ara

Patasana

Patasana Konusu ve Özeti

Patasana
Gaziantep'te yapılan kazı ve üç bin yıl öncesine ait tabletler. Bulunan tabletlerle birlikte Patasana'nın ilginç ve merak uyandırıcı hikayesi başlar. Onunla birlikte cinayetler işlenmeye başlar.
Yazar:
Yayınevi: Everest Yayınları
ISBN: 9789752897366
Sayfa: 400 sayfa
Basım Tarihi: 2009
Mutlaka Okunması Gereken En İyi Ahmet Ümit Kitaplarından biri olan Patasana, Ahmet Ümit'in 2000 yılında yayımlanan polisiye romanıdır. Romanın adı, karakterlerden biri olan Hititli bir saray yazmanının adından gelmektedir. Romanın konusu ise şöyledir:

Gaziantep yakınlarıdaki Antik Hitit kentinde bir kazı. Üç bin yıl önce yazılmış tabletler. Tabletlerin bulunmasıyla başlayan cinayetler. Yazman Patasana'nın itirafları. Parlak güneydoğu güneşinin altında karanlık sırlar... Hititlerin tükenişi, Asurlular... Osmanlının son dönemleri, Ermeniler... Günümüz Türkiyesi, Kürtler... Akan kardeş kanı... Bu toprakların değişmeyen yazgısı: Şiddet ve aşk... Bu topraklardaki kanlı tarihe bir ağıt... Bu toprakların zengin kültürüne bir güzelleme..."Ben zalimler çağında yaşayan bir alçaktım. Tanrıların korkak haline getirdiği bir alçak. Alçakların en acınacak olanı, en tiksinti vereni. Yüreğini dalkavukluk, aklını düşmanlıkla besleyen sinsi bir saray yazmanı. Bedenine sinmiş soylu nefretini, görkemli giysilerin yüzündeki derin acıyı, tunçtan daha katı bir mutluluk maskesinin ardına gizleyerek Hatti kralının emrine koşan ikiyüzlü bir tören adamı. Sevdiği kadın, aşkı uğruna ölürken, kralına bağlılığın vakarıyla ellerini göğsünde kavuşturarak sessiz kalmayı seçen, yeryüzünün en onursuz erkeği. Erkeklerin yüz karası. Aşkı için ölmenin yüceliği yerine, sarayın taş duvarlarında büyüyen kendi değersiz varlığının görkemli gölgesine sığınmaktan çekinmeyen, sefihlerin en rezili. Ben ölüler içinde yüzen, ben, tanrılar tarafından alnına, 'Sonsuza kadar acılar içinde kıvranacaktır,' yazılan Saray Başyazmanı Patasana."
Patasana kitabı En İyi Polisiye Romanlar listesinde yer almaktadır.

Misafir

@misafir000

Tarihsel örgüsüne rağmen tabii ki bu tarihi roman ya da inceleme değil
Edebiyatımızın ünlü polisiye yazarı Ahmet Ümit'in yayınlanan üçüncü romanı olan Patasana bence kendisinin en başarılı, en sürükleyici, en etkileyici eseri. Bu görüşümde muhtemelen bu kitabı okuduğum dönemdeki olaylar ve ruh halim de etkilidir... Esasen, okuduklarımızı ruhumuzun kütüphanesine yerleştirirken, okurkenki yaşamımızın, duygularımızın, ruhumuzdaki dingin ya da sert esen rüzgarların etkisini nasıl yadsıyabiliriz ki?...

Patasana, günümüz ve geçmişin birbirine dolandığı/dolaştığı bir eser: olayın polisiye boyutu günümüzde geçiyor. Bir arkeoloji kazısı sırasında bir cinayet işleniyor ve günümüzdeki olaylar, kazının yapıldığı coğrafyadaki çağdaş toplumsal sorunları da es geçmeden, bu cinayetin çözümü üzerine odaklanıyor. Ama bir de Hitit sarayında görevli saray yazmanı Patasana'nın yazdığı tabletler var. Kitabın bir bölümü günümüzdeki cinayeti anlatırken, müteakip bölümü ise bu Hitit tabletini aktarıyor. Her bir bölümün başlangıç cümlesi, bir önceki bölümün kapanış cümlesindeki kavramla başlıyor. Günümüz ve geçmiş arasındaki bağlantı da bu şekilde kuruluyor.

