up
ara
profil foto

Cihan Padişahı Yavuz Sutan Selim

Cihan Padişahı Yavuz Sutan Selim Konusu ve Özeti

Cihan Padişahı Yavuz Sutan Selim
Muhteşem Kanuni Sultan Süleyman kitabının da yazarı Ebubekir Subaşı tarafından kaleme alınan Cihan Padişahı Yavuz Sutan Selim kitabı Roman, Tarih türünde okuyucusu ile buluşuyor. Mavi Lale Yayınları yayınevinden 0 yılında 9789944103527 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Cihan Padişahı Yavuz Sutan Selim isimli kitap 507 sayfadan oluşuyor. Cihan Padişahı Yavuz Sutan Selim kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Mavi Lale Yayınları
ISBN: 9789944103527
Sayfa: 507 sayfa
Devr aldığı imparatorluğu 8 yılda tam 2.5 kat büyüterek Osmanlıyı üç kıtaya hakim kılıp muazzam bir güce kavuşturan yiğit ve cesur hükümdar...Kendisine verilen Hakim-ül Haremeyn (Mekke - Medine'nin hakimi) ünvanını saygısızlık sayarak Hadim-ül Haremeyn (Mekke - Medine'nin hizmetçisi) ünvanını alan büyük hükümdar...Akdenizi boydan boya Osmanlı sahili haline getiren "Yavuz" hükümdar...
NLGNYC

NLGNYC

@dunyasnilzehes

cihan padişahı
Cihan Padişahı
Adını bir çok tarih kitabında ve daha bir çok yerde duydugumuz Osmanlı padişahı Yavuz Sultan Selim Ebubekir Subaşı'nın kalemiyle tekrar ele alınmış,bir nevi lise yıllarında ögrendiğimiz o dönemin açılımı olmuş.
Okudukça Yavuz Sultan Selim'in hayatı hakkında daha detaylı bilgiler edindim.Trabzon şehrinde şehzade olan Selim'in yenilmezliği,Şah ismail ile olan meselenin haddini aşması sonucu babasının kararsızlıklarına rağmen kardeşlerine galip gelip tahta geçmesi sonrasında kardeşlerinin infazını gerçekleştirmesi.Çaldıran Ovasında Şah İsmail ile savaşın ardından ,zorlu,geçit vermeyen Sina Çölü'nün acımasızlıgı kaybedilen canlar ve yılmadan Mısır üzerine yapılan seferle Memluk Devletinin ortadan kaldırılışı.
Emriyle öldürülendiğer hükümdarların acıyla kaldırılan cenazeleri.Mısırın fethiyle gelen halifelik ve Osmanlının gücü.Anadoluda beyliklerin çıkardığı kargaşalar ve ortadan kaldırılışları.Avrupada gelişen olaylar,Osmanlıya bakış açısı özellikle Papa Leo'nun varlık sebebi islama karşı mücadele oldugundan batıda tahrik edici bir çok olay yaşanmış ama amacına ulaşılamamıştır.
Kitap Selim ile Sencer'in dostluguyla başlar.Sencer Yavuz Selim'e sadık kalmış,hizmetinde çalışarak diğer bölgelerden haber ulaştırmış önemli bilgiler vermiştir.Selim'in Sencer'e verdiği yüzük Sencer'in ölümünden sonra Sultan Süleyman'a iade edilmiş.Yüzüğün içinden çıkan kagıtta bir iksir yazılıydı "BİRLİKTE HAYAT,PARÇALANMADA HAYAT VARDIR"
Aslında yazacak daha çok şey var bu kitap üzerine.Tarih severlerin illaki okumasını tavsiye edeceğim.
3 beğen · 0 yorum

Cihan Padişahı Yavuz Sutan Selim - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
NLGNYC

NLGNYC

@dunyasnilzehes

Sakın havada fırtınayi kestirmek güç olabilir; ama toz dumana karışmaya başlamışken ,hala saf saf beklemek de kör gafletten başka bir şey olamaz.
0 beğen · 0 yorum
NLGNYC

NLGNYC

@dunyasnilzehes

Dogru olanı kanunla yasaklamak,yanlışı doğru yapmaz.Doğru kanunlar;kurdun sürüye ve sürünün de ekin tarlasına girmesine mani olan ve doğru yere götüren çobanlar gibidirler.Yanlışı kanun haline getirmek çobanı öldürmek demektir.Bu ise neticede canavarı kuzulara çoban yapmaktır.
0 beğen · 0 yorum