ara

Aşk ve Gurur

Aşk ve Gurur Konusu, Özeti ve Türleri

Aşk ve Gurur
Yazar:
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789750708619
Sayfa: 440 sayfa
Aşk ve Gurur, taşralı bir beyfendinin kızı olan Elizabeth Bennett ile varlıklı ve soylu toprak sahibi Fitzwilliam Darcy arasındaki çatışmayı anlatır. Gerçi Jane Austen bu iki karakteri birbirlerinin tuzağına düşmüş kişiler gibi sunar, ama "ilk izlenim"i tersine çevirmekte gecikmez: Soyluluk ve servetten kaynaklanan "gurur" ile elizabeth'in ailesinin soylu olmayışı karşısında beslediği "önyargı", Darcy'yi mesafeli davranmak zorunda bırakır. Elizabeth'in davranışında da hem özsaygının uyandırdığı "gurur", hem de Darcy'nin züppeliği karşısındaki "önyargı" etkili olur. Zeki ve coşkulu Elizabeth yalnızca Austen'ın en çok sevdiği kadın kahramanı değil, aynı zaman bütün İngiliz edebiyatının en çok ilgi uyandıran kadın roman kişiliklerinden biridir.Sıradan insanların günlük yaşamlarını işleyerek romana ilk kez belirgin bir modern nitelik kazandıran Austen'ın en sevilen romanlarından biri olan Aşk ve gurur'u, Nihal Yeğinobalı'nın yetkin Türkçesiyle sunuyoruz.
Aşk ve Gurur kitabı Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar listesinde yer almaktadır.

Aşk ve Gurur - s41

"Bayan Bingley, "Bayan Elizabeth Bennet!" diye onun sözlerini yankıladı. "Ne zamandır bu derece beğeniyorsunuz onu? Ve sizleri ne zaman kutlayabileceğiz acaba?""
Özlem Özşen tarafından eklenmiştir.
1123
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
26
KİTAP
Herkesin Favorisi Aşk Kitapları
Romantiklerin okumaya doyamayacağı en güzel aşk romanlarının bir araya geldiği aşk listesi. Okurken pembe hayallere dalabilec...
314
KİTAP
Filmi de Çekilen Kitaplar
Edebiyat dünyasından sinema dünyasına taşınan unutulmaz eserler bu listede! Film uyarlamaları mevcut olan tüm kitapları bu li...
44
KİTAP
Kaç Yaşında Olursam Olayım Yeniden Okuyacağım Kitaplar
Bir kere okumakla yetinemediğimiz, aradan yıllar geçse de sıkılmadan tekrar tekrar okuyabileceğimizi düşündüğümüz en iyi kita...
124
KİTAP
Başucu Kitaplarım
Hayatımızda yer edinmiş, zaman zaman sayfalarını yeniden karıştırdığımız ve okumaya doyamadığımız başucu kitaplarımızı bu lis...

Gamze Türk

@gamze-turk

Sonunda bitti. Aşk gurura galip geldi.
18.yy İngilteresinde bir aşk hikayesiydi. 6 genç kızı olan bennet'lar kızlarını zengin kocayla evlendirmek için verdikleri çabaları konu alan hikayenin her ne kadar baş karakterleri Elizabeth ve Fitzwillam olsa da konu onlar dışında herkesi içeriyordu. Okadar çok karakter yoğunluğu vardı ki bir ara kim ne hepsini birbirine karıştırdım. Çok fazla detaya yer verilmişti ve sonu aceleye getirilmiş gibiydi. Yani böyle detaylar barındıran bir kitaba öyle son olmamış sanki.
Kitapta muazzam bir sınıf ayrımı konusu da işlenmişti. Zenginler ve fakirler yani (soylular ve soysuzlar) olarak iki sınıf vardı. Dikkatimi çekti maalesef bu sınıflar hala var. İnsanlar neden anlamazlar ki sende çok varsa o sana senden alta olanı gözet, koru diye verildi. Neyse bu konunun kitapla çok bir ilgisi de yok zaten. Ama bu ayrımlar 18.yy da olsa 21.yy da olsa asla değişmeyecek nasılsa.
Kitabı özetlemek gerekirse...

