ara

Rüyanın Öte Yakası

Rüyanın Öte Yakası Konusu ve Özeti

Rüyanın Öte Yakası
Çevirmen: Aylin Ülçer
Yayınevi: Metis Yayınları
ISBN: 9789753427913
Sayfa: 224 sayfa
Basım Tarihi: 1970
Herkes rüya görür. Peki ya bir gün rüyalarınız gerçek, hatta gerçekliğin ta kendisi olsa? Rüyalarınızla gerçekliği sürekli yeni baştan yaratsanız? Rüyanın Öte Yakası'nda Ursula K. Le Guin her zamanki usta anlatımı ve özgün bakış açısıyla bu soruya yanıt arıyor. Denklemin bir tarafında, gördüğü rüyalarla tüm insanlığın ve hatta evrenin kaderini değiştirmeye muktedir gönülsüz bir kahraman, diğer tarafındaysa onun gücünü "faydalı işler" yapmak için kullanırken iktidar hırsına yenik düşen bir bilimadamı var. Gönülsüz kahraman omzundaki bu ağır yükten kurtulmak, herkes gibi dünyanın bir parçası olmak istiyor; bilim adamıysa bu olağanüstü yeteneği kullanıp daha iyi, daha "akılcı" bir dünyanın mimarı olmak. Rüyanın Öte Yakası, hayal gücünü kamçılayan olay örgüsü ve derin felsefi boyutuyla LeGuin severlerin ve fantastik edebiyat tutkunlarının kaçırmaması gereken bir roman.
Rüyanın Öte Yakası kitabı Fantastik Evrenlerin Kapılarını Aralayan En İyi Fantastik Kitaplar listesinde yer almaktadır.

Fikriye

@fikriye

George Orr rüyalarıyla, bilinen gerçekliği değiştirme yeteneğine sahiptir. Ancak bu durumdan hiç de hoşnut değildir. Uyumamak için aşırı dozda ilaç alır. Yaşadığı gerçeklikte ilaçlar kısıtlıdır. Başkasının ilaç kartını kullandığı için suç işlemiştir ve terapiye yönlendirilir. Terapisti Haber onun yeteneğinin farkına varır ve Orr'un yeteneğini kendi lehine kullanır, olaylar gelişir.

Kitap genel itibarıyla güzel ancak bazı noktalar muğlak kalmış. O kadar sayfayı okuduktan sonra sonucun net olmaması bir okur olarak beni rahatsız etti. Yine de konusu göz önünde bulundurulacak olursa okunulası bir kitap olduğunu söyleyebilirim.
Rüyanın Öte Yakası
kitaba 7 verdi
3 beğen · 0 yorum

Uzel

@uzel

Fantastik maceraları sevenlerin bayılacağını düşündüğüm kitabı ben de beğendim.

Konu, kurgu ve anlatım gayet güzel, gayet sürükleyici. Senaryolaştırılmamış olması da şaşırtıcı.

Kişisel bir eleştiri olarak şunu ekleyebilirim: Şahsen öykü boyunca, kitabın sonunda işin içyüzüne dair bir açıklamaya kavuşacağım beklentisindeydim. Ancak yazar öyküyü, öykünün içinde bitirmiş. Aslında hayalgücünü ve merakı kitap bittikten sonra bile canlı tutmak için iyi bir yöntem olsa gerek.

Son çözümlemede, iyi kitap, öneriyorum.
Rüyanın Öte Yakası
kitaba 8 verdi
0 beğen · 0 yorum

Helin Amento

@nodubth5

** spoiler alert ** Etrafındaki tüm gerçekliği rüyalarıyla şekillendiren bir adamın bazen çok heyecanlı bazen de hepimizin olduğu gibi sıradan geçen hayatını anlatıyor Ursula. Ejderhaları, büyücüleri sokamadığı zaman uzaylıları işin içine sokması hoşuma gitmedi. Bir yıldız sırf sonunu bağlayabilmek için kullandığı uzaylılara gidiyor. Yine de rüya ile gerçekliği zaman zaman karıştıran biri olarak okumaktan büyük zevk aldım. Zevkime dört yıldız.
Rüyanın Öte Yakası
kitaba 8 verdi
0 beğen · 0 yorum