Tarihsel örgüsüne rağmen tabii ki bu tarihi roman ya da inceleme değil... Toplumsal sorunlara değinmesine rağmen tabii ki bu bir deneme yazısı değil... Bu bir polisiye... Her zamanki gibi son anına kadar katili bulmakta zorlandığınız, tarihsel esintilerle süslenmiş, sürükleyici bir polisiye... Halen okumadınızsa, hemen okunacaklar listesine eklemekte fayda var....
Patasana
kitaba 6 verdi
1 beğen · 0 yorum

Zahide Ç.

@zahidec

Büyük bir umutla başladığım adı beni çeken bir kitaptı.Başlarda yazarın üslubunun güzel olduğunu fark ettim.Bu beni devam etmeye iten bir sebepti.Okudukça da merak ettim.Ama kitap ilerledikçe sıkıldım.Okurken bana haz veren edebi bir eser olmamasının yanı sıra sadece merak ettiğim için okuduğum kitapları beğenmediğimi fark ettim.Bir kitap akıcı, sade, sıradışı, üslubu güzel olduğu için okunur.Bunlar olmadığında devreye kurgu girer.Kitabın dili güzel olmasına rağmen kurgu çok yetersiz hatta bazı bölümlerde mantıksızdı.Amaç sadece kitabın sonuna kadar katil tahmin edilemesin, sonunda merak ettireyim.Yazarın hakkını yememek gerek ki ilk 250 sayfada katil tahmin edilemiyor.Lakin ilerledikçe tahmin edilebilir bir duruma geliyor.
Araya sıkıştırılan tadı damakta kalan Patasana bölümü çok güzeldi.Kitap bölüm bölümdü ve her bölümün sonundaki cümle diğer bölümün başlangıç cümlesiydi.Çok hoş küçücük bir ayrıntıydı.
Bence bu kitabın hem en güzel hem de en yetersiz olan yanı kurgusuydu.Çok yaratıcı bir konu seçilmiş olsa da kurgu eksik kalmış.Katili merak ettireyim derken eksiklikler bırakılmış bir kitaptı.
Hep yermiş gibi olmayayım güzeldi hoştu en önemlisi farklıydı...
Patasana
kitaba 6 verdi
2 beğen · 0 yorum

Ergün Çil

@erguncil

ORTADOĞU'NUN ÇİLESİ
Bundan 2700 yıl önce yaşamış, 4000 sene önce Anadolu'da 1000 seneden fazla süreyle imparatorluk kurmuş ve yayılmış bir devlet olan HİTİTLER'in yıkılmasından sonra daha en az 5-600 sene yaşayan GEÇ HİTİT şehir devletlerinden biri olan Fırat kıyısındaki bir şehrin saray yazmanı PATASANA'nın kendi anıları ve özeleştirisini yaptığı kil tabletleri arayıp bulan bir arkeoloji grubunun başından geçenleri anlatan bir roman. Ekip sadece kazıda tabletleri bulmakla kalmıyor, binlerce yıldır özellikle bu bölgede ve aslında tüm dünyada insan kaynaklı yaratılan savaşlar, entrikalar, katliamlar, dökülen kanlar, çekilen acıları da hem görüyor hem de yaşıyor. Ahmet Ümit'i daha önce hiç okumadım. Bu kitabını da Ortadoğu tarihi, Hitit uygarlığı ve dinler tarihini merak edip okuduğum için yazılan incelemelerden beğenip listeme almıştım, 1-2 yıldır rafta okunmayı bekliyordu. Gerçekten yazar bu bölge tarihini iyi okumuş ve iyi bir kurguyla son 2700 yılın bir sentezini yapmış. Tutarsızlık veya hata göremedim. İyi bir çalışma diyebilirim. Tarih, felsefe, macera ve aşk sevenler okusun, özellikle tatilde okunmaya aday sürükleyici bir kitap. Hepsi var... :)
Patasana
kitaba 8 verdi
4 beğen · 0 yorum

Şevval Badak

@sevvalbadak

Zalimler çağının hiç geçmediğini anlatan Ahmet ümit romanı.Alçaklar her zaman her yerde.Sen de zalimler çağında bir alçaksın.Üstelik iyi eğitimli, iyi görünümlü, tüm dünyayı kurtaracakmış gibi görünen ama en yakınındakinin, en çok sevdiğini söylediğinin en küçük acısını umursamayan.