Mr. Ve Mrs. Bennet 'in 6 kızı var. Bayan Bennet kızlarını zengin kocayla evlendirmeyi kendine görev edinmiş bir anne. Emeline 3 kızını da evlendirerek ulaşıyor fakat başlarına gelmeyen de kalmıyor. Küçük kızı ablalarından önce evlenmek zorunda kalıyor (ki bana sorarsanız evlendiğine şükretmeli. ) zaten annemiz evlensin de ne olursa olsun kafasında. En büyük kızlarıyla sevgilisinin kavuşması baya meşakkatli oluyor tabi bunda bay kibirlimizinde çokça parmağı var. Bu yürüyen kibirimiz de Bay Darcy'de gururu yüzünden çokça zorluk atlatıyor. Ama sonunda aşkı gururun dan üstün geliyor.. Filmi de izledim fakat kitapla beraber olunca filmdeki boşluklar yerine oturdu.
Aşk ve Gurur
kitaba 4 verdi
1 beğen · 0 yorum

Nur K

@nrklync

Dönemi içinde değerlendirildiğinde çok değerli bir eser olduğu kabul edilebilir. Bugünün dünyasında da kendini hala okutabilmektedir elbet. Fakat o edebi doyumu bana yaşattığını söyleyemeyeceğim. 'Gurur ve Önyargı' demek özetliyor herhalde kitabı. Hatunun rahatsız edici önyargılı yapısında kendimi görüşümü ve bundan duyduğum hoşnutsuzluğu yadsıyamam.

(Dikkat ! Kitabın içeriği ile ilgili bilgi içermektedir:))

Bir de Elizabeth'in (baş karakter hatun kişi) Darcy'nin maddi varlığına aşık olduğunu; gösterişin, paranın başını döndürdüğünü, bunların bizim 'aşk' diye adlandırdığımız histen daha ağır bastığını düşünen bir ben miyim merak ediyorum. Zira aşık olduğunu bu şekilde fark etmiştir. Bu durum beni itmiştir, son derece samimiyetsiz gelmiştir devamındaki aşkları. Peki beyfendinin servetinin kadının gözünü döndürüp , ona karşı bir şeyler hissetmesine yol açması - ya da bir anda zaten hissetmiş olduğunun farkına varması- durumu için, 'gerçekçi' diyebilir miyiz? Evet ! ! Ancak bu, durumun ne kadar itici olduğu gerçeğini de değiştirmez. - 'İtici' kelimesinden başka ne yazabilirim bilemedim.-

Demem o ki; benim açımdan bir aşk romanı değildir. Zaten kitabın asıl isminin de aşkla alakası yoktur:)) Bence aşk romanı okuma arzusu olanlar okumasın, filmini (2005) izlesin , en azından biraz daha aşka yakın aktarılmış film.
Aşk ve Gurur
kitaba puan vermedi
0 beğen · 0 yorum

📚 Kübra Ç📚

@kedilikitapsever

Klasiklerle aramın pek iyi olmaması sanırım başlamaya cesaret edemediklerim içindi. Belirtmek istediğim nokta öncelikle şu ki, kitabı Koridor yayınlarının basımıyla ve Handan Ünlü Haktanır'ın çevirisiyle okudum ve kesinlikle kitabın estetiğinin okumaya vermiş olduğu teşvikin önemi bende bu defa vuku buldu.
18.yüzyılların sonuna doğru İngiltere'de geçen bir hikayeyi konu alıyor kitap. Mr.Bennet ve Mrs.Bennet'in beş farklı karakterdeki kızları ve onların o dönemdeki yaşayış biçimleriyle beraber mutlu evlilikler peşindeki hikayeleri anlatılıyor. Açıkçası kitabın başından sonuna kadar tek kıl olduğum karakter kesinlikle anneleri Mrs.Bennet oldu. Gidişat yönünde şöyle bir eleştiride bulunabilirim ; kitabın adı aşk ve gurur olmasına rağmen öyle sürükleyici bir aşk hikayesiyle karşı karşıya kalmıyoruz. Daha çok ön yargılardan kaynaklı zaman kayıpları ve neticesinde yaşanan pişmanlıkları daha çok görüyoruz. Başlarda da karakterleri tanımak ve akıcılık konusunda bayağı zorlandığımı da itiraf ediyorum. Ama sonuç olarak bir klasik okumanın özellikle de yeri büyük olan bu klasiği okumanın hazzı da bir başka oluyor.
Aşk ve Gurur
kitaba 7 verdi
5 beğen · 0 yorum

Tubb

@ttt

Aşk ve Gurur, tüm zamanların en iyi aşk romanlarından biridir benim nazarımda. İlk defa okuyacaklar için başlangıçta ağır bir kitap gibi gelebilir belki, ama sonradan konunun içine öyle bir dahil oluyorsunuz ki kitabı elinizden bırakamıyorsunuz ve bir noktadan sonra, nasıl bitti ne çabuk bitti gibi sorular soruyorsunuz.