Rüyanın Öte Yakası - S41

"... Beynin kendi başına yapabildiği şeyler, kimyasal uyarıma verip verebileceği her türlü cevaptan bin kat daha büyüleyici ve karmaşıktır; zaten Artırıcı'yı da bu yüzden geliştirdim, beynine kendi kendini uyarma fırsatı vermek için. Beynin yaratıcı ve sağaltıcı kaynakları -- ister uyanık, ister uykuda, ister rüya görüyor olsun -- neredeyse sınırsızdır. Yeter ki bütün kitlelere uyan anahtarları bulabilelim. Rüya görmenin başlı başına nasıl bir gücü olduğunu hiç kimse rüyasında dahi görmemiştir!" O okkalı kahkahasıyla güldü; bu küçük espriyi defalarca yapmıştı. Orr huzursuzca gülümsedi, doktorun sözleri onu canevinden vurmuştu. "Nasıl bir yol izlememiz gerektiğinden eminim artık, tedavinin sırrı rüyalarından sakınmaktan, onları bastırmaya çalışmaktan değil, aksine onları kullanmaktan geçiyor. korkunla yüzleşmekten ve benim de yardımımla onun iç yüzünü görmekten. Sen kendi zihninden korkuyorsun George. Hiçbir insan böyle bir korkuyla yaşayamaz. Ama artık böyle yaşamak zorunda değilsin. Kendi zihninin sana nasıl yardım edebileceğini, ondan nasıl yararlanabileceğini, onu yaratıcı bir biçimde nasıl kullanabileceğini bilmiyorsun. Tek yapman gereken kendi zihinsel güçlerinden saklanmaktan vazgeçmek, o güçleri bastırmak yerine serbest bırakmak. İşte bunu birlikte başarabiliriz. Ne dersin, yapılması gereken, doğru olan sence de bu değil mi?"
Melek ASLANPAY tarafından eklenmiştir.

ahmet-samsa

@samsa

Dünyayı çocukların güven içinde büyüyecekleri bir yer haline getirmek için pilotları bombardıman uçaklarının başına oturtup çoluk çocuk katletmeye gönderen politikacıların yönettiği bir ülkede büyümüştü ne de olsa.
Rüyanın Öte Yakası
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum

ahmet-samsa

@samsa

Orr'un içi birden öyle neşeyle dolup taştı ki, o bunları düşünürken balık istifi vagona doluşmakta olan kırk iki kişinin Orr'un en yakınına itelenmiş yedi-sekizi, bir an için içlerinde belli belirsiz ama inkâr edilemez bir esenlik veya rahatlama hissi duydu. Tutamacı elinden kapmayı başaramayan kadın, nasırındaki o keskin acının mucizevi bir şekilde dindiğini hissederek rahat bir nefes aldı; Orr'un sol yanına yapışıp kalmış adamın aklına birden güneş ışığı düştü; hemen önünde çömelmiş oturan ihtiyar adam aç olduğunu kısa bir süreliğine unuttu.
Rüyanın Öte Yakası
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum

Osman Korur

@osmankorur

Gitmek dönmektir.
Rüyanın Öte Yakası
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum

hk

@haticeee

"Bunu anlamıyorum. Sözcüklerle de ifade edemem. Her şey rüya görür. Şeklin, varlığın oyunları, maddenin rüya görmesidir. Kayalar kendi rüyalarını görür ve yeryüzü değişir..."
Rüyanın Öte Yakası
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum

hk

@haticeee

"Her şeyin illa da bir amacı olacak diye bir şey yok, sanki evren bir makineymiş de her parçasının faydalı bir işlevi varmış gibi konuşuyorsunuz siz de. Madem öyle, bir galaksinin işlevi nedir? Hayatımızın bir amacı olup olmadığını bilmiyorum, bunun bir önemi olduğunu da sanmıyorum açıkçası. Asıl önemli olan bütünün içinde bir parça olmamız. Bir kumaşın içindeki iplik ya da kırdaki bir ot sapı gibi. O nasıl öylece varsa, biz de öylece varız. Bizim yaptıklarımız, çimenleri yalayıp geçen rüzgara benziyor."
Rüyanın Öte Yakası
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
399
KİTAP
Fantastik Evrenlerin Kapılarını Aralayan En İyi Fantastik Kitaplar
Okurları gerçek dünyadan koparıp bambaşka diyarlara götüren, hayal gücünün sınırsızlığını kanıtlar nitelikteki en iyi fantast...
21
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Ursula K. Le Guin Kitapları
Fantastik ve bilim kurgu edebiyatına büyük katkılar sağlayan ABD'li yazar Ursula K. Le Guin'in mutlaka okunması gereken en iy...

KUBRA AY

@kubraay

Yol arkadaşım, en sevdiğim yazarım ??
Rüyanın Öte Yakası
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
43 beğeni · 3 yorum
Halil HIDIROGLU (@halilhidiroglu)
Ben bu kitabi ariyordum alicam okuyacam
17.06.18 beğen 1 cevap