Kitapta özellikle Patasana'nın tabletleri çok başarılıydı. tabletlere geçmek için sayfaları sabırsızlıkla çevirdiğim oldu. ayrıca kitaptan çok şey öğrendim. birkaç zorlama diyalog da olmasaydı daha çok severdim ama şimdi düşündüm de yine de çok sevmişim.Kesinlikle okunup okutulması gereken bir kitap...
kitaptan bir alıntı:

"kentin alanlarını boğazladığım insanların cesetleriyle doldurdum. kenti ve evleri yaktım yıktım; temelinden çatısına kadar parçaladım. tuğla ve kerpiçten tapınak kulelerini, tapınakları ve tanrıları yerle bir ettim.Fırat'tan kentin ortasına kanallar kazdırıp kente sular akıttım. gelecekte kentin, tapınakların, tanrıların yerlerini hiç kimsenin bulmaması için suda boğdum..."

asur kralı sanherib
Patasana
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum

Barış Altınbıçak

@barisaltinbicak

Çarpıcı, Öğretici ve Düşündürücü.
Ahmet Ümit bu romanda da yine kalemini ve araştırmacı ruhunu konuşturmuş. Eski dönemlerle günümüz arasında inanılmaz bağlantılarla beni sürekli kitabın içine çekmeyi başardı. Bazı kitaplarında katili az çok tahmin etmeme rağmen bu kitapta birçok kişiden şüphelenmeme rağmen katili tahmin edemedim. Bu da bana göre kitabın ne kadar ustaca kurgulandığını gösteriyor ve Ahmet Ümit bunu çok iyi yapıyor. Bu kitabı okurken ve bitirdikten sonra tarihi açıdan da bilgimin arttığını hissettim. Kitaptaki sosyal mesajlardan herkes ders almalı diye düşünüyorum. Her kitabında, hem sıkmadan bu kadar bilgi vererek insanların genel kültürlerine katkı sağlayan aynı zamanda da bu kadar sürükleyici olmayı başaran bir yazarımız olması beni çok mutlu ediyor.
Patasana
kitaba 10 verdi
3 beğen · 2 yorum
Gülşah Sönmez (@gulsahsonmez)
Güzel ve yararlı bir inceleme olmuş, emeğinize sağlık
26.08.15 beğen cevap
Barış Altınbıçak (@barisaltinbicak)
Teşekkür ederim.
26.08.15 beğen cevap

Patasana - S41

ey yazdıklarımı okuyacak kişi. Belki okuduklarının yetersiz olduğunu düşüneceksin, belki daha fazla bilgi isteyeceksin. Salları, sığırları, koyunları, insanları yutan Fırat ın içindeki dipsiz kuyular gibi bilgiyi bir anda emmek, tüketmek isteyeceksin. Ama öğrenmek kolay değildir, bir kaplumbağa gibi sabırlı, başı göklere değen yalçın kayaları un ufak eden rüzgar kadar inatçı olmalısın.
Mısra tarafından eklenmiştir.

Murat Yıldırım

@muratyildirim0

Büyükbabama Fırat nedir? diye sorduğunuzda, ‘Gündüzleri sevgilinin gözlerini yansıtan ışıktır’ derdi. 'Geceleriyse sevgilinin çözülmüş siyah saçları'.
Patasana
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
11 beğen · 0 yorum

Melek ASLANPAY

@melekaslanpay

"Savaşlar sınıfların, devletlerin çıkarları için yapılmıştır ve yapılmaktadır. Ama sonuçta süngüyü saplayan, tetiği çeken, bombayı atan, tankı kullanan sıradan insanlardır. Yani üniforma giymiş halktır. Bugüne kadar çok az asker buna karşı durmuştur. Savaşan iki ordunun askerlerinin birleşip, 'Artık yeter, biz savaşmak istemiyoruz,' deyip, silahlarını attıkları kaç olay vardır tarihte?"
Patasana
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum

Melek ASLANPAY

@melekaslanpay

"İnsanlar cehennem azabından korkmadan iyi olabildiklerinde daha üst düzeyde bir uygarlığın ilk adımı atılmış olacaktır."
Patasana
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum

Melek ASLANPAY

@melekaslanpay

"Evet, ben bir korkaktımama korkaklar da intikam alırdı. Belki de en iyi intikamı korkaklar alırdı. İlan etmeden, sinsice bekleyerek, hiç kimsenin ummadığı bir anda..."
Patasana
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum

Melek ASLANPAY

@melekaslanpay

"İnsanoğlu yalnızca çağımızda değil, varoluşundan beri kan dökmekten, ötekine acı çektirmekten zevk alan, iflah olmaz bir zalimdi."
Patasana
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum
185
KİTAP
En İyi Polisiye Romanlar
Seri katil, cinayet, gizem, dedektif, kovalamaca, aksiyon, intikam ve daha fazlası en iyi polisiye romanlar listesinde. Sen d...
756
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
394
KİTAP
Bir Nefeste Okunan Kitaplar
Elinden düşüremeyeceğin, bir solukta okuyacağın en sürükleyici kitapları bu listede bulabilirsin. Sen de en sürükleyici buldu...
185
KİTAP
En İyi Polisiye Romanlar
Seri katil, cinayet, gizem, dedektif, kovalamaca, aksiyon, intikam ve daha fazlası en iyi polisiye romanlar listesinde. Sen d...
756
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...

Ergün Çil

@erguncil

SAVAŞ VE İNANÇ
SAVAŞ VE İNANÇ
Nasıl ki Homeros’un İlyada’sı, Musa’nın Tevrat’ı, İsa’nın İncil'i, Muhammed’in Kur'an’ı ve yüzlerce filozofun yazdığı binlerce sayfalık metinler işe yaramadıysa Patasana’nın tabletleri de insanoğlunun yüreğindeki vahşeti durdurmaya yetmeyecektir.

Bütün bu metinler yazıldıktan sonra insanoğlu vahşetini katlayarak sürdürdü. XX. Yüzyıl tarihe vahşet çağı olarak geçecektir. İnsanoğlu tarihin hiçbir döneminde Nazilerin yaptığı soykırımı yaşamamış, Hiroşima’da olduğu gibi bir anda yüz bin kişiyi yok etmemiştir.
Patasana, insanın düzeleceğine ilişkin umut taşımasaydı bu tabletleri yazmazdı. İnsanlar dilleri dinleri, ırkları farklı oldukları için birbirlerini öldürmesin diye yazdı bunları. Öteki büyük metinlerde bunun için yazıldı.

Ama söyler misiniz ne işe yaradı. Şu anda dünyanın pek çok bölgesinde insanlar toprak için kâğıt için, pazarları ele geçirmek için dillerin, dinlerin, ırkların ayrılığını bahane ederek birbirlerini boğazlamıyorlar mı? Dikkat edin aradan tam 2700 yıl geçmiş insanoğlu toprağı, denizi, gökyüzünün gizini çözmüş ama birbirini öldürmekten vazgeçmemiş. Milyonlarca insanı etkileyen kutsal kitapların yapamadığını Patasana’nın tabletleri mi yapacak. Buna inanacak kadar saf mısınız?

Patasana bir aydındı. Bir çok saf aydın gibi yazdıklarını insanları etkileyeceği onları değiştireceği yanılgısına kapılmıştı. Oysa insanın dinden bilimden, sanattan, felsefeden etkilenerek olumlu yönde değişmesi içi boş pembe bir düşten başka bir şey değildir. İnsanı asıl etkileyen ne din, ne sanat, ne bilimdir. İnsanı asıl etkileyen olgu ölümdür.
Patasana
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
6 beğeni · 0 yorum

Hasan Elibol

@patron

Kitap okurken beni ziyarete gelen uğur böceği ?
Kitap okurken beni ziyarete gelen uğur böceği ?
Uğurum olurmusun ?
Patasana
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
13 beğeni · 1 yorum

@

Patasana
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
beğeni · 0 yorum