Kitabı ortaokul zamanlarımda okumuştum. İyi ki de erken yaşlarda okumuşum, çünkü kitapta satır aralarında çok güzel mesajlar var. Mesela, insanları ilk görünüş ve hareketlerine göre yargılamanın yanıltıcı olabileceğini öğrenmiştim. Bunun dışında Jane Austen, evlilik yapması için toplumsal baskı altına alınan kadınların yaşadığı sıkıntıları da başarılı bir biçimde ele almış. Gururun vazgeçilmez olmadığı, aşktan ise kaçmanın olanaksızlığından dem vurulmuş.

Yazıldığı dönem için bir güneş gibi parlayan, unutulmaz bir başyapıttır Aşk ve Gurur. Filmleri, dizileri yapılmıştır. Elizabeth Bennett ve Mr. Darcy tüm zamanların en unutulmaz erkek ve kadın roman karakterlerindendir benim için. Bu tip romanları sevenlerin es geçmemesi gereken bir kitap diye düşünüyorum.
Aşk ve Gurur
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum

Şule

@sule10

Eğer aşk üzerine klasik bir eser okumak istiyorsanız bu kitabı okumanızı tavsiye ederim..bu sadece bir aşk hikayesi değil aşka dahil olan diğer duygulara da yer veren bir kitap..gurur,önyargı,neşeden üzüntüye saniyelik geçişler ya da tam tersi üzüntüden sevince anlık geçişleri çok iyi yansıtmış yazar..öyle tasvirleri var ki karakterlerin fiziki ve duygusal özellkleri gözünüzde canlanıveriyor..beş kızı olan bir ailenin kızlarının evlenme yaşı geldiği halde bekar oldukları için annelerinin duyduğu telaşı komik olabilecek kadar abartılı tavırları beni çok eğlendirdi..aşıklar arasındaki yanlış anlamaların yıpratıcılığı ve önyargılarımızın bizi nasıl aldattığını okuyacaksınız..''aşkta gurur yoktur''derler ya ilk bakışta çok gururlu olsalar da insanların güçlü duygular karşısında gururlarına daha çok mu sarılacaklarını yoksa gururlarından geçeceklerini mi burada söylemeyeceğim..eski çağlarda İngiltere'de yaşayan sosyetenin bazı geleneklerine getirilen ironik eleştiriler de okunmaya değer..
Aşk ve Gurur
kitaba puan vermedi
4 beğen · 0 yorum

Esra Özdemir

@creaturesra

"Kendimi, senin hakkını hiçbir zaman verememişim, seni hak ettiğin kadar sevememişim gibi hissediyorum."
Aşk ve Gurur
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
12 beğen · 0 yorum

Şafak seda Biçer

@sdasafak

Gurur ve kibir farklı şeyler, ama sık sık aynı anlamda kullanılıyorlar. İnsan kibirli olmadan gururlu olabilir. Gurur daha çok kendimizle ilgili görüşümüze bağlıdır, kibir ise bizim hakkımızda başkalarına ne düşündürtmek istediğimize.
Aşk ve Gurur
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
12 beğen · 0 yorum

Nihal

@nihal-tasci

"...Bize genelde ihanet eden kendi kibrimizdir..."
Aşk ve Gurur
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum

Elif Nil

@elifnil

Geçmişin sadece güzel anılar uyandıran kısmını hatırlayın.
Aşk ve Gurur
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum

aLoNe

@alone

Düşüncelerim öyle hızlı akıyor ki onları toparlayacak zaman bulamıyorum; öyle olunca da okuyanlar anlamakta güçlük çekiyor.
Aşk ve Gurur
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum

Benzer Kitaplar

8.6/10
368 oy
Sence kaç puan almalı?
0