Bu şuur verildiği takdirde, tertemiz Müslümanlar oldukları halde, kapitalist, faizci, kemalist ve laik zihniyetli, gayr-i İslâmî bir gidişatın temsilcisi parti ve örgütlerin arkasından gidenler, hatalarını idrak edip doğruya yönelebilirler.
Bir Değirmendir Bu Dünya
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum

Mesut Serdar

@mesutserdar

Düşünün bakalım televizyon karşısında muhallebi gibi gevşemiş bir müslümanda değil cihat etmek, acaba kalkıp bir farzı ifa edecek kuvvet ve istek kalmış mıdır?
Bir Değirmendir Bu Dünya
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
7 beğen · 0 yorum
316
KİTAP
Tavsiye Ettiğim Kitaplar
Kitap tavsiyesi arayanlar buraya! Herhangi bir kitap türüne bağlı kalmaksızın beğenerek okuduğumuz ve herkesin okumasını tavs...
109
KİTAP
Felsefe Severlere Kitap Tavsiyeleri
Felsefe okumayı seven, hatta kendi çapında felsefi düşünceler üretmeye hevesli felsefe düşkünlerinin okuması gerektiğini düşü...
36
KİTAP
Ufkumuzu Açan Kitaplar
Öyle romanlar vardır ki okurken ufkumuzu açar, beynimizin çalışma hızını artırır, duygusal zekamızı geliştirir ve hayal dünya...
756
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
92
KİTAP
Her Müslümanın Okuması Gereken Kitaplar
Her müslümanın mutlaka okuması gereken, İslamla ve müslümanlıkla ilgili doğru bilgiler veren en iyi kitaplar listelenmektedir...

Butimar

@seyyah9081

Cahit Zarifoğlunun " Bir değirmendir bu dünya kitabından bir sayfa " ... ♡ insanın ufkunu genişleten olaylara bakış açımızı değiştiren enfes bir kitap
Bir Değirmendir Bu Dünya
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğeni · 0 yorum

Hannidex

@hannidex

Bazen haziran sıcağı gibi çöker bir şey.Bakış bozulur, eşya bulanıklaşır. Altından kalkamazsın.El yordamı da fayda vermez.Duvarlar cam kırıklarıyla dolu ve pürüzlüdür. Şeytan yakında bir yerde karargah kurmuş ve bizimle savaşa başlamıştır Çoğu zaman karşımızda neyin bulunduğunu kavrayamayız.
Günlerden ne? diye sorarız.
Saat kaç?
Hava nasıl bugün?

Cam kırıkları her yerde var öyle değil mi? Kafamızın içinde,duvarlarımızda hatta kelimelerimizde bile! Nasıl kurtulacağız kırıklarımızdan?Yapabilen varsa söylesin!!
EK 1
Buradan Turuncu Kafa @Grimalkin'e meydan okuyorum.??? İyi olan kazansın.. 27.04.18
Bir Değirmendir Bu Dünya
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
41 beğeni · 14 yorum
Uzm. Serdar T. (@lizbon)
Ayakkabı Güzel ?
27.04.18 beğen 2 cevap
Hannidex (@hannidex)
@Grimalkin az önce ben de yanlış kişiyi etiketledim.Tesadüfün böylesi resmen :)
28.04.18 beğen cevap
Hannidex (@hannidex)
@athena00 biz artık aynı taraftayız değil mi? :)
29.04.18 beğen cevap

Mutia

@mutia

Hayalimin ayağı yere değmiyor henüz. Onun gerçekleşmesine dayanacak, onun yükünü kaldıracak topraklarım yok. Acz
Bir Değirmendir Bu Dünya
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğeni · 0 yorum

sena

@senatasoz

Şu an okuduğum kitap
Haziran sıcağı gibi çöküyor. Eşya ve mana bulanıklaşıyor.
Acaba ışık saçan bir adım atabilmek için alınyazımızda bir ihtimal var mı? Gözlerimize eski büyüklerin bakışlarından bir bakış demeti yansıyabilecek mi?
Mümkün müdür, labirentte yanılıp dönerken deneycisini zevklendirmeyen bir denek olalım...
Mümkün müdür labirentte dünyanın öğütüşünü kıskançlıkla ve dersler çıkararak öte dünyamıza sevaplar olarak götürelim...
Mümkün müdür labirentte ne kadar rezil olursak olalım, bakışımız bulanıklaşmış olsun, basiretimiz kapanmasın...
Mümkün müdür bildiklerimizi iyi bilelim ve bildiklerimizi, deneycimizin iğneli sopasına rağmen uygulayabilelim...
Evet mümkün müdür?
Güneş birden bire kara bulutun ucundan, baskıya karşı bir başkaldırıyı hatırlatarak saçını çıkarıyor. Şimdi bakıyoruz ve tutunacağımız ipi, boyanacağımız boyayı ve alnımızı koyacağımız temiz yeryüzünü görüveriyoruz.
Ve selam diyoruz. Âleme, mahluka, yıldızlara, insanlara...
İşte kendi kişisel problemlerimizin haziran sıcağından bizi uzaklaştıran ve içinde kendi problemlerimizin halli de bulunan çözümler potası.


(sayfa 12)
Bir Değirmendir Bu Dünya
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
16 beğeni · 0 yorum