ara

Locus Solus

Locus Solus Konusu ve Özeti

Locus Solus
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
ISBN: 9789753633406
Sayfa: 204 sayfa
Raymond Roussel (1877-1933) çağdaş Fransız yazınının büyük öncüleri arasında sayılır. Gerçeküstücüler, yazının ve gerçeğin sınırlarında bir iç deneyimin ürünü olan şiirlerini ve düzyazılarını göklere çıkarırlar. Breton onu "Lautreamont'la birlikte tüm çağların en büyük büyücüsü" olarak niteler; Dali, bir yangından tek bir kitabı kurtarması gerekse, bu kitabın onun tek romanı "Locus Solus" olacağını söyler, Leiris de ülküsel bir yolcu olarak görür onu. Ama Roussel hayranları gerçeküstücülerle sınırlı değildir. Yüzyılımızın büyük düşünürlerinden Michel Foucault onun üzerine koca bir kitap yazar."Yeni Roman"ın iki önemli öncüsü, Alain Robbe-Grillet ve Michel Butor onu büyük bir yazı ve kurgu ustası sayarlar, çünkü, "Locus Solus"un da tanıklık ettiği gibi, Raymond Roussel imgelemin sınırlarını öncelikle ayrıntılarda zorlar.
Bu kitap için henüz resim eklenmedi.

Locus Solus - s41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Bu kitap henüz hiçbir kitap listesine eklenmedi.

Burcu Çamur

@burcu-camur

Locus Solus'a ilk kez Michael Foucault ile ilgili bir okumada rastladım. Foucault, Raymond Roussel'i yakından incelemiş ve onun yazımına hayran olmuştu. Nasıl olmasındı ki Roussel, psikiyatr olan Pierre Janet tarafından dinsel deli olarak teşhisi koyulmuş biriydi. Yapıtları, avangard kült'e göre bile tuhaf sayılabilecek kendi biçimsel yapılandırma kurallarına göre yazılmıştı. Temel çizgiden tamamen dışlanmış bir insanın aslında yazınsal olarak yeni bir kurgu geliştirmesi şaşılacak bir şeydi. Roussel'in yazılarında mekansal nesnelliğin zamansal nesnelliğe üstünlük kurması dikkat çekicidir. Roussel zengin bir ailenin ferdi olarak kendisine düşen miras sayesinde yazılarına zaman ayırabilmişti. ♥ Foucault, Roussel'den o kadar etkilenmiştir ki hakkında koca bir kitap yazmış ve bu kitap insanların pek ilgisini çekmemiştir. Ama Foucault, kitabının fazla bilinmemesinden memnundu o benim gizli ilişkim diyordu. Tuhaflığın çekiciliği Foucault gibi beni de cezbetti ve kitabı kütüphaneme dahil ettim. Eğer kişilerle ilgili betimlemelerden sıkıldıysanız ve farklı bir kurgu arıyorsanız ve dil oyunlarını seviyorsanız bu kitap size göre olabilir.
Locus Solus
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum

Erkin Çoban

@erkincoban

Yöntemli bir biçimde düzenli çalışmaların her türlüsüne başkaldıran ozan, bir yapıt üretmek için, işini bitirinceye dek dinlenmeye, uyumaya, beslenmeye boşverir, hep yoğun ve kısa süreli çabalar harcardı; bundan sonra, korkunç bir bitkinlik kendisini uzun süre en ufak yaratıcı düşünceden uzak durmak zorunda bırakırdı. Şaşmaz bir belleği bulunduğundan, her şeyi daha kalemi eline almadan, kafadan bitirmiş olurdu.
Locus Solus
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum

Erkin Çoban

@erkincoban

Özellikle, Londra'nın en ince kadınlarını izleyerek, tırnaklarının kalaylanmasıyla ilgili yeni bir modayı benimsemişti, tüm cilalama düzenlerinden üstün olan bu işlem, her parmağın ucunda, ışıklar saçan bir küçük ayna oluşturmaktaydı. Yöntemin yaratıcısı, becerikli bir cerrah olarak, yerel bir duyarsızlaştırmadan sonra, özel bir ilaçla tırnağı etten ayırıyor, iç yüzünü kalaylıyor, sonra kendine özgü ikinci bir ürünle sağlamca yapıştırıyordu.
Locus Solus
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum

Benzer Kitaplar

8.3/10
3 oy
Sence kaç puan almalı?
0