ara

Sarı Sıcak

Sarı Sıcak Konusu ve Özeti

Sarı Sıcak
Yazar:
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
ISBN: 9789750807473
Sayfa: 233 sayfa
Sarı Sıcak Anadolu halkının yokluğa, açlığa, unutulmuşluğa karşı verdiği insanüstü mücadelenin hikayesidir. Pisliğin, sıcağın, sefaletin ortasında bir avuç insanın hayatla aralarındaki ince bağa sımsıkı sarılışlarının ve hayatta kalma çabalarının dramı yirmi iki hikayede dile getirilir. "Kemal'in yazım stili yalın ve çarpıcı; köylülerin ağzından bütün insanlık adına konuşuyor." - Publisher's Weekly, (A.B.D.) "Korkunç bir duyarlık ve acımasız bir şiir." - Observer, (İngiltere) "Sadelik ve dürüstlükle anlatılan bu öyküler insanın belleğine kazınıyor." - The Milwauke Journal, (A.B.D.) "Yoksulluk, boş inanlar, sinekler, toz, ölümüne çalışma, uçsuz bucaksızlık, bitkinlik, yabanlık, yılmazlık. (...) Çaresizlik doğan acıma ve duyarlığın evrensel boyutları." - The Guardian, (İngiltere) "Köylülerin sefaletini ve sosyal eşitsizliği dile getiren kitaplarıyla Yaşar Kemal, Türkiye'deki son üç kuşağı en derinden etkileyen yazar." - Neue Zürcher Zeitung, (İsviçre)
Sarı Sıcak kitabı Okunası ve Tavsiye Edilesi Kitaplar listesinde yer almaktadır.

CEREN

@cerensahbaz0

Bu kitabı almamdaki en büyük neden bir Çukurova'lı oluşumdur.Öncelikte bu kitapta daha önce hiç bilmediğim Çukurova'ya özgü adetleri tanıdım.Hikayeler birbirinden farklı insanların,farklı hayatlarını , yaşadıkları eğlenceli dakikaları , üzüntülerini,kederlerini ,zorluklarını,heyecanlarını anlatıyor.Çok farklı hayatların içinde buluyorsunuz kendinizi.Kitabı okurken ''Acaba devamında ne olacak?'' gibi bir heyecana kapılamadım.Bu yüzden çok uzun bir süre zarfında tamamladım okumamı.Bu yüzden belki de olay örgüsünün kitabın tamamında devam etmesini isterdim.Örneğin Yaşar Kemal'in kitaplarından biri olan İnce Memed'de olduğu gibi.Bunların dışında insanların kendilerinden daha üstün insanlara karşı ve doğanın onlara sunduğu tüm olumsuz şartlara karşı mücadeleleri beni çok etkiledi.Estetiklik çabası güdülmeden tamamen doğal ve içten bir dille yazılmış.Hiçbir bölümde anlama sıkıntısı çekmedim.Uzun süredir okumayı planladığım bir kitaptı.Sonunda okuyup bitirdim.Herkese Öneriyorum.:)
Sarı Sıcak
kitaba 8 verdi
8 beğen · 2 yorum
verdanTT (@verdantt)
ellerine sağlık.eylül geldi serinledi geceler artık mersinde :)
10.09.16 beğen cevap
CEREN (@cerensahbaz0)
:) @verdantt teşekkür ederim
11.09.16 beğen cevap

E.D

@yabanci

Öncelikle kitapta dikkatimi çeken en önemli şey; Yaşar Kemal'in ustaca betimlemeleri ve tasvir gücü oldu. Bu gün dışında; kitap kısa öykülerden derlenmiş. Bir kaç öykü gerçekten iyiydi, etkilendiğimi söyleyebilirim. Fakat, öykülerin çoğu birbirini tekrar ediyor, yazar kısır bir döngü içine girmiş. Sanki hep aynı öyküyü okuyormuşum hissi uyandı, bazen sıkıldım açıkçası. Okumasanız da olur diyebileceğim bir Yaşar Kemal kitabı. İnceleme notum:3
Sarı Sıcak
kitaba 6 verdi
1 beğen · 0 yorum

Mustafa Kemal'in Askeri

@mustafakemalinaskeri

Başyapıt
Kesinlikle mükemmel.Anadolu köylerini ve insanlarını çok çarpıcı bir gerçeklikle anlatan hikayeler.Türk öykücülüğünün başyapıtlarından biri.
Sarı Sıcak
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum

Sarı Sıcak - S41

Günün tepeye dikildiği, ortalığı kavurduğu zaman, adam o zaman elini yere değdiremez, ayağını toprağa basamaz olur. Otlar boyunlarını bükerler, pamukların yaprakları durulur, işte o zaman Kör Karı, çocukları taa karnına çekmiş, üstlerine de kapanmıştır. Usul usul ırgalanıp ninni söylemese uyuyor sanır adam.
E.D tarafından eklenmiştir.

E.D

@yabanci

Eğer bir insanda azıcık insanlık varsa yalan söylemez. Dedikodu yapmaz. Dedikoduyla bir insanı vurmak, küçültmek insanlıktan çıkmış, bozulmuş, çürümüş, elinden hiçbir şey gelmeyen, elinden hiçbir şey gelmediğini kabul edecek kadar düşkünleşmiş bir insanın karıdır. Bu duruma gelmiş bir insanı karşına almak onun durumuna düşmek olur.
Sarı Sıcak
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
9 beğen · 0 yorum

E.D

@yabanci

Bir gözün üstünde olduğunu duymak, duyguların en beteri. Ölümden de beter.
Sarı Sıcak
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
5 beğen · 0 yorum

E.D

@yabanci

Bunca sıkıntıdan sonra yatacak bir yerimiz vardı işte. Şu hayat dedikleri de ne güzel şey!
Sarı Sıcak
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
3 beğen · 0 yorum

E.D

@yabanci

Bir kimseden mi kaçıyorsun, bir düşman mı bekliyorsun, koy kulağını toprağa dinle. Karşı, uzak tepenin arkasından giden atın nal seslerini yanındaymış gibi duyarsın.
Sarı Sıcak
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
2 beğen · 0 yorum

Gökhan Karabulut

@gokhankrb

İstanbul güzel şehir, alımlı şehir, İstanbul'un bir havasına, tadına giren bir daha onun havasından, tadından çıkamaz. İstanbul'un boy boy, renk renk resimleri yapılmıştır yıllar boyu. Fotoğrafları çekilmiştir. Üstüne şiirler yazılmıştır. Ben size söylüyorum ki, bunların birçoğunu gördüm, okudum, hiçbir şey, hiç kimse İstanbul'u çöplükleri kadar anlatmadı bana.
Sarı Sıcak
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
246
KİTAP
Okunası ve Tavsiye Edilesi Kitaplar
Satırlarından kopamayacağınız, okumaktan kendinizi alamayacağınız, okuduktan sonra mutlaka bir arkadaşınıza tavsiye edeceğini...
23
KİTAP
Vazgeçilmezlerim Dediğim Kitaplar
En sevdiğimiz kitaplar sorulduğunda aklımıza ilk gelen, asla unutamayacağımız ve vazgeçemeyeceğimiz favori kitaplarımızı bu l...
8.5/10
19 oy
Sence kaç puan almalı?
0